Gymnocalycium

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Vladim

Gymnocalycium

Příspěvekod Vladim » 16 pro 2007, 18:50

Tak stále čekám kdy tyhle uzrají. Kvetly na více rostlinách, dá se říct ve stejnou dobu byly sprášeny, některé prasklé semeníky jsou už posbírané, semínky vyčištěné a připravené na výsev. A ještě pár nezralých semeníků chodím okukovat a "potahovat", drží a drží.

petrcactus

Příspěvekod petrcactus » 21 pro 2007, 02:39

určitě by dozrály na jaře , nicméně pozor na plísně přes zimu . Pokud nelpíte na každém zrnku , raději bych ty zbylé ještě nedozrálé plody v tomto období odřezal v úrovni areoly na zimu , aby případně neprošla infekce od napadeného plodu přes cévní svazek do těla rostliny . Ta rostlina má jaký botanický původ ? Je to od Carrizalu ? Dle otrnění vypadá velmi atraktivně . První původové průkazně importované originální kardenasky se objevily v 50 - 60 letech u firmy De Herdth z Belgie a ta byly od Carrizal , dnes již vím o dalších nalezištích kardenasek mimo Carrizal v departmentu Tarija a také směrem do departmentu Potosi .

PK

Vladim

Příspěvekod Vladim » 21 pro 2007, 21:38

Díky za upozornění, bylo by skutečně škoda o tyhle exempláře přijít. Ale zimuji v suchém sklepě, cca 12 st, včera jsem jemně potáhl a 3 semeníky jsou venku. Už i vyčištěné a semena se suší. Silně je držely i trny. Jinak - původ: Cca 1972 od známého kaktusáře p. Hladkého, v té době jedna s největších sbírek u nás, zakoupeny roubované semenáče G. cardenasianum a ty časem daly semena. A tohle je rostlina /mám jich cca 15 ks/ už u mně s těch semínek vypěstovaná.
Jinak - uvítám, zatím třeba v tomto písemném kontaktu, / ostatně jak je mezi přátely - kaktusáři vítané a běžné / tykání.

koudy2

Rady pro začátečníka - Gymnocalycium

Příspěvekod koudy2 » 28 zář 2009, 14:22

Ahoj všichni,

uplně náhodou jsem narazil v Bauhausu na kaktusy a tenhle se mi tak líbil, že sem si ho koupil. Nevím o nich ale vůbec nic a když jsem něco na netu vypátral, tak mě přijde, že každej kaktus je jinej a má jiný požadavky a já bych potřeboval radu. Tak jsem se tu regnul a doufám, že se mě někdo ujme :D

Dám vám sem fotku toho krasavce a pokud mi někdo může říct nějaký základní věci, co s nim mam dělat, tak bych byl moc rád. Řeším základní otázky typu teplota, přímé sluneční světlo, zálivka, jestli je to nějak vzácný kaktus nebo ty kuličky na něm, hnojení (koupil jsem si hnojivo tekuté na kaktusy), velikost květináče (jestli je dostačující), co to je to barevný vůbec na tom kaktusu .. jestli tohle nějak kvete, nebo jestli takhle bude vypadat pořád atd .

.. díky za každej příspěvěk :wink:

MartinD

Příspěvekod MartinD » 28 zář 2009, 18:26

Je to naroubované Gymnocalycium mihanovichii (var. rubra).
Letos už s ním toho asi moc nepodnikneš. Ještě tak do konce roku jednou zalít. Zimování může být teplejší - to hlavně kvůli podložce. Odhadem mezi 10-15 stupni. A příští rok můžeš ty drobné kuličky :arrow: odnože zkusit v červnu naroubovat třeba na Myrtillocactus geometrizans. :wink:

koudy2

Příspěvekod koudy2 » 28 zář 2009, 19:11

no tak jsem si něco našel o něm podle toho názvu ... a nevím, jestli snáší přímé slunce nebo ne. Všude píšou něco jiného. Dál .. mam ho zalít už jen jednou do konce roku?? A kolik asi tak zálivky? A mam ho ještě pohnojit .. když je září, tak sem se dočetl, že se ještě hnojí. A je v pokoji, kde je pořád okolo 19 - 25°C. Je to v pořádku?

MartinD

Příspěvekod MartinD » 28 zář 2009, 19:34

Já jsem vlastně taky pořád ještě amatér. Když ho ještě letos jednou přihnojíš, taky se nic nestane. Ale přihnojovat podle návodu, který je na zadní straně obalu hnojiva každých 14 dní je opravdu přehnané. Zalívat můžeš jednou za cca 3 týdny po úplném proschnutí substrátu. A když přihnojíš hnojivem v zálivce 3 krát do roka, tak to bude bohatě stačit. Přes zimu kaktus sleduj, co bude dělat. U teplomilných roubovanců možná budeš muset přece jen trošku přes zimu kaktus připolít, ale opravdu až by se hodně scvkával. U nenaroubovaných kaktusů se zalívat od října do dubna nemá.
Teplota je zatím vpohodě. Přes zimu by to ale chtělo alespoň pod tu 20.
Nejlíp bude, když ještě chvíli počkáme - možná, že ještě někdo přispěje svými zkušenostmi. Taky se rád něco přiučím. U roubovanců je to hlavně o podložce. Roub může být hezký, ale jak už vyčerpává moc podnož - je třeba se starat. Když je substrát delší dobu vyschlý na pepř. - zalít; po nějakém tom roce podnož i s roubem přesadit do kvalitnější zeminy, atd., atd. Je toho docela dost, co může nastat. :)

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 29 zář 2009, 07:11

MartinD to popsal přesně, jen bycch ještě dodal, že pokud rostlina bude pěstována za oknem na parapetu, tak jižní orientace bude nejvýhodnější, aby se kaktus nedeformoval.

koudy2

Příspěvekod koudy2 » 29 zář 2009, 13:33

dobře ... a tyhle kaktusy kvetou? Bude růst do výšky? A ty přírůstky .. ty tam můžu nechat napořád?

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 29 zář 2009, 14:35

Ano kvetou, když si vygůgluješ obrázky na G. mihanovichii cv. rubra, tak najdeš i z květy. Toto je kulovitý kaktus, takže by do výšky růst neměl. Odnože na něm klidně nech, ty tam nevadí, naopak je rostlina s odnoži hezčí.

MartinD

Příspěvekod MartinD » 29 zář 2009, 23:29

No a já jsem je asi před 14 dny odloupal a nechal jen asi 3 nebo 4 malé odnože, ať to tolik nevyčerpává podnož. Roub byl už úplně obsypán. Odnože o velikosti kolem 1 cm jsem vyhodil do popelnice, poněvadž jsem je neměl na co naroubovat a roubování takhle na konec sezóny by taky nebylo O.K. Tak snad do budoucna až napěstuju nějaké podložky. :oops:
Jinak jsem podobné Gymna nedávno obhlížel v Obi a při pohledu na cenu mě přešla chuť. :? :roll:

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 136 krát

Južné gymná

Příspěvekod Robert » 31 srp 2010, 18:47

Už keď sa tu bavíme o všetkých tých tephro-, austro-,ptero- a iných kaktusoch nemali by sme zabudnúť na ich možno menej nápadných, ale tiež zaujímavých spoločníkov z rodu gymnocalycium. Druhová pestrosť je v týchto oblastiach trochu oklieštená, foriem ale bude požehnane. Aspoň semenáče sa začínajú pekne diferencovať.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 31 srp 2010, 22:17

No, víš Roberte, on nás tady Jarek Procházka také pozoruje...ale - ta jižní gymna jsou asi tak 2 druhy - G.gibbosum a G.chubutense, navíc někteří říkají, že je ten jeden poddruh či varieta toho druhého...pro mne (a co jsem tam viděl) jsou ty G.gibbosum ty více otrněné, často velké kytky a G.chubutense spíše menší a méně otrněné...Je jasné, že druhová pestrost směrem na jih značně klesá a vpodstatě od rovnoběžky, kde leží i Buenos Aires, jsou to už jen tyto výše jmenované kytky. Jo, to Cordoba, to je ráj pro gymnofily, tam je centrum výskytu rodu Gymnocalycium....

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 136 krát

Příspěvekod Robert » 01 zář 2010, 11:02

Jasne, centrum ich výskytu je úplne inde, ale mám na týchto posledných mohykánov akúsi slabosť. Možno budú niekomu pripadať príliš obyčajné, tmavé a nenápadné, ale majú tiež niečo do seba. A v kvitnutí si nezadajú so svojimi vznešenejšími príbuznými

G. gibbosum v. chubutense JPR 35/86, Sierra Chancha, Rio Negro
G. reductum JPR 22/56, Sierra de la Ventana, Buenos Aires, tmavá a svetlá forma
G.reductum WP 89-19/23

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 01 zář 2010, 18:04

Pro mne nejhezčí lokalita byla u estancie San Miguel mezi Camarones a Bahia Bustamante na pobřeží Atlantiku, prov. Chubut. Fotku jsem tu už někam dal...ale dám jich více...příště...

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“