Turbinicarpus & Gymnocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
vaanja

Příspěvekod vaanja » 09 srp 2007, 22:33

priatelia, ak by ste mali problem s urcovanim Turbinicarpusov, oplati sa hodit ockom na:

Kód: Vybrat vše

http://www.mfaint.demon.co.uk/cactus/turbo/

alebo rovno na:

Kód: Vybrat vše

http://www.mfaint.demon.co.uk/cactus/turbo/specieslist.html

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 112 krát
Obdržel poděkování: 170 krát

Příspěvekod jezour » 21 úno 2011, 13:50

Zabrousíme do rodu kaktusů, který je plný miniaturních kytek. Věsměs mají řepovité kořeny, nedorůstají do velkých velikostí a bohatě a pravidelně kvetou. Je jím rod Turbinicarpus. I když v poslední době proběhly v rodu strašné taxonomické změny, těmi se však zabývat nebudu. Jde mi především o tématiku pěstování.

Nyní představím Turbinicarpus alonsoi. Kytka samotná není známá zrovna dvaktrát dloho. Je to malá rostlina, kvete pravidelně a krásně. Mám dvě kytky, obě jsou v pětce květníku. Pravidelně kvetou.

I tyto kytky mám v pařeništi, ve skupině seveřanů. Mají dostatek světla. Také vzduchu mají dostatečnlý přísun. Boční okna jsou po většinu sezony otevřená, vzduch proudí pařeništěm a nestojí. I tyto kytky rostou v mojí směsi zeminy - tvoří ji zahradní zemina a ledecký písek. Turbinicarpus alonsoi má řepovité kořeny, proto do směsi přisypávám více písku. Kytkám se to líbí. Zalévám je přibližně jednou za měsíc, pouze v sezoně. Kytky se někdy napijí tak, že puknou. Naštěstí jsem v poslední době odhadl množství vody, které k nim mám dát a pukání kytek se úspěšně vyhýbám.

Pro pravidelné a bohaté kvetení je nutný dostatečně hluboký květináč. Kytky mají řepovité kořeny, na které potřebují místo. Když jim dáme dostatek místa, kvetou. Kvetou několikrát za rok. Kvetení je vždy ve vlnách. Vykvetou všichni naráz. Květy vydrží tak čtyři dny. Čím více slunce, tím více se otevřou. Více prozradí fotky.

Máte rostliny rodu Turbinicarpus? Jak je pěstujete? Jak se jim daří? Pozorujete také kvetení ve vlnách? Také si na dobu kvetení vyberou hezké počasí? Máte nějakou strategii, aby Turbinicarpusy nepukaly?
-- Administrátor --

Standa
Obdržel poděkování: 8 krát

Příspěvekod Standa » 21 úno 2011, 15:49

Ahoj, Turbinicarpusy a také Gymnocactusy nějaké mám - resp. jsem s těmito druhy začínal. Některé z nich mi kvetou ve vlnách jiné ne. Např. Turbinicarpus ysabelae (Gymnocactus jak je komu libo) ano, také zmiňovaný Turbinicarpus alonsoi ano, naopak Turbinicarpus valdezianus (Pelecyphora, Gymnocactus...) ne. Mám je na plném slunci a snažím se větrat jak to jde. Zalévám 1x za 10-14 dní výhradně spodem a nikdy jsem se s pukáním nesetkal - je to pro mě tak trochu novinka. Musím říct, že s vodou dost šetřím. Mám je společně s Ariocarpusy a velké rozdíly mezi nimi nedělám.

tozi
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 28 krát
Obdržel poděkování: 34 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Turbinicarpus

Příspěvekod tozi » 21 úno 2011, 18:05

jezour
Aký používaš substrát? Zaujíma ma hlavne ta vrchná časť. Nejak to nemôžem identifikovať.

edit: tak až teraz som si všimol že píšeš o ledeckom piesku.

Wladko
 poděkoval: 1 krát

Příspěvekod Wladko » 23 úno 2011, 15:16

Na vysevy turbinakov sa mi zatial najlepsie osvedcil perlit. V prvom roku po vyseve stale vlhky a bez pikirovania. V tretom roku som presadzal do 4 cm crepnikov.
Korenovy system bohaty, korene som skracoval a po cca 3 tyzdnoch pobytu pod parapetom v skleniku sadene do bezneho kaktusoveho substratu s 50% obsahu riecneho piesku.
Praskanie rastlin: najma na jar ale aj pocas roku pri dlhsej prestavke v polievani, hlavne "lophophoroides".
Kvitnutie: ano vo vlnach a v priebehu celej vegetacnej doby. Ked zacali turbinaky kvitnut mal som istotu ze 2-3 dni bude urcite pekne pocasie (platilo pre juzne Slovensko).
Co je male, to je pekne a u turbinakov to plati na 100%.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 24 úno 2011, 13:52

Nahodil jsem tu dvě pěstitelská témata.

Pukání kytek. U mě ve sbírce se to stávalo u Turbinicarpus polaskii. Tyto kytky se u mě vždy dokázaly napít natolik, že pukly. Vypozoroval jsem, jak se tomu vyhnout. Mám na to dva způsoby. Jeden je zálivka shora, pouze ručně, vody nedám potom tolik a kytky se napijí tak akorát. Když jsem začal zalévat podmokem, tak jsem je dal do zvláštní vaničky. Když vyvzlínala voda až nahoru, ihned jsem kytky vyndal.

Kvetení ve vlnách. Také jsem věřil, že když Turbinicarpusy nahodí květy společně, bude brzo hezky. Ale. Jednou se mi stalo, že takto nahodily květy, ale strefili se do deštivých dní. S květem potom čekaly další čtyři dny. Potom teprve vykvetly. Domnívám se, že je to způsobeno zálivkou. Zalijeme všechny kytky najednou. Dost z Turbinicarpusů se chová podobně - napijí se a vytvoří poupata.

Na závěr představuji svoje kulturní kytky Turbinicarpus klinkerianus. Mají obě tak 2 cm v průměru. Mají dlouhé řepovité kořeny. Obzvláště u nich je důležitý hluboký květník. Mám vypozorováno, že jakmile nemají dostatek místa pro kořeny, nekvetou. Jinak jsou to vděčné a krásné kytičky. Máte je?

Většina z Vás příspěvky pouze prohlíží a čte. Nevěřím, že nepěstujete žádné kytky, abyste se nemohli aspoň stručně vyjádřit. Neprohlížejte jenom příspěvky. Přispívejte! Od toho je tady fórum!
-- Administrátor --

Standa
Obdržel poděkování: 8 krát

Příspěvekod Standa » 24 úno 2011, 15:40

Ahoj, přihodím k Turbinicarpusům další téma - odnožují vám? Mě některé ano - např. T. krainzianus var. minimus, . T. gielsdorfianus, nebo také zmiňovaný T. schmiedickeanus ssp. klinkerianus jsou asi 10 let staré. Jinak k poslední poznámce - přispívat můžu jen tam, kde mám co napsat. Příkladně na sousedním tématu "Mammillaria" toho moc nenapíšu - počet druhů Mammillárií, které mám se dá ukázat na prstech sice obou rukou, ale i tak je to málo. Rád si ale jednotlivé poznámky přečtu.

Wladko
 poděkoval: 1 krát

Turbinicarpus

Příspěvekod Wladko » 25 úno 2011, 08:03

Tak nie je to celkom to prave odnozovanie ale rastlina sa o potomstvo postarala svojským spôsobom. Vek rastliny v tomto stadiu cca 15 rokov. No tie odnoze ma celkom prekvapili. Na ziadnej inej z rodu Turbinicarpus som to nevidel.
A odnozovanie? Na mojich turbinakoch som to nepozoroval. Ak by vsak boli nejake foto u inych kaktusarov rad prijmem foto do svojho archivu. TBC (teda turbinicarpusy) su moja srdcovka. :)
Zacinam kompletovat cely rod. Aj napriek problemom s CITES-om, ... ci prave preto?

Obrázek

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 200 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 25 úno 2011, 08:39

Keďže sa z priestorových a organizačných dôvodov snažím pestovať rastliny menšieho vzrastu, tak sa nájdu aj turbinicarpusy.
Permanentne vetraný skleník im ide k duhu. Aj podľa mojich skúseností potrebujú hlbšie kvetináče, striedmu zálievku, hlavne nie, keď je horúco. Substrát pre turbiňáky používam minerálny, snažím sa aby nemali veľa zvyšného substrátu. V mojich pestovateľských pomeroch (zalievam prevažne zhora) mi nepukajú. Predpokladám, že preto, lebo nemajú prebytok vody.
Zato mi ale puklo pravokorenné superkabuto.
Odnožovanie som nepozoroval, zato samovýsev je bežný.

T. alonsoi Xichu, Qto
Obrázek

T. pseudomacrochele Bernal, Que.
Obrázek

T. valdezianus MZ 513, Monclova, COAH.
Obrázek

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 01 bře 2011, 23:06

Tak jsem si myslel, že se diskuze o pěstování trochu rozjede...

S odnožováním Turbinicarpusů zatím zkušenosti nemám. Odpozorované mám pouze druhy T. laui, T. polaskii, T. alonsii, T. klinkerianus. Ty u mě ve sbírce odnože nevytvořily. A ani se k tomu nemají. Na podzim se mi do sbírky dostal tuším T. krainzianus var. minimus. Mám ho opravdu krátce, nyní má dvě hlavy. Takže se zdá, že odnožuje. Po páru měsících nejsem schopen říci více.

A co ostatní?? To kaktusáři vůbec nepěstují kaktusy???? Jak jinak si mám vysvětlit, že je tu mrtvo??
-- Administrátor --

Rebut
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Rebut » 02 bře 2011, 10:21

Poslední 2 roky jsem dělal i výsev turbiňáků. Jak já říkám na miniaturky s krásnými a skoro celoročními kvítky je nutné si ve skleníku udělat místo.
Výsev dělám do klasického výsevního substrátu s přidáním trocha drceného dolomitu.

- pukají? Mám i několik desítek desetiletých exemplářů z vlatních výsevů z mých začátků. Z mého odporozování se jeví jako největší riziko první popř. druhá zálivka. V mém případě cca 10% puknutých rostlin.
Rebucky udávají můj směr.

kmet

Příspěvekod kmet » 03 bře 2011, 00:00

Kdyby se mezi kaktusy hledala taky nějaká „superstar“, tak by turbiňáky nebyly bez šancí.
Jsou to bezva kytky pro nedočkavce - některé kvetou už v roce výsevu. V krabici s turbiňáky pořád něco kvete, od jara až do listopadu. Tím pádem je dost semen a když se vloudí nějaká pěstitelská chybička a rostlina uhyne, snadno se obnoví z vlastních semen. Po první zálivce mi občas nějaký taky prasknul, víc starostí mi to ale dělalo u Rebutií. Teď první zálivku provádím daleko opatrněji a už tři roky beze ztrát. Hledal jsem v zimovišti i mezi fotkami jeden flaviflorus, který dost divoce odnožoval ale nějak není k nalezení. Kouknul jsem na svůj minimus – hlavu má zatím jen jednu, ale moc pěkné bodliny.

tozi
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 28 krát
Obdržel poděkování: 34 krát
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvekod tozi » 28 črc 2011, 20:13

Tak trocha oživím tému aspoň fotečkou,keďže moje pestiteľské skúsenosti niesu nejak veľké. Každopádne sú to moji nenáročný obľúbenci z radou kaktusou.

T.schwarzii
Obrázek

ferino

Re: Re:

Příspěvekod ferino » 28 črc 2011, 22:38

Puknutiu sa da zabranit 1.opatrnou zalievkou(Ja ich len dobre porosim).Ak uy vidim ze sa troska napili potom ich polievam ako ostatne...Ked sa uz raz Turbinak napije nemal by praskat...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: Turbinicarpus

Příspěvekod Pavel Zouplna » 09 srp 2011, 21:52

Je tu chápán rod Turbinicarpus včetně Gymnocactus nebo postaru odděleně? Měl bych dotaz k Turbinicarpus mandragora beguinii (Gymnocactus beguinii). Před časem jsem tu o něm psal, získal jsem před lety velmi starou rostlinu, asi 15 cm vysokou a cca 8 cm průměr. Krásně kvete, chladně zimuje. Ale už neroste do výšky, začala odnožovat odspodu i po těle. Máte s ním někdo podobnou zkušenost?
0403_PZ_2011.05.02.1.jpg
Pavel

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“