Coryphanta

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
haluzacik

Příspěvekod haluzacik » 28 led 2011, 10:34

tie Coryphantha poselgeriana su ine formy alebo je rozdiel vo veku rastliny?lebo tie nekvitnuce su prekrasne otrnene. :shock:

mitana
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mitana » 28 led 2011, 14:00

Áno máš pravdu tie C.poselgeriany sú z dvoch výsevov z obdobia 1989-1991.Semená boli objednané od p.Jindricha Drápelu z Brna... v tom období to bol Cactus_Hobby . Vtedy sa nejaké poľné čísla ani lokality neuvádzali, takže bližšie údaje nemám.
Alebo možno mám v archíve...budem musieť rozbehnúť pátraciu akciu,lebo teraz ma to začalo samého zaujímať. Oni tie rastliny tiež už vyzerajú troška inak ako na tých fotografiach,lebo sú väčšie a krajšie...kvitnú samozrejme všetky, ale s tým fotením u mňa, je to tak,
že každý rok nafotím len to čo kvitne súbežne s mojím pobytom doma,
takže možno tento rok, keď budem pracovať pri Trenčíne,"cvaknem" aj tie druhé.
Mitana Ľuboš

horizon

Neolloydia odorata

Příspěvekod horizon » 30 led 2011, 17:30

xl9-DSC027.jpg

Měl bych dotaz na tuto rostlinu, na rostlině vyrostla odnož která má na konci areol vatu viz foto, zajímalo by mě jestli to je normální, díky za odpovědi.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 05 úno 2011, 13:57

No, koukala spousta lidí a nikdo se nevyjádřil....tedy myslím, že na tom není nic zvláštního, že jsou areoly ochlupené...sám jsem tu kytku měl před lety také, ale dnes už ne...akorát si vzpomínám, že má děsné háčky a každou chvíli byly z květináče... :idea:

horizon

Příspěvekod horizon » 05 úno 2011, 22:22

Díky za odpověd, aspon někdo se k tomu vyjádřil, ta rostlina je stará asi 5 let, odnož má cca 4 roky, je zajimavé že se vata drží i na spodních areolách.

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 104 krát
Obdržel poděkování: 147 krát

Coryphanta

Příspěvekod jezour » 24 úno 2011, 17:52

Coryphanty se v našich sbírkách objevují hojně. Jsou to také krásné kytky. Pochází z Mexika a USA. Některé z nich zůstávájí malé, jiné dorůstají i velkých rozměrů. Překrásně kvetou. Bohužel jsou velmi dobrým lákadlem pro červeného pavoučka. Ale dost představování. Pojďme se věnovat pěstitelským problémům a samotným kytkám.

I u mě ve sbírce se najdou Coryphanty. Ačkoliv se na ně nespecializuji, přece se ke mně dostaly. Jsou to hezké kytky, které v mých podmínkých ochotně, dlouho a každý rok kvetou.

Nyní představím jednu ze svých kytek. Dostal jsem ji beze jména, určil jsem ji jako Coryphanta bumamma. Je to kulturní kytka, ale přesto si ji vážím.

Jak ji pěstuji? Nyní roste v květináči o délce hrany 8 cm. Má přibližně nějakých 7 cm v průměru a je přibližně 9 cm vysoká. Čili jinak řečeno tvoří takovou protáhlou kouličku. Moje kytka je během sezony umístěna v pařeništi na zahradě. Snažím se co nejdříve sundat boční okno, aby k rostlinám mohl čerstvý vzduch. To je během většiny růstové sezony. I světla mají moje kytky v pařeništi dostatek. Dal jsem si je do skupiny seveřanů.

Rostlina roste v zahradní zemině, která je smíchaná s ledeckým pískem. Do zeminy dávám velký podíl písku. Zemina je propustná a je menší riziko, že by některé rostliny ztratily kořeny. I když této Coryphanty se to zrovna netýká. Zalévám přibližně jednou za měsíc podmokem. Rostliny se dostatečně napijí a vydrží v tomto stavu i delší období. Samozřejmě se zálivka odvíjí i od počasí. Rostlina na obrázku mi kvete čtvrtým rokem. Na začátku srpna vystrčí z vaty nahoře špičku poupěte, které takových čtrnáct dní roste. Potom se otevře přibližně 7 cm široký žlutý květ. Bohužel musí rostlina do květuschopné velikosti dorůst. To nechám k diskuzi.

Pěstujete také Coryphanty?? Jakých rozměrů vám dorůstají?? Jak často a kdy vám kvetou?? Co červený pavouček - věčný nepřítel?? Používáte preventivně postřiky?? Seřezáváte přerostlé rostliny??

Lidi, přispívejte!! Jsme kaktusáři - tj. o rostlinách pouze nečteme, ale také je pěstujeme. Každý může říci něco. K čemu mířím?? Příspěvky jenom nečtěte. Zapojte se také do diskuze a napište nějaký komentář!! Od toho jsme kaktusáři!! Nebo ne?
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 104 krát
Obdržel poděkování: 147 krát

Příspěvekod jezour » 01 bře 2011, 23:40

Téma jsem založil skoro před týdnem. A výsledek odpovědi?? Žádné. Je to velmi divné - kaktusáři, kteří nepěstují kytky.... Lidi, co to s Vámi je???

Takže si opět budu povídat sám se sebou.
Ve sbírce mám také jednu rostlinu Coryphanta potosiana. Pěstuji ji stejně jako předchozí kytku. Jenže od předchozí kytky má pár jiných věcí... Je to kytky, která roste sloupovitě. Vytváří krásný a velký sloup. Když mi ji někdo daroval (nechtěl ji, když ji vyhrál v tombole), byla skoro půl metru vysoká. Dolní část vypadala velice nevzhledně. Sáhl jsem k řezu. Rostlinu jsem velmi zmladil - seřízl jsem ji na výšku okolo 10 cm. Kytka rychle zakořenila a nyní roste dál - za těch pár let už zase pěkně poporostla. Nicméně pravidelně a bohatě kvete. Květy mají okolo 2 cm v průměru. Kytka kvete od června do konce září. Více prozradí fotka.

Co vy a Coryphanty??? Položil jsem hodně otázek už v prvním příspěvku. Lidi - reagujte!!!
-- Administrátor --

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 06 bře 2011, 18:09

Tak doufám, že se už nic nezmění a mohu přidat další 2 koryfanty, o kterých se to moc nepíše, ale letos u mě bez problémů přežily zimu ve skleníku, samozřejmě nasucho: C. macromeris a C. scherii.
Jaké máte zkušenosti s jejich zimováním. U mě musely letos přežít teploty kolem -20°C. :mrgreen:
Naposledy upravil(a) cykas dne 01 srp 2011, 20:21, celkem upraveno 1 x.

Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 06 bře 2011, 19:11

Ty bláho, to je dobrý! Odkud by měly pocházet? Já mexický kytky radši neprovokuju, měl jsem potíže i třeba s Echinocereusem adustus SB 72, kterej je z Čivavy odněkud z hor přes 2000 m, ale zrušil jsem minimálně dvě rostliny při mnohem mírnějších teplotách. Jediný, co jsem nechával celou zimu venku, jsou Vivipary.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 06 bře 2011, 21:19

Pepo - asi moc nekoukáš do jiných rubrik ...a jestli byly u Vás -20°C noční teploty? V Brně letos žádné velké mrazy nebyly! Jen jednou 19.12. bylo -14°C, což bylo tuto zimu NEJMÉNĚ...párkrát ještě -12°C...ale vcelku byla zima sužší a teplejší jako jiné roky...

Ljoša - E.adustus SB 72 snáší bez problémů -12°C - suché zimy a za předpokladu, že jsou značně seschlé, tedy přestat zalévat v srpnu! Obecně si myslím, že lidé příliš dlouho zalévají...jo, loňský podzim byl skvělý...alespoň tedy v Brně :idea:

Ljoša

Příspěvekod Ljoša » 06 bře 2011, 22:01

No jo, já vím, že by to měl vydržet, ale holt to nevyšlo. Je fakt, že většinou opravdu ještě v září zaleju. Poměrně dlouho jsou venku na vzduchu, takže se sesychají v souladu s poklesem teploty. Coccineus a podobný tohle bez problémů zvládaj. Je taky možný, že to souvisí s umístěním. Mám je přes zimu ve studeným skleníku, kde je přeci jen asi vyžší vzdušná vlhkost, i když se snažím větrat.

Jinak na tyhle rostliny zrovna expert nejsem, to spíž pan Richter z Černilova tady kousek od nás, ten jich má spoustu a řekl bych, že se v tom vyzná. I když u některých okruhů je to asi docela těžký tvrdit. Ještě bych dodal ke koryfantám to, že jak je zapomenu postříkat, tak je ve skleníku vždycky jako první začne žrát pavouček, zrezavěj a zhnusněj. Ach jo.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 07 bře 2011, 09:12

Jirko, nevím, kolik je v zimě ve skleníku, já tam nechodím, protože je na zeleninu a několik kaktusů tam nechávám jen pokusně každou zimu. Tu teplotu jsem jen slyšel, když se kolegyně předháněly, kdo měl nižší teplotu.
Občas něco překvapí (M. theresae. C. scherii, C.macromeris ....), něco zklame (L. longispina, různé sulcorebucie,...).
Moc mi to nevadí, jsou to jen pokusy s rostlinami, které mám navíc. :mrgreen:
Naposledy upravil(a) cykas dne 07 bře 2011, 11:34, celkem upraveno 1 x.

Miroslav
 poděkoval: 67 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Miroslav » 07 bře 2011, 10:55

Ja napríklad semenáče C. macromeris DJF 1391 Portrillo Mts. NM zimujem v nevykurovanom skleníku a sú v pohode, mám tam e?te z iného náleziska tie? z NM, momentálne si nespomeniem presne nálezisko a tie? pre?ívajú v pohode. Riziko je hlavne pri zbytočnom zaliatí v lete.
Miroslav Varček hľadač krásy

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Re: Coryphanta

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 čer 2011, 00:40

Mám jen pár koryfant a tato mi přibyla teprve nedávno....(tedy mám semenáče z výsevu odjinud, ale tady jsem neodolal a pořídil misku s 6 rostlinami v Eugendorfu...). Je to jedna z "jiných" koryfant, podobně jako třeba C.sulcata, echinus či macromeris (všechny rostou i v USA a snáší mrazy), tak tato C.werdermannii je ze severu Mexika z lokality "vysílač za Cuatro Cienegas", ze známé lokality...

...původně byla miska plná, nějakých 12-13 rostlin (psal jsem o tom jinde)...a zůstalo 6 rostlin, 5 kvetoucích a jedna ještě s juvenilním otrněním, která ještě nekvetla, na fotce je kousek vidět dole...

...toto je letos druhá vlna květů, která vykvetla včera....sprašuji... :arrow:

Artur

Re: Coryphanta

Příspěvekod Artur » 20 čer 2011, 09:38

Tak to bych měl hned jeden dotaz...asi tak před třemi roky jsem vysel tuhle koryfantu...získal jsem ji ale pod názvem c. werdermaniana. Existuje vůbec taková nebo je to jen překlep? (ty čtyři uprostřed jsou c. pectinata)

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“