Coryphanta

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Coryphanta

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 úno 2012, 16:53

Tak, a protože jsem do jisté míry i provokatér, tak jsem ty Tvoje Coryphanta sulcata SB 486 Pavle, podrobil mé zimní klauzuře....tedy jsou venku celou zimu a dnes jsem je kontroloval důkladně - vypadají bez poskvrnky...

Obrázek

...všechny tři vypadají stejně dobře....jsou normálně seschlé, jak se na mrazuodolné kytky patří....tedy letos v zimě několikrát minimum -10°C

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 21 úno 2012, 19:25

No teda, to ču ... brním, mám jich plný regál a tenhle pokus mě nenapadl ... :hu A to mám u ní poznámku, že druh obecně snáší krátkodobé poklesy k -7°C! Je to výjimka, nebo je těch odolných coryphant víc? Mám ještě hafo andreae a 4 elephantidens ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 22 úno 2012, 09:56

...asi bych to nezkoušel s jinými kytkami jak s těmi z USA...a to některé z Big Bendu nemusí být až tak odolné, jak tady v diskusi už proběhlo...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2012, 17:35

Takže dnešní foto Coryphanta sulcata SB 389...

Obrázek

...už jsem je tu několikrát ukázal...teď s plody, které začaly kytky vytlačovat někdy začátkem prosince. Teď po únorových mrazích se zdá být dokonáno...plody se začínají i lehce barvit. Je zajímavé na těch plodech, že i rok staré, které mám doma, mají stále měkkou dužinu...nevyschly zcela jako třeba jiné plody... Je jasné, že byly celou dobu venku. Obava, že by plody přivodily zahnívání temene rostliny se už několikátý rok nevyplnilo...je fakt ale, že nejsou na dešti či sněhu, takže jsou v temeni stále suché...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 25 úno 2012, 21:06

Ty, Jirko, ta vepředu je ještě dehydrovaná nebo už se loučí? Ty ostatní jsou zelenější... Dal jsem si spoustu práce a až na straně 2 (jel jsem dozadu) jsem ji našel v květu, abych si to osvěžil. A můžu říct, že je opravdu parádní. I v zimě, natož s květem. Nezbude Ti nějaké semínko (nějak jsi mě těmi otužilci nakazil)?
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 úno 2012, 09:56

Ne Pavle, ta vepředu vlevo jnení ta z toho obrázku na str.2...tam je vlastně schovaná vzadu....tato kytička fakt už několik let nějak nechce...vloni se ale napila, takže doufám, že letos už pojede... Semen je spousta...není problém...mám už i dvouleté...ještě jsem je nevysel...

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 26 úno 2012, 10:13

Jirko, tady na fóru 26. zář 2011 si psal o C.echinus SB 382. Zkoušel si ty rostliny pěstovat přes zimu ve skleníku?
Já tam 2 rostliny nechal a zatím vypadají normálně = stejně jako na podzim. Uvidím na jaře.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 úno 2012, 10:21

Taky mi to občas nějaký kaktus udělá a já nevím, čím to je. Naposled Lobivia nigrostoma, před časem Notocactus magnificus, velká, už kvetoucí rostlina. Zešedla a uhnila. Zajímavé je, že v obou případech četné odnože zůstaly zcela zdravé v květináči, byť spojené s mateřskou rostlinou. Teď už to raději řeším z preventivních důvodů radikálně ... ::-
Pavel

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 úno 2012, 10:24

To Cykas: nebojíš se dát kaktusy do skleníku po rajčatech? Mě je žrala ohavná bramborová plíseň už v létě, tak nezeleninuju, jen kytičkuju ... Ale myslím, že se kaktusy právě kvůli této plísni nesmí zimovat s bramborama ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 úno 2012, 10:30

Pepo - ano, všechny tři kytky, co jsem dovezl z Chrudimi jsem po zralé úvaze a tedy vzhledem k jejich skvělé kondici, jsem nechal venku a jsou zcela vpořádku...ale - jestli jsi to zaznamenal, instaloval jsem fukar, takže nejnižší teplota byla několikrát "jen" -10°C, oproti tedy loňské zimě, kdy bylo i méně (i -15°C ve skleníku zcela bez topení).

Pavle - toto není odnož, jsou to 4 semenáče, takže odešla-li by, tak asi i sama...myslím si, že jen ztratila kořeny a jelikož je držím vcelku v suchu, tak se asi voda "nesešla" s čekajícími kořínky a holt to trvalo...uvidím...a - kdybych je přesazoval, tak ji asi oddělám, protože ty dvě větší začínají už odnožovat...tedy - za nedlouho v misce stejně nebude místo...

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 26 úno 2012, 10:38

Pavle, skleník používám pro kaktusy jen asi od 20. března na cca 2 týdny. Všechny rostliny tam přenesu z kotelny, podívám se, jak vypadají, ...Pak jdou ven a místo nich rajčata, papriky a okurky. Na podzim po zelenině nechám skleník vyschnout a jdou tam zimovzdorné (zas tolik jich nemám).
Mám dokonce otevřené dveře a protější stranu, nepřitápím. Plíseň ve skleníku nemám, je hodně vzdušný.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 26 úno 2012, 10:42

Jirko, je zajímavé, že ty koryfanty "nezhoubovatěly", jako např. Neobesseye, kterých mám hodně a zkouším je i venku mimo skleník, ale zůstaly v tom stavu, jak jsem je tam dal. Jako kdyby byly z plastu. Dneska odpoledne zkusím vyfotit.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 úno 2012, 10:52

Pepo - zajímavé...i ty, co mám od Pavla - Coryphanta sulcata SB 486 - jsou pěkně seschlé...ty z Chrudimi až tak nejsou...ale vyfotím a posoudíme pak...jisté je, že jsou tvrdě pěstované! Ty od Pavla (foto je někde vpředu) jsou jinak pěstované a také jsou značně mladší...při tvrdém pěstování rostou pomaleji a pletivo bude prostě hustější a méně prostoru k redukci rozměrů...i když - i v přírodě se dokáží kytky nasát až skoro k prasknutí, ovšem to je při nepravidelnosti dešťů asi zřídkavá záležitost (tedy u kytek z polopouštních oblastí...). Takže - jsou-li ty Tvoje pěstovány tvrdě, tak se tolik nesvrasknou...vydrží-li pak mráz, je to jen dobře... :L

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 úno 2012, 10:53

To byl můj taky, k posledku až moc, chybělo mu okno ... :lol: Ale léta jsem pěstoval bez problémů a nic. A pak do vesnice přišla ta plíseň a bez ohledu na postřiky všem odchází na šedou plíseň už v létě okurky, rajčata, ale třeba i floxy nebo slézové růže. Není proti tomu obrany, odchází rostliny ve skleníku ale i venku na záhonech v teplé a vzdušné expozici (jsem až nahoře na jihozápadním svahu, spíš kopci) ... Nakonec jsem tuto oblast zahrádkaření vzdal, nemělo to cenu. Proto mě udivilo, že jsou i oblasti, kde se tyto druhy daří ...
Pavel

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 26 úno 2012, 11:00

Pavle, plíseň nejen na rajčatech má podle mě ten, kdo jim nedá přímé slunce, suchý vzduch, pohyb vzduchu (týká se i kaktusů, ...)

Jirko, letos zkusím některé koryfanty a telokaktusy nechat jen cca na 1-2 zálivkách za sezonu, chci je přinutit, aby se více podobaly těm příbuzným v Mexiku a USA :wink:

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“