Coryphanta

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Odpovědět
wurm
Poděkoval: 9 x
Obdržel poděkování: 20 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Coryphanta

Příspěvek od wurm » 02 čer 2015, 16:13

Miroslav píše:Mám tu Coryphanta macromeris DJF 1391 e Portrillo Mts. NM. a SB 841 Eddy Co. NM. chcem ich skúsiť zimovať v nevykúrenom skleníku. Má niekto skúsenosti?
Zdar Miro, no zkusit můžeš, ale já osobně si myslím, že to nedá. Alespoň moje testy nedopadly kdysi podle mých představ, nicméně jsem měl jinou sběrovku, ne tuto co píšeš. Když se k tomu odhodláš, tak mě určitě bude zajímat výsledek.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

basarek
Poděkoval: 11 x
Obdržel poděkování: 31 x

Příspěvek od basarek » 02 čer 2015, 16:56

ta z portillo nevím, tam teploty moc pod nulu nejdou, ta z eddy by to mohla dát ...

Miroslav
Poděkoval: 68 x
Obdržel poděkování: 108 x

Příspěvek od Miroslav » 03 čer 2015, 22:25

Tak toto sú tie moje Coryphanty macromeris. Prezimovali v skleníku, nič sa im nestalo, veď zima bola slabá.

Obrázek
Miroslav Varček hľadač krásy

basarek

Příspěvek od basarek » 04 čer 2015, 16:25

jak píšeš, zima byla mírná, víc to prověří až budou mrazy kolem deseti a víc. ta z eddy by to mohla dát, tam jsou mrazy taky, rekord maj dokonce asi -26°ale v tom portillo moc nemrzne, ta asi bude mít problém i když člověk nikdy neví :wink:

Miroslav

Příspěvek od Miroslav » 04 čer 2015, 21:35

Sú tam aj dve DJF 1353 El Paso Co. Texas tak neviem či sa odvážim v zime znova risknúť. Pozriem klimatické zóny.

basarek

Příspěvek od basarek » 05 čer 2015, 19:49

to bych neriskoval, taky tam moc nemrzne ...
http://www.wetterkontor.de/de/klima/kli ... stat=72270

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 09 čer 2015, 21:25

Tak pánové...v květnu 2011 jsem tam byl a bylo to po velmi studeném období, kdy např. v NM v Belenu (SB) či Rio Rancho (Ríša) bylo i -24°C!!!, byl to jasný teplotní klín z Kanady až hluboko do Mexika...
Pravda - v Texasu to až tak nemrzlo! Zde minima v El Paso - http://www.wetteronline.de/wetterdaten/ ... &year=2011 , no - a posunete-li na Februar (místo Januar), tak 3.-4.2. 2011 bylo v El Pasu v noci, resp. po dvě noci -16°C 8**( no a přes den bylo dva dny -8°C ... je třeba říci, že jinde tento ledový vpád trval celý týden... Jak to dopadlo s kytkami...Agave americana a palmy Washingtonia filifera byly totálně zmrzlé, nicméně palmy obrážely a asi se jich i většina vzpamatovala...a kaktusy - kolem El Paso rostou E.horizonthalonius, G.uncinatus/wrightii, Echinocereus coccineus, Escobaria sp....a pokud si to dobře pamatuji, neviděl jsem žádné mrazem zničené kytky! Bylo ale obrovské sucho a údajně ten rok ještě nepršelo, tedy až na tu trochu sněhu, který s mrazem přišel...
Facit - není vše černobílé a nedá se dle literárních údajů soudit na stoprocentní určení vztahů a podmínek na konkrétních lokalitách... ale - kytky za vhodných podmínek (a příprav k nim...) vydrží i značný mráz...

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 599 x
Obdržel poděkování: 469 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 10 čer 2015, 10:31

Podarilo sa mi zachytiť aj kvet tejto neúnavnej rastliny.
Neobesseya misouriensis v. caespitosa.
Vyklíčila v roku 2000, semená som mal od p. Ječmínka a od vyklíčenia boli rastliny vonku, na zimu len s krytom na vrchu.
Přílohy
3.jpg
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Miroslav

Příspěvek od Miroslav » 08 črc 2015, 21:13

Dočkal som sa kvetu na Coryphantha macromeris SB 841 Eddy Co. NM.

Obrázek

Obrázek

jv3
Poděkoval: 23 x
Obdržel poděkování: 40 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jv3 » 11 črc 2015, 22:05

Miro je u Teba tá macromeriska mrazuvzdorná? :snow
jv3

Miroslav

Příspěvek od Miroslav » 12 črc 2015, 08:51

Tieto SB 841 mám tri osatné som ako semenáče kedysi predal. Boli zimované v nevykúrenom skleníku, ale neviem aké bolo teplotné minimum. SB má pri tejto položke v zozname /17/ čo znamená -12C. Pri tejto aj Pavlíček uvádza, že znáša mráz.

jara
Poděkoval: 579 x
Obdržel poděkování: 78 x

Příspěvek od jara » 12 črc 2015, 10:23

Miroslav píše:Tieto SB 841 mám tri osatné som ako semenáče kedysi predal. Boli zimované v nevykúrenom skleníku, ale neviem aké bolo teplotné minimum. SB má pri tejto položke v zozname /17/ čo znamená -12C. Pri tejto aj Pavlíček uvádza, že znáša mráz.

Ano, takto oznašených položek tam má SB hodně. Je ovšem otázkou, jak dlouho tyto rostliny v takovém mrazu vydrží. Jestli tím má na mysli krátký pokles teplot k těmto hodnotám, nebo to mohou být i dlouhodobě nízké teploty. Také si kladu otázku, zdali by takto označené teploty přežily kolísání teplot, věčné zamrzání a roztávání, které v našich zimách běžně je, i kdyby byly ve skleníku. Číslo sedmnáct má i u acanthocalycií, ariocarpusů atd.

No a moje další otázka směřuje do jiné oblasti: na venkovním záhonu mně zimu přežily kaktusy rodu esc. a echc. Jenže asi v polovině června začaly echc. černat od temene. Někde se černání, plíseň? hniloba? zastavila, jiné jsou pryč. Týká se to fendleri v. kuenz. hempeli a octacanthus. Z okruhu reichenbachii to nepostihlo žádnou rostlinu, stejně tak jako to nepostihlo žádnou escobárku.

Dík za případné názory a odpovědi.
Jara :L

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 12 črc 2015, 15:08

...no, o té mrazuvzdornosti...
už jsem to psal do fór jistě 10x...a asi o tři příspěvky výše je i ten můj příspěvek...takže co? Asi se to nečte...!
Každý, kdo byl už v SA i JA a koukal na klimatické poměry, je mu to jasné, jak tam vypadá zima... U nás (= naši zimu) vydrží trvale jen opuncie z USA, a ještě většinou ty z blízkosti východního pobřeží, kde je dostatečně vlhko i v zimě a střídá se tu tání a mráz...jiné druhy/rody (Escobaria, Echinoceeus,...) přežívají volně zcela výjimečně...howgh

jara
Poděkoval: 579 x
Obdržel poděkování: 78 x

Příspěvek od jara » 13 črc 2015, 08:19

Jiri Kolarik píše:...no, o té mrazuvzdornosti...
už jsem to psal do fór jistě 10x...a asi o tři příspěvky výše je i ten můj příspěvek...takže co? Asi se to nečte...!
Každý, kdo byl už v SA i JA a koukal na klimatické poměry, je mu to jasné, jak tam vypadá zima... U nás (= naši zimu) vydrží trvale jen opuncie z USA, a ještě většinou ty z blízkosti východního pobřeží, kde je dostatečně vlhko i v zimě a střídá se tu tání a mráz...jiné druhy/rody (Escobaria, Echinoceeus,...) přežívají volně zcela výjimečně...howgh
Možná, že jsem svoji připomínku k mrazuvzdornosti špatně formuloval. Chtěl jsem říct, že mrazuvzdorných je hodně, ale ne v našich podmínkách. Ale spíš než tuhle odpověď pane Kolaříku bych si rád přečetl od vás odpověď na moji druhou podotázku. Na tu jste mně Vy, ani nikdo jiný zatím neodpověděl. Snad má někdo podobnou skušenost. :shock:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 13 črc 2015, 13:49

@ Jara - to bude problém, mám bez krytu jen opuncie z USA a zatím nemám skalku... Nicméně - je možné, že ty E.reichenbachii, zejm. z Oklahomy budou i u nás spolehlivě zimovzdorné (logicky za jistých podmínek) a jsou i takové zprávy...kdysi jsem tu ukazoval foto focené každý rok u PP - přes cestu - na 1.máje při té akci... Tam má ten soused už mnoho let E.coccineus (paucispinus) SB 406 - a úspěšně bez jakéhokoliv krytu! Roste totiž ve východním Texasu (samozřejmě i na mnohých jiných místech západně) a ten snáší více vody - klima je asi mnohem vlhčí jak kontinentální klima v Chihuahua, kde roste ten "hempelii"...Takže - asi některé roky vydrží "hempelii" na skalce bez krytu...a pak jednou odejde...
(Já mám také problém - černají mi odnože tefrokaktusů...a nevím proč...ale asi to bude bakterióza, což je problém - asi není obrana...)

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“