Coryphanta

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: Coryphanta

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 úno 2012, 11:08

Jirko, já Ti dám, že je měkce pěstuju! :twisted: Abys věděl, žádnej vychrtlík na pólu nepřežije, musí mít tuky, jako lední medvěd! Je to jako ordinovat žíznivému na Sahaře vodní dietu s odůvodněním, že velbloud taky ještě nepil ... h:h Ale ten se napije jednou za 6 týdnů a pobere dva barely. A u našich rostlin je to stejné. Dávám jim vodu občas, nechám je napít a když vyschnou, dostanou znovu. Myslím, že nezáleží na délce suchého intervalu u proschlé rostliny, ona pak jen "hybernuje" a odkládá aktivitu, až se vytvoří příznivé podmínky. A když sucho trvá dlouho, odhybernovává pomaleji, pak taky pomaleji roste. Vlastně se opakovaně zazimovává a odzimovává ... :( Něco jiného je podzim, tam končím v polovině září a ony "suší ústa" 3 měsíce, protože jsou už nižší teploty a pomaleji vysychají ...
To Cykas: plíseň mě trápila na slunné horké expozici bez jakéhokoli stínu, jen mírný vánek osvěžoval vzduch, podmínky jak v Itálii u moře, palmy tam řvou štěstím (uvidíš sám) ... :SS
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 úno 2012, 11:16

Jasně Pepo, vím....jenže - i když budeš kytky pěstovat tak, jak je pěstuješ, přesto - na lokalitách je tepleji, delší vegetační doba a jednoznačně příjde-li déšť, je vody na jistou dobu nadbytek (1-2x za sezónu)...u nás je máme ve skleníku právě proto, abysme se přiblížili přírodě...a i v přírodě rostou některé kytky značně rychle bez ohledu na to, že stále vypadají jako "importy" i nadále...u nás kytky teplo v létě prakticky neomezí, na lokalitách jsem zažil běžně nad 35°C...to pak má substrát klidně i 50°C - neudržíš na něm ruku a kameny jsou rozpáleny na 60°C - spálil bych se...Olga chtěla vyzkoušet osmažit vejce na tmavém kameni a chtěla se vsadit, že to půjde...naštěstí nebylo pak vejce :lol: ...asi bych prohrál...tedy - dobře větraný skleník je bližší podmínkám na lokalitách...pominu ale třeba Patagonii nebo vysoké hory, kde jsou navíc velké rozdíly mezi nocí a polednem - jistě i 40°C rozdíl bez problémů...toto zde nedokážeme...jenže - každý nakonec dokáže vypěstovat krásné kytky - nejde tak úplně napodobovat zkušenosti jiných...

No počkej Pavle :lol: , já netvrdím, že je pěstuješ "měkce"....máš ale zcela jiné podmínky pěstování jak Pepa...v přírodě dostanou opravdu vodu 1-3x za léto, kdežto u Tebe asi častěji...u Pepy jen 1-2x ročně, ale mají asi chladnější lokalitu (= bez teplotních maxim ve skleníku!)...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 úno 2012, 14:17

No jo, ale Pepa je tvrďák, ><:. navíc (jak píše v rubrice pařeniště) pěstuje vše pod širákem, takže k těm 2 zálivkám musíme připočítat, že mu to několikrát za léto zmokne :lol: , když není doma a lidi na práci si daj oraz ... :mrgreen: A to nemluvím o četných proslulých mlhách u Konopiště smíšených s průmyslovým smogem, které v kraji silně podporují růst mechů, kapradin, ronďáků a lišejníků, Atacama hadr ... :D
Pavel

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 26 úno 2012, 16:16

Pavle, jestli mi omylem zmoknou kaktusy 2x v sezóně, tak je to hodně. Mám na to lidi (rodiče), ti vždycky včas přiklopí střechu před deštěm! Takže jen neplánovaný déšť v noci mě může překvapit :D . Moc mlh tu není a protože nemáme v dosahu několika desítek kilometrů žádného velkého znečišťovatele ovzduší, tak je možné pěstovat bez skla.

Jirko jednu technickou poznámku? Nechtěl bys přesídlit na sousední forum. Máme tam také koryfanty i mrazuvzdorné 8**( (myslím, že si tam byl cca před 3 dny na návštěvě, ...).

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 úno 2012, 17:15

Já věděl, že mi tu provokaci nedaruješ :lol: Ale pokud chceš omezit zálivku na 2 za rok, předpokládám na polovinu, 2x Ti to zmokne - to jsme na 6, to zhruba odpovídá mému žabákovi. Tak vidíš, že se shodneme ... :mrgreen:
Pavel

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 26 úno 2012, 19:19

Tak jsem poslal dceru fotit kaktusy do skleníku (nemám je v místě bydliště) a výsledek je bída. Dá se použít jen tento výřez - C.echinus SB 382. Na to, jaké byly mrazíky vypadá dobře. Mám 2 rostliny.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 26 úno 2012, 19:26

Buď rád, že někdo v rodině rozezná (nebo je ochoten rozeznat) Coryphanthu od cereusu :L Takový výchovný efekt jsem nikdy nedocílil ... Jinak vypadá dobře, pěkná ježatá koule, chtělo by to ještě s květem z archivu pro srovnání ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 úno 2012, 20:03

Tak Pepo - byl jsem se na ty moje echinus mrknout...jsou všechny tři vpořádku...a třeba pokvetou...Ta Tvoje je dobrá, určitě také vpořádku po zimě...

Jinak - k té technické....raději ne...občas tam sice kouknu a přečtu názory a snad i něco napíši, ale spíše sporadicky...můj čas je v poslední době příliš vzácný a realizuji se tady a snad trošku a postupně na podobném německém fóru, ale tam jen opunciovité...

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 26 úno 2012, 22:14

Zítra se na ně dojedu podívat sám a vyfotím.
Jinak Pavle, moc bych ji nechválil. Úkol zněl: vyfoť všechny kaktusy ve skleníku. Není to žádné umění, protože jich tam je přes zimu jen něco kolem 30. Sice je vyfotila, ale skoro všechny jsou nezaostřené, nepoužitelné, ... :P

Omlouvám se za menší chybu. Ty koryfanty jsou echinus SB 391.

oapk1
Obdržel poděkování: 2 krát

Příspěvekod oapk1 » 27 úno 2012, 11:25

To Kolařík:
Jirko, na strane 2 máš foto Coryphanta (Escobaria) vivipara SB 209, Knox County, Nevada, USA.

Oprav:
Coryphanta (Escobaria) vivipara SB 209, Santee, Knox County,Nebraska, USA
V tomto má Ralp chybu.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 27 úno 2012, 17:30

Juraji - ok...

Tak tady je ta jedna kytka Coryphanta echinus SB 391, Pecos Co., Texas

Obrázek

...je samozřejmě vpořádku...dnes jsem ji podrobně prohlédl....

A ty druhé dvě kytky Coryphanta echinus SB 382, Howard Co., Texas

Obrázek

Obrázek

...i tyto dvě jsou vpohodě...druhá kytka je k bázi trochu zúžená...a všechny byly velmi tvrdě pěstovány, to je na nich i vidět, tedy předpoklad pro přežití v občasných mrazících...

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 27 úno 2012, 17:40

Tak se mi po dnešní prohlídce zdá, že ta letošní zima rostlinám (nejen koryfantám) vůbec neublížila (zatím). Vypadají přesně jako na podzim a to musely zvládnout i teploty kolem -20°C. Když se dobře připraví na zimu, mrazy jim nevadí. 8)

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 27 úno 2012, 18:32

No, těm asi ne, ale psal jsem své poznatky z letošní zimy do Jirkova tématu o zimovzdorných rostlinách, tak se tam koukni, ať to sem necpu podruhé ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 05 bře 2012, 15:16

Tak jsem mrknul na moje Coryphanta werdermannii (od vysílače)...a mají plody, které během zimy začaly vyrůstat...

Obrázek

...vloni jsem je sprašoval, ale až druhou vlnu květů, první jsem nestihnul (byl jsem mimo rep.) a z té první není ani jeden plod, tedy - bez sprášení se ani v otevřeném skleníku nic samo (= pomocí hmyzu) nevzniklo, tedy nějaký plod. Až tedy po cíleném sprašování všech pěti kytek se vytvořily plody (asi tedy 10), které se teď už zvětšují...

Obrázek

jsou to krásné kytičky, které jsem ale nezimoval ve skleníku... 8**( ...měly tak 8-12°C...a šero... :arrow:

Alojz
Obdržel poděkování: 1 krát

Příspěvekod Alojz » 26 črc 2012, 21:30

Túto rastlinu by som mohol zaradiť aj medzi eskobárie,ale rozhodol som sa podľa názvu,ako som si ju zaobstaral.Rastlinu som získal v roku 2004 z Chrudimi pod názvom fragans,ale správne by to malo byť Coryphantha vivipara var. fragrans, Sanderson,HK 74.Rastlina býva zaraďovaná ako synonymum Cor.viv.var.radiosa.Prvá zmienka o nej je z roku 1941.Je to forma zo západného Texasu,s viacerými odlišnými znakmi oproti var.radiosa.

Ja spomeniem len jeden dosť podstatný rozdiel.Rastlina je už teraz do 13 cm vysoká,asi 6 cm široká/podľa popisu dosahuje dokonca až 24 cm výšky a 7,5 cm šírky/,hoci v popise Cor.viv.var.radiosa sa hovorí len o rozmeroch:dĺžka 5-7,5/-10/ cm,šírka/2-/ -6,5 cm.

Ing.Vereš ju zobrazuje aj vo svojej knihe,kde píše,že je mrazuvzdorná,ale s problémami aj pri zimovaní v nevykurovanom skleníku.Ja mám možno šťastie,alebo Zl.Moravce sú predsa len teplejšie ako Sliač,ale moja rastlina od získania zimuje v nevykurovanom skleníku bez akýchkoľvek problémov.

Je to rastlina ozaj pekná,medzi mrazuvzdornými viviparami/mám viac taxónov - postupne budem uverejňovať/vyniká skutočne nezvyčajným mohutným vzrastom,najlepšie dokumentovaným na prvom fotozábere:

ObrázekObrázek

Na detailoch kvetu stojí za zmienku ružová čnelka,ktorej farba prechádza aj na bliznové laloky,ktoré sú ale zaujímavo ovrúbené bielou,či bledoružovou:

ObrázekObrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“