Thelocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Thelocactus

Příspěvekod Jiri Kolarik » 12 črc 2011, 16:40

...nikdo se tohoro rodu nechce chytit a začít...hm, třeba cykas...ten má řadu velkých hezkých kytek...tak Pepo?

Dnes mi kvetly dva kusy (ze tří) tohoto krásného a otužilého teláku...Thelocactus bicolor v pottsii SB 77
Tady jsem tuto trojici už ukazoval...a je tam malá diskuse.. viewtopic.php?f=10&t=1565

Obrázek

...zatím se tedy nesešly alespoň dva, abych je navzájem sprášil...letos kvetly už v době mé nepřítomnosti...a žádný plod. Dnes jsem je tedy sprášil cíleně, kdy kvetou dva jedinci a žádný jiný telokaktus...ostatně jich moc nemám, pravidelně kvetou brzy na jaře dva jedinci T.lausseri...

Obrázek

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: Thelocactus

Příspěvekod Pavel Zouplna » 14 črc 2011, 21:38

Tak tenhle rod mám vůbec nejradši. Ale téma bych si netroufl otevřít, mám jen málo rostlin. Rozhodl jsem se změnit dodavatele semen (malá klíčivost a žádný původ). Přesto mi už pár druhů začíná kvést - letos prvně.
Začnu druhem Thelocactus bicolor tricolor, Monclova, výsev 2006. Už jsem se na internetu dozvěděl, že je to název neuznávaný. Ale to mu na kráse neubírá. Začal kvést v květnu a stále se opakuje ...
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Pavel

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 15 črc 2011, 09:17

To Jiří Kolařík:
Dotaz k fotu - To je přesazuješ na sezónu do záhonu nebo zahrabáváš květináč při focení? Je to jak fotka z naleziště ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 15 črc 2011, 14:18

Pavle - mám na pozemku takové vykopané pískoviště (kopali jsme základy) a mám to na hromadě...je to taková směska písku + valounů (= takový netříděný černovický písek...), takže misku (15x15) prostě zahrábnu a obložím hranu misky těmi valounky...no, a někdy se mi to i povede, že tedy není z misky nic vidět...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 15 črc 2011, 14:53

Je to nádhera, ta fotka pak má jinou "štábní kulturu", než když vyfotíš rostlinu na pultu jako já. Jinak jsme na tom podobně. Měl jsem na zahradě z výkopu základů podobnou hromadu, ale horšího složení: rulovitá schnilka a jílovitohlinitá zemina. Tak jsem to trochu rozhrnul , obohatil nahoře a je z toho ze 2/3 skalka a z 1/3 kaktusová skalka zvaná poušť.
Pavel

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 17 črc 2011, 19:34

[quote="Jiri Kolarik"] ... pravidelně kvetou brzy na jaře dva jedinci T.lausseri...
Můj první Thelocactus, který mi letos na jaře ve věku 6 let prvně rozkvetl, byl taky Thelocactus lausseri (Mexiko - Coahuila - Sierra de las Ovejas). A asi mě navždy k tomuto rodu připoutal. Takovou vitalitu jsem ještě u kaktusu neviděl. Začal kvést začátkem května a nepřetržitě nasazuje nová poupata, jen s malými přestávkami. Toto je foto ze včerejška ...
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 črc 2011, 20:42

Ani nevím, jestli jsem si ty moje T.lausseri vyfotil...nicméně, před týdnem jsem sklidil semínka...

Dnes jeden zvláštní telokaktus - T.hastifer...je zvláštní tím, že má výrazně sloupovitý růst a staré kytky mohou mít i 40cm délky při průměru pouhých 5-6cm. Také byla tato kytka v minulosti málo rozšířena - málo kvetl a mám ten pocit, že lokalita musela být znovu objevena...

Obrázek

...dnes je ve sbírkách zastoupen...tato fotka je ze sbírky, kterou jsem na jaře navštívil...sám ho nemám....

Obrázek

a jeden odkaz na webovou stránku o systému rodu Thelocactus http://www.cactusmineral.wbs.cz/Prehled ... actus.html a připomínám knihu, která letos vyšla... viewtopic.php?f=16&t=1790

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 20 črc 2011, 21:09

Děkuji, tak tyto stránky jsem už bohužel vytěžil. Jsem zvědavý na podzimní nabídku Plzeňáků, doufám, že podstatně rozšířím sbírku o další druhy tohoto rodu.
K té fotografii - nádherný druh, stonkem trochu připomíná Mammillarii. Ten květ je ale typický. Při studiu těchto (a ještě dalších, snad německých) jsem ale zjistil, že existují i žlutokvěté druhy. Nemáš nějaké foto nebo bližší informace?
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 črc 2011, 12:09

Tak mi stonkem připomíná zase Ancistrocactus scheeri, protože se mi ty starší kusy pěkně vytahují...a už jsem se rozhodnul, že je uříznu a zakořením... viewtopic.php?f=30&t=1443&start=60 - můj třetí příspěvek...
Jinak o žlutěkvetoucím T.hastifer jsem ještě neslyšel..pravda - až tak se o ně nezajímám...a v knize Grzegorze není o nich také zmínka...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 21 črc 2011, 14:02

Špatná formulace z mé strany. Myslel jsem žlutě (nebo jinak než fialově) kvetoucí Thelocactus. Pokud vím, všechny, které znám, kvetou převážně fialově v různých kombinacích.
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 črc 2011, 19:09

No, Pavle asi nemáš tu knihu o těch telácích? Tam totiž je od všech druhů i řez jejich květem...a tak dobrá polovina má jiný než +/- červeno-fialový květ...je jasné, že jinak kvetoucí jsou i jen variety těch "normálních"...tyto ale kvetou jinak - tulensis, hexaedrophorus , leucacanthus...multicephalus...ostatně i ten lausseri má jiný květ...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 21 črc 2011, 20:26

Tuto knihu bohužel nemám, cizojazyčné hnihy mi dělají problémy, na rozdíl od překladatelů si u nich rozhodně neodpočinu. A v české literatuře jsem sehnal asi metr knih, ale o tomto rodu píšou jen okrajově. Tak dojím internet (něco s pomocí berliček přelousknu), ale momentálně můj koráb poznání uvízl na mělčině ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 22 črc 2011, 13:25

No, kniha je plná obrázků....což je asi nejdůležitější...a třeba u T.bicolor je vidět nádherná variabilita... Nicméně - je tedy polsko-německy psaná a vcelku srozumitelná...tak si myslím, že je to pro fandu teláků prostě "nutnost"...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 29 črc 2011, 21:04

Vloni na naší výstavě jsem si tak fotil...a i tento telokaktus...přiznám se, že nevím, jak se jmenuje...sice možná nějaký leucacanthus...

Obrázek

...ale nejsem znalec tohoto rodu... :?:

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 30 črc 2011, 08:30

Jméno hádat nebudu, ale je nádherný. Jsou to vděčné rostliny s krásnými, většinou velkými květy. Ty mají třeba i Echninocereusy, ale Thelocactusy mi začaly kvěst letos na jaře poprvé a ještě nepřestaly ...
Pavel

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“