Thelocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Thelocactus

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 srp 2011, 21:29

Dnes ještě jeden telák z Texasu...tedy jediný, který jsem tam viděl, bohužel sucho bylo extrémní a tak i tyto Thelocactus bicolor v.flavidispinus ...kytky byly doslova tak zcvrklé, že jsme je sotva mohli v trávě nalézt....a tak tento o průměru nějakých 4cm byl největším viděným kouskem. Pravda, kdyby se napil, tak bude jistě dvakrát tak velký...

...druhý "texaský" druh nabízel P.Pavlíček teď v létě T.bicolor (schottii) PP 702, který ale roste až kousek od Mexického zálivu ve Starr Co....

Alojz
Obdržel poděkování: 1 krát

Thelocactus

Příspěvekod Alojz » 15 zář 2011, 22:39

Mnohé moje kaktusárske sny z mladších rokov začínam uskutočňovať až teraz na "staré kolená".Rod Thelocactus rozhodne patrí medzi najkrajšie,navyše jeho pestovanie v minerálnych substrátoch nerobí zvlášne potiaže,takže sa dosť čudujem,že doteraz nemá vyhradenú svoju osobitnú tému /alebo som ju prehliadol?/.Rastliny do kvetuschopnosti dorastajú väčšinou dosť rýchlo,ale aj bez kvetov sú veľmi pohľadné, zaujímavo variabilné v rôznych lokalitách- čo viac môže kaktusár chcieť.
Na ukážku Thelocactus schwarzii/kult.rastlina/ vysievaná v roku 2008 zakvitla v tomto roku prvý krát postupne 4 kvetmi,podľa mňa neskutočne krásnymi:
Pôvodne som chcel tému otvoriť až v novom roku,ale pracujem v nemocnici a pomerne mladí ľudia padajú a padajú...

8)
s kaktusmi ma zivot bavi

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Re: Thelocactus

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 zář 2011, 13:34

Tak v Chrudimi se mi podařilo získat ten T.bicolor v.flavidispinus z lokality, kterou jsem ukázal v předchozím přízpěvku....

...tedy jen dokumentační foto tohoto Brackova polního čísla -
Field number: SB 424
Collector: Steven (Steve) Brack
Species: Thelocactus bicolor v. flavidispinus
Locality: Brewster County, Texas, USA

...jsem tomu rád, protože lokalita nebyla, resp. kytky vzhledem k suchu, v dobrém stavu...tak je mám alespoň takto...jak je vidět, kvetou už jako poměrně malé...mají tak necelých 5cm v průměru. Vzhledem k lokalitě, je jasné, že nějaký mrazík také vydrží, ale musí být dobře suché...podobně jako C.hesteri...

Alojz

Příspěvekod Alojz » 26 říj 2011, 22:09

Pre porovnanie,ešte jeden bicolor z výsevu z chrud.semien z roku 2008,na spoločnej snímke 1.zľava.Je to Thel.bic.var.bolansis PM 48, Cerro Bola:
Otŕnenie je charakteristické pre tento taxón líšiace sa od rastlín typovej variety/na dvoch snímkoch vyššie/napr.nezploštelými - šidlovitými stredovými tŕňami.3 ročná rastlinka kvitla niekoľkými za sebou kvitnúcimi kvetmi/nezachytil som/,možno že aj preto,lebo je pestovaná v čisto minerálnom substráte a tým pádom aj prihnojovaná hnojivom Kristalon plod a kvet.Na porovnanie uvádzam už viac ako 10 ročnú kultúrnu rastlinu,ktorá má už viac zahustené charakteristické otŕnenie.Táto rastlina dosahuje výšku cez 12 cm,ale možno aj vplyvom toho,že je pestovaná v pôdnom substráte v podstate bez prihnojovania ,dosiaľ nekvitla.
s kaktusmi ma zivot bavi

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 184 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 07 kvě 2012, 06:31

Thelocactusy sú super. A lausseri obzvlášť.

Obrázek

Ale aj Thelocactus saussieri (Th. conothelos)
Obrázek

Alojz

Příspěvekod Alojz » 03 úno 2013, 15:33

Pri pohľade na rastliny Thelocactus lausseri uvedené vyššie dvoma prispievateľmi,hoci ide o taxón z malého izolovaného stanoviska,vidím zjavné rozdiely.Môžu byť spôsobené rozdielnym pestovaním/otŕnenie u Husiho drsnejšie,viac sfarbené hrboly tela/,alebo vekom otvoreného kvetu /u pavelza 425 vzorový kvet podľa popisu,u Husiho s hrubšími okvetnými lístkami zvlnenými
ako napr.u Th.hehaedrophorus/.Je ale tiež možné,že aj u tohto taxónu nejaká variabilita existuje...

To len tak na úvod,skutočným predmetom môjho príspevku je Thel.leucacanthus.Často je uvádzaný ako leucanthus/aj u mňa/,čo však asi nie je správne.Semená som získal v Chrudimi,vysieval v roku 2008.Prvé kvitnutie som zaznamenal v minulom roku,čiže po 4 rokoch.

Leucacanthus znamená bielotrnný,takéto by mali byť okrajové aj stredové tŕne,ale v skutočnosti sú s nádychom do žlta až hneda,stredové vraj môžu byť až čierne/stránka Cactus art.biz/,ale názov skutočne vystihuje blednúcu farbu tŕňov.

Keď sme už pri tŕňoch,na mojej rastline sú ako také slniečka, v spojitosti so špirálovitými rebrami/aj také môžu byť/ a hrubými bradavkami som trošku prekvapený jej úhľadným vzhľadom/v Atlase kaktusov nie je taký atraktívny:tŕne tenšie,hrboly menšie - no proste iné/.Kvety sú také ako v spomínanom atlase,asi 4 cm v priemere,sýtožlté s ružovými pásikmi/ale môžu byť aj bledožlté/:

ObrázekObrázek

Fotografovaná rastlina má do 5 cm v priemere pri troška väčšej výške.Ako vidíte,zatiaľ neodnožuje.Presný názov taxónu je Thelocactus leucacanthus var. leucacanthus LH 168 /s dodatkom veľké tmavožlté kvety/:

ObrázekObrázek

Je jasné,že uvedený druh má niekoľko variet,niektoré už zahrnuté len v zozname synoným/zatiaľ nevlastním/.
Škoda,že mám len jednu rastlinu,takže nemám istotu,či tá prekvapujúca krása tohto konkrétneho taxónu je u všetkých rastlín.

A ešte niečo pre Husiho,mohol by si presnejšie identifikovať to zberové číslo :) .
s kaktusmi ma zivot bavi

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 43 krát
Obdržel poděkování: 362 krát

Re: thelocactus hex. lloydii

Příspěvekod African » 07 bře 2013, 18:21

thelocactus hex. lloydii

No jo h:h , slyšel jsem , že předloni kolem Sabany Grande postavili mechulíni ploty. Já jsem tam 2x spal (na retuzácích kočoubejkách a lofkách), ale teď to už asi bude horší :cry:
Obrázek
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 29 kvě 2013, 18:09

...tak mi zase kvetou...a tentokrát poprvé hned všechny tři...

Thelocactus bicolor v pottsii SB 77

Obrázek

...mám je už několik let a jsou to odolné kytky...sice je netrápím mrazem, ale sklízím je až po prvních mrazících... takových -5°C vydrží zcela jistě...

Assay
 poděkoval: 27 krát
Obdržel poděkování: 62 krát

Příspěvekod Assay » 24 kvě 2014, 21:57

skupinka T. conothelos v. macdowellii
Obrázek
image

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 124 krát

Příspěvekod jezour » 08 čer 2014, 13:45

Assay v minulém příspěvku ukazuje krásné kvetoucí Thelocactus macdowellii. Konečně i u mě ve sbírce dorostl do květuschopných rozměrů a letos pokvete. Tak aspoň dávám fotku rostliny s poupaty.

1 Echinomastus macdowellii.jpg
Thelocactus macdowellii

PS: Je jen škoda, že se o rodu Thelocactus nebavíme na fóru více. Jsou to hezké kytky, které rostou s věkem do krásy. To je tak málo pěstujeme?
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 124 krát

Příspěvekod jezour » 22 čer 2014, 10:55

Ač jsem tu delší dobu nebyl aktivní, tak musím přiznat, že rostlina v minulém příspěvku již odkvetla. Květů jsem se dočkal a viděl jsem je v plné kráse. Nejdříve se otevřel jen jeden květ, o dva dny později byly otevřené již všechny čtyři květy najednou. Květy jsou fialové, světlejší uprostřed. Uvnitř květu vynikají oranové prašníky i blizna. Ukazuji zde fotku ze začátku kvetení. Zároveň se ptám: "To tak málo pěstujeme Thelocactusy?"

34 Echinomastus macdowellii.jpg
Thelocactus macdowellii
-- Administrátor --

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 26 čer 2014, 15:26

jezour píše:...Zároveň se ptám: "To tak málo pěstujeme Thelocactusy?"

Pěstujeme, pěstujeme. Jak o závod a co se dá 8) Jsou to krásné kytky, pravda. Jen občas zlobí a když je chce člověk mít luxusní, stojí to úsilí. Já se rovnou přiznám bez mučení, že třeba zrovna takový zde prezentovaný Thelocactus macdowellii mi nikdy pořádně nejde h:h Buď se začne vytahovat příliš do sloupku, nebo ho sežere pavouček. S kvetením taky žádná sláva, tedy u mě. Za to jiné jsou v pohodě, snad i pěkně vytrněné, diskové. Tak nevím, kde je chyba.
No obecně si myslím, že je po sbírkách hodně málo rostlin Thelocactus bicolor ssp. heterochromus. Mám jich pár s lokalitami a paráda. Taky není zrovna snadné je udržet. Jak kdy. Najednou se nenapije a je zle. Podle mého hodně citlivé na vodu a teplo ve správnou/nesprávnou chvíli. Obecně asi chtějí všechny teláky pořádný výpek, protože v domovině se tedy s nimi příroda nemazlí. Nově vyseté a už víc odrostlí mám Thelocactus bicolor var. commodus, taky parádní kytka svými trny a když vykvete... no a Thelocactus bicolor ssp. schottii jsem snad konečně sehnal s těmi extra papírovými širokými trny. Tedy to poznám, až ještě povyroste. Máte ho někdo taky?

Jinak si dovoluji upozornit, a možná někdo potvrdíte, že speciálně slimákům extrémně moc chutnají právě kytky z okruhu "bicolor". Slimák se dokáže protáhnout mezi trny (asi mnohem menší) tak, že ho pod nimi nevidíte. Bohužel to, že tam je zjistíte většinou až ve chvíli, kdy z rostliny zbude už jen chomáč trnů a v nich vypasený slimejš. Letos mě úplně sežraly ty nejlepší "šuťáky", asi 5 leté semenáčky co už začínaly být k světu, a nažraly nebo okousaly dospělé bicolory a flavidispinus. No pár jich to snad rozchodí, ale některé určitě ne. Taky bojujete se slimáky u těchto rostlin? Vedle umístěných koryfant a jiných teláků si ani nevšimly. Bohužel jsem návnadu rozhodil pozdě :x

Tak alespoň pár fotek z letošního kvetení.

Obrázek

Obrázek
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 184 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 08 kvě 2015, 22:43

Prvý kvitnúci thelokaktus v mojej zbierke:
Přílohy
P1170845a.jpg
Thelocactus lausseri, Sierra Ovejas, COAH.
výsev 1/09

jara
 poděkoval: 532 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 11 kvě 2015, 18:18

Thelocactus rinconensis v. freudenbergerii.JPG
Thelocactus rinconensis v. freudenbergerii
Thelocactus macdougali (2).JPG
Thelocactus macdougalii
Thelocactus hexaedrophorus.JPG
Thelocactus hexaedrophorus

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 04 črc 2015, 09:34

Nějak jsme delší čas opomenuli teláčky, tak to trochu napravím. Teď je tak nějak jejich doba kvetení, tak co jsem stihl, sem přikládám. Nějaké ještě nafocené mám z minulého týdne, musím dohledat na kartě a nahrát. Hlavně červeně kvetoucí. No mnoho mi jich uteklo, jak jsou vedra, odkvétají poměrně rychle. Pokud jde o pěstování u mě, tak přes zimu temperovaný skleník 5 až 8°C a naprosté sucho, přes sezonu, tedy od března do října vystěhované venku na stolech (ne na krytých pultech, ale na otevřených stolech). Tedy bez ochrany, pokud leje, tak na ně leje, když pere slunko, tak naplno. Žádné stínění, žádná ochrana. Mnohé rostliny tak mají podle mého patinu shodnou s rostlinami na nalezištích. Třeba takový Th. bueckii je prostě hnědý až hnědofialový, jak je známe třeba od Aramberi. Zatím mám s tímto pěstováním dobré zkušenosti a pro mě uspokojivé výsledky.

Na květech teláků se mi nejvíc líbí taková ta viditelná křehkost okvětních lístků. Úplně je vidět jejich okrajová průhlednost a v ploše čistotné bělosti se občas objeví střídmě viditelný purpurový proužek. Jen tak lehoučce, jako když dýchnete. Teláky jsou taky kytky, na které je potřeba hodně času a místa. S věkem prostě rostou do krásy! Místo je potřeba hlavně pro extrémní trny. Tedy tak by tomu správně mělo být, že jsou kytky vytrněné, mnohdy délka dosahuje i více jak 10 cm. Prostě vedle žádnou jinou kytku nedáte. Takže hodně místa, velké misky a nehonit je. Krása začne přibývat tak po 10 až 15 letech, kdy už mají rostliny průměr skoro 10 cm. Ale skvosty se objeví až po více jak 20 letech od výsevu, kdy je rostlina už alespoň 15 cm v průměru. S věkem se také zvětšuje průměr květů. U mladých dosahuje nejprve několik málo centimetrů, ale ve stáří není problém na stejných rostlinách zaznamenat 2 až 3 násobné zvětšení. Květy pak mají i 10 cm v průměru (první a poslední fotografie). Thelocactus je citlivý na substrát, hlavně pozor u starších rostlin. Chce to minerální "mexiko" a pořádné mísy, v pětkách teláky prostě nenapěstujete. Pokud chcete udržet botanicky hodnotný materiál, pozor při sprašování. Kříženci se tvoří velmi snadno a rychle, hlavně při venkovním luftění v tom mušky a včelíci udělají zmatek. U rostlin, které chci množit používám síťku a před rozkvetením je odnáším. Ostatní plody likviduji, vzniká jich v sezoně mnoho, ale bez kontroly opylení nemají žádnou hodnotu. Výjimkou při sprašování je snad jen Th. lausseri, na něm se někdy dočkat semen je problém. Jednou dá a dvakrát nedá :) Ale to už je příroda. Semena teláčků při výsevu klíčí bez problému a krásně, s dopěstováním není problém na vlastních kořenech. Jsou to krásné rostliny, ve sbírkách i v přírodě. Mnohá sběrová čísla skrývají neskutečné skvosty a zajímavé formy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“