Discokaktus, Melocactus, Uebelmania

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
kaktusak

Teplomilné druhy

Příspěvekod kaktusak » 01 lis 2007, 10:27

druhu, ktere se daji bez problemu zimovat pri 20 C je velke mnozstvi, treba ferokaktusy a mammillarie z poloostrova Baja California,
brazilske rody Mila, Cipocereus, cely rod Pilococereus, Cephalocereus,
jihomexicke sloupovite rody na jejichz jmena si nevzpomenu, bez problemu takhle zimuji ariokarpusy, neolloydie, Escobaria cubensis, Mammillaria hererae, pectinifera, solisioides, tropica, columbiana, nivosa, a spousta dalších

vak

Příspěvekod vak » 10 lis 2007, 01:36

Prosim o radu, jaka je minimalni teplota pro zimovani Melocactusu, Discocactusu, Matucan (Madisoniorum), Ferocactusu (Latispinus, Fordii), Cephalocereusu, Armatocereusu (Matucanensis, Procerus), Uebelmanii. Predem dekuji.

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 114 krát
Obdržel poděkování: 170 krát

Příspěvekod jezour » 10 lis 2007, 11:07

Spodní hranice teploty pro zimování Melocactusů a Discocactusů se pohybuje mezi 18 a 16 °C. Já je mám při pokojové teploty - tedy přes 20 stupňů a daří se jim také dobře, jen párkrát za zimování chtějí trochu (opravdu málo) zalít, aby se úplně nescvrkli.
-- Administrátor --

vak

Příspěvekod vak » 10 lis 2007, 11:15

To mi prijde jako dost vysoka teplota. Doted jsem je mel ve skleniku, kde bylo 8-10 °C (v noci) a nevypadaly, ze by jim to nejak vadilo. Obzvlast kdyz se pres den ohreji na 15-18 °C. Myslite, ze by to nevydrzely celou zimu?

petr 21
 poděkoval: 11 krát

Příspěvekod petr 21 » 10 lis 2007, 13:49

Já teplomilné zimuji v bytě při pokojové teplotě. Ale zapátral jsem v literatuře (atlas kaktusů atd.) a našel jsem toto:
Melocactus 15-20'C některé druhy 12'C
Discocactus 15'C
Cephalocereus 15'C
Matucana madisoniorum 10'C
Ferocactus latispinus 10'C
Uebelmania 15'C
Bylo by asi lepší ty rostliny vystavit přez zimu vyšším teplotám, než zkoušet co vydrží a o ty šperky přijít.
Naposledy upravil(a) petr 21 dne 10 lis 2007, 14:07, celkem upraveno 1 x.

kadrnožka
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadrnožka » 10 lis 2007, 13:50

Ferocactusy zimuji už roky ve sklepě,Uebelmanii ale na parapetu v bytě stejně jako Melocactusy a roubovance na teplých podložkách. Matucany jsou ve sklepě,letos i madisoniorum. Mammillarie zimuji také ve sklepě / v bloku a tmě/.
-ono-

vak

Příspěvekod vak » 10 lis 2007, 22:44

Prave ze jsem se docetl, ze by mel melocactus vydrzet az 8°C
napr.
http://www.desert-tropicals.com/Plants/ ... ensis.html
http://www.desert-tropicals.com/Plants/ ... zanus.html
ale zde take pisou, ze Ferocactus latispinus snese -4°C, coz mi prijde nejak moc
http://www.desert-tropicals.com/Plants/ ... pinus.html
Nechci s tim nijak experimentovat, jen by mi zajimalo, zda bych je mohl zimovat ve vytapenem spleniku, kde teplota neklesne pod 7°C a neprenaset je do mistnosti, kde je teplota 18-22°C

Ur?ula

Příspěvekod Ur?ula » 12 lis 2007, 08:16

Ty uváděné teploty jsou nárazová minima s tím, že při té teplotě nebudou kaktusy delší, než nejnutnější krátkou dobu. Většina mexických a některé jihoamerické kaktusy (asi kromě těch z tropičtějších oblastí) poklesy k bodu mrazu i mírně pod přežijí, ale s tím, že se přes den zase ohřejí. Já nechávám kaktusy v nevytápěném foliovníku tak dlouho, dokud to jde a podle teploměru tam přes noc teď na podzim párkrát bylo i -2 stupně a mám tam i 3 melokaktusy (jsem tak trochu macecha :) ). Ale mráz na podzim v noci znamená slunce přes den, to znamená teplíčko. Pochopitelně od půlky září bez kapky vody. Mírně scvrklé kaktusy přežijí horší podmínky než napité. Teď už jsou při stabilní teplotě kolem 10stupňů ve sklepě.

oapk1
Obdržel poděkování: 2 krát

Příspěvekod oapk1 » 23 lis 2007, 09:37

Tie teploty su skutočne minimá počas krátkej doby

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 200 krát
Kontaktovat uživatele:

Pestovanie uebelmannií

Příspěvekod Husi » 01 dub 2010, 08:06

Prosím poraďte! Mám pár semenáčkov Uebelmannia pectinifera
Obrázek
Potrebovali by už niečo urobiť so sebou. Máte niekto skúsenosti s pestovaním pravokorenných semenáčkov? Ak áno, poraďte "dobrý metód". :D Alebo ich mám len navrúbľovať? A na akú podložku? Mám len echinopsisy... :D

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 01 dub 2010, 16:44

Na Echinopsis to určite nevrúbľuj. Keď tak na nejakú podnož, ktorá rastie v teple ako Uebelmannie. Skús ich pravokorenné, máš ich tam dosť. Hlavné je teplé zimovanie s občasnou slabou zálievkou aj v zime, ak sa veľmi zosušujú. Vo vegetácii veľa tepla a nezalievať ak sú chladné noci. Substrát je lepšie použiť minerálny a prihnojovať vo vegetácii asi raz mesačne tekutým hnojivom. Takto malé semenáče tiež vyžadujú určitú formu tienenia.

rado

Příspěvekod rado » 01 dub 2010, 21:56

Skus myrtilocactus, eriocactus jusbertii alebo aj stetsonia coryne. Su to dobre podlozky pre vacsinu teplomilnych juhoamerickych druhov. A ak mas skusenosti s vrublovanim, tak tie mensie semenace skus pichnut na selenicereus a ked sa zvacsia, po roku ich prevrubluj na trvalu podlozku z vyssie menovanych. Ale pokial ti vydrzali az do teraz, tak ich len pekne pestuj takto dalej, hlavne velmi teplo cely rok a budu to nadalej nadherne rastliny. Ak sa nikde neponahlas, mozno sa dockas aj kvetov a prirodzeneho vzrastu aj bez vrublovania. Tie semenace su fakt pekne.
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

rado

Příspěvekod rado » 01 dub 2010, 22:37

Takze mimo zimy kludne sklenik (az po studenych chlapikoch v polke maja, alebo vtedy ich pre istotu prenes do bytu ak si ich kratko predtym polial) a striedanie teplot maju juhoamericania radi. Pri uebelmankach by som asi neriskol cistu volnu kulturu, lebo po zaliati moze prist ochladenie a dovi dopo. Vetranie ocenia. V zime urcite dat do bytu a mas vybavene.

To Gymnocalycium je G.mihanovichii a kvety bude robit stale az kym ho neopelis inou rastlinou, potom si da pauzu aby uzivil semena. Ak ich chces vidiet otvorene, potrebuje hrozne teplo a dusno. Finta fn, postav/zakry ho obycajnou plastovou flasou (odrez dno a nasun to na neho) a daj ho na okno, uvidis ako sa kvet otvori. Ak ho budes drzat na priamom slnku, bude rast pomalsie a bude krasne hnede, ak ho das do polotiena, bude vacsie a nazelenale.

Substrat hlavne dobre priepustny s pridavkom raseliny, nemenovana chrudimska firma ma substraty urcite dobre :-) takze tym nic nepokazis. Ja by som dal 1/3 strk, 1/3 piesok a zvysnu tretinu by som rozdelil na polovice, raselinu a nejake nadlahcovadlo typu perlit, pemza, keramzit. Tym nic nepokazis.
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 02 dub 2010, 11:43

Pre tie Uebelmannie určite Myrtilák môžem len doporučiť, tieto sa s ným dokonale zhodujú v podmienkach aj v období rastu, takže som nepozoroval žiadne "vysávanie" podnoží, alebo iné problémy.

miloš hanák

Příspěvekod miloš hanák » 02 dub 2010, 15:01

Súhlasím s Filordom a myrtilocactusom , možno ešte Cer. forbesii .Pekný článok o vrúbľovaní je niekde na www.cact.cz od P.Pavlíčka ,kde malým trikom získaš z jednej rastliny tri (vrúbľovanie na špalíček), ale to v pripade Uebelmanií by som neskúšal.Treba dlhšie čakať na vytvorenie koreňov "špalíčku". Možno by stálo za to navrúbľovať aj spodok semenáča . Uebelmánií nikdy nie je dosť.
Ja sám mám dve cca 5cm o pestovaní sa ešte nemôžem chváliť ,lebo ich mám cca rok ,ale na slniečku sú pekné hnedostrieborné , v tieni idú do zelena bez toho strieborného vzhľadu .Tiež sa ešte chystám vysievať uebelmanky tak by si mohol niečo podrobnejšie napísať o svojom výseve . Veľa úspechov v pestovaní .
Ten trik s fľaškou naozaj funguje ? Mám presne podobný problém pukov plno ,kvetov menej ,peľu ešte menej ,plody žiadne .
Pekný deň všetkým
miloš

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“