Ariocarpus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Ariocarpus kvete!!

Příspěvekod Jiri Kolarik » 06 říj 2011, 14:23

Dnes kupodivu ještě svítilo sluníčko a tak se květ A.scapharostrus ještě více rozvil....a já mohl při lepších světelných podmínkách ještě jednou fotit....

...no a zjišťuji, že pod prvním květem je ještě jedno poupě...ale dnes má definitivně hezké počasí ukončit studená vlna...

Včera jsem pro jistotu vyfotil i tuto kytičku - kvetou také jako všechny "kočky" už jako malé kytičky...

Ariocarpus kotschoubeyanus v.elephantidens PP 413...
Vista Hermosa, Queretaro, Mexico
Altitude:
Date: 1996

... :arrow:
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 09 říj 2011, 20:16, celkem upraveno 1 x.

karel
 poděkoval: 19 krát
Obdržel poděkování: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod karel » 06 říj 2011, 22:46

Kytky jsou na krátkém jusbertu i když roubované obecně moc nemusím, ale ariáky nejsou můj obor a jsem líný zavádět pro pár rostlin jiný režim.
Karel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 říj 2011, 12:30

No vida...ortodoxní mammillárkář Karel...a má také ariáky... :arrow:

Poslední den, kdy ještě bylo teplo, vykvetly hned 3 kytky (po 2 květech) Ariocarpus agavoides PP 208...kvetou už několik let...sprašuji, ale myslím, že plody sklízí někdo jiný...u dvou kytek jsou na květech, resp. okvětních lístcích i bílé proužky...

Species: Ariocarpus agavoides PP 208
Locality: Tula, Tamaulipas, Mexico
Altitude:
Date: 1995

...kvetou více dnů, ale po sprášení se květy už neotevřely...kytky mají jistě 10 let, jsou stále menšího vzrůstu...vodu dostanou tak 3x za rok...takže kam by rostly...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 16 říj 2011, 19:37, celkem upraveno 1 x.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 09 říj 2011, 11:48

Koukám, že kromě Karla nikomu asi nekvetou...

Dnes dva, kteří kvetou skoro bíle...jeden to má přímo v popisu...

Ariocarpus kotschoubeyanus var. albiflorus PP 411
Locality: Tula, Tamaulipas, Mexico
Date: 1996

Mám jich několik (ještě v dalším květináči), ale kvete vždy jen ten prostřední (a občas ten levý horní), že by měl nejlepší podmínky? - spíše je už ve velikosti, kdy běžně kvete. Je fakt, že je to snad nejmenší ariák, který snad už při průměru rozetky 2cm spolehlive kvete...

Ten druhý kvete až jako větší kytka...tyto mají také 10 let...a květ je ze začátku skoro bílý a druhý až třetí den květ lehce růžoví...

Ariocarpus retusus PP 807
Locality: Sierra de la Paila, Coahuila, Mexico
Date: 1998/11
Notes: fat tubercles with long sharp tip....toto stojí ve známém vyhledavači Ralpha Martina

V tištěném Nabídkovém katalogu podzim 2007/jaro 2008 je nabízen jako: Ariocarpus furfuraceus f. PP 807, s poznámkou - široké tuberkule s dlouhou úzkou špicí, Sierra de la Paila, La Paloma, Coah.

popis v katalogu odpovídá, byť tedy asi mám ještě malé kytky, aby se ta "dlouhá úzká špice" nějak projevila...je jisté, že vzhled kytek se stářím pozvolna mění, to není nic nového a je to běžné prakticky u všech kaktusů...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 13 říj 2011, 14:44

...no, asi nikomu ariáky nekvetou, či je nepěstuje...

...chybí nám do pestré palety barvy květů ještě nažlouté tóny...jo, čekám už několik dní až tento ariák rozkvete...dnes tedy začalo vylézat sluníčko zpoza dešťových mraků, chvílemi svítilo pěkně, ale ariákům (přesto, že jsem zavřel skleník abych zvýšil teplotu uvnitř) se nijak zvlášť nechtělo otevřít květy naplno...no, třeba ještě zítra....

Na etiketě stojí: Ariocarpus trigonus v.horacekii PP 421
...a jsou to kytičky kdysi koupené přímo od PP, ale na vyhledávači Ralpha Martina je...

Field number: PP 421
Collector: Pavel Pavlíček
Species: Ariocarpus confusus
Locality: La Escondida, Nuevo Leon, Mexico
Altitude:
Date: 1997
Notes: pink flowers

....a protože nejsem ani zdaleka znalec rodu Ariocarpus, tak fakt nevím...je jasné, že "confusus" znamená něco mezi..., ale poznámka "pink flowers" je něco jiného, než kvete zrovna u mne ve sbírce... :?:

...tady další data... http://www.cact.cz/galerie_test/detail.php?id=664" onclick="window.open(this.href);return false; z čehož ale vypíchnu citaci:

Druh sám je velmi variabilní. Měl jsem možnost sledovat tři nepříliš vzdálené populace a překvapila mne rozdílnost tvaru bradavek na průřezu i zabarvení pokožky. Zatímco rostliny jsou svými bradavkami podobnější A.retusus, pak rostliny u Marmolejos svými bradavkami připomínají více A.trigonus. Podobnou proměnlivost lze ovšem sledovat na mnoha populacích rostlin z okruhu A.retusus. Pokud je pravda, že mezi červenými květy lze najít na lokalitě i květy žluté, ale i bílé či růžové, pak je tu další důkaz neuvěřitelné proměnlivosti. Skoro se nabízí otázka, zda by nebylo vhodné zkoumat možnost hybridizace A.trigonus a A.retusus?

...ještě že nejsem odborník na rod... :mrgreen:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 říj 2011, 09:53

Po shlédnutí přednášky Vojty Myšáka na našem symposiu v Brně, zejm. tedy kvetoucích A.scapharostrus v Rayones, mi je pak jasné aranžmá pěstitele v Německu, který sice jinou břidlicí, ale přesto obložil tyto kytky...

...při této příležitosti jsem si uvědomil, že jsme tam byli 10.září...a u něj mnoho ariáků kvetlo, či se zrovna chystaly..., kdežto u mne kvetly min. o měsíc později! a ještě teď mám na některých kytkách malá poupata... Jistě to souvisí se zálivkou a ev. ochlazením v půli léta...já je tenkrát určitě nezalil...nevím, ale vzhledem k reakci na toto téma, asi nikdo nemá až tak zkušenosti... :?:

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 128 krát

Příspěvekod jezour » 29 říj 2011, 19:16

Měl bych pár otázek k pěstování Ariocarpusů. Kdy vám vykvétají? Mám zatím jednu kytku, myslím si, že by už mohla být květuschopná. Možná se jí nechce kvést díky nižším teplotám u nás na zahradě. Jaké teploty mají vaše kytky při kvetení?
-- Administrátor --

Miroslav
 poděkoval: 61 krát
Obdržel poděkování: 105 krát

Příspěvekod Miroslav » 29 říj 2011, 20:02

Jirko je tam tá bridlica kvôli akumulácii tepla? Alebo aby obmedzila vysychanie substrátu?
Miroslav Varček hľadač krásy

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 30 říj 2011, 14:59

Miroslav - zcela jistě ta břidlice tam není kvůli akumulaci tepla...jo, kdybys byl v Brně na přednášce Vojty Myšáka, tak bys viděl, že na lokalitě A.scapharostrus je ta břidlice spíše světle šedá a často díky pohybu šutrů svahem dolů jsou kytky úplně zasypané, že je vidět jen květ trčící z kusů břidlice...takže si více/méně myslím, že v Lipsku je to spíše napodobení přírodní situace a po ruce byl prostě šífr odněkud ze střechy či z nějakého hobby-supermarketu se zahradnickými potřebami...resp. z přírody...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 31 říj 2011, 14:48

Tak dnes svítí sluníčko a ve skleníku stoupla teplota na +25°C a od dopoledne kvete ten poslední, co ještě nekvetl...resp. je to první květ a další budou možná ještě následovat, pokud tedy bude slunečno...

Species: Ariocarpus kotschoubeyanus PP 211
Locality: El Pillar, Estancia Marte, Coahuila, Mexico
Date: 1995

...tak Ježour se ptá, jak je pěstovat...musím říci, že je suším, proto jsou takové malé...tady ty PP 211 jsem si pořídil r.2001, mají tedy jistě 12 let...vůbec je nehoním, přesto kvetou každý rok. Budu muset asi všechny přesadit, tedy v zimě...mnohé nemají už dosti místa, protože jsem zvyklý sesadit vždy tak po 4-5 semenáčích do takového 10x10 květináče. V létě mají horko, což po zakořenění snáší bez problémů...ovšem je dobré nemít stojaté horko...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 03 lis 2011, 17:41

Hm, dnes bylo hezky slunečno a kvetly hned tři druhy - scapharostrus, kotschoubeyanus + var. albiflorus.... (všechny tři jsem tu už ukázal...)...asi by to chtělo nějakou osvětlovací rampu, aby dokvetla všechna poupata... :SS

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 05 lis 2011, 15:33

A poslední kvetoucí ariák z Německa...

...pěkný kaktus...kvetl 10.září...dnes jsem koukal a u mne je řada dalších poupat, která asi vyprovokoval velmi teplý a slunečný čtvrtek...co způsobuje, že u mne kvetou o dva měsíce později??? Teplo to nebude, zbývá jen jiný termín zálivky...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 06 lis 2011, 14:40

Dnes ve slunečném dni kvetou stále ariáky...jo, 6.listopadu...objevuji další malá poupata...

Ariocarpus fissuratus v. hintonii

Ariocarpus kotschoubeyanus PP 211

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 lis 2011, 16:33

Jo, tak to Michale nejde...mám je v asi 20 květináčích a miskách a navíc rozstrkané po celém skleníku...pravda je, že to jsou všechno ještě malé semenáče (jako takové koupené, zejm. PP) a přestože jsou některé u mne už 10 let, jsou stále vcelku malé, neb je nijak nehoním a dostanou vodu tak 3-4x za rok. Některé už trhají květináče, takže mne čeká teď přesazování...jen co dokvetou. Přesazovat budu s celým balem, jen co odpadne samo od kořenů...ale jsou všechny v čistě minerálním substrátu...a budu sázet samozřejmě do mého oblíbeného bratčického písku...a první zálivka bude až někdy na jaře... :SS

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 lis 2011, 13:37

TAk jsem dnes kontroloval ariáky...no, kvetly by stále...třeba agavoideska (ale i mnohé jiné, které už kvetly...) - hned 3 kytky mají polootevřené květy...teď už chybí sluníčko a v pověstné inverzi je to skoro jako sázka do loterie, kdy tedy svítit bude...
Asi je budu muset dát domů na parapet a snad i nasvítit... :mrgreen:

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“