Ariocarpus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
pepo
 poděkoval: 3 krát
Obdržel poděkování: 4 krát

Ariocarpus

Příspěvekod pepo » 03 říj 2012, 21:29

priznam sa ze naozaj je niekedy dilemou,ci dat kvitnuci kaktus do galerie "co vam prave kvitne",alebo zalozit novu temu-novy rod.
prebiehajuce dohady maju kazdy cosi do seba.ale ja sa viac priklanam k tomu,aby sa davali fotky podla rodov.bude to prehladnejsie,ale hlavne sa casom moze vytvorit slusna databaza jednotlivych rodov.aj preto zakladam "ariocarpus".je to jeden z mojich top rodov.
takze piste,diskutujte,fotte!

zacinam obrazkom prave kvitnuceho ariocarpus fissuratus intermedius,sierra de la paila,rs
ide o rastlinu vysiatu 25.7.2001,navrublovanu v oktobri 2001 na echinopsis,ktory rokmi zdrevnatel a ani ho nevidno,je v substrate.
priemer rastliny je 5,5 cm.

Obrázek

pepo

Příspěvekod pepo » 04 říj 2012, 11:47

...a pridavam ho aj so surodencom,ktory rozkvitol dnes
ten ma priemer 6 cm
idem sa hrat na hmyz...

rozdiel oproti nominatnemu fissuratus je v tom,ze u intermedius siaha vlnata brazda az po okraj tuberkuly.
na rastline vlavo to tak nevyzera,ale na vrchnejsich tuberkulach(zakrytych kvetmi) to tak je.uvidime co bude v dalsich rokoch.
ale aj na lokalitach su medzi rastlinami rozne odchylky.

Obrázek

pepo

Příspěvekod pepo » 15 říj 2012, 19:09

pokracujem vo svojich v sucasnosti kvitnucich ariakoch.
doplnujem tretieho surodenca uz publikovanych ariocarpus fissuratus intermedius,sierra de la paila,rs.
je na fotke vlavo.vpravo je na porovnanie ariocarpus fissuratus lloydii,parras de la fuentes,rs 392.
su zasadene v sestkach kvetinacoch.
ako vidno,habitus vsetkych troch intermediusov je odlisny,ako i intenzita farby kvetu.
ariocarpus fissuratus,ak neratame a.bravoanus a a.hintonii(k fissuratusu priclenene),sa da geograficky i habitom rozdelit na fissuratus,intermedius a lloydii.fissuratus je severna forma,vyznacujuca sa plochym vzrastom a velmi zvrasnenym povrchom tuberkul.pricom tuberkula je rozdelena dvoma pozdlznymi brazdami a jednou priecnou.ta priecna je vlnata,ale nie ku koncu tuberkuly.juzna forma je lloydii,dost odlisna od fissuratusu typickeho,ma relativne velky vzrast,rastie viac do vysky a tuberkule su masivne,malo zvrasnene.potom mame prechodnu,ako i nazov napoveda,intermedialnu formu-intermedius.ta je naozaj "daco medzi" oboma spomenutymi.habitom i rozsirenim.
intermedius ma i najvariabilnejsi habitus.tam kolise rozvrasnenie tuberkul i ich ryhovanie medzi a.fissuratus a a.lloydii.charakteristickym znakom je i priecna brazda,u ktorej na rozdiel od fissuratus,vlna dosahuje konca tuberkuly.ako ale vidno z fotiek i z pozorovania v prirode,vsetko dost kolise.dakedy maju rastliny blizsie k fissuratus,inokedy k lloydii.

Obrázek

Alojz
Obdržel poděkování: 1 krát

Příspěvekod Alojz » 18 říj 2012, 21:22

Rozhodol som sa prispieť do tejto témy,aj keď všetky rastliny z tohto rodu,ktoré momentálne mám,sú od autora témy/prevažne z jeho výsevov/ .Rastliny rodu Ariocarpus rozhodne nepatria medzi ľahko pestovateľné,lenže Pepo Fleischerovou metódou zvládne výsevy aj najobtiažnejších druhov kaktusov tak,že ešte mu zostanú aj nejaké prebytky.Ako sa mi darilo/či skôr nedarilo/pestovanie ariokarpusov niekedy nabudúce.

Teraz však chcem prezentovať prvé kvitnutie taxónu z tých miniatúrnych a to Ariocarpus kotschoubeyanus. Hoci variety/4/ u tohto druhu sú spochybňované ,ja nemám rád niekedy až nezmyseľné zjednocovanie taxónov,hoci práve u tohto druhu tie rozdiely skutočne nie sú veľké a ide väčšinou skôr o lokálne formy/ale veď aj to je zaujímavé/.Konkrétne rastliny sú z výsevu v roku 2003/u mňa sú od roku 2004/ zo semien od Drába a Staníka - čiže zakvitli ako 9 -ročné.Ide o taxón Ariocarpus kotschoubeyanus var.macdowellii, Hipolito, Coauh.,RS 134.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Arioc.kotsch.var.macdowellii sa považujú zo všetkých variet vzrastom za najdrobnejšie,aj s najdrobnejšími bradavkami,čo potvrdzujú aj fotozábery,kde rastliny dosahujú priemer okolo 3 cm,ale napr.priemer kvetu dosiahol aj cez 4 cm.Intenzita sfarbenia fialových kvetov je rôzna/viď fotozáber/:

Obrázek

V rámci druhu je u popisovanej variety najtmavšie sfarbenie bradaviek,niekedy až hnedozelené.Väčšina mojich rastlín má bradavky "oblepené"minerálnymi krustami,ale napr.tá zobrazená hnedozelená nie. Spôsobené je to asi tým,že rastliny sú ploché,pritlačené k substrátu a vzlínajúca vlhkosť spôsobuje usadzovanie solí na bradavkách.Ako vidno na fotozábere práve na rastline,ktorá bola pri poslednom presádzaní zasadená vyššie/je vidieť časť koreňa /sa krusty netvoria.Preto chcem vymeniť vrchnú vrstvu zmesi minerálneho substrátu vrstvou hrubozrnejšej andezitovej drviny,ktorá by mala zabrániť vzlínaniu a tým tvorbe krúst - budem o tom v budúcnosti referovať.Súčasne to vylepší aj estetickú stránku.

ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

pepo

Příspěvekod pepo » 23 říj 2012, 21:41

alojz,ja ti sice v praci hovorim lojzo alebo seefe,ale tu si alojz...
pre ostatnych-alojz je moj veduci na rtg pracovisku v zlatych moravciach.
a je to fajn ked sa v praci mozete podelit okrem pracovnych veci aj o tie kaktusarske a osobne........cloveku je hned lepsie na dusi....
alojz ma dovolenku,takze i toto forum je super pre delenie si informacii o nasich kaktusarskych veciach.
takze seefe :) : ked som ja pred asi osmimi rokmi zbadal tu bielu krustu na povrchu,moje kontrolky zablikali a zahucali "alarm!".ja som hned videl vlnatku-korenovku,ze uz je hore,jest to boj veru tazky."ako ze je tu?!".
ved po skusenosti ked strykovi vynicila 30rocne rastliny,som sa dal na prevenciu i boj!ten boj bol len raz!odkedy pouzivam mineralny substrat a pravidelne insekticidy,je po nej.
potom pod gemologickou lupou(na drahe kamene) vidim ze "fsjo charascho".to len nalepeny substrat.
inak clovece,mne este ani jeden macdowelii nekvitol...
ale to uz je o mojom macosskom,asketickom sposobe pestovania kaktusov...ten dam na plac v buducnosti..
a variet je uz 5....foriem? to je jedno....to nech neberies ako neznalost,zalezi na prijati ci neprijati taxonov,to je ale ina tema.ty si toho nazoru ako ja-antiamerikanskeho.ja nebudem sprasovat rastliny halabala len preto ze su to pribuzne veci.ten piaty je tzv. sladkowski-zo statu slp.....mam aj ten....

Nadine

Příspěvekod Nadine » 24 říj 2012, 17:14

Taky něco přidám. Ariocarpus fissuratus, lokalita: východně Ocampo Coahuila.
Teď zrovinka vykvetly 3 roky staré roubované rostliny.

Obrázek

pepo

ariocarpus agavoides

Příspěvekod pepo » 28 říj 2012, 22:10

ariocarpus agavoides-bez lokality

Obrázek

ariocarpus agavoides - tula,tamaulipas

Obrázek

kvetinace 6x6 cm

rastlinu z prveho obrazku som si kupil uz ako vyspelu kvetuschopnu pred styrmi rokmi.bola bez lokality.
rastliny z druhej fotky som si objednal,ked mali priemer repy 0,3 cm.teraz mozu mat 14 rokov.
a podme k tej prvej.a.agavoides bol dlho znamy len z okolia tuly v state tamaulipas.neskor sa nasla lokalita asi 30-40 km juzne od tuly.tam ale mali rastliny odlisny habitus.na rozdiel od tulskych rastlin mali kratsie tuberkuly,celkovo vyzerali kompaktnejsie.ale hlavne mali vyvinute trne.tie tulske su bud bez trnov,alebo so slabymi a sporadickymi.
okolo roku 2000 sa prekvapujuco nasli nove lokality v state san luis potosi.tu mali rastliny trne najmasivnejsie.
z toho vsetkeho som si urobil zaver,ze moja rastina z prveho obrazku bude asi z okolia tuly.na tu juzne od tuly sa moc nepodoba.a na tie zo statu san luis potosi tiez.okrem toho objav v state san luis potosi bol opisany v roku 2000.vtedy uz moja rastlina asi musela mat nejaky ten rok zivota za sebou.
ak je tu daky ariokarpusofil,rad bych jeho nazor.
ako tak teraz kukam na tie dve fotky,tie tuberkuly su ale rozdielnej dlzky,takze fakt neviem.
do tretice fotiek mi este chybaju rastliny z mojich vysevov a. agavoides rs 602,tula,tam. odkvitol jeden ked som nebol doma. a to mi kvitol prvykrat v zivote.ma 11 rokov.neskoro,ale pri mojom asketickom sposobe pestovania sa mu ani nedivim.

Alojz

Příspěvekod Alojz » 02 lis 2012, 23:21

pepo píše:a variet je uz 5....foriem? to je jedno....to nech neberies ako neznalost,zalezi na prijati ci neprijati taxonov,to je ale ina tema.ty si toho nazoru ako ja-antiamerikanskeho.ja nebudem sprasovat rastliny halabala len preto ze su to pribuzne veci.ten piaty je tzv. sladkowski-zo statu slp.....mam aj ten....

Pepo,ohľadne toho Arioc kotsch.var sladkovskyi to neberiem ako neznalosť,netreba sa ospravedlňovať, naopak vždy to beriem s radosťou,keď niekto môj príspevok konštruktívne doplní,aj v tom vidím zmysel a prínos fóra.

Na ilustráciu uvádzam prvé kvitnutie rastliny,ktorú som získal od teba pred niekoľkými rokmi.Pretože viem,že si robíš záznamy,mohol by si skúsiť určiť podľa možnosti presne ,o akú rastlinu/mám dva exempláre/ ide:

ObrázekObrázek

Obrázek

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

pepo

Příspěvekod pepo » 05 lis 2012, 17:45

alojz,zaznamy darovanych rastlin si vediem,ale obavam sa ze sa z toho aj tak nevymotame
takze dal som ti nasledovne polozky:

1. a.retusus furfuraceus,bez lokality - 3 ks (vyspele kvetuschopne)

2. a.retusus furfuraceus,huasteca canyon,nl - 4 ks

3. a.retusus furfuraceus,huasteca canyon,nl,rs94 - 5 ks

4. a retusus,arteaga - 7 ks

5. a.retusus,arteaga,coahuila,rs359 - 5 ks

6. a.retusus,higueras,coahuila,lx241 - 6 ks

prvu,druhu a stvrtu polozku ja v zbierke nemam,dal som ich tebe.
ale ako vyzeraju u mna trojka,patka a sestka,to pridavam foto.
moje este samozrejme nekvitli,lebo moja askeza ich pribrzdila :)
takze kvety nepoznam.ale aj tak by som sa na kvety nespoliehal.a vlastne ani na tvar tela,kedze na lokalitach a ani v zbierkach nemusia byt jedince danej polozky uniformneho vzhladu.

kvetinace- 6x6 cm
Obrázek

Alojz

Příspěvekod Alojz » 10 lis 2012, 20:30

Vylučovacou metódou sa pokúsim dopátrať aké rastliny,z tých čo uviedol Pepo vyššie,mi vlastne rozkvitli/snáď už v ďalšom príspevku/.Tie názvy mám napísané aj ja,ale tie počty nie - našťastie.Prečo?Lebo z tých rastlín mi za tie roky ostalo len niekoľko kusov :oops: .Podrobnosti si už nepamätám,času bolo málo,s ariokarpusmi som nemal nijaké skúsenosti,takže odchádzali jeden za druhým,či už v lete či pri prezimovaní.Pripomínam,že všetky rastliny boli a sú pravokorenné.Teraz ich pestujem v skleníku,samozrejme v minerálnom substráte ,prezimujem ich v pivnici pri teplote okolo 10°C a odchádzajú už len sporadicky.Najväčšie ťažkosti mám s rastlinami,ktoré rozkvitli/väčšinou v zime odídu/.Aj rastlina Ariocarpus furfuraceus,ktorej foto som uverejnil v rubrike Kvitne vám teraz niečo v príspevku zo dňa 3.10.2011, bola po prezimovaní na jar len vyschnutá suchá múmia/ozaj škoda :( /.Takže namiesto toho,aby som sa tešil z kvitnutia/a treba čakať naozaj dlho/,mám strach z následného úhynu rastlín/hoci sa mi ariokarpusy páčia,prestal som ich vysievať - zatiaľ/.

Podeľte sa o vaše skúsenosti s pestovaním,hlavne s kvitnutím a následným prezimovaním,pretože pre spestrenie zbierky,by som si chcel aspoň niekoľko rastlín zachovať :!:.
s kaktusmi ma zivot bavi

Nadine

Příspěvekod Nadine » 11 lis 2012, 12:30

Ariocarpus fissuratus, lokalita: východně Ocampo Coahuila.

Obrázek
Obrázek

Assay
 poděkoval: 27 krát
Obdržel poděkování: 62 krát

Příspěvekod Assay » 11 lis 2012, 19:17

Michal, tak to si šťastný človek, že ti to rastie bez problémov. To myslíš vrúbľované rastliny, alebo pravokorenenné. Ja mám podobný problém ako písal Alojz, tiež v zime a po odkvitnutí mi občas niečo odíjde. Dávam ich na južné okno aby kvety poriadne vyschli, no i tak sa občas stane. Zimujem spolu s teplejšími Ferokaktusami pri 15C. Niečo kvitlo koncom oktobra.
Obrázek

pepo

ako pestujem ariaky na vlastnych korenoch

Příspěvekod pepo » 13 lis 2012, 23:10

vysev-fleisher=perlit,kremicity piesok na vrch,previcur,fundazol,prevarena voda,pohar otvaram postupne asi po 3 mesiacoch.

prvy rok-substrat detto,previcur v kazdej zaievke(po preschnuti asi dvojdennom),prevarena voda,fundazolom parkrat doroka posypat povrch

dalsie roky-to iste,,zalievka po preschnuti,fundazol vynechavam

po dalsich dakych styroch rokoch pridavam vapenca trochu,alebo namrvenej kriedy,rastliny postupne bez pevicuru,neprevarena voda,bez fundazolu...zalievka asi raz za 4 tyzdne(v zime nezimujem v pivnici ale na parapete v panelaku..ale na najsvetlejsom mieste-co v zime mierne vybehnu,to v sezone skompaktneju

pozor na tienenie-prve roky neznesu priame slnko.svetlo potrebne,ale slnko ich susi!

neskor pestujem ariaky v perlite,vapenci,na vrchu mam andezitovu drt,polievam ich asi 1x do mesiaca(pozor na okruh fissuratus a kotschoubeyanus-su mensie a mozu na prilisnom upale zasychat,ale zasa vela zalievky uskodi,takze radsej tienit)

s tienenim to robim takto:
pestujem moje vsetky ariaky na juhovychodnom okne vnutri na parapete uplne nalepene na okno.su tam regulovatelne zaluzie.takze pekne podla rocneho obdobia tienim podla hodin.treba odsledovat ako sa vam budu spravat.ja mam problem s prilisnym zasychanim tuberkul.ciastocne som ho reguloval pritienovanim a ciastocne zvysenim zalievky-ale toto je uz len na vasom sledovani rastlin.
jar a leto a cele tienenie si odsledujete hodiny odkedy tienit.odostriete ked slnko odide.
ale prosim ostatnych o radu!..mne i tie starsie kvetuschopne rastliny moc prudke slnko neznesu-usychaju im tuberkule.ako tomu zabranit,ved sa doporucuje dat ariakom maximum slnka!?toto nechapem.ja ich musim pritienovat i dospele az do septembra!ved su to deti slnka....
a to si uvedomte ze ich nezimujem vobec-ani dospele,takze nie su v tmavej pivnici a postupne na slnko privykaju od zaciatku roka na tom istom parapete!
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 14 lis 2012, 00:27, celkem upraveno 1 x.

pepo

Příspěvekod pepo » 13 lis 2012, 23:52

este by som chcel suhlasit s tozim
ja okrem asi 20 ariakov nemam v zbierke nic vrublovane
ani mne sa to nedari
je to mojim pristupom-si kaktus,tak co?!
a to tie ariaky(predtym asi 50 ks) aj s echinopsovymi podlozkami( resp. tie psy) asi nezvladli...skoda -odisli...
takze u mna neni problem ariak na svojich nohach...ale ten konik pod dzokejom...
som ich umordoval suchom a podvyzivou,zaschli na echinopesovi
lenze zasa..! ako to potom ta rastlina vypada?! ved to je nafuknute,neprirodzene..
teraz moje vrublovance z okruhu fissuratus asi dostali odo mna stastny kompromis-maju aj vodu aj dake ziviny,cize nehynu,pekne sadaju,kompaktneju...a vlastne mozno uz vegetuju na svojich tajne pustenych korenoch
toto nie je kritika vrublovania,vrublovanie ma urcite svoje klady...
mojim snom je len nech to vypada ako to v prirode.alebo nech plodi semena aj ked to krasou pokulhava...to druhe ale necham na inych.ja radsej kupim i drahe semena a potom roky cakam.
inak co sa tyka ariakov-mam strategiu ze vsetko mam pravokorenne. ale navrublovanych mam par kusov z okruhu fissuratus-snaziac sa aby vyzerali ako pravokorenne.
okruh fissuratus(fissuratus,lloydii,intermedius,hintonii,bravoanus) rastie na vlastnych korenoch velmi pomaly.takze z nich mam aj vrublovane. agavoides,kotschoubeyanus,retusus,confusus,trigonus,scapharostrus-s tymi sa da dohodnut aby vyzerali ako dospele i za par rokov na svojich korenoch.

Alojz

Příspěvekod Alojz » 14 lis 2012, 22:08

pepo píše:alojz,v tej fotke som nevidel problem vo velkosti ani raz.
mal som jeden zaciatocnicky kiks "tenkrat poprve",ked som slahol kvitnucu rebuciu...to bolo ozaj na pol obyvackovej steny...ale teraz?odvdedy davam fotky len prijatelnej velkosti...

Pepo,ja si to neviem vysvetliť,ale skutočne v práci,keď som pozeral fórum,tá spomínaná fotka bola skutočne aj s celou stranou natiahnutá asi na 3 šírky/ostatné fotky boli v poriadku/.Viem,že keď si dával príspevok,bolo všetko v poriadku,aj teraz doma je všetko v poriadku.Či to niekto spôsobil nejakou neodbornou manipuláciou ,alebo bola iná príčina neviem,ale moja reakcia na ďalšej strane bola šírkovo správna.Je pravda,že už sa mi niekoľko krát stalo,že aj v mojich starších príspevkoch sa niektoré fotky z ničoho nič nedali načítať,neskôr naraz bolo všetko v poriadku.Tak sory ... :wink:
s kaktusmi ma zivot bavi

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“