Ariocarpus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
rado

Příspěvekod rado » 19 lis 2012, 11:17

Ahojte,

nepovažujem sa za experta na ariáky aj keď sa mi veľmi páčia. Mám pár pravokorenných semenáčov z výsevov zo semien prevažne od RS alebo PP. Zatiaľ mi zakvitol iba agavoides, RS602 vysiaty v roku 2000.

Keďže sa mi na jar pošťastilo vidieť kaktusy naživo v prírode, dávam sem pár foto, ktoré potvrdzuje, že uschýňanie tuberkúl je bežné aj v prírode. Samozrejme to nie je na všetkých rastlinách, niektoré tomu boli náchylné viac, niektoré menej.

A. confusus, Marmolejos
Obrázek

A. fissuratus, Cuatro Cienegas
Obrázek
Obrázek

A. fissuratus, Ocampo
Obrázek

A. retusus, Castanos
Obrázek

A. trigonus, San Antonio
Obrázek

A. fissuratus hintonii, El Herrero
Obrázek

A. scapharostrosus, Rayones
Obrázek

a na záver jedna kočka, A. kotschoubeyanus, El Pilar
Obrázek

Moje najobľúbenejšie agavoidesky sme v Tule žiaľ nenašli, tak aspoň foto mojej vlastnej rastliny tesne pred rozkvitnutím a s kvetom:
Obrázek

Obrázek
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

rado

Příspěvekod rado » 20 lis 2012, 13:42

Nuz to bude tazsie rozsudit. Niektore prichadzali o tuberkuly aj v tieni (retusus a trigonus) a niektore boli OK aj na plnom slnku (fissuratus, hintonii). Ale ked pozeram aj ine fotky, tak tie co boli na plnom slnku mali vacsi sklon k zltnutiu a uschynaniu spodnych tuberkul.
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

pepo
 poděkoval: 3 krát
Obdržel poděkování: 4 krát

Příspěvekod pepo » 20 lis 2012, 15:33

ked som spozoroval ze mi na ariakoch pred rokmi tie tuberkuly zacali dost schnut,zacal som trosku castejsie polievat(inak vzdy zalievam rozbahnenim,nielen ariaky-vsetko).ale hlavne som ich chranil po desiatej v lete pred prudkym slnkom.mam ich na juhovychodnej strane za oknom.tienim zaluziami.takze slnko maju az do polky septembra od svitania do desiatej.potom pritienenim zaluziami do jednej.po jednej je slnko uz na druhej strane panelaka,to zaluzie odstranim.od polky septembra potom netienim po slnecnu jar...zasychanie tuberkul sa odvtedy zredukovalo do normy.okrem niektorych trigonusov a kotschoubeynusov.
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 20 lis 2012, 18:23, celkem upraveno 2 x.

Alojz
Obdržel poděkování: 1 krát

Příspěvekod Alojz » 23 lis 2012, 19:32

Po tom,čo som videl ten v internetových novinách uverejnený článok:Podzimní zastavení u Rysu v Nouzove ma napadlo neuverejniť už skoro prichystaný a rozsiahly príspevok,ale nakoniec som sa vrátil z nebeských výšin na zem a pokúsim sa pomenovať niektoré problémy nás obyčajných kaktusárov,ktorí sa na rod Ariocarpus nešpecializujú.Je pravda,že tí,ktorí pestujú ariocarpusy celoročne v byte sa môžu nad niektorými problémami len pousmiať,ale koľko je takých.

Tento príspevok je určený hlavne kaktusárom,ktorí pestujú ariocarpusy vo vonkajších zariadeniach /skleníky,pareniská a pod./ a na zimovisko ich musia prenášať.Ale samozrejme radami môžu prispieť aj ostatní/aj Tozi,ktorý napísal,že ariocarpusy sú najľahšie pestovateľné rastliny,aké sa mu dostali do rúk :) ,ale veď aj Pepo občas s nadsádzkou povie,že echinopsisy sú pre neho najťažšie pestovateľné rastliny :) :) :)/ .

rado píše:Ahojte,
Moje najobľúbenejšie agavoidesky sme v Tule žiaľ nenašli, tak aspoň foto mojej vlastnej rastliny tesne pred rozkvitnutím a s kvetom:

Pri pohľade na tie Radove rozkvitnuté rastliny Ariocarpus agavoides mi vypadla"symbolická nostalgická slza".Z ariocarpusov,ktoré som pestoval,totiž s náskokom prvé rozkvitli práve rastliny Ar.agavoides.A prečo tá slza? Pretože hovorím o nich už v minulom čase.Prvá agavoideska,ktorá mi rozkvitla, to ale prežila.Ona totiž rozkvitla ešte v skorom jesennom termíne.Po odkvete bolo ešte asi dosť času,aby kvety dostatočne zaschli a rastlina prežila zimovanie v už spomínanej pivnici,pri teplote okolo 10 °C.Ďalší rok ale už tak vydarený nebol.Kvitnutie prebehlo v oveľa neskoršom čase.Vedomý si možnosti úhynu,som po odkvete kvety odstránil.Na ďalšej rastline boli ešte len slabo vyvinuté puky - pre istotu som odstránil aj tie.Rastliny išli zimovať do pivnice síce so suchým substrátom,ale na jar boli obidve už po smrti/určite to spôsobili tie odstránené kvety resp.puky,ktoré asi nestačili dostatočne zaschnúť/.Takže sme sa dostali k prvej otázke:Čo ovplyvňuje termín kvitnutia u ariocarpusov ?Podotázka:Existuje nejaká metóda resp.spôsob,ako urýchliť termín kvitnutia v danom roku?

Teraz sa vráťme k realite.Aj podľa vašich príspevkov rastliny najlepšie prezimujú v izbových/alebo podobných /priestoroch,čiže v pomerne vysokých teplotách.Ja len dodám,že rastliny,ktoré nekvitnú,nemajú veľké problémy ani pri zimovaní v suchých priestoroch pri podstatne nižších teplotách/aj pod 10 °C/.Je to logické,veď na prírodných stanoviskách klesajú niekedy teploty až k 0°C.A tu je namieste ďaľšia otázka:Nekvitli mne rovnaké rastliny z rovnakého výsevu skôr ako Pepovi práve preto,že kvitnutie bolo indukované nízkymi teplotami pri zimovaní?Alebo všeobecne:Vieme,ktoré faktory indukujú kvitnutie ariocarpusov?

Snažením kaktusárov je,aby mu rastliny čím skôr začali kvitnúť.Prvé kvitnutie býva skutočným dôvodom na radosť,paradoxne u ariocarpusov je prvé/aj ďalšie/ kvitnutie dôvodom na na starosti a strach o prežitie rastlín.Skutočne kruté je to aj preto,že dosiahnutie kvetuschopnosti znamená niekoľkoročné opatrné pestovanie aj s prispením trošku šťastia.A v týchto súvislostiach sa nám ako bumerang vracia zásadná otázka:Ako dosiahnuť kvitnutie rastlín a potom ich bezpečne prezimovať?

Aj tu ale nie je univerzálny recept,pretože záleží v akom termíne rastlina rozkvitla.Či stačí dosušenie odkvitnutého kvetu na letnom stanovisku,či treba dosušovať niekde v byte,čo je nutnou podmienkou u rastlín,ktoré boli do bytu donesené na rozkvitnutie.Ďalšou možnosťou je ,že sú vytvorené len kvetné puky,ktoré už nestihnú rozkvitnúť.Čo s takými rastlinami,odstrániť puky,alebo ich ponechať ?Keď ponechať ,môžu prezimovať aj v pivnici?

Uviedol som viac príkladov problémov,ale tie sa skutočne reálne vyskytujú .Skúsme ich spolu riešiť,lebo tento rod si to svojou výnimočnosťou ozaj zaslúži.
s kaktusmi ma zivot bavi

pepo
 poděkoval: 3 krát

Příspěvekod pepo » 25 lis 2012, 12:01

alojz,s tymi echinopsami je to tak.
navrubloval som na ne ariaky a postupne posli mnohe.pise sa inak ze echinopsis ako podlozka pod ariak odchadza.ale u mna to asi bolo tym ako kaktusy pestujem.opatrne,nehumozny substrat.slabe este aj prihnojovanie hnojivom.polievanie malo.to na echinopsis nie je.
takze rozdiel medzi poctom odidenych pravokorennych a vrublovanych ariakov ani nebol.a to bolo okolo 50 vrublovanych(z nich asi 20 odislo) a okolo 500 pravokorennych.
tento rok som z prisneho asketizmu v celej zbierke trosku polavil.takze echinopsis uz neplace.
ale ono treba trafit ten spravny prisun vody a zivin.pretoze ked date vela,vrubel bujnie a kaleraby giganty je lahsie kupit v zelovoci.a ak date malo,trpi echinopsis.
ked uz zdrevenie,je dobre.a este jedno-nedavat prilis velke podlozky-na mesacny ariak davam podlozku tak s dvojcentimetrovym priemerom.
na otazku odchadzania po odkvitnuti ti neodpoviem.mam ich aj v zime za oknom vo vykurovanej izbe.
a ze mi zatial mnohe nekvitnu a tebe hej,to pripisujem znova tomu,ze som ich pestoval pomaly.dospievaju pomalsie ako tvoje.ale ktovie?mozno by im naozaj prospel oddych v chlade.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Ariocarpus

Příspěvekod Jiri Kolarik » 05 zář 2013, 14:44

První květ ariáku letos...
A.fissuratus v.hintonii

Obrázek

kvete od včerejška...je schovaný pod tím květem...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 11 zář 2013, 15:31

..a jak září pokračuje, kvetou i další...

Ariocarpus kotschoubeyanus ssp. elephantidens PP 413
Locality: Vista Hermosa, Queretaro, Mexico

Obrázek

Ariocarpus kotschoubeyanus ssp. albiflorus? PP 411
Locality: Tula, Tamaulipas, Mexico

Obrázek

...no, je třeba je už přesadit...trhají květináče...a jsou už dlouho "na stejném místě"...

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 43 krát
Obdržel poděkování: 362 krát

Příspěvekod African » 04 říj 2013, 10:59

Tož já pěstuji jen dva taxony - A. kotschoubeyanus a A. agavoides. Vše mám ze semen mnou sebraných (v pravěku). No a už kvetou.

oapk1

Příspěvekod oapk1 » 04 říj 2013, 12:10

Možno by stálo zvážiť, necheť napr. tie agavodiesky z Tuly dlhšie v skleníku.
Min. a max teplotné rekordy ( Celzius) v Tule, TAM.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 04 říj 2013, 14:18

ty agavoidesky jsou ca 14 km jižně od Tuly. Mám i sanluisiensky a ty se chovají stejně

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 04 říj 2013, 18:39

Juraj tu dal teploty na lokalitě...je třeba říci, že je to zcela normální, že i v Mexiku mrzne! Ovšem - je to mrazík jen nad ránem - je to velmi podobné současnému počasí u nás - ráno až -6°C, ale přes den +15°C...te třeba ještě říci, že takzv. minimum, tj. 5cm nad zemí je značmě odlišné od teploty ve 2m, kde se standardně měří takzv. minimální teplota...a suché ariáky snáší mrazíky bez problémů...Alojz tu napsal mj. jak urychlit kvetení...asi nijak, protože i v Mexu kvetou ve stejnou dobu jak u nás...a je pravda, že se někdy zblázní a kvetou v létě...

U mne pokračuje kvetení a je ještě mnoho poupat, tedy...kvetly by i do listopadu, což o to, v Mexu je přes den tepleji, ale tady...???

PP 411
Obrázek

PP 413
Obrázek

PP 211 Ariocarpus kotschoubeyanus
Locality: El Pillar, Estancia Marte, Coahuila, Mexico
Obrázek

...agavoidesky kvetou taky....

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 16 říj 2014, 23:42

Sakra hlavní sezona ariáčků je tady, letos to kvete o sto šest a toto vlákno letos zatím bez příspěvku :) Tož tak sem něco nacpu. Kvete toho tedy mraky, ale časově to nestíhám. Jak vyjede slunko a je krásně, tak poupata, co vypadala že budou mít do rozkvětu ještě několik dní najednou vyjedou, rozkvetou a když nejdu dva dny do skleníku, je nádhera pryč. Tak alespoň něco.

Ariocarpus retusus, minimálně 30 let stará pravokořenná rostlina, to už chce něco umět ji udržet. Průměr rostliny asi 25 cm! Překrásné křehce bílé květy v podzimním podvečeru.

Obrázek

Ariáky kočky v provedení přímo slonním. Pět nebo šest květů na jedné kytce není žádný problém. Ani se tam pak nemohou vejít.
Obrázek

A nějaká ta pravokořenná agavoideska se taky najde.
Obrázek
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod African » 18 říj 2014, 12:30

Fujtajblíci opět kvetou 8)
Přílohy
RSTR042 A jizne Tula.jpg
A. agavoides, RSTR042, jižně of Tula
A jizne Tula1.jpg
A. agavoides, RSTR042, jižně of Tula
RSTR200 sev Sabana Grande, Zac.jpg
A. kotschoubeyanus, RSTR200 severně Sabana Grande, Zac

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 19 říj 2014, 20:42

Taky moc hezké. Je vidět, že Ario závěr sezony je letos bohatý u každého, a to je fajn.

U mě teď přes víkend krasojízda pokračovala, ani jsem nestíhal lítat a opylovat. Přes víkend ze mě byl totiž tesař/truhlář/natěrač ale naštěstí jsem stíhal i píliť a fotit, protože zas na týden mizím za hranice a určitě toho hodně uteče. Ale což, i to málo je krásné. Kromě mohutné vlny kvetení koček normálních, sloních i albinojdních kvetlo ještě mnoho skafíků, trigonů, horáčekii i různé retusus.

Na připojených fotografiích 2x Ariocarpus kotschoubeyanus var. albiflorus, to jsou plodné maminky a pak letitý a překrásný Ariocarpus scapharostrus. Jak říkám, těch není nikdy dost :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

wurm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 08 bře 2015, 13:02

Čerstvý pozdrav z Mexika! Tak tyto nové překrásné kytky Ariocarpus trigonus mě opravdu dostaly. Bez problému až 30 cm veliké růžice naprosto precizních, zdravých a nádherných rostlin byly ve svahu desítky. Překrásná podívaná nejen na kytky, ale i na okolní krajinu. Nová lokalita. Název obrázku je "Big and Big" 8)

Obrázek

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“