Escobaria

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Standa
Obdržel poděkování: 8 krát

Escobaria nelliae (minima)

Příspěvekod Standa » 29 zář 2010, 13:16

Ahoj, měl bych dotaz na tuto miniaturní Escobarku. Chtěl bych ji zkusit - v letošní podzimní nabídce semen. Jak klíčí - nějaké praktické zkušenosti, p. Vereš udává "informativní klíčivost" u Escobarií 1 rok? Dále mě zajímá její mrazuvzdornost. Předpokládám, že by mi měla v netopeném skleníčku vydržet??? Mám v plánu objednat porci tak 100 zrn. Že je to potvora z různých popisů vím, ale je roztomilá.

mamlas

Příspěvekod mamlas » 30 zář 2010, 12:12

Mrazuvzdornost mám ověřenou mnoha lety ve skleníku bez topení. Když odejde, bývá to v létě buď po zapaření (tomu předejdeš pěstováním volně jen pod stříškou) nebo od zplesnivělých vadnoucích květů ( tomu předejdeš pěstováním ve skleníku, kde je vyšší teplota a tím i nižší vlhkost a tedy plísně se tak nechytají, jenže tam se to snáz zapaří)
Klíčivost čerstvých semen je normální jako u jiných eskobárek, tedy blízká 100%.

Standa
Obdržel poděkování: 8 krát

Příspěvekod Standa » 30 zář 2010, 12:21

Ahoj, díky za informace a za reakci na můj dotaz. Skoro jsem si začal myslet, že tuto parádičku nikdo nepěstuje.

Miroslav
 poděkoval: 61 krát
Obdržel poděkování: 105 krát

Příspěvekod Miroslav » 30 zář 2010, 17:08

Mrazuvzdornosť potvrdzujem, tiež ich už niekoľko zím nechávam na balkóne na mieste bez dosahu slnka, snehu a dažďa a každý rok kvitnú. S opelením je to horšie , treba fakt vystihnúť správnu chvíľu. Najlepšie je neopelené kvety odstrániť hneď po zaschnutí, prevencia proti hnilobe.
Miroslav Varček hľadač krásy

O?as

Příspěvekod O?as » 14 lis 2010, 19:01

Já mám tyto kytky už moře let a mám je až moc rád. Je faktem, že při teplém zimování nekvetou a mají tendence se brzy probudit. V mrazivém zimování zas obtížně startují ( květen) Ale pokud překonáš toto období, bezpečně zakvetou. Ideální prostředí je v létě pod širým nebem. Musíš je zkusit - úžasná rostlina.

cykas
Kontaktovat uživatele:

Neobesseya missouriensis co s výsevem

Příspěvekod cykas » 15 pro 2010, 21:54

Před měsícem jsem vysel pod zářivky asi 100 semínek z mých rostlin Neobesseya missouriensis. Vyklíčily skoro na 100%, ale zdá se mi, že jim pod zářivkami už není dobře (je jim moc teplo?). Vypadají dost unaveně.
Má někdo zkušenost s dalším pěstováním?
Jejich rodiče už několik let přežívají zimu venku v květináči v nevytápěném skleníku.

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 72 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Příspěvekod miro » 16 pro 2010, 10:01

Málo "správného světla" a tepla a vzduch, hodně vzduchu a čerstvého. Já to uďelal stejně, ale druhý výsev je normálně na parapetu a tŕetí na chodbě paneláku na parapetu (tam jsem je dal když začali lkíčit a jsou nejlepší). Na chodbě je kolísavě kolem 18, podle toho jak je venku, je to na východní stranu a když není pod mrakem, tak je nejsvětleji, jo a furt tam někdo chodí a tak je pŕísun vzduchu, ale ne studeného. Jestli ti to jde, skud část výsevu přesunout jinam. Klasici ať prominou mé kacířské pokusy.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Kaktus01

Příspěvekod Kaktus01 » 16 pro 2010, 15:04

No já je vysel před před předloni pod obyčejnou žárovku,myslím že 25W a nebo to byla jen 15W,už nevím :roll: Teplota přes den kolem 25 a přes noc zhruba 15 stupňů a řekl bych že jsem měl výsev zdařilej a to byl vlastně můj druhej pokus o vysévání :)

kaktusak

Příspěvekod kaktusak » 22 pro 2010, 10:13

já osobně s výsevy neobések žádné špatné zkušenosti nemám, sel jsem všechny jejich taxony včetně cubensis pod zářivky, které jsou u mě poměrně horké (nevím, co s tím a pitvat se v tom raději nebudu, abych nám nezapálil byt...), před ukončením svícení je tam až 30 stupňů, mám zkušenost, že je dobré je co nejdéle nechat zavřené, třeba i dva měsíce, pak jsou schopné narůst pěkných rozměrů....

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Escobaria

Příspěvekod Jiri Kolarik » 28 črc 2011, 15:56

Rod malých bílých (= většinou, tj. s.s.Escobaria) kytiček, které i odnožují....rostou na pomezí USA a Mexika. Některé druhy jsou střídavě řazeny do Coryphanta (-hesteri) nebo i Mammillaria, naopak jsou do tohoto rodu zařazeny také kytky z okruhu C.vivipara, ale také známá Cochiseia robbinsorum a (rod) Neobesseya...osobně si myslím, že je to jasné - rod Escobaria je jasně odlišitelný (= alespoň tedy pro mne... :-k.
Pěstování vcelku bez problémů, klasika - sušší, minerální substrát a nárazově voda 2-4x za sezónu. Většinou snesou nějaký mrazík, tak do -12°C, ale to musí být vysušené a svrasklé....samozřejmě jsou vyjímky, třeba E.cubensis...(hm, jak ta se tam dostala???). Kvetou bez problémů, většinou časně na jaře, ale někdy také i podruhé...v létě...většinou po stagnaci teplem... Jmen je několik desítek, podle toho, kolik kytek kdo řadí třeba ke koryfantám ap...

Escobaria strobiliformis PM 075, Cuatro Cienegas, Coah., (mám od Jardy Š.)

...sklidil jsem plody, které jsou krásné typicky mammilláriovité...což je asi také důvod přiřazení k velkorodu Mammillaria.
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 07 srp 2011, 12:50, celkem upraveno 1 x.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Re: Escobaria

Příspěvekod Jiri Kolarik » 07 srp 2011, 13:10

No, taková typická eskobária je třeba tato - Escobaria orcuttii v. macraxina SB 372, Hidalgo County, New Mexico, USA

Obrázek

...pohled na vrchol kytky...roste (alespoň tedy v kultuře) sloupkovitě s průměrem ca. 3cm a délce - no, jak jí to dovolíme, v mém případě narostla (= velmi pomalu) od r.2000 asi na 10cm...přestože kvete bez problémů a sprašuji kytky mezi sebou, žádné plody nemá...u jiných se to občas podaří...jenže - květy jsou velmi malé (většinou narůžovělé) kolem 1cm v průměru (a i už opticky jiné než u jasných koryfant). Snad by umístění ke hnoji (radil starý praktik třeba u alojí), kdy malé mušky vlezou kamkoliv, pomohlo...jenže - kde vzít hnůj... :?: ...

Jsou vcelku mrazuvzdorné...podívám-li se, kde rostou - Hidalgo Co. NM, (jo, je ještě i Hidalgo Co. v Texasu.... :mrgreen: ) leží na hranici s Mexikem a při hranici s Ar...v létě horko, v zimě nějaký mráz...přes den jistě zase teplo...a nad nulou

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 srp 2011, 15:11

Tak na tuto kytičku se všichni, co jedou kolem, chodí dívat...no - roste doslova ze skály, resp. z pukliny...určitě je tam 50°C, ovšem tato v tom rozpadavém granitoidu vzdoruje...Escobaria vivipara v.alversonii

na další lokalitě pár km dále v Joshua Tree jich roste poměrně hodně...mnoho jich kvetlo, ale semínka žádná...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 srp 2011, 18:44

Schématické mapky výskytu druhů rodu Escobaria.... http://www.bonap.org/BONAPmaps2010/Escobaria.html

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 09 srp 2011, 19:14

Lokalita pár km od té první nabízela už relativně mnoho kvetoucích Escobaria vivipara v.alversonii ...SB ji nabízí jako SB 1800 od 29Palms, což je vlastně na hranici NP Joshua Tree...jistě roste na více místech...

...kytky jsou nádherné s průměrem tak do 8cm a výškou až 20cm...fakt velké kytky....

...při pohledu shora na některých vynikají černé středové trny...některé jsou solitérní, některé odnožují, asi samovolně...

...některé možná i po poškození...ale možná že je to i přirozené...trsů tam bylo více...

...jinde než v Kalifornii tento taxon neroste, resp. je udávána Kalifornie jako hlavní oblast rozšíření...je faktem, že tato kytka je ze všech "vivipar" asi nejhezčí, resp. je i často uváděna jako samostatný druh...určitě nebude nijak zvláště odolná vůči mrazíkům, byť jistě -5°C snese jako každá severoamerická kytka...jak udává mapa teplotních zón http://www.bonap.org/Climate%20Maps/USD ... 20ZONE.png" onclick="window.open(this.href);return false; ...připomíná mi ta Kalifornie tak trochu Mendozu - jsou tam podobné podmínky - v noci může mrznou, přes den ale je teplo...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 11 srp 2011, 16:28

Další z eskobárek je podobná té předposlední je - Escobaria orcuttii v.koenigii SB 92, Luna County, New Mexico, USA

...kvetou všechny tři kytky vcelku několika květy - i současně - sprašuji, ale zatím bez nějakých výsledků...asi bude potřeba toho hnoje...a tedy těch hnojových mušek... :?: Nebo - neví někdo jak na ně?
Jinak tedy nevím, jaký má být rozdíl mezi tou var. koenigii a var. macraxina...? Oba regiony, kde rostou (tedy Luna Co. a Hidalgo Co.) leží vedle sebe a evidentně tam nejsou žádné překážky...tedy bych si tipnul spíše na to, že jde o jeden taxon... :?: :?: :?: :arrow:

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“