Cereusy

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
petr 21
 poděkoval: 11 krát

Eriocereus jusbertii

Příspěvekod petr 21 » 16 čer 2007, 11:41

Jaké máte zkušenosti s pěstováním, této běžné podložky ze semen? Mě se to jeví jako choulostivé rostliny. Ale jen do výšky asi 5-6 cm. Pak už je růst bezproblémový. Z každého výsevu mi tak 30-50% semenáčků po přepikýrování odejde (postupně). Byly v misce spolu s Epitelanthami a Pelecyphorami a ty zůstaly naprosto zdravé.

Petr Česal

Eriocereus jusbertii

Příspěvekod Petr Česal » 06 lis 2007, 12:53

Doporučuji semenáčky po dosažení výšky 3-4 cm (to se stane dva roky po výsevu) seříznout a nechat na sucho zakořenit. Kořínky se objeví bez problémů a již nejsou tak choulostivé. Po čase můžeme směle oroubovat.

Vladim
 poděkoval: 8 krát
Obdržel poděkování: 51 krát

Příspěvekod Vladim » 16 dub 2008, 21:45

A to je pak pokoukáníčko. Nejsou sice moje ale za pokoukání to stojí,ne?.

Obrázek

Obrázek
Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 16 kvě 2008, 10:06

Odnože, resp. nové šlahouny, u Hylocereusu rostou pěkně rychle, tenhle z konce ledna měl v polovině dubna 25 cm, v polovině května má už 43 cm (to dokázal pouze za 3,5 měsíce)...pěstební podmínky pokojové = polostín až rozptýlené světlo, +21 st.C konstantní, aktivně sice nešplhá, spíše se jen plazí, oporu však vyžaduje, dal jsem mu jako sousedku plazivou Passiflora caerulea, s kterou se teď předhání kdo rychleji, navíc mučenka ho lépe uchytí svými rychle rostoucími výhony k opoře (zde tyči květinové stěny).

Obrázek

Judita

Helianthocereus huascha

Příspěvekod Judita » 10 čer 2008, 18:21

Mám ve sbírce rostlinu tohoto jména, roste jak z vody a květy nikde. Nic bližšího o ní nevím. Nemáte někdo zkušenosti co od ní můžu čekat? Příležitostně ji vyfotím, je to pěkná a odolná rostlina.

kmet

Příspěvekod kmet » 10 čer 2008, 23:33

Huascha už vystřídal několik rodových jmen.Co já vím, tak Lobivia, Trichocereus, Echinopsis.Nevím, které teď platí. Začal mi kvést loni ve velikosti štíhlejšího půllitru na pivo. Květy má jako Lobivie. Můj kvete červeně.

evacko

Příspěvekod evacko » 11 čer 2008, 11:43

Trichocereus huascha je v Botanické zahradě Na Slupi v trvalé expozici, která je přístupná z momentální výstavy. Když tam půjdeš, uvidíš ho. Je ho velký trs pěkně pravidelných stonků částečně poléhavých. Loni měl jeden žlutý květ a pár poupat, mám pěknou fotku. Letos měl jen pár poupat. Zřejmě kvetení není jeho nejsilnější stránkou.

kmet

Příspěvekod kmet » 11 čer 2008, 19:44

Já se omlouvám – evacko má pravdu.
Dneska jsem se v něm povrtal a našel jsem původní jmenovku - Helianthocereus grandiflora.
Takže je to úplně jiná kytka, ale zase se nepáře s kvetením.

Judita

Příspěvekod Judita » 11 čer 2008, 22:13

Poléhavá? ani omylem. Zatím je pěkně kulatá. Kdovíco to vlastně pěstuji. Snad ji přes víkend stihnu vyfotit a pošlu do poznávačky. Víc hlav...
To Evačko - jestli tu svoji fotku pak budeš moci pověsit k té mojí, možná to bude zajímat i další.
To kmet - mohl bys přidat i tu svoji grandifloru?
Já mám už jen další Trichocereus, tuším volianus, a to je normální telegrafní tyč. Jen pro ozdobu. Květy tak možná zažijí naši vnuci. :)

Radek

Carnegiea gigantea

Příspěvekod Radek » 24 zář 2008, 08:03

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li je náročný na pěstování. A ještě bych se chtěl zeptat, zda-li někdo saguary neprodává ? Je dobrá cena 100kč za 5 cm vysokého 4-5 let starého ?

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 24 zář 2008, 12:12

já jsem si své saguaro koupil u Ryšavého (byla to ale asi u něho ojedinělá nabídka, od té doby jsem ho v jeho nabídce neviděl, hold to chce hledat a jezdit na kaktusářské akce), bylo i větší 7-8 cm a cena byla jistě minimálně o polovinu nižší, nepamatuji se přesně, trpělivost na tenhle druh já teda nemám, ono i takhle velké roste děsně pomalu, docela hezky však vytrňuje ve skleníku, vzhledově to také není zase až tak atraktivní kaktus (ikdyž komu se líbí kaktusy všeobecně oblíbí si i tento - u mne je tento semenáč stranou ve stínu větších rostlin, kde si žije naprosto svým životem a je mu úplně jedno jestli ho zalívám či ne, je geneticky nastaven na pomalý růst a proto roste opravdu pomalu), prostě otrnělý sloupek (výhodou je, že se nemusí tak často přesazovat :lol: ), na květy a větvení můžeš zapomenout, to je mimo lidský věk i v přírodě natož v kultuře na to se vyplatí, pokud člověk má prostor jiné rychle rostoucí Cereusy... 8)

Radek

Příspěvekod Radek » 24 zář 2008, 13:18

Kluci fakt díky, to jsem chtěl vědět. Já jsem 20 let pěstoval akvarijní ryby a vím, že se najdou týpci, co chtějí s každým (sprosté sloveso) ekvivalent je natáhnout ! Jakýsi číman je nabízí na netu, ozvěte se mi prosím na ICQ, rád bych probral ceny kaktusů... chtěl bych si koupit grusonii, je cena od fi. Kakteen dobrá ? 25 cm průměr, teď přesně nevím asi za 250 Kč, nebo se dají sehnat levněji ? Poraďte mi prosím kontakt na někoho, od koho bych si mohl něco objednat, zatím nemám vyhraněný styl, líbí se mi všechny kaktusy, dal bych přednost něčemu nenáročnému, kvést to ani hned nemusí...

Judita

Příspěvekod Judita » 12 říj 2008, 22:16

Souhlasím s Petrem z Čech. Nechci ti vymlouvat saguáro, ale jsou jiné, pohlednější a rychleji rostoucí Cereusy. Myrtillocactus, Trichocereusy např. Za 10 let máš telegrafní sloupy :) Já cereusy moc nemůžu, nemám to pak kam dát na zimu. Pár jsem jich ze zvědavosti vysela, pár let pěstovala a šup s nimi z domu. Dodnes se mi někteří obdarovaní vyhýbají. :)

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 15 lis 2008, 11:04

...jen pro lepší vizuální představu jak dlouho trvá saguaru růst, květ a větvení v přírodě.

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 28 lis 2008, 17:11

Doplním tu, to co jsem začal na první stránce tohoto příspěvku o růstu šlahounů Hylocereusů, tehdy jsem měl 3,5 měsíce starý šlahoun velký cca 43 cm, nyní doplňuji aktuální stav:

Velikost šlahounu v rámci roku rostoucího z mateřské rostliny cca 25 cm velké
2 1/2 měsíce ............... 25 cm
3 1/2 měsíce ............... 43 cm
11 měsíců .................. 100 cm + 1 nový šlahoun 1 měsíc starý 15 cm dlouhý

Aktualizace 24-09-2009:
21 měsíců ................... 90 cm (neměnná vyvázaná velikost hlavního kmene)
+ délka primárního šlahounu ... 80 cm
+ délka 2.šlahounu ................. 45 cm
+ délka 3.šlahounu ................. 35 cm
(maximální délka rostliny po 21 měsících 170 cm)

navíc se ve věku 10 měsíců začal větvit. Mám zatím 2 teorie proč. První by mohla souviset s gravitací, jakmile hlavní vrchol začíná růst dolů, z nejvyššího bodu začne tvořit nový šlahoun. Druhá teorie by mohla vycházet ze 2 zdrojů výživy, tj. jakmile zakoření vrchol v bodě B, začne rostlina získávat výživu z A i B, jelikož je výživy naráz velké množství může to vést k produkci nových odnožů. Co je ale pravdou nevím (přikláním se k té gravitaci), neb jsem zrealizoval u své rostliny obojí.

Obr.01: Situační plánek rostliny.

Obrázek

Obr.02: Detailní body *1 a *2.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 24 zář 2009, 16:40, celkem upraveno 2 x.

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“