Denmoza a Soehrensia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
kaos
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 7 krát

Re: Denmoza a Soehrensia

Příspěvekod kaos » 21 říj 2015, 23:07

Zdravím,
už to není moc aktuální, před třemi roky jsem byl služebně v Argentině, Malargue a vzhledem k tomu, že jsem měl v dětství silnou vášeň pro kaktusy (která bohužel časem uvadla protože jsem bydlel v podmínkách které přežil jen Selenicereus Grandiflorus) tak mi to nedalo a využil jsem každé příležitosti kouknout se po okolí. Znalosti z dřívějších dob jsem is předtím neoživoval a měl jsem tam spoustu jiných starostí, takže jsem se jen kochal "kaktusy v přírodě". Brzy po návštěvě prvních nalezišť mi došlo, že všechny ty tvary a variabilní ostny patří jednomu kaktusu Denmoza Rhodacantha. Fascinovala mě neuvěřitelná variabilita, ze začátku mě dost mýlila ale časem jsem prostě musel uznat, že ty malé kaktusy s mohutnými trny v barvě od světle červené až po fialovou, stejně jako ty s množstvím bílých "vlasů" a ty vysoké sloupovité nakloněné na jednu stranu (opět v několika provedeních) je jedna a tatáž rostlina. Projel jsem okolí Malargue až k La Payunie a Denmoza Rhodacantha je tam skutečný "plevel", vsadil bych se že pokud by někdo zvážil rostlinou hmotu různých rostlinných druhů, Denmoza tuto provincii ovládá. Na internetu se píše že dorůstá do výšky 150 cm, ale já viděl pár jedinců pohodlně nad 2 metry. Kromě Denmóz tam moc kaktusů neroste, identifikoval jsem dva druhy opunciovitých, Trichocereus Candicans, Maihuenia patagonica a kdesi nad 2 km nad mořem, mezi sněhem jsem našel asi Eriosyce strausiana. Cestou zpět do Mendozy jsme zastavili s autem u takového krásného vulkánku (Cerro Diamante) a využil jsem příležitosti provést poslední průzkum vegetace. No a překvapila mě krásná zlatoostná varianta Denmozy, jak jsem pochopil zde z fóra var. diamantina. Pochopitelně mě to nedalo a vzal jsem si na památku dva plody červenoostnch a následně i dva žlutoostných. Klasická moc nevyklíčila, mám jen pár kusů, ale těch žlutoostných mi vyšlo požehnaně.

No a teď pár fotek z okolí Malargue:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A od paty Cerro Diamante
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 22 říj 2015, 15:36

No vida...díky za zprávu!!! i když by mne tedy zajímalo, co to bylo za služební cestu, když vím, že v Malargue až na armádu a letiště (s meteorologickou hláskou) nic moc zajímavého není...byl jsem v Malargue už vlastně mockrát. Je to taková základna (je tam prima kemping) pro výlety po okolí...a opět se tam příště chystám, protože zdaleka není vše dohledáno...
Cerro Diamante je moje srdeční záležitost...je to ale privát, takže je nutné zajet za majitelem, což někdy příště udělám...

kaos

Příspěvekod kaos » 23 říj 2015, 08:17

No i když to nevypadá, nachází se tam jeden z největších částicových experimentů světa - Pierre Auger Observatory, na kterém se podílí i češi (detektory jsou tam u Malargue na obrovské ploše, ale s hustotou jeden na 1,6x1,6 km). A ještě jedna zajímavost (ale tam už jsem služebně nebyl) poblíž Malargue se nachází nová anténa Evropské Kosmické Agentury, která mimo jiné zařizuje komunikaci se sondou Rosetta.

A ještě připojuji foto jak si zatím vede výsev semen, které jsem posbíral po cca 1.5 roce:
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 23 říj 2015, 12:03

...krásné...o těch "neutrinech" jsem sice věděl, ale toto mne nenapadlo, spíše jsem si myslel na něco přízemnějšího!!! Pro mne je v okolí Malargue spíše zajímavé něco z geologické vědy...tedy třeba Pozo de las Animas - směrem na Las Leňas, nebo pak kaktusová hojnost a nejen ten kopec hned za řekou jižně od města, kde tedy roste několik kaktusovitých...mimo D.rhodacantha ještě Maihueniopsis ovata, Pyrrhocactus strausianus, Pterocactus fischeri, Trichocereus candicans a Austrocactus bertinii...
Nicméně - je to zajímavé, kam se a za jakým účelem krajané podívají...
PS.: k těm semenáčům - je třeba říci, že v suchém stavu bez problémů snesou -10°C...čili do Vánoc mohou být klidně venku...nesmí ale zmoknout...

kaos

Příspěvekod kaos » 24 říj 2015, 20:22

Máš to vyzkoušené? Já bych se těch mrazů trošku bál, ono je sice fakt, že tam teploty padají k -5 až -10°C v noci, ale zas přes den vždy vylezou na aspoň 10°C spíš více. No a na nalezišti jsem byl v létě (tzn. tam v zimě) a všiml jsem si že se Denmozy chladnějších oblastí dost bojí. Od míst v Andách, kde se udržel sníh i přes den byly na hony vzdálené. Já je mám tedy na zasklené lodžii, takže se toho bát nemusím, ale teoretizoval jsem o tom jak by se jim dařilo venku.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 24 říj 2015, 22:18

...ale jistě, že to mám vyzkoušené! Předpoklad je sucho a svrasklé kytky...v Malarque bylo absolutní minimum -18°C (historicky)...a o té "argentinské zimě" píši na pokračování v různých příspěvcích...že totiž součet denních a nočních teplot je kladná hodnota (i v zimě)...srovnával jsem kdesi teplotně dvě města - Malargue a Cortez (USA), které mají téměř stejné geografické podmínky, ovšem v Cortez je součet teplot mínusový (zjednodušuji)...tedy - rostou tam "pravé" mrazuvzdorné kytky jako Sclero, Echinocereus,... Takže - ten postřeh je přesný - nad ránem může být i méně jak -10°C, ale přes den už tak kolem 10:00, resp. jak vyjde slunce (a svítí tam mnohem více jak u nás) jsou teploty kladné...a to je i podstata úspěšného pěstování u nás...a pravda - my tam v zimě (místní) holt nejezdíme...

kaos

Příspěvekod kaos » 29 kvě 2016, 22:18

Semenáče Denmoz, které jsem vysel z dovezených semen se začínají krásně vytrňovat. Zajímavé je, že jsem utrhl plod z klasické s červenými trny a jiné zlatotrné z Cerro Diamante. Sice jsem semena přivezl odděleně a vysel vedle sebe, ale pak jsem si to nepohlídal a teď nedokážu říct který je z které. Zcela určitě klíčovost Diamante je výrazně větší (tak 5:1 poměr). Přesto se to nedá zcela jistě říct. Barva trnů v ideální podobě se vyskytuje jen u několika rostlin, mám tedy rostliny s krásně tmavě červenými trny, pak takové s odstínem spíše do světle-hněda, rostliny se slámově žlutými trny (které občas trochu více zhnědnou) a pak rostliny s bělavými zlatožlutými trny. Nejhorší je, že nelze rostliny na tyto skupiny rozdělit. Barva se s časem mění a tak občas po 2-3 týdnech je poměr jednotlivých variant jiný. Na konci zimy jsem měl například 6 s hnědými i bílými trny zároveň, teď se ale někam poděly a vidím už jen jednu rostlinu s podobnou kombinací. Naopak největší, kterou jsem měl za zlato-ostnou, nějak začíná hnědnout. Je to docela zmatek, jsem zvědav jestli se za pár let na některé barvě ustálí. Přitom půdu a podmínky mají všechny stejné. Možná se v přírodě u té zlatoostné připletl pyl klasické červené.

Typicky zlato-ostná Diamante
Obrázek

V mládí zlato-ostná, nové trny rostou velice světlé, ale pak hnědnou
Obrázek

Těch je jenom pár, typická červeno-ostná
Obrázek

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“