Denmoza a Soehrensia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Denmoza a Soehrensia

Příspěvekod Jiri Kolarik » 28 led 2012, 22:11

Zakládám nové téma pro dva rody, které mají společné jen to, že rostou v podobných oblastech, mají podobné nároky, jsou zhruba stejně velké, jinými slovy mohou být i značně velké...Denmoza i přes 2m, Soehrensia klidně 1m...nehledě k tomu, že rostou i na společných lokalitách a pak je i problém je odlišit, zejm. pak menší rostliny....Jistě - kvetou-li, není to problém, protože Denmoza má zcela jiný květ jak Soehrensia...tedy s rovinnou souměrností na rozdíl souměrnosti paprsčité u Soehrensie, které jsou řazeny k lobíviím, ale bývají většinou značně větší a jsou i větší než opravdu velká L.ferox. Biotopy jsou +/- stejné - spíše vysoké hory - Denmoza od jižní hranice státu Mendoza po Salta, Soehrensia také a až po Chile a Bolivii...
Jsou to často naprosto impozantní kytky, které jsou vidět už zdaleka jako krátké silné sloupky vyčnívající z keřů nebo rostou ve svazích bez jakékoliv jiné vegetace...na jihu už od nějakých 800m po výšky až pod 4000m na severu. Jsou to kytky značně odolné, které v domovině snáší sníh, mráz, vítr i úpal...a i v našich podmínkách jsou odolné a správně připravené na zimu snáší klidně i -10°C. Rostou vcelku pomalu chceme-li kompaktní kytky...kvetou později, ovšem jsou některé, které kvetou už od nějakých 10cm v průměru, jsou i vyjímky...
Denmoza je vpodstatě monotypický rod, protože druh rhodacantha je jediný popsaný, odhlédnu-li od popisu erythrocephala nebo var. diamantina, toto je jen světletrnnou formou, která na lokalitě u přehrady Aqua del Toro převažuje...Rod sám bývá dáván do příbuzenstva rodu Oreocereus či Cleistocactus pro velmi podobnou stavbu květů...
Soehrensia má popsaných druhů více, ovšem zařazením do sběrného velkorodu Echinopsis se stává situace výrazně méně přehlednou...s 320 druhy ( http://www.plantsystematics.org/taxpage ... opsis.html ) mi to fakt připadá jako velmi přehledné :mrgreen: , když kouknete třeba na Echinopsis aurata, tak je to Eriosyce... :roll: No, zase je pravda, že asi skoro každý pozná už větší soehrensii od nějakého echinopsisu či lobívky...no, uvidíme...
V každém případě potkat v přírodě (natož ve skleníku) pěknou velkou kytku je zážitek...jistě ne nějak zvláštní či vzácný, protože na místě jejich výskytu jsou vcelku hojně zastoupené...letos jsme měli štěstí - kvetly hojně oba rody a zejm. soehrensie byly pro své velké květy od žluté po červenou vidět už z jedoucího auta...koukněme tedy... :hu

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: Denmoza a Soehrensia

Příspěvekod Pavel Zouplna » 29 led 2012, 21:52

Když jsem začal budovat různorodou sbírku, toužil jsem tyto rostliny mít. Vybíral jsem podle fotek v knížkách a ony patřily k těm nejhezčím. Ale výsyvy se nedařily. Až jsem přešel na kultivátor. Druh Soehrensia formosa (Argentina - Jujuy - Quebrada de Humahuaca - Quebrada Lipan, 4169 m; polní číslo WS 201, forma vysoký, robustní stonek, could taxon. Výsev v zimě 2010/2011) je ještě v plenkách (a přežily jen 2 semenáčky). Zato Soehrensia formosa rosarioana (Argentina - La Rioja; kul. rostlina) jsem vysel ze semen od J. Drápely v roce 1998 (moje první várka semen) a vloni mě mile překvapil:

Ale jak se říká, nemusí pršet, stačí, když kape. Hlavně, že se už konečně povedlo je probudit ze semínek ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 30 led 2012, 10:54

Tak ty "rosarioany" mi kvetly také, resp. jedna kytka...jsou to opravdu kytky z r.Soehrensia, které kvetou jako nejmenší. Doufám, že letos pokvetou alespoň dvě, aby byla semínka...
K lokalitě Abra Lipán - je to fantastické místo, už jsem tu nějaký obrázek ukázal...a letos jsem tam zase byl...nádhera...napíšu/ukážu... :!:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 31 led 2012, 22:50

No, když tak vidím, jak Pavel řeší eriosyce....,tak asi bude zajímavé, udělat podobné pro denmozu...je to monotypický rod, bude to jednodušší...sám jsem byl na jistě 10ti lokalitách, kde roste...vytvoří se tak časem jistá síť a tedy plocha výskytu...

Lokalita jižně od Malargue...kopec kousek od silnice obrácený na sever...a toto je jedna z menších už kvetoucích kytek. Zatím je spíše plochá s průměrem nějakých 12-13cm. Jak je vidět, už kvete asi 2-3 roky dle zbytků plodů na areolách (vepředu dole). Květ je takova trubička - jako pro kolibříky, tedy opylovače podobných květů, ale tady asi žádní nebudou... Lokalita je ca. 1600m n.m., takže v zimě tu mrzne a padá sníh. Je třeba říci, že dlouhodobě je tu noční/denní průměr nad nulou, tedy v noci sice může být až -18°C (= dlouhodobé nejnižší minimum), ale přes den je i v zimě běžně +15°C. Sníh tu leží jen málo dní v roce... Na lokalitě je dostatek velkých, jistě 50 let starých kytek, ale i mnoho malých, ještě nekvetoucích...Denmoza má jasný dimorfismus, tedy jako juvenilní kytka vypadá zcela jinak, jak dospělá...Vyobrazená je právě na přelomu těchto stádií, tedy už v jakési pubertě...ještě nějaký rok poroste do šířky a pak se začne prodlužovat se sešikmeným temenem obráceným ke slunci...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 02 úno 2012, 19:22

No a takhle vypadá pohled na křoví, odkud vykukují větší denmozy...

...jsou to běžné kytky od rozměrech do 1m...jsou v nejlepším věku, kdy kvetou ročně i 10-20-30ti květy za sezónu. Temeno je u dospělých rostli výrazně sešikmené (podobně jako Eriocactus warasii...) a kvetou i z areol pod temenem (= vegetačním středem).

...je otázka, kdy budou tak velké kytky k vidění i u nás... :?:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 03 úno 2012, 00:18

No, tak těch kytek tam je mnoho, takže v tomto případě jsem si vyhlédnul jednu mimo to roští...jasně že trnité, takže nic příjemného... :arrow:
Jinak je to focené sklem NIKKOR 18-200...je to dobrý objektiv...
A jinak - žádné globální oteplení není...je to nesmysl :!: A to neříkám při pohledu na teploměr v tomto týdnu...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 03 úno 2012, 17:03

Hm, nebavme se o politice...a nejraději bych ho... :>< ... a to, že mám podobný názor vyplývá spíše z toho, že jsem se o podobný problém během mého studia zajímal...a svištím na schůzi KK ukázat pár obrázků kolem Cerro Diamante... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 04 úno 2012, 09:06

Nejdříve ale ještě jedna lokalita s denmozou...při cestě z Malargue směr sever a tedy do zimního letoviska Las Leňas je tato odbočka asi po 20km...vjede se do širokého údolí řeky Rio Salado...no a když se silnice přiblíží vlevo ke skalkám, zastavujeme a hurá do svahu, který je ale hustě porostlý keři...ovšem kytky jsou vidět už od auta...

Obrázek

Lokalita je vysloveně skalnatá, svah místy ujíždí a křiví tak některé kytky...

Obrázek

Obrázek

...je jasné, pojedeme-li podél And na sever, budou tam asi všude v bočních údolích. Lokalita v okolí Cerro Diamante je taková "odloučená" od And, protože z C.Diamante je to k Andám pár desítek kilometrů. Praška (RN 40) se po cestě do Pareditas přibližuje k Andám, ale po cestě nikde denmozy nejsou...Blíže k horám vede praška z El Sosneado...pro naše auto sice sjízdná - a jistě jsou tam krásné scenérie a jistě i denmozy, ale chceme na lokalitu "diamantiny"...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 15 úno 2012, 13:02, celkem upraveno 3 x.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 úno 2012, 18:55

... Cerro Diamante....bájná hora s přehradou Aqua del Toro sloužící jako zdroj pitné vody pro San Rafael a také jako hydroelektrárna... Je to tedy vlastně vulkán, který doslova osamoceně trčí z planiny nějakých 40-50km před Andami...

Obrázek

...už z velké dálky po odbočení ze silnice El Sosneado - San Rafael na legendární RN 40...je to markantní kopeček v širé rovině...výška - necelých 2400m s převýšením k okolní krajině nějakých 1000m...ovšem - není to jen tak ledajaká hora, je to vulkán vzniklý pravděpodobně na konci horotvorného pohybu - zdvihání And (jasně - zdvih ještě neskončil)...tedy takzv. postorogenní vulkanismus z doby před nějakým milionem roků do současnosti...dnes je ale (zatím) vyhaslý...
Ale většina lidí tam nejezdí kvůli sopce, ale kvůli lokalitě Denmoza rhodacantha var. diamantina...a dalších kaktusů, které na úpatí hory a v okolí přehrady rostou...
A to je ona...na svazích pod klasickou lokalitou...je jich tam opravdu hodně...a rostou v prakticky čistém čediči...

Obrázek

Nejsou tam jen ty světle otrněné, ale jich tam většina takových, tedy tady dole v nížině pod vulkánem...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 15 úno 2012, 13:07, celkem upraveno 1 x.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 08 úno 2012, 19:02

Nemáš na tu poslední fotku nějaké měřítko, abych si udělal představu o velikosti rostlin?
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 09 úno 2012, 08:34

Bohužel takové měřítko jsem do svahu už neposlal... :D , ale Pavle - ty největší měly tak 150-180cm. Ten svah je chráněný od jihu, takže optimální poloha...a i na obrázku jsou vidět nějaké ty tmavěji otrněné...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 09 úno 2012, 09:17

Tak to je paráda, to co jsem považoval za štěrk jsou docela velké balvany. Neuměl jsem si představit, jak mohou být tyto rostliny velké ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 09 úno 2012, 19:57

Jsou to velké balvany...tedy rozlámané výlevy z vulkánu..., který na gůglu vypadá asi takto...je to docela poučné koukat se z výšky dolů...jsou vidět i doslova jednotlivé toky lávy...

Obrázek

...a to je ona...ta "diamantina"...ta trošku menší, asi 40cm vysoká...ale typicky světle otrněná s červenými květy...

Obrázek
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 15 úno 2012, 12:55, celkem upraveno 1 x.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 09 úno 2012, 20:49

Ale ta je teda božská! Prostě učiněná nádhera! Ještě mi prozraď, čím se liší diamantina od normální formy. Já jsem zatím na tento pojem (formu) nenarazil, jen na základní druh a ten jsem vysel.
PS: Jirko, nebyly by ty fotečky? Jedu plnou parou bulbocalyx a hned bych to zapracoval ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 10 úno 2012, 10:58

Tak si dovolím propagovat náš KK Astrophytum http://www.astrophytum.cz/ , kde v našem zpravodaji byl kdysi zveřejněn tento článek...který asi ušel širší kaktusové veřejnosti...

Kvetoucí potomci bílé Denmozy
Ing. Ivan Kulhánek
V článku, který jsem uveřejnil v roce 1986 po návratu z Argentiny v časopise Kaktusy, jsem se zmínil o bílém kaktusu, tvarem stonku i vytrněním stejným jako Denmoza rhodacantha, ale s úplně bílými trny a chlupy. Tehdy jsem jej považoval za nějakou Soeherensii, kterých v okolí rostlo hojně. V tomto kraji žádný lovec kaktusů nikdy nebyl, bylo tedy možné, že se jedná o něco nového.

Po nějaké době od uveřejnění mého článku mě kontaktoval dr.Slaba z Písku a přál si vědět bližší údaje o místě, kde jsem tuto rostlinu našel. Další dění je možné si osvěžit v jeho článku v časopise Kaktusy.Do tehdejšího Československa jsem v roce 1985 dovezl ze zmíněné rostliny jen 7 semen. Více semen uschlý plod na rostlině neobsahoval. Semenáčků jsem vypěstoval 5. Předloni a vloni mi jedna rostlina vykvetla vždy jen jediným květem. Letos těsně před výstavou Astrophyta také jen jedním květem. Po návratu z výstavy nasadila deset poupat a ta postupně vykvétala po celé léto. V domovině Denmozy vykvétají všemi květy najednou.
Rostliny pěstuji v substrátu, který tvoří na písek rozpadlá hornina z mé zahrady s příměsí 20% Substrátu B. Po přejití květnových mrazů jsou rostliny umístěny na nejslunnějším místě zahrady pod širým nebem, kde na ně volně prší a pálí slunce. Takto pěstované rostliny nemají úplně bíle vytrnění, pouze štětiny, ale trny jsou světle jantarové. Začátkem září je uklidím do skleníku, kde substrát vyschne a zimuji je v suché prádelně, která se nepoužívá.

Obrázek

Výška rostlin je 29cm a 33cm, průměr 18cm a 20cm, průměr misek 16cm. Teplota v prádelně dosahuje + - 10°C. Zjistil jsem, že pokud rostliny neměly možnost růst pod širým nebem, měly daleko chudší vytrnění a vůbec nekvetly.

...a pak v 1996 v KAKTUSY č.4, str. 98 popsal pan Slaba tuto jako "var. diamantina"... http://www.cactus.cz/kaktusy/1996.html ...

Můj názor na popis zatím nebudu vyjadřovat....navštívil jsem řadu lokalit denmoz a vyjel na Cerro Diamante...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 15 úno 2012, 12:49, celkem upraveno 1 x.

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“