Denmoza a Soehrensia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: Denmoza a Soehrensia

Příspěvekod Pavel Zouplna » 10 úno 2012, 12:04

Zajímavý návod na pěstování, i když mám výhradu k té volné kultuře. Mě se neosvědčila u žádného kaktusu, ve skleníku se jim dařilo líp. Pokud jde o popis, je divné, že ho ve světě nevzali na vědomí, ani jako synonymum. Dost jsem po něm pátral, ale marně. Je vůbec platný?
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 11 úno 2012, 09:15

Mám za to Pavle, že platný je...i když v IPNI není ani zmínka...nicméně si myslím, že jako popis nové variety je zbytečný...tato lokalita je vyjímečná procentuelním zastoupením (ca. 80%) světle otrněné formy, jenže...1. na jiných lokalitách se také vyskytují tak světle otrněné denmozy, sice spíše velmi zřídka, ale přece...2. ve vyšších polohách Cerro Diamante jsou skoro výhradně červenotrnné...a lokalita je vpodstatě souvislá, byť dole na tom svahu je asi nejhustší...3. vyslovím názor, že to bude souviset (světlé trny) s nějakým prvkem, který se bude vyskytovat v navětralém čediči a bude mezitím jako dominantní znak zafixován...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 11 úno 2012, 09:41

Je otázka, jestli ztráta původního vzhledu u řady forem kaktusů v kultuře není vinou odlišného složení substrátu, jen sluncem to vždy být nemusí ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 14 úno 2012, 13:28

Tak trochu teď k rodu Soehrensia...o následující lokalitě jsem již trochu referoval... viewtopic.php?f=43&t=2023&p=19590#p19590 ...byl jsem tady už před 4 lety, kdy jsme hledali austrokaktus zde udávaný...no, ani letos jsme ho nenašli, asi to chce vyjet výše, byť jsme byli už ve 2800m, ale údolí bylo nějaké sevřené a všechny dosud mi známé lokality austráků jsou spíše na volných plochách nebo širokých údolích...tak třeba někdy příště a s jiným autem...

Obrázek

..tak toto je jedna z menších kytiček Soehrensia formosa...asi 20cm v průměru...podloží vysloveně granitové, dostatek vody, sevřené údolí v zimě jistě se sněhem...první formozy jsou od ca. 2000m...a rostou spolu s Pyrrh.strausianus a M.darwinii, Němci zde označovaný jako M.ovata...směrem nahoru do těch ca. 2800m zůstává pak už jen tento M.darwinii jako kaktusový doprovod...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 15 úno 2012, 12:47, celkem upraveno 1 x.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 15 úno 2012, 10:42

:lol: :lol: :lol: no, to těžko Pavle...ani s lopatka by Ti nepomohla...nemá tu "transportní" velikost, ostatně semínka musí stačit...jako třeba z této kytičky...

Soehrensia formosa v celé své kráse...

Obrázek

...tato je ještě větší...zajímavé bylo, že tady na jihu v ca. 2400m byly plody už zralé a později na severu sotva soehrensie sotva kvetly...čili ca. měsíc později mají teprve plody.

Obrázek

...a což teprve tato kytička...paráda...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 15 úno 2012, 12:45, celkem upraveno 1 x.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 23 úno 2012, 18:18

Pokračujeme údolím stále nahoru až do výšky ca. 2800m, kde rostou ty stejné kytky...jak zjišťujeme, jsou tu plody také zralé...kytek je ale méně...ale velikost je značná...tato je jak trošku větší kopačák...

Obrázek

...velikost ca. 50-60cm není zvláštností...zcela určitě tady v zimě leží sníh...a údolí je i v létě značně vlhké...středem a prakticky z každého bočního údolí teče potok...

Obrázek

...v plodu je jistě 1000 zrn...ani jsem je raději nepočítal...velikost prům. 4x6cm..

Obrázek

...joooo, Zdendo - to budou pak podložky, ale ta velikost vlašského ořechu bude nějaký ten roček trvat... 8)

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 23 úno 2012, 20:37

To rostou tak pomalu? :(
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 24 úno 2012, 22:24

Tady asi rostou rychle...je tu vlhko po celý rok...soudím podle zelených travin jak před 4 lety, tak i letos...nicméně taková koule bude už nějakých 10-30 let mít...

Daník

Příspěvekod Daník » 15 úno 2013, 09:34

přátelé, jedná se o juvenilní D. rhodacantha? A kdy asi vystřídá dospělé otrnění a lze očekávat květy? Rostlina má cca 10-12cm průměr. Je krom květů nějaký odlišující znak např. od Eriosyce?
Obrázek
(divné, v původním foru se zobrazovalo normálně, poté jako thumb a nyní velké...
rozdílnost jsem měl namysli mimo období květu
Naposledy upravil(a) Daník dne 20 úno 2013, 15:40, celkem upraveno 1 x.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 úno 2013, 13:45

No, ještě ve staré verzi jsem tam napsal Daníkovi odpověď - tedy vypadá to na mladou denmozu...v přírodě, ale i kultuře kvetou už od průměru 10cm...čili buď netrpělivý... :)--

Jaký je rozdíl k Eriosyce...no, oń pan Kattermann do Eriosyce vhodil mimo Copiapoa (a dalších jako Austrocactus, Pterocactus,...) vše ostatní z Chile...tedy - Eriosyce, Thelocephala, Horridocactus, Neoporteria,...a argentinský rod Pyrrhocactus...tedy je otázkou, od kterých dnešních Eriosyce by se měly denmozy odlišovat, protože pro zygomorfní květ patří spíše do příbuzenstva Oreocereus či Cleistocactus, kam býva monotypický rod Denmoza řazen...navíc jejich zřetelný dimorfismus habitu - juvenilní vers. adultní to ještě trošku zamotává...

Demnoza rhodacantha (diamantina) průměr. ca. 12cm - vloni kvetla na jaře a koncem léta...(mám k ní i polní číslo, ale z hlavy nevím...)

Obrázek

Obrázek

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 136 krát

Příspěvekod Robert » 20 úno 2013, 21:00

Zdravím Jirko, to si ma potešil s tou kvetuschopnosťou, tuším tie moje dostanú túto sezónu trochu viac "papkať" aby sa rýchlejšie dostali do požadovanej veľkosti :)

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 bře 2013, 11:16

Zdravím Roberte...jooo, ale denmozy ani soehrensie nejde popohnat, rostou prostě pomalu...jinak ale fakt kvetou už od 10cm - viděl jsem v přírodě na mnoha místech...

Předpokládám Mário, že je to soehrensia...ale nemá nějak výrazné zbytky plodů, či nekvete...v přírodě kvetou celé léto několika květy najednou, tedy ty větší od ca. 30cm...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 13 bře 2013, 11:57

Mário...špinavá vata...fakt zajímavé...ale takové kytky kvetou...

Soehrensie rostou i v Chile, což je zajímavé zejm. proto, že nejsou od argentinských prakticky odlišitelné...tady se jmenují S.uebelmanniana...lokality jsou nedaleko El Tatio...u Caspana...

Obrázek

velké kytky byly tak 1,8m vysoké..."semenáče" a odnože vypadaly jako třeba ty z průsmyku Abra de Lipán...

Obrázek

...semenáče ale už "běhají" po Česku i Slovensku... :arrow:

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 516 krát
Obdržel poděkování: 409 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 26 bře 2013, 10:27

Jirko, neviem, či si bol aj na tejto lokalite, ale takúto vidím prvý krát aj na fotke.

Denmoza rhodacantha, Argentina, Mendoza, Malargüe
Obrázek
Výška - 3,15 m.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 bře 2013, 18:18

Mário - znám i ten web odkud je ta fotka...vím, kde jsou tyto extrémní kytky (tedy zhruba)...ono - Malarque je zde míněn okres...a tyto kytky jsou jihovýchodně od města, ca. 50km...pravděpodobně Reserva Provincial El Payén...je to tam fantastická vulkánová krajina - na jedné straně (ještě Neuquen) je vulkán Tromen (ca. 4100m) a na druhé v Mendoze je vulkán Payún Matrú...jo, někde mám i fotky...kraj austráčů a pteráků...no a denmóz + pyrrháčů...

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“