Eriosyce (vč. synonym) - širší pojetí

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Eriosyce (vč. synonym) - širší pojetí

Příspěvekod Jiri Kolarik » 15 říj 2016, 21:25

...však já vím Zdendo...jenže jak víš, nejezdím tam v době plodů...ale většinou květů...a jestli najdu nějaký zapomenutý plod, tak je to více-méně štěstí...o to více jsou nemístné řeči nějakého anomyma

pedro71

Příspěvekod pedro71 » 16 říj 2016, 14:05

Jiri Kolarik píše:pedro71 - No jo no..někdo ví všechno, někdo nic...někdo vozí "tisíce semen", jiný kufry kytek...

...tak první příspěvek anonyma! A myslím, že zbytečný...

Pro někoho zbytečný, pro někoho ne. Každý ať se v tom najde. Ale přijde mi nevkusné tady na někoho narážet, že vozí tisíce semen. To vozí kde kdo.
A anonym jsem tady, protože normálně jsem na fóru KK Plzeň...nicméně rovněž jako cestovatel si neodpustím poznámku - existuje slovo pokora. Mnohým nic neříká, ale mnozí lidé ho chápou. Jak píše Zdenda níže, nebýt lidí, kteří ty tisíce (možná snad i miliony) semen vozí, tak bychom neměli nic. A existují lidé, kteří nikdy nikde nebyli a přesto o taxonomii a pěstování rostlin toho ví 1000x více než ti, kteří si párkrát zajedou na lokality a pak ví a rozumí všemu...od Acanthoclycium až po Zygocactus.

A prosím, neberte to jako osobní invektivu na kohokoli. Já tě třeba osobně ani neznám, pouze z příspěvků. Ale jsem rád, že česká a slovenská pěstitelská základna má takové odborníky, kteří rozumí všemu a jsou non-stop schopni poradit.... :L

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 16 říj 2016, 18:27

...a druhý příspěvek anonyma...opět zbytečný!
Problémem je, že se značně smráká nad kaktusařením...a doslova Velký Bratr sleduje např. ty prodeje tisíců semen z přírody...a spoustě lidem se to nelíbí, zejm. když Češi a Slováci jsou excelentní pěstitelé, kteří dokáží ze stovky zrníček napěstovat velké tisíce nejvzácnějších kytek...tedy - musím protestovat právě proti těmto importům, které jsou dělané doslova na kšeft, navíc tito lidé často toto dělají "načerno"...viz nedávno i diskuze na Plzeňském fóru a konkurují nekale jiným, oficiálním pěstitelům/prodejcům...asi tolik...

pedro71

Příspěvekod pedro71 » 16 říj 2016, 19:28

Jiri Kolarik píše:...a druhý příspěvek anonyma...opět zbytečný!
Problémem je, že se značně smráká nad kaktusařením...a doslova Velký Bratr sleduje např. ty prodeje tisíců semen z přírody...a spoustě lidem se to nelíbí, zejm. když Češi a Slováci jsou excelentní pěstitelé, kteří dokáží ze stovky zrníček napěstovat velké tisíce nejvzácnějších kytek...tedy - musím protestovat právě proti těmto importům, které jsou dělané doslova na kšeft, navíc tito lidé často toto dělají "načerno"...viz nedávno i diskuze na Plzeňském fóru a konkurují nekale jiným, oficiálním pěstitelům/prodejcům...asi tolik...

Jak jsem psal, jsou lidé, kteří to pochopí a kteří to nepochopí. Je pak zajímavé, že ti co na semena nejezdí jsou rádi, když ti, kteří něco dovezou jim něco dají...to jim nevadí. Já nic na kšeft nedělám, nicméně jsem rád, že to u nás někdo dělá a dělá-li to poctivě a dle zákona (tedy například jako OSVČ), tím lépe. Pokud to někdo dělá na černo, je to ostuda nás všech a pokud o někom víte, máte možnost (stejně jako každý jiný) prostřednictvím PČR či státního zastupitelství upozornit na nezákonné jednání, lépe pak přímo podat TO.

A k anonymu - ano - jsem zde jako anonym. Sám totiž podnikám v jiné oblasti, kaktusaření mám jako koníček. Ale vzhledem k tomu co tady píši a protože vím, jak to u nás chodí (já na bráchu, brácha na mě), tady své jméno neuvedu. Nic to však nemění na skutečnostech, které ad výše.

pedro71

Příspěvekod pedro71 » 16 říj 2016, 19:31

Mimochodem, pane Kolařík, přijdete mi jako král kaktusářů. "...a druhý příspěvek anonyma...opět zbytečný!" Jsem rád, že rozhodujete, který příspěvek je zbytečný a který ne. Jste prostě borec a máte za to u mne palec nahoru (bohužel tady ten smajlík není) :-)

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 110 krát

Příspěvekod Zdenda » 16 říj 2016, 20:13

Myslíš Jirko ty prodejce, kteří namísto aby rostliny k prodeji sami vypěstovali, dokáží přivézt z domoviny kufry kytek ? Tak to se mi tedy náš způsob otrockého pěstování rostlin ze semen, které ani neženeme roubováním, zdá být férovější. Nehledě na to, že rostliny, které jsem například já prodával zásilkovým způsobem přes fórum, jsem nejen v nabídkách velkoprodejců, ale ani u "amatérů" jako jsem já, na uzavírání v Chrudimi prodávat neviděl. Já nevysévám tisíce semen, ale pro jakýsi "výběr rozmanitosti" přece jen tu stovečku, ze které většinou třicet semenáčků vyklíčí vyseju. Že z nich do tří let pět až dvacet pět zůstane, to už je na mé šikovnosti a když si to spočítáš, tak žádný velký kšeft to není. Proto to taky ti prodejci nepěstují, že ?
Ale o nich jsem nechtěl. Spíš o pomýleném názoru z plzeňského fóra, že trh je těmito rostlinami nasycen a ani nízká cena se zájmem nepohne. K dnešnímu dni mi zbylo asi 20-30 semenáčků, které s lehkým srdcem hodím do kontejneru. Spíš je ale asi vezmu do tomboly, abych někomu třeba udělal radost. Snad mi to velkoprodejce nebude mít za zlé. :SS
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 16 říj 2016, 20:59

...tak...
Anonym - myslím si, že obava stát si za tím, co kdo řekne, žene mnohé lidi do anonymity - viz pedro71...možná, kdyby mi tento anonym napsal do SS cokoliv a podepsal se, mohli jsme si to vyříkat/vypsat mimo fórum...toto udělalo již několik lidí a domluvili jsme se...takto na fóru, kde je málo místa pro vypisování a v jednoduchých větách se to nedá vyjádřit a drtivou většinu to nezajímá..., a tak se dozvídám: "...Mimochodem, pane Kolařík, přijdete mi jako král kaktusářů. "...a druhý příspěvek anonyma...opět zbytečný!" Jsem rád, že rozhodujete, který příspěvek je zbytečný a který ne. Jste prostě borec a máte za to u mne palec nahoru (bohužel tady ten smajlík není) :-) .." ...to tedy koukám, jak jste mne tak rychle odhalil! Díky.

Zdendo - ale, ale...kufry kytek se nevozí, nejde to a nebude to nikdo riskovat, dokud jdou semena...Ty jsi právě jeden z těch, kteří to dělají správně se semenáči a jistě je jich mnoho dalších...v Chrudimi je většina těch drobných, kteří plní tu rozmanitost...

pedro71

Příspěvekod pedro71 » 16 říj 2016, 22:36

Jiri Kolarik píše:...tak...
Anonym - myslím si, že obava stát si za tím, co kdo řekne, žene mnohé lidi do anonymity - viz pedro71...možná, kdyby mi tento anonym napsal do SS cokoliv a podepsal se, mohli jsme si to vyříkat/vypsat mimo fórum...toto udělalo již několik lidí a domluvili jsme se...takto na fóru, kde je málo místa pro vypisování a v jednoduchých větách se to nedá vyjádřit a drtivou většinu to nezajímá..., a tak se dozvídám: "...Mimochodem, pane Kolařík, přijdete mi jako král kaktusářů. "...a druhý příspěvek anonyma...opět zbytečný!" Jsem rád, že rozhodujete, který příspěvek je zbytečný a který ne. Jste prostě borec a máte za to u mne palec nahoru (bohužel tady ten smajlík není) :-) .." ...to tedy koukám, jak jste mne tak rychle odhalil! Díky.

Zdendo - ale, ale...kufry kytek se nevozí, nejde to a nebude to nikdo riskovat, dokud jdou semena...Ty jsi právě jeden z těch, kteří to dělají správně se semenáči a jistě je jich mnoho dalších...v Chrudimi je většina těch drobných, kteří plní tu rozmanitost...

Kdysi dávno mne rodiče učili, že když někdo něco pochopit nechce, je lépe debatu ukončit. I kdybych Vám napsal kdekoli jinde, vedlo by to k témuž. Vy víte vše a o všem..a já se raději místo zbytečností půjdu podívat na kytky :-) Tak hodně zdaru chlapi...ať to dobře zimuje!

A Zdendo, musím Vám pochvílit pěkné semenáčky. I taktika výsevu je fajn, kéž bych měl tolik místa a hlavně času na výsevy po 100 semenech. Ale je dobře, že mezi námi jsou takoví kolegové, kteří to umí a nedělají to jen pro sebe. Přeju úspěšné zakončení sezony!

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 17 říj 2016, 10:30

Ještě bych se rád vyjádřil k tomu "Velkému Bratrovi", který nespí:
Bytostně nesouhlasím s drancováním přírody. Přírodu už odmala zbožňuji. Proto jsem se také přestěhoval z domku v městské zástavbě na vesnici, kde máme velkou zahradu a pár kroků do lesa.
Eriosyce - výhradně jihoamerický rod pěstuji jako pravokořenné rostliny, s jedinou výjimkou, že z každého naleziště roubuji asi šest kousků pro jakousi archivaci. Toto se týká jen eriosyc jako aurata apod. Ne tedy celého rodu podle Kattermanna.
Když jsem cestoval do Chile zajímalo mě jak moc se liší rostliny tohoto náročného druhu v domovině od mnou pěstovaných v kultuře.
Semínka jsme na nalezištích často odsávali z temen těchto nádherných rostlin a i v písku okolo jich byla spousta, odváta větrem (ta už samozřejmě nikdo nesebere), který zde na kopcích kde většinou rostly, téměř neustával. Ale semenáček, byť deseticentimetrový jsem nikdy nikde neviděl. Nejmenší rostlinku jsem viděl jako odnožku z kozami okousané rostliny, asi o průměru čtyřiceti centimetrů. Tato odnožka měla asi deset centimetrů a trniska dlouhé asi 8 cm!
Takže takhle to tam vypadá se semenáčky, klíčením semen a zachováním druhu, či rodu jako takového.
Na obavy Velkého Bratra se tedy dívám s despektem, protože každou věc je třeba vidět v souvislostech.
Věčný začátečník Zdenda

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 590 krát
Obdržel poděkování: 450 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 17 říj 2016, 11:48

K tomu musím už aj ja niečo napísať. Veľký brat je blbec, ochrana rastlín je len na papiery a keď sa tým niekto oháňa, veľký prd o tom vie. Spísanie ohrozených druhov a napísanie, že tá či ona rastlina je ohrozená a treba ju chrániť .... bla bla bla.
Blbosť, realita je úplne iná, neuveriteľne vzdialená ochrane a to je ten problém. Papier nechráni nič, ale práve kaktusáry, ktorý tam chodia a nosia odtiaľ semená, prípadne si donesú nejakú tú rastlinku, dokážu ochrániť, to čo v tej prírode je, prípadne bolo. A prečo ????
Domorodci tieto záujmy s nami nezdieľajú, oni sa potrebujú nasýtiť, prežiť. A každý z nich to nejako musí vyriešiť. Preto chápem aj ich, toto je na dlho a to by som radšej hovoril osobne ako písal, ale aspoň nejaké veci napíšem a aj poznatky. Domoredec ako taký, to čo sme aj my, nehľadí na kaktusy ako na niečo vzácne, čo potrebuje ochranu. Ani my tu nehľadíme na bodliak, ako na niečo vzácne a pritom prišiel k nám Čínsky princ a nechápal, aká je to nádherná a úžasná rastlina ... pre nás je to burina a čo s burinou, odpovedzte si sami. toto isté je aj s kaktusmi. Bol som na lokalitách, ktoré dnes už neexistujú. Bol som svedkom, kde lokalita zanikla, bola totiž už takmer v strede mesta ...
Naposledy som sa dozvedel smutnú správu, že na lokalite, kde sme boli a to vzácny Haageocereus repens, mimochodom rástol v púšti priamo pri diaľnici, takmer ste sa mohli dotknúť rastlín priamo z okna auta, je už iný zaujímavý druh a to Asparagus officinalis. Teda Špargľa. Celá lokalita bola zrovnaná, vybágrovaná a už tam veselo rastie táto plodina. Videl som fotografie a to sa udialo za necelý rok. Píšem si s Peruánskymi kaktusármy a hovoria, že toto sa zastaviť jednoducho nedá, ani kaktusy v púšti nie sú v bezpečí.
Tak som vtedy mal radšej nájsť nejaký ten semenáčik alebo odnožku a doviezť ju domov. Žiaľ, vtedy som myslel, že sú v bezpečí, však púšť nie ? Veru nie a to isté sa stalo s Haageocereus tenuis a aj Loxanthocereus xylorhizus. deje sa to aj vo vyšších plohách, ani to nieje problém u domorodcov, predsa sa tam dajú pestovať zemiaky. To sme tiež videli lokality, kde už kaktusy rodu Oroya boli vyhubené, rástli tam veselo zemiačiky ....
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 17 říj 2016, 15:53

No v Chile je tomu s nezájmem obyvatelstva o místní floru malinko jinak. Viděli jsme na několika místech uměle přesazené velké eriosyce u sebe vedle silnice. Taky v jednom městečku měli v parčíku přesazených několik velkých exemplářů. Je vidět, že jsou civilizovanější a že jim není jedno, že tyto krásné rostliny by mohly trpět. O té civilizovanosti svědčí i fakt, že v restauracích je všude zákaz kouření, který dodržují bez problému.
Věčný začátečník Zdenda

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 590 krát
Obdržel poděkování: 450 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 18 říj 2016, 10:13

Zdendo,práve o to mi ide, stačilo by, keby dali vedieť kompetentným, že sa tam bude niečo diať a rastie tu niečo takéto ... prídu kompetentný, odoberú rastliny, presadia ich niekde, kde budú chránené. Samozrejme, že nejaká časť z nich uhynie, ale určitá časť prežije a časom sa začne množiť na novom mieste. Lenže je tu ďalšia otázka, čo tí kompetentný, to sú z 99% kancelársky pisálkovia ... Začarovaný kruh ? Potom načo sa spisuje Cites ??? Načo sa píše o ochrane ??? V podstate z toho nič nefunguje, tak ako by malo. Tí čo to píšu do kníh, ako mapr. staručký Ostolaza, teda keď ja už spomínam to Peru, tí s tým nič nespravia, len dávajú na vedomie, že sú tie rastliny ohrozené, a čo ďalej ?

pedro71 tu vystupuje ako anonym, ale začal tu zaujímavú debatu, ktorú síce my nevyriešime, ale možno sa k niečomu dopracujeme.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 51 krát
Obdržel poděkování: 419 krát

Příspěvekod African » 18 říj 2016, 10:28

Mario naprosto chapu tvuj hnev ohledne plundrovani prirody resp ne- chraneni. Ale je treba si uvedomit jednu zasadni vec; CITES neni o ochrane ale o obchodovani, jinymi slovy zaplat patricny balik patricnym urednikum a muzes si dovezt treba amazonana kobaltoveho z odchytu. Pokud nezaplatis tak si nedovezes ani pero z holuba. Vse je to jen o penezich a o nicem jinem,s ochranou to vubec nesouvisi.

Vladimír
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vladimír » 18 říj 2016, 12:27

Pre legálny chov ary kobaltovej je potrebné dostať (kúpiť si) povolenie brazílskej vlády ako výnimku a tiež každé povolenie na manipuláciu s ním.

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 51 krát
Obdržel poděkování: 419 krát

Příspěvekod African » 18 říj 2016, 12:44

Vladimír píše:je potrebné dostať (kúpiť si) povolenie
A jsme u toho, pak si "musíš" koupit CITES, dále si musíš koupit vývozní povolení, potom si koupíš zookaranténní osvědčení a nakonec si koupíš dovozní povolení do ČR (nebo SK nebo kam chceš). No a kde se tedy poděla ta ochrana?????? Pokud máš peníze, tak ochrana neochrana, dovezeš (nebo necháš si dovézt) cokoli a to i kdyby zbýval jediný žijící exemplář. Hele pojďme se bavit o něčem příjemnějším :arrow: :arrow:

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“