Eriosyce (vč. synonym) - širší pojetí

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Eriosyce (vč. synonym) - širší pojetí

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 říj 2009, 19:41

...tak Zdenda tady chce pyrháče, tak mu jich sem pár promítnu...doufám, že se připojíš...? Mám jen "divoké" snímky, protože se jim (zatím) nevěnuji...Je ovšem třeba hned na začátku říci, co považujeme za rod Pyrrhocactus...??? Od známé revize kytek podobných Fredem Kattermannem zahrnující jak Chile, tak i Argentinu, uplynula nějaká doba a r.Pyrrhocactus vlastně spolu s ostatními (Neochilenia, Horridocactus, Neoporteria, Thelocephala, Islaya, Rodentiophila,...) "zmizel" v rodu Eriosyce. K oprávněnosti nemohu nic říci...,

protože o tom vím jen velmi málo, takže jen malou poznámečku - myslím si, že by bylo logické, rozdělit to celé na větev chilskou a argentinskou....

Tak Zdendo - který to je, ten na obrázku...vím, toto není hádací rubrika...ale pak to změním!
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 26 led 2012, 14:57, celkem upraveno 2 x.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 říj 2009, 20:11

....a pro ty, co se neorientují, malý příklad Martina Kubíka (kompilát celé revize) na stránkách tady:

http://www.cactusmineral.wbs.cz/Prehled ... osyce.html

...jen bych dodal, že přestože je Kattermannova revize jistě záslužné dílo a řeší mnoho problémů, autor jistě vložil nemalou energii a invenci do celého díla, a já sám se přikláním (obecně) k nutnému polnímu výzkumu, ale i dalšímu pozorování v kultuře a výzkumu laboratornímu...
Nelze ovšem tvrdit, že " černou kurzívou uvedená jsou synonyma, nyní již neplatná...", protože nelze ani tento systém považovat za statický, nebo jediný platný a jít honem přepisovat etikety! Historicky je každý systém i nadále platný, splnil-li v té době platná ustanovení...! (proto jsou třeba některá Fričova "pojednání", tedy rody, druhy neplatné...).

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 109 krát

Příspěvekod Zdenda » 19 říj 2009, 20:58

Chceš-li Kubíka, pak je to Eriosyce Vertongenii i kdyby byl ze Siera Villicum, protože Martin villicumensis nevede.
Pochybuji, že je někdo schopen tyto dva druhy rozeznat, pokud neví z jakého jsou naleziště.
Vertongenii je z Thermas La Laja.
Věčný začátečník Zdenda

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 19 říj 2009, 21:08

Jinak rozdělením právě dostaneš pyrrhocactusy (z Argentiny) a horridocactusy (z Chile), později neochilenie.Toto rozdělení celkem logické, používali staří pardi z Andské sekce.
Víc by nám mohl říct asi Cykas, starý Anďák.
Já to dělím na vlasové trny-neoporterie, tvrdé trny, chilské rostliny-neochilenie a pyrrhocactusy-pouze Argentina.
S názvem eriosyce mám problém, protože existuje Knížeho eriosyce esmeraldana( v podstatě rodentiophila od Esmeraldy) a existuje thelocephala esmeraldana, něco podobného máme s taltalensisem.
Ono je toho víc.
Pokud se ten "pořádek" nedělá od začátku, pak je to jeden bordel.
Co se ale dá použít od Martina jsou trošku zmatená synonyma.
Ty už ale zřejmě nejsou podle Kattermanova členění.
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 říj 2009, 21:21

...bingo, znáš to, je to Thermas la Laja/Baňos la Laja a mám tam jméno P.villicumensis... No, krásná lokalita, jak jsem už psal s 4-5 druhy kaktusů...

Na obrázku je jedna více otrněná kytka, která byla trochu připálená na epidermis a byla (je) jednou z největších kytek na lokalitě (ca. prům.10 x 12cm)...Jistě tam dále budou další, možná větší...ale jako vždy - nebyl čas...

...vlevo nahoře je článek T.alexanderi..., které tam byly také nádherné...

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 19 říj 2009, 21:59

Toto je zrovínka ten případ, kdy Martin uvádí jako poslední eriosyci (pyrrhocactus) vertongenii a vůbec se nezmiňuje o villicumensis, Kattermann uvádí právě villicumensis a jako naleziště Sierra Villicum, San Juan a vůbec se nezmiňuje o vertongeniim.
No a na Tvém nalezišti by měl být právě vertongenii.(HV355).
Villicumensis pak podle Šormy (VS29).
Chytře s tím vybabrali Kupčák s Novákem, kteří jej nazvali ver X villi.
No a protože jsi byl s př. Odehnalem, tak ten toto naleziště vede jako villicumensis.
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 říj 2009, 23:43

No a Pepa Odehnal má z jednoho roku uvedeno P.vertongenii - Thermas La Laja a další rok P.villicumensis - Baňos La Laja..., takže - babo raď - a opět se potvrzuje, co víme už déle - důležité je vědět naleziště, druh se časem zatřídí, bude-li to nutné...

...hm, vypadá skoro jako Acant.glaucum tou epidermis, která je jako když by byla poprášená... bez plodů skoro i jako nějaké gymno... :wink:

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 20 říj 2009, 13:25

Toto by mi asi vadilo nejmíň.
Totoralensis - naopak je výhodou, že z něj vím, že se jedná o var. od Totoralu.
Problém je, že pod jeho synonymy jsou i druhy, rostoucí zcela jinde!
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 říj 2009, 22:16

Zdendo - taky si pod eriosyce představuji něco jiného...ono, když pak shrneš všechny "klasické" eriosyce do jednoho druhu, tak pak se na to kouká holt jinak...
Víš, já mám vždy problém s geografickými bariérami, jako zrovna Andy jsou. Pro kaktusy naprosto těžko překonatelné...a i když se klima měnilo v minulosti mnohokrát (a bude tomu i tak nadále...natruc lidem...a ekologistickému šílenství posledních let...), znamenalo by to, že několikrát ty Andy musely (aby byly v příbuzenském vztahu) překročit...a proto by bylo logické mít větev argentinskou a chilskou....

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 30 říj 2009, 10:29

Dalším nádherným představitelem rodu je Pyrrhocactus umadeave
... Je kolem něho jistý mýtus - velmi, opravdu velmi špatně klíčí..., přitom je to snad (nebo možná i proto...) jeden z nejhezčích pyrháčů vůbec. Je jasné, že bude potřebovat před výsevem speciální proceduru...asi nechat semena přemrznout (skarifikovat mrazem, jak zde Petr z Čech popsal u maihuenií).

Na lokalitě (lokalitách), kde jsem byl, mrzne zcela určitě! Nocovali jsme na jedné, kde nám Pepa vyprávěl (nocoval tam vždy, když jel okolo asi už 5x), že jeden rok bylo ráno -7°C, prosím pěkně v místním létě! Ono - přes 3500m n.m., při vyjasnění, je to takové údolí....to může teplota pěkně poklesnout! My jsme měli mnohem tepleji (asi +10°C) ale kolem teče potůček, takže pěkně vlhko....na rozdíl od lokality kytky výše, která je vyfocená na kopci nad salinou, kde bylo zase exrémně sucho...kolem nikde žádná voda, navíc rozsáhlá salina v noci vzduch musí nutně vysušovat. Na tomto kopci jsme našli jen tuto jedinou kytku (dále pak asi 500m na vrcholu bylo dalších několik)...

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 30 říj 2009, 14:41

No, Jirko, už jsi ho někdy vyséval?
Jak bys to dělal? ...když jsi byl v té domovině?
I když ho "vyklíčíš", na vlastních kořenech je téměř neudržitelný.
Z And ho považuji za nejtěžší kalibr.Ještě možná austrocactusy, ale ty si myslím, že pokud vyklíčí, tak už je vyhráno!
A propo, máš vlastní vyklíčence austrocactusů, nebo jsou to vše odnože?

Nakonec když se podíváte na ceny semínek Umadeave, tak nato jaký je to krasavec jsou nízké.
Proč asi?
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 30 říj 2009, 22:21

No, Zdendo, vyséval - a NIC...už dříve, kdysi....a letos na jaře zase, nic. Nevysévám ho "klasicky" , ale volně, jako ty tefráky, co jsem popisoval v jiné rubrice...To jsem vyséval ta semínka, co jsem posbíral...ale mám ještě, takže jsem se rozhodl, že vyzkouším metodu Petra z Čech, kde u maihuenie popisuje na slovenském fóru střídavé mrznutí a rozmrzání semen. Tedy vyzkouším to u té maihuenie také, protože semen je dosti...nejsem asi schopen skarifikovat jednotlivá zrna - jednak to neumím, jednak asi bych neměl trpělivost...ono, snad to jde u 10ti zrn, ale né moc více...
Byl jsem vloni na Pobeskydí a pak jsme navštívili jednoho kaktusáře a ten měl semenáče, bohužel na mne nezbyl...Na další lokalitě, kde jsme pak spali (a tady jsem už nějakou fotku i ukázal), byly stovky malých semenáčů, tak od 2cm v průměru jsou už dobře vidět...po tak 5-6cm...pak nic moc a zase až od tak 10cm v průměru zase byly... Asi i v přírodě jsou klíčící vlny. Ceny semínek jsou poměrně nízké - totiž, když přijdeš na lokalitu, jsou tam stovky plodů, a jak známo, v plodu je mnoho semen (u každého pyrháče ostatně....).
(austráče jsou odnože, resp. z matek...semenáče nemám, mi prostě neklíčí...vlastně mám jeden! asi 2cm velký...)

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 01 lis 2009, 22:02

Tady obrázek z té "mrazové" lokality, jak jsem popisoval (Encrucijada). Fakt je, že to je bohatá lokalita s tisíci rostlin...a že některé byly i 30cm vysoké a jedna obrovská s poškozeným temenem a asi 7 odnožemi po tomto poškozením..

...středem lokality vede silnice, po které jezdí náklaďáky. Po okolí se pasou krávy...fotil jsem tam i krásné lyšejníky, nebo moje oblíbence E.(L.)ferox, které jsou všude nádherné s dlouhými trny...je tam i jedna, bohužel už, polomrtvá kristáta feroxky...jinak Airampoa/Tunilla soehrensii, která kvetla oranžovým květem...
Řekl bych - máme co na přírodě napodobovat, protože tento taxon si to zaslouží, je to ale běh na velmi dlouhou trať... :idea:

mamlas

Příspěvekod mamlas » 02 lis 2009, 17:33

Pyrrho umadeave je i můj oblíbenec. Cena semínek alespoň někdy odráží námahu spojenou s jejich získáním. Zralé plody P. umadeave jsou duté a semena jsou v nich volně, stačí je jen vysypat do sáčku. Když jste na správném místě, to je takovém, kde jsou právě zralé plody, tak 1000 semen máte během 5 minut. Roste zpravidla blízko silnice a v rovině. Snáž sbíratelná kaktusová semena neznám. Sám jsem je vyséval jenom ze své první cesty, poprvně po 12 hodinách ve 30% peroxidu jsem měl asi 20% klíčivost. Starší semena pak klíčí i bez peroxidu, ale nečekejte moc velkou kíčivost, 10% je normální, 20% dobrá. Vražda nastává při přepichování, ale pokud do směsi na sázení nedáme zem ani nic, co by hnilo, rostou ale pomalu.
Proč má Pepa Odehnal jednou P. vertogenii a podruhé P. vilicumensis je dané tím, že je to jen jeden druh, u Thermas La Laja si můžete vybrat snadno rostliny vyhovující popisům obou "druhů", mladej je holej vilicumensis a ve stáří má víc trnů a delších a stává se z něj vertogenii.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 02 lis 2009, 18:53

Ano Milane - lapidární vysvětlení vztahu vert x villic, taky jsem jich několik ukázal, takže různé stáří kytek ozřejmí náhled na taxonomii.... hm, kolik je ještě takových srovnání....?
S těmi zralými plody je to tak...ostatně na mé první lokalitě v Chile s místními horriďáky/pyrrháky mi to hned došlo, jak pěkně se sypou semínka do pytlíku...že je ale třeba mít odsávačku, protože při utržení zralého/oschlého plodu se vysype hodně zrn do trnitého temena.... :wink: , odkud je nelze jen tak dostat...

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“