Eriosyce (vč. synonym) - širší pojetí

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 136 krát

Re: Eriosyce (vč. synonym) - širší pojetí

Příspěvekod Robert » 03 čer 2015, 18:52

Rastliny tejto skupiny pokračujú v kvitnutí
Islaya maritima
Obrázek
Pyrrhocactus bisii
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 03 čer 2015, 21:58

Krásné Roberte...má ten P.bisii nějaké polní číslo?

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 136 krát

Příspěvekod Robert » 04 čer 2015, 13:09

Vysieval som ho pod číslom JB 16, Guandacol, Arg. v r. 2007 .

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 16 pro 2015, 16:43

...samozřejmě i pyrrháče jsou v popředí mých zájmů...

Pyrrh. strausianus roste od Patagonie (prvopopis je od pohraniční řeky z neuquenské strany hranice Neuquen x Mendoza)...do Mendozy...co ještě je P.strausianus, když od Cerro Diamante máte ten divný P."multicolorispinus", resp. severně od Uspallata jsou také takové divné pyrrháče...tyto jsou alespoň od těch jižních oddělené dvěma horskými hřebeny...

Pyrrhocactus strausianus, Cuesta Chihuido, Mendoza
2907a.jpg

Pyrrhocactus strausianus, Malargue, Mendoza
2946a.jpg

Pyrrhocactus sp. , Uspallata, Mendoza
3406a.jpg

...pravdou je, že ty od Uspallata a dále jsou oranžovokvěté...a spíše by jim sedělo jiné jméno...

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 37 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Zdenda » 16 pro 2015, 20:17

No když už jsi to nakousl:
letos se mi sešly dva poprvé kvetoucí štrausici severně od Zondy.
Vypěstovány jsou ze semen a už mám z jejich dvou plodů i dvouměsíční výsev v aparátu.

P7020234.jpg

P7030246.jpg

P7030248.jpg
Věčný začátečník Zdenda

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 16 pro 2015, 20:27

A ještě jeden villicumensis ze sběru semen Petra Kupčáka.
Velice choulostivá věcička. Vpravo nahoře jsou vidět jeho postižení soukmenovci.
Vypěstujete to do květuschopné velikosti a ono to od růstového vrcholu zežloutne, roste nějakou dobu bez trnů a pak i chcípne.

P6120223.jpg

Zkoušel jsem jeden nemocný kousek na zkoušku naroubovat, znovu chytil správnou barvu a vcelku prosperuje.
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 pro 2015, 16:48

Jiri Kolarik píše:Občas se v odborných kruzích vede diskuze, co to je ten Pyrrhocactus sp. Marayes...tedy zdali patří k P.umadeave či k P.bulbocalyx...?
Pokud vím, nikdo toto zde zcela jasně nezodpověděl...zkusím to tedy...
Je zcela jasné, že P.umadeave není s P.bulbocalyx identický, či ani ve vztahu ssp. či var., jsou to prostě samostatné taxony v argentinském rodu Pyrrhocactus, považuji Kattermannův velkorod Eriosyce za umělý konglomerát...poplatný době lumpingu všeho možného... (např. rod Notocactus vers. rod Parodia,...).
Pro srovnání:
P.umadeave roste tak od 2500m (Puerta Tastil) do 3600m (třeba Salinas Grandes) na svazích i na rovinách, většinou ve štěrkových polích rozmanitých hornin, na lokalitách zcela běžně mrzne, a to nejen v zimě, zejm. vyšší lokality jsou i více vlhké po celý rok...
P.bulbocalyx roste kolem 600-800m, roste také na suťových polích/svazích většinou rozpadavých granitoidů, na lokalitách panuje v létě až extrémní teplo, kdy 40°C není vyjímkou...vláhu poskytují zejména letní bouřky, které překročí hřebeny hor od východu
Oba druhy mají vcelku rozsáhlý areál výskytu, kde jsou ale dosti uniformní v habitu, tj. na celém areálu rozšíření...

Pyrrhocactus sp.Marayes roste na jižním konci areálu P.bulbocalyx a vlastně mezi nimi nejsou žádné geografické bariéry. Roste pod 500m a tím je lokalita námi navštívená ještě teplejší než u klasického P.bulbocalyx. Zásadní rozdíl ale je v substrátu, ve kterém roste! Je tvořen na rozdíl od P.bulbocalyx (granitoidy, tedy křemenné kyselé vyvřeliny) v podstatě ultrabazity (bližší určení - asi amfibolitovce, ale dalo by se určit až v laboratoři), tedy zcela jinými horninovými typy...dle mého názoru z tohoto vyplývá mírně pozměněný habitus - zejm. tmavé, resp. černé trny...

DSC_1909a.jpg

DSC_1912a.jpg

...jiný rozdíl jsem nenašel, snad jen, že někteří jedinci mohou kvést naoranžovělými květy, kvetou ale také normálně žlutými...tedy závěr je, že je to taktéž P.bulbocalyx, ale jistě by se neměl křížit s "normálním" P.bulbocalyx! Doufám také, že moje závěry nebudou někomu sloužit k popisu této kytky jako třeba P.bulbocalyx ssp.marayensis...!!!

...tak nějak při pročítání mých starších příspěvků a psaní úvahy do jiného fóra jsem zjistil, že jsem neuvedl, že kytka byla vlastně již popsána - jako P.megliolii Rausch ( http://www.cact.cz/galerie_test/detail.php?id=364, http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACT ... _megliolii ) , což ovšem Fred Kattermann znegoval pouhou synonymitou s P.bulbocalyx, s čímž ovšem nemohu nějak souhlasit...a věta z LLIFLE: "... Eriosyce megliolii is sympatric Eriosyce marayesensis..." mi nějak nedává smysl zejména označení "sympatrický"...to by totiž megliolii rostl ve stejném areálu s marayesensis...a co je pak "marayesensis", tedy Backebergův popis jako varieta právě P.bulbocalyx...a vlastně by to byly dva, sice blízké, přesto samostatné taxony...joooo, gulášek, co?

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 19 pro 2015, 18:03

Krásný rozbor, Jirko. Jen doplním, že v mých tehdejších i současných zdrojích (podklady k mé studii o rodu Eriosyce) je vesměs považován za místní formu P. bulbocalyx. V terénu jsem ho neviděl, jsem odkázán na Tvá pozorování a foto na netu ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 pro 2015, 19:01

...no, Pavle - "místní forma" je velmi nepřesné...zcela určitě je ve hře, když už k bulbocalyx, tak subspecies, nebo tedy megliolii o stupínek výše... a koukneš-li na soubor těchto fotek - http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACT ... rhocactus/ , tak vedle fota maraysensis je megliolii! Tak ten "maraysensis odpovídá kytkám z lokality u Marayes (mám už větší semenáče z Německa)...ten "megliolii" je spíše "strausianus až sanjuanensis" a semenáče (= stejně velké) od bulbocalyx jsou více podobné těm "maraysensis" a ne té fotce "megliolii"...
Jasně LLIFLE je jen encyklopedie a žádná věda, tudíž zcela jistě zatížena řadou chyb...stačí se kouknout, jak Carolina (má známá) tam má řadu fotek strausianus - multicolorispinus a některé jsou nazvané jako identické s "catamarcensis", přestože z Catamarcy zcela jistě nejsou, anóbrž z nejjižnějšího cípu areálu rozšíření...etc.etc.etc....
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 20 pro 2015, 10:39, celkem upraveno 1 x.

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 19 pro 2015, 20:17

No, na fotografie na NETu bych se moc nespoléhal.
Pokud chcete vidět jak vypadá meglioli v přírodě mrkněte sem: http://www.kaktusymeksyku.pl/Argentyna_2015.html
Jsou tam napřed jedna a pak i dvě jeho fotky kousek před koncem.
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 pro 2015, 21:42

...jasně Zdendo, ty megliolii jsem sám viděl na lokalitě...ten web - LLIFLE je jen shromáždění obrázků a nějakých info..., ale jinak to má Grzegorz pěkné...

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 04 úno 2016, 20:32

Vloni jsem jednu neděli měl službu na brněnské výstavě kaktusů ve Čtyřlístku. Na prstech jedné ruky bych spočítal fotky, které jsem tam udělal.
Tady jsou dvě z nich a bylo s podivem, že zájem o tyto rostliny nebyl téměř žádný.

Auraty, velikost - průměr rostlin 15 - 20cm

P5310216.jpg

P5310217.jpg

Jedním slovem - nádhera !
Věčný začátečník Zdenda

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 05 úno 2016, 07:39

:D ..ano, jsou opravdu moc pěkný...prostě roky kaktusářské péče, tedy dobrý letitý výsledek práce kaktusáře v přímém přenosu (pochopitelně neznám pozadí)... to víš Zdendo teď je doba, kdy frčí spíše kytky odfocené v přírodě (hold příroda to vždy uměla nejlíp), kde je nutné zejména při prodeji semen vyzdvihnout tu obrovskou jedinečnou multilokalitní variabilitu (často podpořenou nějakou výjimečností - připomíná mi to vždy reklamu na kosmetiku, kdy na mladé babě ukazují zářivé účinky, jenže nakonec starou babu to mladicí z reklamy nikdy neudělá), aby se to prodalo (přitom doba růstu kaktusu od semene k tomu co je mnohdy presentováno v přírodě je mnohdy nad rámec 1 lidského života, natož kaktusářské aktivity, která ne u všech začala již v raném dětství a všichni měli to štěstí kaktusařit zrovna v období otevřených hranic, kdy je k dispozici cokoliv)...kdo ale dokáže po výsevech dojít až sem popř. i dál, to často udělá v tichosti a má z toho ten správný pocit kaktusářského zadostiučinění (a je úplně jedno jestli u semen bylo napsáno extra long yellow spines)....myslím, že pár lidí to jistě pohledem ocenilo, kdo to nedokázal je jeho smůla, rozhodně ne těch pěkných kytek.....
:L

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 05 úno 2016, 10:19

No Petře, v domovině jsem byl ani ne půl roku před výstavou ve Čtyřlístku, ze které jsou tyto fotky. Viděl jsem rostliny mnohem krásnější, vytrněnější a větší. Viděl jsem i hodně podobné, ale menší "výkopky" u Keimů.
Ale osobně obdivuji právě tu trpělivost a skromnost "tuzemského pěstitele", který se nežene za brzkými květy (ze kterých stejně krom krátkého vizuálního zážitku, či fotky, stejně nic nemá, protože má jednu takovou kytku)
a spokojí se třeba jen s krásou tvaru těla, tloušťkou a barvou trnů, ale hlavně kytkou, kterou hned tak ve sbírkách neuvidíš.
I v tom Chile jsem viděl vedle díry ve svahu jako vstupu do šachty pravidelně vedle sebe tyto 4 nádherné rostliny přesazené zřejmě z míst, kde kutali šachtu. I oni si těchto starých exemplářů považují.
A nebylo to jediné místo, kde byly přesazeny jinam.
Na jedné z těchto kytek jsou plody, takže nejméně ta jedna kvetla. Samosprašnost u těchto rostlin je na další polemiku.
O takových rostlinách já mluvím, o takových, které přivede pěstitel do květu.
A myslel-li jsi to stejně jako já je to jenom dobře.

Parčík v jednom z chilských měst:
Rostlina sem byla nepochybně přesazena.
Její průměr je asi 40cm

IMG_3992.jpg
Věčný začátečník Zdenda

jara
 poděkoval: 531 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 05 kvě 2016, 12:38

Dnes se daly dokvetení neoporterie gerocephaly. Poprvé se v květu sešly, ale zdá se, že nemají pyl.
neoporteria gerocephala.JPG
Neoporteria gerocephala (2).JPG

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“