Echinopsis, Lobivia, Trichocereus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 137 krát

Re: Echinopsis, Lobivia, Trichocereus

Příspěvekod Robert » 02 črc 2015, 15:30

L.grandiflora
Obrázek
E,obrepanda v. purpurea
Obrázek
za kvalitu tejto fotografie sa ospravedlňujem, ale kým som v počítači zistil zlé zaostrenie bolo v tejto horúčave po kvetoch. Nedá mi ale neuverejniť ju, pretože dokladuje, že aj "obyčajná" obrepanda dokáže kvitnúť v nádherných pastelových odtieňoch
Obrázek

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 03 črc 2015, 14:31

Robert - máš parádní kytky. Moc hezky rostlé, pěkně při zemi a vytrněné. Moc se mi líbí.

Přidávám taky pár lobívek, protože to jsou překrásné kytky a podle mě čím starší, tím krásnější. Rostliny pak začnou tvořit takové ty "mističkové" trsíky až trsy, když se jim dopřeje pořádný luft a světlo, tak začnou tvořit neuvěřitelné trny a překrásně kvetou. V každé sbírce by měla určitě alespoň nějaká být, no moc se dnes nenosí :(

Právě tento týden se u mě nějak probudily ke kvetení, tak přikládám pár obrázků. No řekněte sami, třeba taková obyčejná "aurea", není to paráda?! :)--

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 137 krát

Příspěvekod Robert » 04 črc 2015, 10:14

Dnes dve rastliny z úplne odlišných častí spektra
E.mamillosa v. kermesina, zber JO
Obrázek
L,famatimensis v.sanjuanensis R557
Obrázek

Miroslav
 poděkoval: 67 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Miroslav » 04 črc 2015, 12:29

Keď to kvitne mali by mať kaktusári pridanú dovolenku navyše.
Miroslav Varček hľadač krásy

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 04 črc 2015, 19:53

...jooo, Miro...je to správná myšlenka...však také zaměstnanci mají 5 týdnů dovolené...

Trichocereus grandiflorus ? ...od Pavla Z.

DSC_0341a.jpg

DSC_0339a.jpg

...díky Pavle...postupně kvetou...

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 04 črc 2015, 23:51

Echinopsis subdenudata s redukovanými areoly - túto krásku som tu už dával ale nie s 3.kvetmi naraz :)
Obrázek
Echinopsis eyriesii - kaktus môjho detstva
Obrázek
Echinopsis subdenudata - roseaflower
Obrázek
Echinopsis subdenudata a E.eyriesii
Obrázek
Lobivia lateritia - mala byť červenokvetá, ale nevadí :)
Obrázek
Lobivia wrightiana, v.02.02.2010 od R. Doubeka
Obrázek

sylvia48
Obdržel poděkování: 14 krát

Příspěvekod sylvia48 » 18 črc 2015, 15:59

echinopsis eyriesii, včera v noci sa otvoril prvý kvet

Obrázek

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 104 krát
Obdržel poděkování: 147 krát

Příspěvekod jezour » 02 srp 2015, 21:28

Před nějakým časem časem jsme zde vedli diskuzi okolo mých rostlin, které jsem získal pod jménem Lobivia chrysacantha dragai AVF. Shodli jsme se na jedné věci, jedná se o Echinopsis aurea. Svědčí o tom i květy.
Ve sbírce pěstuji dvě rostliny, které vypadají dosti odlišně. První vypadá jako obvyklá rostlina Echinosis aurea. Druhá rostlina však vypadá odlišně. Trny jsou hustší, ve větší počtu, jinak uspořádané, středový trn je dlouhý a vyčnívá od těla rostliny. Květy, zdá se, patří k Echinopsis aurea.
Rád bych se zeptal na následující věc. Jaká je variabilita Echinopsis aurea? Jaké rostliny Echinopsis aurea pěstujete ve sbírkách? Mají i takové trny? Ukážete prosím fotky svých rostlin?

1 Lobivia chrysacantha dragai AVF.jpg
Druhá, odlišně vypadající rostlina získaná pod názvem Lobivia chrysacantha dragai AVF

3 Lobivia chrysacantha dragai AVF.jpg
A květy této rostliny
-- Administrátor --

jara
 poděkoval: 550 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 03 srp 2015, 08:22

Eriocactusy 012.JPG
Lo. aurea

Myslím, že Lo. aurea a Ech. aurea je jedna a táž rostlina. Tyto rostliny jsou vedeny v různých sbírkách pod oběma rod. jmény. Které je správné a které ne, nechám na jiných odbornících.

sylvia48
Obdržel poděkování: 14 krát

Příspěvekod sylvia48 » 03 srp 2015, 08:37

Otázka začiatočníka: zdá sa mi, že som kdesi čítala že kvety echinopsisov sa otvárajú po zotmení a kvety lobívií cez deň, podľa toho sa to vraj dá rozlíšiť. Je to teda tak?

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 104 krát
Obdržel poděkování: 147 krát

Příspěvekod jezour » 03 srp 2015, 17:46

Sylvia, máš pravdu. Do rodu Echinopsis byly dříve členěny kulovité rostliny, které vykvétaly večer, či na začátku noci, do rodu Lobivia byly členěny rostliny, které vykvétají během dne. Nejen podle doby otevírání květů byly tyto rostliny členěny. K rodu Echinopsis byly přiřazovány znaky jako kulovité v mládí, sloupovité ve stáří, ostrá žebra, tlusté až jehlovité trny, u rodu Lobivia pak menší rostliny s vně ochmýřenými pestrobarevnými květy, žebra dělená příčnými zářezy, v době klidu se svrašťují. Jistě by šly ve starých knihách najít i další znaky. Kurt Backeberg dotáhl toto členění ještě dále, vytvořil rod Pseudolobivia pro rostliny, které podle něj stojí mezi rody Echinopsis a Lobivia.

Járo, souhlasím s tebou, že rostliny jsou ve sbírkách vedeny pod různými jmény. Mě zajímá jiná věc - variabilita. Jak moc jsou tyto kytky různé?
-- Administrátor --

Ivan Behul
Obdržel poděkování: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ivan Behul » 03 srp 2015, 22:57

jezour píše:Před nějakým časem časem jsme zde vedli diskuzi okolo mých rostlin, které jsem získal pod jménem Lobivia chrysacantha dragai AVF. Shodli jsme se na jedné věci, jedná se o Echinopsis aurea. Svědčí o tom i květy.
Ve sbírce pěstuji dvě rostliny, které vypadají dosti odlišně. První vypadá jako obvyklá rostlina Echinosis aurea. Druhá rostlina však vypadá odlišně. Trny jsou hustší, ve větší počtu, jinak uspořádané, středový trn je dlouhý a vyčnívá od těla rostliny. Květy, zdá se, patří k Echinopsis aurea.
Rád bych se zeptal na následující věc. Jaká je variabilita Echinopsis aurea? Jaké rostliny Echinopsis aurea pěstujete ve sbírkách? Mají i takové trny? Ukážete prosím fotky svých rostlin?

Podobné rastlinky mám v zbierke pod menom L. quinesensis (aurea v.), nedávno u nich písal v slovenskom časopise ak sa nemýlim zosnulí pán Ullmann a mohla by to byť ona.
Moja vyzerá takto:
Obrázek
Celý okruh aurea je neuveriteľne variabilný a bolo z nich v minulosti popísaných niekoľko variet, no či sú opodstatnené, tak na to sú naozaj odborníci, ale podľa mňa sa dajú niektoré od seba dosť dobre rozlíšiť ako napt. fallax, leucomalla, dobeana alebo aj moja vyobrazená

aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 04 srp 2015, 17:35

Ja mám 3 kusy aurey :
Obrázek
1.Kupovaná ako nejaký notocactus už dávnejšie (3-4 roky) no vykľula sa z toho aurea
2. a 3. evidované ako Echinopsisi aurea v. sienegrad JO307

1. kvitne takto:
Obrázek
3. kvitne takto:
Obrázek

Kvety všetkých troch rastlín sa otvárajú cez deň a na noc sa zase zatvárajú. Podľa tohoto by teda mali patriť medzi Lobivie.

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 197 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 04 srp 2015, 21:38

Ja vlastním tiež niekoľko rastlín z tohto okruhu:
Toto je rastlina, ktorú evidujem ako Echinopsis aurea, rastlinu mám ako spomienku na p. Červeňanského z nitrianskej BZ, dostal som ju ako začínajúci kaktusár od neho.
Obrázek

Túto mám pod názvom Echinopsis aurea v. leucomalla, ale nie som presvedčený o správnosti názvu, rastlina má dnes pri priemere cca 5cm výšku asi 22cm, rastie stĺpovite. (staršia fotka)
Obrázek

Tieto som vysieval tiež ako Echinopsis aurea v. leucomalla:
Přílohy
P1160170a.jpg

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 05 srp 2015, 21:27

Lobivie ... na nalezištích jsou některé stejné jako u nás v zahradách a sklenících. A jiné jsou jinačí ... prostě stejná a stejně jinačí :) ... jdu si terénem a čumím jako PUK, je to plácek 500x500 metrů a má tu podle Pepika růst aurea a ono ejhle ... tolik rozdílných kytek ... prostě stejné a stejně jinačí. Ohromná variabilita. Semínka z venku je potřebné držet "lokalitně" a také se starat o sprašování květu. Semínka toho co jsme koupili tu někde jako něco a není to na 100% ze semínek z venku prostě brát, že to v minulosti aurea možná fakt byla ale dneska ... tím že se stále drží staré klony už celá desetiletí a mixujou se jedna radost, tím tomu dáváme na prdel. Ve skleníku v Praze jsme při jedné přepadovce ve složení Miro, Miroslav, Lubo a lahvika slivovice ve společnosti už dneska nebohého Jardy probírali variabilitu jeho milovaných "Echinopsis" (autentický záznam je v návštěvní knize hned pod delegací Japonců). A měl tam dobrých 300 kusů "AUREA" a jak říkal, oni to stejně aurea nejsou, až na jednu. To všechno ostatní jsou selekcí vybrané klony, které nemají botanickou hodnotu, ale jsou hezké. No a stejné je to v našich zahradách a sklenících. Cedulku si tam klidně nechte, ale přidal bych to "aff" ... je škoda vyhodit hezkou kytku pro chybu cedulky. A jestli něco kvete na žluto a tváří se jako aurea, věřte že to stejně ani zdalek nemusí být ta správná, která to pojmenování dostala. Je to prostě stejný guláš, jeko v mnoha jiných rodech a varietách. A dobrý guláš se bez dobrých přísad nenavaří a kolik je dobrých gulášků ... už jsem zase v lednici. Tak si hlaďte svoje lobívky a echipsíky a mějte radost z důchodcovských květů :) Jsou to kytky nemódní a stálice, krásné i v letní ranní rose a nebo pod prvním sněhem na začátku listopadu. Dejte jim přímé sluníčko a volnost a hlavně jim dejte hodně místa na kořeny. A pro echinopsis je dobré dát si tu dřinu a mít je v hrncích z pálené hlíny a zapouštět je do štěrkopísku na záhon. Nahoře sucho a sluníčko s větrem ve vlasech a dole příjemné teplé "nesucho".

P.S. Mám krásné velké rostliny a vím na 100%, že jsou to ty pravé. Jenom už roky mě dělají naschvál ... jedna kvete a druhá nic a když první odkvete tak druhá začne a třetí si jeno nasadí poupata a počká až dokvete druhá. Prubnul jsem i chladničku se skleňenýma dveřma na oddálení kvetení a pyl na štečku zakonzervovat a stále nic. Zasadil do společného lavóru a nic, rozesadil jsem je po třídě ba si nešeptaly a nic. A tak se jenom pokochám a semínka neudělám. Tak snad příští rok, jestli vydrží rozhodnutí zimovat venku v netopeném skleníku. Snad bude pani Zima milostivá a bude zase jenom tak do -5°C.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“