Echinopsis, Lobivia, Trichocereus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 128 krát

Re: Echinopsis, Lobivia, Trichocereus

Příspěvekod jezour » 06 srp 2015, 21:28

Přátelé, děkuji vám za reakce i za fotky. Jistě se s fotkami přidají i další, nevěřím, že je ve sbírkách tak málo zastoupena. Máte rostliny i s původem?

Ukáži fotku rostlin, které jsou si pořídil s následujícími údaji - Echinopsis aurea, Argentina, Cordoba, San Pedro Norte. Pokud si dobře vzpomínám, někde jsem viděl, že by tyhle kytky měly mít dlouhé středové trny. Zatím jsou středové trny jen o trochu delší než u ostatních kytek ve sbírce. Nicméně uvidíme, jak se budou kytky dále vyvíjet.

11 Echinopsis aurea Arg Cordoba San Pedro Norte.jpg
Echinopsis aurea, Arg. Cordoba, San Pedro Norte
-- Administrátor --

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 09 srp 2015, 09:33

Lobivia aurea je velmi variabilní okruh rostlin (znaky budou spíš podmíněny prostředím, proto mě se jeví ne tak odlišné), pokud jde o morfologii, takže z ní může vyrůst cokoli....podle mne u těchto spíše hodně záleží v jakých podmínkách se pěstují (teplota, svit) a zda-li ji omezujeme či zaléváme více než potřebuje (výška rostliny)...při různých podmínkách pěstění Ti mohou z jedněch semen vyrůst i různě vypadající jedinci (v průměru pak vždy zařaditelní do běžného popisu Lobivia/Echinopsis aurea) s delšími či kratšími trny, povětšinou pak vždy s pěknými květy v čase květuschopnodsti.... :L

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 09 srp 2015, 12:18

Je jasné, že Echinopsis aurea je nesmírně variabilní druh, své tomu přidá i výskyt v přírodě na obrovském areálu. Právě proto se zde bavíme o variabilitě rostlin. Je jasné, že něco je podmíněno podmínkami, ve kterých rostliny pěstujeme. Ale jistě ne všechno.
Ivan tady vzpomínal článek J. Ullamanna právě o Echinopsis aurea. Tento článek se nachází v časopise Cactaceae etc. 2/2013, druh Echinopsis aurea je zde rozebrán velmi podrobně. J. Ullmann zmiňuje v článku několik variet, z doprovodných fotek můžeme názorně pozorovat, že jde o rostliny vzezřením vcelku dosti odlišné.

Věřím, že kytky mají ve sbírkách i další členové fóra a že se fotkami těchto kytek brzy pochlubí.
-- Administrátor --

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 516 krát
Obdržel poděkování: 409 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 10 srp 2015, 11:56

Mne tiež kvitli tieto rastlinky, no zastihnúť ich pri kvitnutí, to je o niečom inom.
No podarilo sa mi ísť na záhradu doobeda, kedy som videl, že sa začínajú otvárať kvety, tak som tam vybehol ešte poobede a podarilo sa.
Přílohy
3.jpg
Echinopsis aurea - už pomali odkvital
1.jpg
Lobivia, ktorú som získal pod menom longispina, no neviem, či je to meno správne
2.jpg
Lobivia "longispina"
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 10 srp 2015, 18:13

...o tom žádných pochyb, že existuje spousta popsaných a odlišných variet (je pak lépe pracovat s něma než s úrovní druhu kam se schová vše ostatní), na tomto druhu by šla určitě udělat celá sbírka....mne v minulosti oslovil třeba tento článek tu....

...každá rostlina si v genomu přináší spousta originálních a jedinečných znaků to je dobré (ba bych řekl i velký či základní předpoklad pro systematické pěstitelství), spoustu znaků pak můžeme ovlivnit pěstěním a je mnohdy pro nás jen otázkou zda-li se náš výsledek podobá té rostlině z přírody (jako konzument cizích sběrů málokdy mohu vidět foto rostliny ze které semena pochází a již nikdy nevidím matečnou rostlinu na vlastní oči, kdy bych mohl zformovat vlastní názor) nebo více našemu pěstitelskému úsilí, čím dýl pak kaktusy pěstuju tím víc vidím, že u mnoha druhů přistupuje ještě jeden významný faktor a to je věk pěstované rostliny, s věkem se mnoho znaků může jak profilovat tak je můžeme i potlačovat (logicky času my tu nemáme nekonečně mnoho na naše závěry takže jsme jím silně limitováni)....z toho všeho mi pak vychází držet se osvědčených variet (pokud nejsem zrovna tvůrce nových) jinak bych se ztratil v nekonečném světě morfologických odlišností (viz větší délku trnů dospělé rostliny v přírodě (oproti základnímu popisu) mohu/či nemusím u rostliny vypěstované ze semene v kultuře vidět až po mnoha letech a to nepíšu o 2,3 letech, ale klidně i po 10-ti a více, kaktus to je při dobré péči prostě dlouhověká trvalka... :L

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 10 srp 2015, 20:25

Děkuji za další odpovědi i další fotky. Doufám, že se připojí další a další.

K Echinopsis aurea je v dnešní době řazena i Echinopsis leucomalla. Toto jméno se možná častěji vyskytuje ve spojení s rodem Lobivia. Tyhle kytky shodou okolní také mám ve sbírce. Je zajímavé pozorovat, jak moc se liší otrněním od Echinopsis aurea. Květy parádní, žluté. Kytky mi kvetou pravidelně, u mě ve sbírce ne však bohatě. Zřejmě chtějí více místa kolem sebe. Spíše se derou do odnožování. Fotky mám, bohužel však starší. V posledních páru letech nenastalo, že bych byl v době kvetení těchto kytek na zahradě. No, tak zase někdy jindy.

2 Lobivia leucomalla.jpg
Echinopsis leucomalla

10 Lobivia leucomalla.jpg
Echinopsis leucomalla - květy
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 17 říj 2015, 21:43

Na začátku letošního září mně opět vykvetla Lobivie, u které neznám přesné druhové jméno. Rostlina velice ochotně odnožuje, zdá se mi, že někdy i na úkor květů. Větší těla jsou přibližně kulovitá o průměru cca. 5 centimetrů. Květy jsou fialovočervené. Nemáte někdo potuchu, co by to mohlo být? Mohlo by se jedna třeba i o nějaký sbírkový hybrid?

8 Lobivia sp.jpg
Lobivia sp.

9 Lobivia sp.jpg
Detail květu - bylo zataženo a květ se více neotevřel
-- Administrátor --

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 191 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 17 říj 2015, 22:02

Ja myslím, že je to niečo z okruhu L. arachnacantha, napr. varieta vallegrandensis, len tá farba kvetu je trochu iná, ale to je možno len svetlom a foťákom.

kaos
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 7 krát

Příspěvekod kaos » 01 lis 2015, 12:03

Echinopsis subdenudata, koupil jsem si malou rostlinku asi před 5 roky, kvetl mi již dva předešlé roky, první rok, jeden, druhý dva květy. Nevím jestli to bylo tím že jsme se přestěhoval a nové stanoviště mu svědčilo, nebo tak prostě kvete normálně, ale letos měl 7 vln kvetení! První 7. května a poslední 4. října. Rekordní byla vlna kvetení na konci června, kdy se otevřelo 5 květu naráz, jinak vždy 2 - 3 květy.

Obrázek

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 06 lis 2015, 12:07

Tak niečo zasa pridám ja. V Peru sme samozrejme videli aj kaktusy týchto rodov.
Medzi také väčšie patrili určite Trichocereus (Echinopsis) schoenii.
Vtedy som predpokladal, že to je Corryocactus, ale po bližšom preskúmaní fotografií a v podstate uvedomení si, že Corryocactusy majú oveľa menšie kvety, som zistil, že to je Trichocereus.
Tiež mi to potvrdili kaktusáry z Peru ...
Tieto boli trsovité, vysoké do 3 metrov. Videli sme aj niekoľko rastlín s obrovským kvetom. Dĺžka bola asi 20 cm a aj priemer kvetu bol obrovský, určite viac ako 20 cm.
Inak, tento kaktus je v Peru veľmi rozšírený, videli sme ho na viacerých lokalitách, pohybujúcich sa okolo 3000 mnm.
Trichocereus schoenii, Yura 3220 mnm.
V okolí rástli ďalšie kaktusy - Corryocactus aureus, Cumulopuntia zenderi, Airampoa soehrensii, Arequipa hempeliana, Lobivia pampana a všadeprítomná Cumulopuntia sphaerica.
Taktiež tam rástli a to priamo na týchto kaktusoch Tilandsie.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
Zaujímavé, že sa tam ten vták vôbec nenapichol. Ešte mu bolo aj do spevu. Alebo sa pichol a vrieskal od bolesti, teraz neviem.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 07 lis 2015, 19:20

Pěkné rostliny, ikdyž jak je pro rostliny z Peru často typické asi mimo rámec možností drobného kaktusáře. Kaktusy a věci s něma související v Peru dobře a podle mého názoru i v úplnosti popisuje v posledních letech Dr.Ostolaza, poslední práce Todos los Cactus del Perú, 2014 by neměla chybět u žádného obdivovatele peruánských kaktusů. K výše jmenovanému pouze doplním jednu informaci z výše jmenovaného zdroje.

V popsané oblasti jižního Peru se podle Dr. Ostolazy vyskytují dnes 2 bělokvěté vysokohorské Trichocereusy. Jmenovaný Trichocereus schoenii je habitem mohutnější 3-4 m vysoký keř či strom se stonky 10-15 cm v průměru. Velikost květu udává asi 16 cm. Trny středové 1-2 vztyčené nebo dolů směřující až 7 cm dlouhé. Na květní trubce jsou charakteristické hnědočerné chlupy. Hodně z tohoto je vidět na Mariových fotkách. Výskyt byl popsán od severní hranice výskytu někde v údolí Mejes a Chuquibamba v provincii Condesuyos přes La Unión, Castilla, Arequipa a Moquegua (oblast Torata, Ubinas, Yunga) až na jih po provincii Tacna (Estique a Charaňa) - nadmořské výšky od 3.000 - 3.600 m n.m..

No a teď k tomu druhému, který prý také roste mimo jiné i v provincii Yura. Jmenuje se Trichocereus uyupampensis, který je vůči předešlému o něco menšího vzrůstu, jde o keř cca 2 m dlouhý, časté jsou u něho i polehavé stonky (nevytváří výrazný vzpřímený stromový habitus). Průměr stonků je poloviční do 5 cm. Květ má stejně velký, tedy 16 cm v průměru. Trny do 6 cm. Výskyt popsán od Uyupampa v provincii Yura až po provincii Monquegua (oblast Torata, Cuajone) - nadmořské výšky okolo 3.000 m n.m., takže o trochu menší areál než předešlý druh, avšak dá se předpokládat lokální společný výskyt. :arrow:

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 07 lis 2015, 22:50

Petr, je zaujímavé čo píše Ostolaza, tú knihu mám a viem, že tam má aj nejaké tie nezrovnalosti.
Taktiež dĺžka tŕňov toho scoenii je oveľa odlišná. Tŕne sú dlhé minimálne 15 cm, dokonca som videl a fotil rastliny s tŕňmi dlými 20 cm.
Přílohy
1.jpg
2.jpg

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 07 lis 2015, 23:59

Ahoj Mario,

délka trnů, květů to není v botanice často úplně přesně diskutabilní znak, pouze znak +/- popisný - lze tak třeba odlišit a vyčíslit vcelku zřetelně krátkotrnné taxony od dlouhotrnných avšak nikdo je nezměří všechny úplně přesně tak se bere průměrná, nejčastěji se objevující délka (samo někdy se to jen opíše on druhého) ne maximální to by přeci vyřadilo ty které maximální délky nedosáhly, použití rozpětí typu 3-7 by zase třeba rozmělnilo fakt, že převážná většina rostlin je charakterem dlouhotrnná, délka 14 by zase vyřadila ty s kratšími trny a 3-14 by neřeklo vůbec nic atd. no hold tak složitě se v botanice často měří a pak z toho měření něco napiš (nedávám těmhle znakům rozhodně 100% matematický význam jen je cituji když jsou aniž bych tím ubral na popisu, změř 100 nějakých rostlin v přírodě a pak jsem až pochopil proč to tak dělají, někdo má rád úplnou 100% přesnost (pak napíše třeba (3)7-10(14), ale ani to nebude 100%, protože autor vždy měří jen vzorek z populace), ale příroda pracuje vždy s maticí znaků a úplná shoda takměř neexistuje - jasně druh, který má trny 1-2 cm dlouhé tam nás ta nepřesnost tak nepřekvapí, ale pak nám ta délka taky oproti ostatním nic neřekne), to je jen přirozená varibiabilita druhů (často daná třeba jen stářím nebo prostředím - však jak bys u dlouhověkých druhů přesně popsal mladé rostliny od starých), kdy různí lidé měří ty které rostliny (důležité pro popisy je spíš počet měření) a do znaků dají jen jak píšu průměrné hodnoty (stejně u netřeskovců nikdo neměří přesně dospělé růžice a neustále se opisuje, že jsou velké 2-5 cm ikdyž všichni víme, že jsou vcelku k vidění běžné i větší :-) ), to co Ostolaza předkládá jsou ale 2 různé habity ve 2 možných druzích (ani ty 2 druhy on nepopsal, jsou to starší popisy jiných autorů, on je pouze považuje za 2 z jeho pohledu platné druhy, Ostolaza se v Peru narodil (*1936), celý život tam žije, v roce 1987 založil tamní asociaci pro peruánské kaktusy a sukulenty a až v důchodu sepisuje výsledky svých kaktusářských pozorování (profesí nebyl botanik), v mnohém je kritický i vůči novodobým anglopohledům na nejnovější taxonomii - zde nechávám tedy čtenáři více prostoru si dohledat originální popisy obou a udělat si vlastní závěr - jistě budou jak v taxonomii je běžné pochybnosti i na úrovní synonymit, ale to je u kaktusů běžný pohled, proto jsem citoval pohled novodobý z roku 2014, pouze omluva autorovi, že jsem použil v názvech rod Trichocereus, mě se taky líbí tím, že odlišuje sloupovité Echinopsy, Ostoloza oba popisuje již nově jako Echinopsis a Trichocereus má v synonymech).... :D :arrow:

PS: ještě jsem se koukal do knihy na ten Corryocactus, ty výše uvádíš C.aureus, tam ale není záměnný problém, problém bych viděl v druhu C.brevistylus, který má deklarovanou délku trnů až 24 cm !!! výskyt v Yura je uveden taky, všechny ty dlouhotrnné rostliny ti na lokalitě kvetly těmi odfocenými květy? zrovna u těch fotek s květy mi ty trny nepřipadají extrémně dlouhé....on je to ve sterilním stavu opravdu dost podobný druh rostoucí od 2000-3300 m n.m, aby nakonec na těch lokalitách nebylo těch vzrostlých druhů několik a ještě jeden postřeh zdá se mi z nemnoha fotek, že ten Echinopsis moc nefragmentuje stonek zatímco Corryocactus často..... :?:

PSS: ...a ještě jsem zkoukl rozměry těch trnů...jsou stejné u popisů v knihách Backeberg, 1959 2.díl str. 845 a 1109 takže je Ostolaza převzal....ty extrémně dlouhotrnné rostliny pak tedy nejspíš nejsou Trichocereusy.... :op

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 08 lis 2015, 18:16

Petr, ale sú to tie isté rastliny, väčšinu som fotil tie, najbližšie k sebe alebo ten istý trs z rôznych strán a rôzne konáre. Na niektorých sú tŕne tak okolo 10 možno 15 cm, na niektorých, ako som písal 20 cm. Možno, keby som poriadne hľadal a skúmal tieto rastliny, našiel by som ich aj s dlhšími tŕňmi.
Corryocactus aureus je malá rastlina, takže s tým sa to pomýliť nedá. Corryocactus brevistylus je podobný, ale čo som videl v prírode, majú odlišnú stavbu stonkov a aj plody, tie sú teda úplne iné. taktiež areoly sú pretiahnuté, nie ako u týchto Trichocereusoch, kde sú guľaté. V neposlednej rade, je to samozrejme kvet, ten majú žltý a veľmi malý, nieje to ani tretina zu kvetu tohto Trichocereusu.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 08 lis 2015, 18:46

...ano, dost rozdílný květ by měl být jedním z jednoznačných rozlišovacích znaků těchto rostlin, proto jsem myslel jestli nemáš nějakou fotku toho dlouhotrnného s květem....těžko se lze k tomuto vyjadřovat od stolu a vytvářet nějaké modely o společném růstu, propletenosti rostlin apod. (to lze jen v terénu a tam má člověk mnoho jiných starostí, proto jsem zastáncem opakovaných návštěv lokalit)....pokud to tak je, bude třeba situaci popsat a klidně i zrevidovat popis, jen mi je divné, že to už někdo neudělal dříve neb jak píšeš je to jev vcelku běžně pozorovatelný....toto jsou prostě rostliny, které se ve sklenících nepěstují a ikdyby se pěstovaly málokomu dorostou velkých rozměrů....každopádně ty květy odfocené jsou 100% Echinopsy a jsou moc pěkné..... :D :arrow:

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“