Rebutia, Aylostera, Mediolobivia, Sulcorebutia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 38 krát
Kontaktovat uživatele:

Mediolobivia einsteinii

Příspěvekod jv3 » 22 čer 2010, 22:19

Kristian píše:... morče veľmi pekná Lobivia.

Na protest proti škaredému počasiu prikladám fotku z čias, keď bolo ešte teplo a svietilo slnko :D

Mediolobivia ensteinii SE 51, Arroyo Inca Quasi 3800 m.n.v.:
Obrázek

Kristian, z akeho zdroja pochadza Tvoja rastlina? Kdesi som čital, že by mala mať žlté kvety. Ale aj moja ich má tmavšie. Mám rastliny zo semien od Drápelu a sú dvojaké, čo sa týka otrnenia , kvety sú skoro rovnaké. Foto je z minulého roku:
Obrázek
No a toto sú kvety na tej s menšími tŕňmi.
Obrázek
No a ešte mám jednu zo semien z Mesa Garden s označením Lobivia einsteinii KK873 Sama 4000m, ktorá kvitne červeno. Foto tiež z minulého roka.
Obrázek
Čert aby sa v tom vyznal. :evil:
Teraz som v KAUFMANOVI našiel položku Mediolobivia smiedcheniana var. einsteini (FRIČ)BCKBG.,: má špirálovite stočené rady bradavíc, veľmi malé ostne, ktoré môžu aj chýbať a červenkasté puky, var. rubiviridis (FRIČ)BCKBG. má červenkastý nádych, dlhšie a odstávajúce ostne smerujúce na boky a hore väčšie čistožlté kvety.
Samotná smiedcheniana: Kvety živo zlatožlté so svetlejiším korunným hrdlom. To by na tú moju kratkoostnú aj sedelo, podľa popisu by mali byť trne len 5mm dlhé?!?... Čo na to znalci!?
Miro mal si pravdu kríži sa to hlava nehlava.
jv3.

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 23 čer 2010, 08:22

Mediolobivia einsteinii, jo toť problém. :?: nechci se pouštět do odborných polemik, ale podle mojeho asi takhle:
Mediolobivia einsteinii nám zanechal náš AVF, údaj o zběru? "Tam někde v těch horách, vysoko, .... do kapsy ... narouboval ......" To víme, a tak se začala hledat a usilovně. No a co se nacházelo na "údajné lokalitě", protože nikdo neví přesně kde (Incahuasi?, Morohuasi?, Cachiňal? a nebo kopeček Chani - z ktéré strany? Stará mapa z doby cesty AVF když frčel na sever "říká", že stoupal náhorní plošinou mezi kopečky nad salinou a moc velkými kopečky na druhé straně, ale kudy to šlapal??????), to se popisovalo jako einsteinii. Popisy jsou platné, ale čekám, kdo začne první "vaření guláše". Protože všechny ty nové se tak nějak podobají a záleží na "nálezci", který ji kam šoupne. Jestli někdo dělal porovnání starého materiálu s novým, to nevím. To si mohou lajznout esa typu pánů Šuba, Šída, Šeda (hele heslo "šušíše", odpověď "ne je mokrá"). Tak že asi i pojem variabilita, no jsou to ohromné vzdálenosti a nepřekonatelná (ale matka příroda ......) pohoří. Proto jsem se k tomu postavil tak, že to beru jako SE...., KK....., LH......, a tak dále a všechno z "okruhu Mediolobivia einsteinii sensu lato
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 23 čer 2010, 09:09

Mediolobivia einsteinii podruhé - beru to jako založené vlákno. Někdo najednou nabídne něco, co tu desetiletí není? Pochybné, moc pochybné že se ukáže něco, co nikdo ani vlastně nemá a možná ani neví jak opravdu vypadá. Máme plno rostlin, které už stoprocentně zaplnili naše skleníčky a pařeniště, ale ve skutečnosti co máme, co takhle krainziány a boliviensisky a ..... Někdo něco někdy šoupnul do placu a už to jelo. Kšeft je kšeft, co tam po kytkách. No a s těma našema einsteinii je to stejné. Možná že někdo už začal zbírat materiál a připravuje fakt hloubkovou studii co je vlastně co. Porovnává to pod mikroskopem a běhá po kopcích, vtrá do toho a kreslí DNA a nebo jenom od babiček z oken bere staré kytky a porovnává, co já vím? V posledních desetiletích jsem se naučil jedno takové tvrzení. A když jsem zjistij, že nejsem sám, a stejné tvrzení používá i někdo jiný, tak asi na tom něco bude. Že co je to za tvrzení? ".....je to Mediolobivia einsteinii (doplň si jakou kytku chceš), kterou mám od ........ vypadá stejně jako takhle ........ kterou mám od ........ opeloval jsem to odděleně sám ...... chceš? Je to z toho a toho kopce ........ fotku máš na netu tam a tam, ..... napiš si to na cedulku, že ji máš od Mira ....." Potom už na cedulce je nejenom název, číslo, lokalita, ale i kdo mi to dal a už dohledám "kde se vzalo tu se vzalo". Nemusí to na cedulce být, jasné, stačí v notesu, ale hlavně, jeto seriózní. A už vůbec nepřichází v úvahu, že někde získám něco bez údaje a sám dohledávám název podle obrázku. A když to někdo dělá, u rostlin z nejasným původem, tak by tam měl mít slovíčko "asi .....nebo VPJ (vypadá podobně jako)". Já vím, aztékium je definovatelné ale u těch našich rebucií, ayloster, mediolobivií a některých lobívií, no to pardón. :idea: :idea: Tak ať nám rostou a kvetou a nezapomínejte .... :!: ...... :!: postavit si klícky na opelování, jinač sme v pr......
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 23 čer 2010, 18:54

JV3 tá prvá rastlina z dlhým hustým otŕnením? v tom kvetináči máš aj čosi iné...???

Takéto niečo mám ja, minulé roky boli kvety viac žlté (fakt):
Obrázek

kristian
 poděkoval: 1 krát
Obdržel poděkování: 6 krát
Kontaktovat uživatele:

Einsteinky

Příspěvekod kristian » 23 čer 2010, 20:22

... Mediolobiviu einsteinii SE 51 mám od pána Šibala z Nasoburek (KK Olomouc), ako aj väčšinu ostatných. Tiež som bol v tom, že ,,einsteinky" majú tmavšie kvety a SE 51 sa ,,zachcelo" kvitnúť na bledšie :D.
V zbierke mám aj:
MDL. einsteinii LF 55 Nevados Acay 4300 m.n.v Salta
MDL. einsteinii LF 55c Nevados Acay 4300 m.n.v Salta, čierne priliehavé tŕne
MDL. einsteinii R 509 Jujuy
MDL. einsteinii R 509 "oranžové kvety"
MDL. einsteinii v. aureiflora f. longiseta AVF 067
MDL. einsteinii v. nicolai
MDL. einsteinii LAU 477
MDL. einsteinii v. species
MDL. einsteinii v. schmiedcheniana
... tie, ale ešte nekvitli.
Obrázek
Obrázek
Z fotiek ,,poznám" ešte aj:
MDL. einsteinii SE 51, Amblayo Incahuasi
MDL. einsteinii MN 110
MDL. einsteinii MN 171a
MDL. einsteini v. neumannii n.n. MN 188
MDL. einsteinii v. gonjianii MN 211
MDL. einsteinii WR 509, La Quiaca, Jujuy
MDL. einsteinii v. aureiflora MN 112
MDL. einsteinii v. atrospinosa L 477
MDL. einsteinii v. auranitida
MDL. einsteinii v. conoidea L 533
MDL. einsteinii v. gonjianii WR 578
MDL. einsteinii v. huasinensis
MDL. einsteinii v. rubriviridis
MDL. einsteinii v. karreri
...už mám z toho riadny hokej, je to celé domiešané :D

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 24 čer 2010, 07:28

No a to je ono, koukneš na seznam a "AHA", LF55 a LF55C? Z jedné lokality, R509 a R509 -oranžové květy, ale zase z jedné lokality .....
longiseta AVF 067 materiál odkud? Od AVF? ......
No a je to tu, tak ještě jinač. Kopeček a na něm stráň, na kopečku občas proběhne koza. Ta na horní části kopne do kamene a ten se valí dolu a s kamenem sa dolu sesune i něco vegetace a semínek. Dole je víc spraše a hnusu, teda humusu a tak to tam roste a roste až dojde kaktusář a najde dvě rostliny, nahoře je taková malinká, nedoživená "var. minima"a ta dole je takový vykrmená "var. maxima". Tož co, mám dva druhy nebo alespoň variety. Co na tom že je to stejná kytka. Už se kaktusák nekouká v čem to roste, kde to roste, jak se to sem mohlo a nemohlo dostat a o kus dál že ta koza neběhala a tak tam dole nic neroste, ......... (nezasadil ty dvě spolu do stejného místa a substrátu a počkal až co na to jejich potomstvo v třetí generaci ve stejných podmínkách). Já jsem zastánce toho, že prvonálezce dává při popisu polní číslo. Ostatní, co na lokalitu dorazí, dávají svoje "pracovní označení", a to je už směrování jak jsem psal v předcházejícím. Je potom na ...... když skupina 4,6,8 lidí ve stejném roce - čase - hodině na jedné lokalitě padne na kolena a každý si sebere semínka a každý si je označí a najednou doma máme takový sortimen ajajajajajaj a každý "tu stou" kytku vidí jinač. No a navíc když to zakvete a pošmrdlá se to hlava nehlava, to je guláš. Plzeňáci dali návrh, označovat semínka a pokud mi někdo něco dává z jeho kultury, tak to musí být "pan kaktusář, co sám bzučí", ne pručí :twisted: protože jinač mám doma co? No? Zmr........... A když někdo řekne, jo ale to je samoopelivé, ano, dobře, ale .... Raději vlas, štěteček, chlup či vatu, nebo pampelišku, a "pobzučet" pod síťkou. Tak se "dělaj" semínka. Ne že po pěti letech marného snažení kdy mi kytka pravidelňe kvete a mám jenom jednu a najednou mám semeníček ... "no to je vzácnost, to musím draho střelit" ....... Pěstujme, zbírejme, ale hlavně držme sa zásady, když mám od někoho kytku jednu, tak nedělám semínka. Donést si alespoň dvě, tři, až tak pět je tak arurváten, a když nasaděj, tak šup pod dekl a sám je pošmrdlat. A udělat výsev a koukat jestli to drží formu. Až potom mám. A stále opakuji, psaát od koho to je, odkud to je, jak to vypadá v dospělosti u něho - nafotit, ...... Jestli tohle čte Pavel z Jeřmanic, určitě mi dá za pravdu. A kluci a holky co uměj udélaz semínka, jsou ale je i dost takových, co nevědí "vo co gou". Nepřikládám momentálně fotky, protože bych dával cizí peří.
:D Jinač lidičky pěstujte, kochejte se, je to náš psychiatr :wink: :wink: :evil: :evil:

Sulcorebutia

Příspěvekod Sulcorebutia » 25 čer 2010, 14:34

Velká část rebutií je samosprašná , to jeden z důvodů , že při dodrženy určitých pravidel jsou rostliny geneticky čisté. Např. oproti lobiviím , které rádo Dělají hybridy . Další velký problém je u starších zdrojů sběr ověřit čistotu např . WR (R) , L, KK . A zdroje.
Z přírodních lokalit je jednodušší vzít Několik hlav za 10 min . než nasbírat 30 semen za 1 h. : Idea : Z toho důvody se jenom ojediněle setko s nabídkou semen IS , ale sepíše že semena z rostlin IS.
To, že rostliny jsou uváděno jako krátkověké , tomu nedávám za pravdu. Mám několik rostlin ( trsy ) od otce , které mají min. 25-30 let .

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 25 čer 2010, 17:35

Souhlasím s tím, že staré zběry není možné dnes ověřit. Navíc, plno rostlin "bylo donesených" a ne sebráno na místě. Takže jak píše Philty, skutečně echt jsou sebraná semínka a z nich výsev. Jenomže nenapsal, že často zběrač podtrhne semeník a často se to pomíchá a často není nasbírané to co si přeji mít nasbírané, ...... je toho hodně. Ano, mám nejraději věci, které si donesu sám, přiznávám, má to svoje kouzlo. Ale to je už o něčem jiném, když se kouknu na kytku a vím odkud-kdy-jak-co okolo toho bylo, mít potom "svoji kolekci svojí cesty". Ale pro ostatní sme furt imrvére stále na stejném, mám z IS výsev a co dál, každý tam nebyl a nebude, ale rádby měl čistotu. Proto dbát na sprašování (teoreticky ani ty samosprašné pokud nemakáš jak máš, nemusí být echt, ani z daleka). No a řezat hlavy a to nosit domu? Tak se semena nedělají. No a ještě jak Philty píše, ano souhlasím stím nedumáním. Ale jenom u některých kytek, tam, kde je to jasné. Ale Mediolobivia einsteinii, ta jasná není a o tom je tohle vlákno. U starých dobrých druhů není o čem, souhlasím. Navic ani kolikrát dneska už ani nelze tu původní lokalitu najít, pěstovat a pěstovat - ano, touha po cedulkách a lokalitách, no kdo chce ať to má. Ale na druhé straně, plno kaktusáků nemá moc místa a je potom úžasné, že dokáží svoje rostliny nejenom pojmenovat, ale pamatují si i lokalitu, rozdíl mezi lokalitami a vědí o svojich kytkách všechno. Příkladem je náš Miro z Trenčína a jeho zmrzlíci. Tak že i nadále tvrdím, že čistota (semen) je ne půl života, ale celý. :lol: :lol: :lol:

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 38 krát
Kontaktovat uživatele:

E=mc.c

Příspěvekod jv3 » 26 čer 2010, 21:30

Pre Filorda.
Sú tam dve rastliny, obe vyšli zo semien od Drápelu označených Mediolobivia eisteinii. Na tomto obr. ich vidieť lepšie.
Obrázek
Patrí k nim aj táto z rovnakého výsevu.
Obrázek
Vysieval som vtedy samé mexico z juhoamerikanov len tieto a lobiviu ferox, takže u mňa k zamene nemohlo prísť.
Ja sa inak týmto druhom venujem len sporadicky a einsteinka ma zaujala hlavne ako symbol, pretože som pôvodne fizyk. Keď však vidím tie Kristiánove tak som v rozpakoch . Musím popozerať popisy vybrať nejaký smerodajný a potom si u niekoho vybrať rastlinu, ktorá bude najviac vyhovovať.
jv3

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Rebutia, Aylostera, Mediolobivia, Sulcorebutia

Příspěvekod Pavel Zouplna » 14 zář 2010, 15:39

UPRAVÉ V NOVÉ STRUKTUŘE

I když je tu už hodně tématických okruhů, některé skupiny kaktusů mi tu chybí. Třeba moje oblíbené rebutie a to vč. sulcorobutií, jak stanovil taxonom.

Jim je to asi jedno, jsou všechny nádherné a kvetou opakovaně ve dvou vlnách a okrajově skoro celou sezónu. Doufám, že tu najdu další obdivovatele, abych měl typy pro doplnění sbírky. Na úvod alespoň jeden pohled na kvetoucí skupinu.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 24 zář 2010, 08:28

Tuhle rostlinu nebo spíš její semínka jsem koupil jako druh Sulcorebutia gerosenilis, teď by měla patřit pod Rebutii canigueralii. Nemáte ji někdo vyfocenou v květu? A to zařazení odpovídá nebo je to jako problém Notocactus, který mi už naštěstí "srovnal klackem v hlavě" Jiří Kolařík?
Obrázek

pajitko85

Příspěvekod pajitko85 » 24 zář 2010, 10:25

Tuhle krasnou sulku mam ale fotku s kvetem jsem bohuzel nenasel. S tim systemem je to na draka. Ja mam u ni na cedulce sulcorebutia hertusii. Ale asi je podle meho "spravnejsi" s. gerosenilis a pro s. patriciae pak s. gerosenilis v. patriciae. Jsou to opravdu hodne podobne rostliny, myslim udelat z nich dva druhy je neopodstatneny...

At je to jak chce, tadle sulka je nadherna a to i kdyz nekvete, po celou sezonu je napadna svym okouzlujicim habitem. Toho si moc cenim.

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 24 zář 2010, 11:18

Zrovna jsem neco hledal okolo ayloster a našel toto, už jsem to sem fouknul i s překladačem, tak se potěšte. No a jestli nic nového, taky dobré.

http://translate.googleusercontent.com/ ... Vy1zSrmnFw

mamlas

Příspěvekod mamlas » 27 zář 2010, 13:22

Kytičky jsou moc hezké, snadno rostou a kvetou. Ale ekologické nároky jsou rozmanité a to i vrámci podrodu. Snad jen Rebutia sg. Rebutia jsou všechno obyvatelé skalek v pralese. Taky jsou velmi ohrožené , populace na jednotlivých stanovištích malé a vždy trochu jiné. Prostě pouhé druhové jméno nic neznamená, doporučuji vést sbírku důsledně podle nalezišť a množit pokud možno vegetativně. Ze semínek to pak brát jen jako okrasné rostliny.
Tady je skupina kaktusářů při pozorování rebucií u Tiraxi, Jujuy. Leje již třetí den v kuse, je 13°C a vůbec tropická polopoušť jak zákon káže.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 27 zář 2010, 16:29

Na kouzlo polních čísel jsem bohužel přišel až někdy před 3 lety. Z doby před tím mám spoustu krásně kvetoucích rostlin, nepokládám je za méněcenné, jejich květy potěší stejně, jako u jejich méně četných příbuzných s rodokmenem. Ale i když se už pár let snažím důsledně objednávat semena s původem, někdy to prostě nejde. U řady druhů prostě takové rostliny nejsou v běžné důvěryhodné nabídce. A pak člověk vezme za vděk i "plebsem" ...

Jedna z rostlin s původem (Rebutie kvetou ze všech mých rostlin ve sbírce snad nejdřív). Mám hezčí foto se spoustou květů, ale v poslední době mi Image S. bere jen některé fotky a otravuje s reklamama :|
Pavel

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“