Epifytní kaktusy

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 116 x
Obdržel poděkování: 176 x

Příspěvek od jezour » 08 pro 2007, 21:37

Předchozí léta jsem právě u této rostliny zkoumal, jak se bude chovat, když já něco změním.
Když jsem si ji koupil (myslím před čtyřmi roky), tak začala přesně na Vánoce kvést. Jakmile jsem ji ale dva dni za sebou nezaléval, shodila zbytek poupat. Příčína? Částečně moje skleróza... Hlavní příčina byla ale v tom, že rostlina byla při exportu z holandských pěstíren a také i v supermarketu, kde jsem ji koupil, zaléváno pravidelně ob den.

Co když ale rostlina shodí poupata? Není to přenosem a otáčením, protože svoji kytku otáčím denně (a co teprve pohyby při focení) a poupata neshodila. Je to způsobeno jinou příčinou - hlavně změnou teploty. Přenesete-li kytky z místnosti, kde byla nad topením při stálé teplotě, do místnosti, kdy je o 5°C méně a je přímo u okna, tak shození poupat je stoprocentní. Pokud je neshodí, tak se aspoň změní barevně.
Další příčinou shazování poupat je přílišná zálivka. Když rostlina stojí ve vodě (i když ji dáte na konci srpna a začátku září přísušek - období bez zálivky) není to pro ni nejlepší, protože ji uhnívají kořeny. Rostlina tudíž nemá o co se opírat a tak odmítá kvést.

A jak jsem ji dovedl ke květu já? Po přečtení všech odborných metod jsem si zvolil tu svou revoluční. Ty odborné jsou pro lenocha příliš náročné a složité. :lol: Od té doby jsem začal kaktus zalévat jen jednou týdně (shodou okolností to je každé pondělí) a odměnil se. Poupata byla znatelná již v polovině listopadu. Jakmile poupě doroste do 4 cm, začne se zvětšovat přímo před očima - při teplotě 23°C dokonce o 0,5 cm denně. Potom mu den trvá než se pořádně otevře a vydrží kvést 3 dny, potom uvadá. Můj první problém s kytkou se neopakoval (ten s tou zálivkou). Rostlina je totiž přivyklá dostávat vodu jednou týdně a kvete a kvete. Ani ji moc nemusím hnojit.

Někdo v odborné literatuře jsem viděl, že se mají před kvetením odtrhat malé články, prý brání kvetení rostliny a zbytečně ji vysilují. Sice nekvetou, ale kytku nevysilují. Kytku stačí párkrát přihnojit a cítí se krásně a nevysiluje jí to. I tak ale kvete kytka bohatě.
-- Administrátor --

Marles
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Marles » 22 úno 2008, 17:56

Mě každoročně kvete asi ve 4 etapách :D Je starý asi 25 let......... Nádherná podívaná

TASA

Phyllocactus a příbuzenstvo

Příspěvek od TASA » 24 lis 2008, 21:46

Zabývá se vůbec někdo pěstováním hybridů těchto krásných rostlin? Hledám, sháním, ale marně. Pomůže někdo?

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 24 lis 2008, 22:16

Phyllocactus je staré jméno, nyní jim říkáme Epiphyllum, existují stovky odrůd všech možných barev, tvarů květů, bohužel také neznám nikoho, kdo by se těmto systematicky věnoval u nás...přesto poradím kontakt v Německu, který používám já zde (volba: Pflanzen/Blattkakteen..., dají se zde sehnat jak semena epiphytů tak mnoho odrůd epiphytních kaktusů (firma zdarma zasílá i obsáhlé katalogy), odběry do Česka v rámci EU fungují bez problémů (přesto doporučuji odběry v teplých měsících roku) a zcela legalizovaně, rostliny jsou v perfektním stavu, poštovné není vysoké...přeji hodně zábavy s těmito našimi nejstaršími kaktusovými souputníky, kteří jsou poslední dobou jistě neprávem opomíjeny 8)

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Pěstování "zimních" kaktusů

Příspěvek od Petr z Čech » 26 lis 2008, 10:46

Zima bývá pro kaktusáře obdobím klidu, avšak i v tuto dobu lze s kaktusy provádět různé experimenty se zajímavými výsledky. Pro ten můj jsem si vybral asi nejběžnější, původem mexickou opuncii - Opuntia ficus-indica, která však běžně roste v Americe i severněji (jižní státy USA), vesměs však v oblastech nezasahující mrazy (u umělých introdukcí a kultur to již tak úplně nemusí platit, neboť např. v hornatějších oblastech Středomoří mohou být zimní teploty i pod bodem mrazu), tedy nejedná se o mrazuvzdornou opuncii v klasickém pojetí, přesto teoretická míra přežití se i u tohoto druhu v různých dokumentech uvádí až -10 st.C.. Sucho pro tento druh, je pro zimu nevyhnutelná podmínka, proto ani experiment nelze dělat venku, nýbrž používám zimní studený skleník. Zkušební materiál (4 měsíce staré semenáče) jsem rozdělil do 3 skupin, do první patří výsev ve volném záhonu v zimním skleníku, ve druhé je volný výsev ve studeném skleníku přikrytý sklenicí (studené mikroklima) a třetí skupina se zimuje klasicky na zimovišti při teplotách okolo +10 st.C., vše bude celou zimu v naprostém suchu.

Obr.01: Dosavadní minimální naměřené zimní teploty ve skleníku zatím dosáhly -3,4 st.C ve výšce 1 m a -1,4 st.C na úrovni záhonů, vysoký teplotní rozdíl byl dán rychlým příchodem mrazů, kdy půda byla ještě teplá, v současnosti 26-11-08, kdy chladné období je již ustálené jsou noční minimální teploty -0,1 st.C v 1 m a +0,4 st.C na úrovni záhonů, zmrzlý sníh na střeše skleníku vytváří izolační vrstvu, která mizí při denním poloslunečním svitu, tehdy teplota ve skleníku roste k +4,3 zem až +6,2 st.C. v 1m. Semenáče (24-11-2008) toto klima snáší beze změn či nějaké újmy.

Obrázek

Obr.02: Semenáče umístěné pod sklenicí jsou větší, což je dáno pěstováním v rozdílných podmínkách, kdy vyšší teploty a snad i vlhčí mikroklima pod sklenicemi na konci podzimu jim umožnily prodloužení vegetace.

Obrázek

Obr.03: Semenáče na zimovišti jsou srovnatelně velké s těmi z obrázku 02, suché zimování opunciím ve věku 4 měsíců nedělá naprosto žádné potíže.

Obrázek

Obr.04: Pro srovnání sem ještě vkládám obrázek zimovzdorné Opuntia phaeacantha, tato byla přes léto venku, viz kvalitní otrnění, jelikož si však z mladšího věku pěstování (přelívání) donesla handicap, v podobě hniloby krčku - viz foto (v současnosti stabilizováno) byla dána v časném podzimu mimo vlhké venkovní prostředí, kde by jinak ve vlhku hrozilo možné další hnití, do krytého skleníku, přesto ani toto opravovat nebudu a uvidím jak se postupem času sama vyhojí (jak jsem již uvedl toto slabé místo se nyní již nevyvíjí). V tuto chvíli prošla plynulým přizpůsobením se na chladné klima, krásně seschla a vypadá to, že je v dobré "zimní" kondici.

Obrázek

Obr.05: Jako dobrý a osvědčený indikátor chladu, resp. mrazu používám stromový tabák (Nicotiana glauca), který pochází ze severu Argentiny a jihu Bolívie. Má obrovské listy, které ani při teplotě okolo 0 st.C neopadají (resp.neopadají ani při mrazu to spíše zmrznou), při nízkých mrazech dokáží omrznout, pokud přijde následně teplejší období nad nulou opět rozmrznou, pokud trvá mrazivé období delší dobu tyto rostliny, resp. jejich listy nepřežijí. (Jedná se však o silnou invazní rostlinu, snadno se množící, s ročními přírůstky na řízcích až přes 2 metry). Tyto k chladnu tolerovatelné vlastnosti jsou mnohem propracovanější než u Hibiscus syriacus, který se mi neosvědčil proto, že pokud tomu mráz listy spálí už se nevzpamatují.

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 30 pro 2008, 10:46

Vinaři začali sklízet první ledové víno, což znamená, že teploty na vinicích klesají pod -7 st.C, také ve sklenících nevytápěných se dostáváme do vyšší fáze testů mrazuodolnosti, to jest teploty jsou po chladnější část dne nižší než -5 st.C (při této teplotě Nicotiana glauca umrzá), denní teploty nejsou mnoho nad bodem mrazu a co na to mé výsevy O.ficus-indica? Zatímco teploty do -5 s následným denním oteplením tento druh ve věku semenáčů přečkává vcelku bez problémů, teploty nižší než -5 st.C jsou již selektivní, tj. cca 95% semenáčů vymrzne (na jaké úrovni je poškození říct zatím nelze, neboť tyto semenáče mají pouze příznaky omrznutí (lesklé, výrazné vybarvení), vzniklé poškození se projeví později, přesto i u tohoto teplomilného, původem mexického druhu však lze i při mrazech do -10 st.C (v literatuře zmiňovaného minima) vyselektovat mrazem nepoškozené semenáče, pokud tyto přežijí budou předmětem dalších experimentů ve vyšším věku...

Obr.01: Mrazem vyselektovaný semenáč O.ficus-indica, který bez poškození přežil mráz -7,6 st.C (18,32 st.F = USDA 8b, což odpovídá území na americkém kontinentu pásu táhnoucímu se od severní Floridy, podél Mexického zálivu, středem jižního Texasu do severního Mexika, tedy území, kde se tento druh opuncie pěstuje nejseverněji.

Obrázek

Obr.02: Semenáče, které mráz ovlivnil, avšak není známá zatím míra poškození. Zajímavost je u semenáče nahoře, který z 1 areoly v tomto velmi chladném období vyprodukoval nějaký "novotvar".

Obrázek

Obr.03: Semenáče, umístěné ve vlhčím mikroklimatu, pod sklenicí také vymrzly. Vlhkost za mrazu nižšího než -5 st.C je zde spíše nevýhodou, do -5 st.C tyto byly také bez problémů.

Obrázek

Miroslav
Poděkoval: 68 x
Obdržel poděkování: 108 x

Příspěvek od Miroslav » 30 pro 2008, 15:15

Nazdar Petr, mám taký tichý dojem, že o tých semenáčoch je už teraz rozhodnuté. Ale radšej bych sa mýlil aj keď je to iba pokus.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 30 pro 2008, 18:22

:) jo tyhle letošní opuncky, které jsem nechal na zimu ve skleníku, to byl jen "odpad vysypaný z nevyklíčených misek" (na kaktusovém zimovišti mám pár set dalších semenáčů na další experimenty), takže se ztrátou těchto jsem i počítal, pro mne je důležité zjištění, že do -5 st.C jsou úplně stabilní (zcela bez ztrát), od -5 do -10 st.C pak už jde vybírat mrazuodolnější kusy (výsledek 5% z výsevu vyselektovaného na toto úplně stačí, kam bych je za chvilu dával), typ napůl kulturního druhu O.ficus-indica je svým výskytem teplomilnější než většina opuncií jihozápadu USA, kde je spousta zajímavějších druhů (O.engelmanni, O.basilaris aj.) a ještě víc forem, které se budu pokoušet podobným způsobem vyselektovat...a uvidím, teď už jen, abych měl dostatek plodů s lokalitou výskytu neb u přírodních trsů o tento pěstitelský materiál nouze opravdu není... :arrow:

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 04 led 2009, 11:32

jo Pepo, je to tak, sklenice je naprosto OUT, podle mne akorát poslouží k tomu, aby si sukulent udržel v sobě déle vodu (oblbne se, že klima není tak vážné, aby se připravil na holomráz), což ho ještě při nízkém mrazu do -5 st.C nezahubí (přeci jen pod sklenicí je tepleji), jakmile však mráz zintenzívní a teploty dále klesnou pod -5 st.C, stává se tento nadbytek vody smrtící...proto se i v literatuře nedoporučuje mrazuvzdorné sukulenty na zimu přikrývat, neboť vlhké mikroklima v zimě škodí, takže tento výsledek mého experimentu jen potvrdil známou skutečnost...

...avšak s Novým rokem se dostáváme do 3.fáze mrazuodolnosti, kdy teploty lezou hlouběji pod -10 st.C (letošní zima začíná být pro testy mrazuvzdornosti velmi přínosnou, navíc jde již několik týdnů, aspoň u nás pod vysočinou o klasickou "suchou verzi", tj. přišel silný holomráz na sucho, což je pro mrazuvzdorné sukulenty dobře, a v současnosti zasněžuje na zmrzlé, tj. opět žádná rozmrzající břečka a pro sukulenty tedy zase dobře, takže je mi až líto, že jsem letos nepřipravil si něco i na venek, ale jinak kaktusy i v promrzlém skleníku v zimě žijí.

Bohužel teplotní čidla na záznam historie teplot mi nad -10 st.C vypověděla ve skleníku službu (hold musím letos sehnat kvalitnější), takže mohu jen konstatovat, že jsem zatím naměřil minima -8,6 teplota na povrchu půdy, teplotu vzduchu mohu jen odhadnout a měla se tedy pohybovat okolo -11 až -13 st.C (mimoskleníková minima byla u nás okolo -17 st.C); "nepoškozenost" semenáčů O.ficus-indica klesla na 3,2%, je však nutno podotknout, že opuncie, na úrovni semenáčů, mají zajímavou strategii obrany proti vysokému mrazu, spočívá v tom, že nejdříve obětují děložní lístky (pozorováno nejdříve), poté více méně dochází k poškození otrněné části (epikotylu) - zde zatím nedokáži odhadnout rozsah a až úplně nakonec dochází k vymrznutí hypokotylu (který má nižší sukulenci), zde už vůbec nevím jak rostlinky dopadly, to uvidím až zjara, neboť u "nedovyvinutých", to je těch co měly nepatrný epikotyl to vypadá, že poškození je pouze na úrovni děložních lístků (tedy čím menší epikotyl tím odolnější, což je z pohledu obsahu vody logické). Denní teploty mi teď lezou nad nulu, za slunce i o pár stupínků víc, ve skleníku narozdíl od venku je minimální vlhkost, půda zcela suchá, tento režim velmi svědčí dospělým rostlinám, viz obrázek níže, kde O.phaeacantha si snad v těch mrazech i libuje (pro srovnání z čeho byla vypěstěná :lol: ), od listopadu ještě zesílilo vytrnění, glochídie jsou také na maximu a její vrásčitost je úžasná, kdo říká, že opuncky jsou v zimě šeredné tak nemá pravdu, jisté kouzlo mohou mít i teď. Je však pravda, že tato je v úplném suchu, tedy nemůžou k ní neduhy, které potřebují vlhčí prostředí (plísně, hniloby,houby..), kterými někdy trpí venku pěstované rostliny.

Obrázek

Marles

Příspěvek od Marles » 04 led 2009, 20:10

Já mám vše mrazuvzdorné 10cm pod sněhem :lol: Tam vzduch moc proudit nebude :lol: Řekl bych ,že letos zima není zas až tak špatná.

Assay
Poděkoval: 27 x
Obdržel poděkování: 62 x

Příspěvek od Assay » 07 led 2009, 18:40

Prídam aj ja pár svojich skúsenosti. Na dvore mám taku mini-skalku, na nej tri druhy Opuncii. O. fragilis, O. phaeacantha, nie som si na 100% istý či je to ona, a O. imbricata. O. fragilis, tak to je nezmar, tu ani naše vlhké zimy, len tak ľahko nezabijú.Nevýhodov je, že veľmi ľahko pušta články,
kedˇ cez ne prebehne susedova mačka, tak sú články po celom dvore. O.phaeacantha tá je tiež v pohode, pravidelne kvitne, a zima jej nerobí väčšie problémy.O. imbricata pre mňa najkrajšia.
Jeden článok som si doniesol v r. 1998 od p. Hajka z Třemošnej ČR. Dnes
je to 80cm vysoká rastlina. Občas nejaký článok zmrzne vyschne, a odpadne, ale inač je v dobrej kondicii. Zatiaľ ešte nekvitla, no verim že
čoskoro bude. Okrem Opuncii tam trápim aj pár Echinocereusov, Neobesseyi a Escobarii, ale tieto kaktusy tam skôr živoria ako žijú. Vlhko je veľmi veľký nepriateľ.
Tak tento Echinocereus reichenbachii odolával veľa rokov, no posledné dve vlhké zimy ho chudáka zabili.

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 16 led 2009, 14:43

tak arktický velmi mrazivý vzduch (aspoň u nás tu v Česku) nás opustil, teploty nevytápěného skleníku se mi přehouply do denních plusových hodnot a jen mírně mrazivých teplot nočních a jak to vypadá s mými semenáči O.ficus-indica? Jak je z obrázku patrné semenáče přešly mnoha mrazy (úplné promrznutí tkání), měřící technika mi sice během nejintenzívnějších mrazů vypověděla, ale mám zdokumentovánu nejnižší teplotu zem -10,7 st.C, teplota v 1 m pouze odhadem okolo -14 až -16 st.C, teplota půdy měřena nebyla (jelikož však okolní záhony byly vyhnojeny hnojem, lze usuzovat, na mnohem vyšší teplotu než-li byl promrzlý povrch půdy = toto hledisko podle mne je však velmi důležité a nelze tento výsev porovnávat se stejným, umístěným v miskách apod., neboť tepelný vliv tlejícího hnoje je významný).

Obr.: Nyní a během několika nadcházejících týdnů zjistím rozsahy poškození, na první pohled toho zatím mnoho vidět není, pokud usuzuji správně tak zatím vidíme jen zásobní pletiva přejitá silným mrazem (na foto již několik dní rozmrzlých, nyní již nezmrzají, protože teploty i noční jsou jen mírné), která lze regenerovat i znovu obnovit, to co je důležité je stav kořenové soustavy - zde si myslím, že díky vyšší teplotě půdy by poškození nemělo být, vodivých pletiv - zde předpokládám, že opuncie, ale možná i kaktusy všeobecně při postupném snižování teplot (přípravná fáze) vypouštějí tekutiny z "trubek", aby je mráz následně neroztrhal a růstového vrcholu - zde u některých jedinců je pozorováno nové, nápadně barevné (do hněda až červena) vybarvení otrnění; pokud je minimální (tedy již někdy naměřená) teplota pro tento druh opuncie -10 st.C, podle mne by alespoň část semenáčů měla tento stav rozdýchat.

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 17 led 2009, 09:41

ahoj Filipe, jo je to možné, že z těchto zmrzlých už nic nebude, přesto O.ficus-indica, resp. některé z příbuzných klonů tzv. plodových opuncií (to co často nazýváme O.ficus-indica je vlastně směs genů několika příbuzných druhů z podrodu Platyopuntia), které se pro tuto vlastnost (mrazuodolnost je vyžadována z důvodů pěstování spíše pro píci i v oblastech, kde občas mrzne - takže tyto klony nebudou v Evropě, ale jsou častěji v Argentině a jiných pasteveckých oblastech) šlechtí jsou dnes již docela krátkodobě mrazu odolné...zmíním zde ten zatím nejodolnější klon č.1464, který pochází z jižního Texasu a je znám pod jménem Opuntia ellisiana (je někdy považován za samostatný druh neb tyto opuncie jsou vždy genový mix, plody má malé, roste pomaleji proto se určitě nebude užívat k účelu plodů potravinářských), výzkum z Argentiny z let 2000-2001 ukázal, že už 1-roční rostliny O.ellisiana přežily -15 st.C, při mrazech -14,5 až -13,7 bylo u 2-letých poškození pouze na okrajích v rozsahu 0,9%....takže si myslím, že nějaká míra mrazuodolnosti i v těchto opunciích je...

v podstatě i ty mé "turecké" vykázaly úplnou suchou mrazuodolnost do -5 st.C (žádné ztráty), při cca -7,5 st.C došlo k výrazné selekci, kdy již nebyl zmrzlý jen velmi malý počet, při vyšších mrazech zmrzne vše ostatní...tyto dosažené teploty ukazují možnou adaptabilitu tohoto "potravinářského noname" klonu pro Středomoří odkud semena pocházela, kde teploty pod -5 st.C jsou spíše vzácné až velmi ojedinělé...určitě by bylo tedy velmi zajímavé zkusit vyset a nechat projít našimi mrazy opuncie tohoto typu sebrané na pastvinách jižní Argentiny či zmiňovaného jižního Texasu...u kulturních rostlin (zde probíhá někdy i šlechtění metodou in vitro, nejde tedy o rostliny s typickými vlastnostmi "divokých" jednotlivých druhů, nýbrž stále častěji vlastnostmi více druhů dodanými do genové výbavy výsledného klonu) nebude tedy opuncie jako opuncie... 8) :idea: :arrow:

gripen01

Dotaz na vánoční kaktus

Příspěvek od gripen01 » 13 úno 2009, 16:31

Zdravím,
vánoční kaktus mám po odkvětu už skoro měsíc v klidové fázi, nezalévám ho. Před týdnem jsem ho přesadil. Už se docela hodně scvrkl, vypadá to že chce vodu. Mám se pustit do probouzení? Je dobré ho napřed rosit? Nevím jestli to tento druh snáší, stejně jako sukulenty druhu Crassula nebo Pachyphytum. Ty už mám ostatně taky hodně svraštělé.
Děkuji za pomoc,
Tomáš

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 13 úno 2009, 18:20

vánoční kaktusy by se neměly scvrkávat, v dobré kondici zvládnou i víc než měsíc sucha bez těchto příznaků, důležité je ho udržovat i počas zimy v kondici občasnou zálivkou (v závislosti na tom při jaké teplotě ho zimujeme, viz čím vyšší tím častěji) - poslední dobou a nejen tyto epifyty, zalévám vodou, kterou nechávám ohřívat na radiátoru a musím říct, že na teplou vodu spousta rostlin "teple zimujících" reaguje v zimě příznivě (příliš dlouhé období sucha podle mne vánoční kaktus nevyžaduje), má taky rád když je blíže oknu (světlo)...takto je tedy občas zalévám a přesto počas zimy mi nerostou (nepřidává články a tak je to správně), no a od března se prostě zvýší frekvence zálivky, postupně se přihnojí a díky delšímu slunečnímu dni porostou zase jak diví (přírůstky 10-15 cm na sezónu jsou normální - závisí to na hnojení)...zcvrkávání jsem zaznamenal spíš jen u nadměrně přelitých (je to stromový kaktus a proto nesnáší když "stojí" ve vodě)...rosit tyto kaktusy lze, ale dělá se to spíš když je třeba je ochladit před přílišným horkem (samozřejmě někdo to nedělá vůbec, vánoční kaktus snese mnoho)... 8) :arrow:

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“