Epifytní kaktusy

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
epi-narr

Re: Phyllocactus a příbuzenstvo

Příspěvekod epi-narr » 22 říj 2011, 20:20

Zdravím všechny nadšence, dlouho jsem se tady hned po zaregistrování odmlčel, protože vetsinou jsem na nemeckem foru pro epicactusy (jak se nejnověji epiphyllum-hybridům říká). Doma mám klasické Ackermanniho cervene kvetouci hybridy, pak nejake hybridy Nopalxochia (tzv. Deutsche Kaiserin) a Heliocereusy (karmínové a krvavě červené) jsou ještě malé a nekvetly mi, stejně jako čekam snad uz na jaře konečně na kvety mych 5-ti Aporophyllů od známého z Vídně. V obýváku mám na parapetu Epiphyllum oxypetalum, které mi zrovna pred 14 dny v noci odkvetlo.. opravdový zážitek a noční vůně (můžu sem pak hodit pár fotek, samozřejmě bez vůně) :) No a pak mám ještě jeden úžasně rovně, kompaktně rostoucí hybrid, který má teď na zimovišti nasazené pupeny, tak uvidim, co z toho vzejde. Momentálně se mi podařilo po 2-mesicich zakorenit konecne Schlumbergeru opuntioides, coz je taky takova raritka, v CR ne moc k sehnani.......... Ted jsou vsechny uz ve sklepe s postrikem proti pavouckovi zazimovány, ale na jaře můžu poskytnout nějaké ty "větve" :)
zdravím, Martin

epi-narr

Příspěvekod epi-narr » 23 říj 2011, 15:19

Ahoj Jirko, tohoto pána neznám (nejsem totiž členem kakt. spolku), kde bych na něj býval možná narazil. Ale jestli máš na něj kontakt, byl bych za něj vděčný, protože těchto epi-nadšenců je tady opravdu poskrovnu.......

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 23 říj 2011, 16:28

No, on není až tak na epifyla, ale spíše na ostatní hybridy...Helio,... Na Pobeskydí měl právě přednášku o těchto kvetoucích hybridách, které sám vytváří...kouzelné, barvy skoro jako u orchidejí...

...byli jsme tam 9.září a to už moc kytek nekvete...nicméně...jsou to hybridy zejm. Echinopsis, Lobivia, Tricho-,Helianthocereus, Ackersia,

...i když jaksi nevím, co bylo s čím kříženo, mnohé věci jsou už i multihybridy...a při překladu přednášky na Pobeskydí jsem se pak už ve jménech ani neorientoval....jooo, je to obor sám pro sebe...jinak tam z těch podobných epifylům měl tak ten typický Hylocereus, na který intenzivně roubuje, aby viděl, jaké květy mají jeho kříženci....

epi-narr

Příspěvekod epi-narr » 23 říj 2011, 18:07

Joo takhle?! No musím uznat, že ty barvy jsou fakt luxusní. Já osobně, nejsem příznivcem roubovaných kaktusů,mě se to nějak vnitřně nelíbí. Ale proti barvným hybridům nemám naopak vůbec nic. Pokud se člověku podaří vytvořit zdařilou barvu a třeba prodloužit i trvanlivost květu, tak proč to nezkoušet i nadále. Takže hybridizaci zdar! :)

xpcom

Vánoční kaktus - scvkrlé listy

Příspěvekod xpcom » 10 bře 2012, 02:58

Ahoj.

Mám vánoční kaktus. Dřív byly ty listy takové plné, ale postupně se stávalo, že se začaly scvkrávat. Zkoušel jsem ho přesadit, nepomohlo to, zkoušel jsem ho víc zalívat, ale to taky nepomohlo (když jsem ho víc zalíval, tak listy uhnívaly). Netušíte, co s tím dělat, aby měl zase plné zdravé listy?

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: Vánoční kaktus - scvkrlé listy

Příspěvekod Pavel Zouplna » 10 bře 2012, 09:43

Doporučil bych ho přesadit do přiměřeně velkého květináče, přitom zkontrolovat kořeny (poškozené odstranit, ale jestli jsou v pořádku, tak nenarušovat zbytečně moc jeho kořenový bal, jen z povrchu odstranit starou zeminu) a po zmrzlých postavit do zahrady bez podmisky na místo bez poledního úpalu - v polostínu. Zalévat nepravidelně, tak 2 - 3x za týden. V září přestat na měsíc zalévat, aby nasadil hodně na květ. Domů ho vrátit, až budou hrozit mrazíky (to říkám pro jistotu, těm mým pod stromem nějakých -1 až -3°C vůbec nevadí, když následuje teplý den) ... a pak už se jen těšit z mnoha krásných květů.
Když se jim přestalo doma líbit, byla na vině vždy přemíra zálivky, ne sucho! Začnou jim hnít kořeny a nemohou se napít. V misce jim nesmí stát voda. Proto misky na léto odstraňuju (v bytě mi to neprošlo ... :lol: ).
Pavel

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 106 krát
Obdržel poděkování: 148 krát

Příspěvekod jezour » 10 bře 2012, 10:05

Z popisu bych řekl, že se rostlina nedokáže napít. Jak často ho zaléváš?

Pavel poradil velmi dobře. Vánoční kaktusy mívají poměrně velký kořenový bal. Vyplatí se je dát do velkého květináče. Mají rádi také dostatek živin. Zálivka je nutná nepravidelná. Zalévají se častěji než jiné kaktusy, ale nesnáší přílišnou vlhkost a stojatou vodu v podmisce.
-- Administrátor --

xpcom

Příspěvekod xpcom » 11 bře 2012, 02:38

Zalívám ho jednou denně, ale málo. Když jsem zalíval víc, tak ty listy uhnívaly. Je nějaké přesné množství vody, jak moc se má zalévat?

Ven ho dát nemůžu, protože žiju v bytě. Vím, že se mají dávat do studenějšího prostředí, ale nic studenějšího tu v bytě není.

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 106 krát
Obdržel poděkování: 148 krát

Příspěvekod jezour » 11 bře 2012, 10:27

Jednou denně je i na tuto rostlinu příliš často, rostlina nedokáže všechnu vodu spotřebovat. Když má déle vlhko u kořenů, kořeny začnou hnít, rostlina není schopná napít se. Těmto kytkám klidně stačí zálivka jednou za týden. Zaleješ kytku pořádně, voda projde celým květináčem i do podmisky a potom ji necháš bez zálivka (u mě např. jeden týden).
Skupina vánočních kaktusů patří mezi teplomilné, mají rády teplo během celého roku. Musí se každý den prohřát, noční pokled teploty jim potom nevadí. Dlouhodobé nízké teploty však nevydrží.
-- Administrátor --

Farrael-Sama

Příspěvekod Farrael-Sama » 04 dub 2012, 19:44

Ježour má pravdu. Já mám sice velikonoční, ale to je to samé. Jednou za týden a stačí. Hezky přitom roste a vegetí.

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 38 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Epifytní kaktusy

Příspěvekod jv3 » 10 črc 2013, 11:47

Tento Phyllocactus som vypestoval zo semienok označených phyllocactus-rôzne, nepamätám už od koho (hľadať sa mi to nechce) a do kvetu vydržal len jeden, škoda, ktovie ako by kvitli ostatné.
Obrázek
jv3

juniperbushman

Příspěvekod juniperbushman » 18 črc 2013, 14:21

jv3 píše:Tento Phyllocactus som vypestoval zo semienok označených phyllocactus-rôzne, nepamätám už od koho (hľadať sa mi to nechce) a do kvetu vydržal len jeden, škoda, ktovie ako by kvitli ostatné.
jv3

Taky ostatní semenáče by zřejmě kvetly podobně. Rostlina na obrázku se nejvíce podobá Epiphyllum crenatum. Stačí, aby rostliny měly nějakého společného botanického předka, a tento předek tvrdě prosazuje své geny v potomstvu. Navíc semenáčky, které se geneticky nejvíce blíží botanickým předkům, jsou nejživotaschopnější. Jedná se vpodstatě o negativní heterózní efekt. Dále mám podezření, že některé rostliny z tohoto ranku jsou částečně samosprašné.
Letos jsem vysel spoustu vlastnoručně sklizenych semen z epikaktusů a obávám se, že taky bude převažovat Epiph. crenatum.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 22 črc 2013, 22:10

Takový ten "bauhauzový" ripsalis...

Obrázek

...ovšem za ty roky pěkně narostlý...a kvete fantasticky, jistě 100 květů najednou...v zimě nasucho na schodech a od jara venku pod ořechem s ranním sluníčkem...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 22 říj 2013, 12:52

...a jak se Oli starala o tento "bauhauzový" ripsalis, který před asi 14 dny schovala do pokoje...ukazuje další foto...

Obrázek

...je jich tam těch plodů hodně...a vypadá to, že zase v pokoji pokvete, což dělá každý rok...Plody jsou typické "ptačí" plody...ptáci je sežerou a někde i zbytky se semínky vys.... a v úžlabí větví stromů vyklíčí nové semenáče...
V Campo Quichano jsem viděl podobné na vysokém stromě...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 28 říj 2013, 12:09

...tak dnes svítí sluníčko, ale...asi se už ochladí a nastane podzim...tedy - na stromech už ani moc listí není...tedy dnešní tři fotky květů...

A protože už budou Vánoce...tak dva motivy...

Obrázek

Obrázek

jsou to kultivary, u kterých se dá pěstováním ovlivnit dobu kvetení, tedy máme jak vánoční, tak i velikonoční kaktusy, máme tedy i na dnešní svátek kvetoucí "Československé" kaktusy... :idea:

A třetí fotka je druhu, který je tu v krátké době potřetí...ten "bauhauzový" ripsalis...někde jsem viděl i jeho jméno...kouknu...

Obrázek

tentokrát tedy s plody i květy...

Ví někdo to jméno???

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“