Echinocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Philty

Příspěvekod Philty » 18 zář 2010, 22:42

nevim jak moc je důležitý UV ohledně vytrňování ale donutili ste mě hledat...

kupříkladu sem narazil na tohdle:
http://sf.zcu.cz/rocnik06/cislomm/w_zareni.html

zajímavý je to ohledně propustnosti skla -->

z toho plyne, že neni UV jako UV a s tou propustností to neni jen tak...sou různý vlnový délky, ale který sou ty pravý?

Doufám, že sem přispěje Petr z čech nějakou odbornou hypotézou, aby mě ušetřil práci... no a já jdu zatim hledat dál....

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 24 zář 2010, 08:19

Zajímavý článek. Můj informační zdroj, který tvrdil, že UV záření potlačuje růst rostlin do výšky, jsem zatím nenašel. Ostatně, pokud si pamatuji, o druhu UV tam nic nebylo. Takže musím hledat dál, abych zjistil, jestli moje klasické čiré sklo propouští to, co moje rostliny potřebujou.
Pavel

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 24 zář 2010, 17:52

Pod sklem se neopálíš (maximálně dosteš úpal nebo úžeh :mrgreen: ). Takže si myslím, že pro rostliny i lidi bude lepší pobyt na přímém slunci, bez skla fólie, ...

mamlas

Příspěvekod mamlas » 27 zář 2010, 08:22

Ano, jednoduchej test: dvě hodiny přesazování za slunečného dne:
- opálil ses (případně spálil)= UV propouští, třeba jako můj foliák s kašírovanou folií
- neopálil ses= UV nepropouští jako můj skleník
Ale některý sklo propouští docela dost UV - nejvíc v životě jsem měl spálené ruce na volantu za předním sklem Peugeot partner na své první dovolené v Argentině

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 27 zář 2010, 09:13

Asi to moje sklo část UV propouští, protože některé kaktusy pod ním získávají načervenalou barvu pokožky, což se v jiných podmínkách (prokazatelně neprostupných) nedělo. Ale změřit do nedokážu ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 27 zář 2010, 17:54

No, pěstoval jsem část rostlin pod širákem..., ale letos na jaře jsem je přemístil do polykarbonátovníku...a třeba takové Echcer. stramineus má trny snad ještě větší a vybarvenější než pod širákem, rovněž tak ten "dubius" (= také stramineus), co jsem před 3 lety dovezl jako větší kytky právě z Plzně a i řada jiných kytek (lobívky, echinopsy,...) vypadá lépe...a to se nedá říci, že by v Brně bylo zima v létě pro ten širák...posuzuji ale jen jeden rok změny! Ale uvidíme dále. Myslím, že záleží na více parametrech a jen UV, byť ho na 100% polykarbonát filtruje (normální sklo také, jo - to helioska bude jiná), neřeší dlouhé či krátké trny...a Pavle - začervenání epidermis je způsobeno i teplem a suchem, třeba mé alojky jsou načervenalé, či anakampserosy, ale i semenáče tefráků, které už něco vydrží...

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 27 zář 2010, 20:03

Ono to pod krytom môže niektorým prospievať preto, že majú viac tepla, preto trnia.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 27 zář 2010, 20:06

No, je to asi bouře v hrnku vody. Donutili jste mě hledat na internetu a tak jsem zjistil, že informace jsou různé. Dle výrobců ochranných fólií (http://www.librax.cz/katalog/folie-na-sklo/) sklo UV propouští a je třeba se chránit, pěstitelé masožravých rostlin se taky nemohou dohodnout. Asi jsem konzervativní, ale když jsem se po asi 25 letech kaktusaření v provizoriích dočkal menšího skleníku, chtěl jsem něco klasického, protože polykarbonátům jsem nevěřil (výrobce mi sliboval, že garantuje 10 let a já měl před očima zámecké skleníky, které přestály mnoho desetiletí) a sklo helios se mi na vysokohorské rostliny zdálo tmavé. Teď si myslím, že je to jedno. Podle toho, co říkáš, máš rostliny z podobných oblastí a nadmořských výšek a přitom nám oběma kvetou a nevytahují se (u mě 3 léta). Navíc se rád kochám pohledem z obýváku do skleníku přistaveného k jižní zdi opodál stojící hobbydílny. Hlavně že mě v něm nepřekvapí nečekané mrazíky (nejsem z Brna, letos bych řekl, že ze Sibiře).
Pavel

mamlas

Příspěvekod mamlas » 29 zář 2010, 08:52

Délka a mohutnost trnů nemá nic společného s přítomností UV záření, ale s rozdíly teplot. Takže venku budou trny lepší než ve skleníku s okurkama, ale horší než v kaktusovém skleníku, který je otevřený i v noci. Vedle dostatku tepla jsou pro trny důležité právě rozdíly teplot mezi dnem a nocí a ty u nás jsou 10, maximálně 15°C ve srovnání s 20-30°C v domovině. Zvětšit se dají třeba vhodným režimem větrání skleníků či pařenišť ale třeba i umístěním rostlin na místa, která se více zahřívají, jako jižní zdi, ploché střechy a podobně. Já jsem značně vylepšil otrnění svých lobivií pentlandii a ferox, když jsem je dal na jižní balkon, který v létě ještě dvě hodiny po západu slunce pálí do nohou.

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 109 krát

Příspěvekod Zdenda » 29 zář 2010, 09:16

S tímto názorem, Milane , souhlasím.Problém však je ve větrání během dne právě u skleníku nalepenému ke zdi.
V době veder, kdy si právě větráním a tím i snižováním teploty zkracujeme dobu stagnace, nemůže toto u zdi fungovat.Noci jsou teplejší než pouze pod přístřeškem.
Proti tomu mimo dobu stagnace je to asi velmi dobré řešení, protože mám zkušenost, že díky nižším teplotám pod folií a to díky otevřeným bokům rostou kaktusy velmi pomalu.Zvýšením teploty přes den by jistě nabraly vyšší tempo.
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 29 zář 2010, 12:49

Ano - skleníkem, nebo pařeništěm se urychluje růst rostlin, protože průměrná teplota je vyšší jak u nás, tím podmínky pro růst jsou delší, většina kaktusů pochází ze subtropických oblastí. I ve vysokých horách je v Argentině přes den vysoká teplota a pro neustálé slunce, je jasno i v noci a tím i vyšší teplotní kontrast. To zejm. horské kytky milují....Na rozdíl od Milana si myslím, že i UV má na trny vliv, protože ve vysokých horách je vyšší složka UV záření, ale nižší průměrná teplota a UV bude mít i mutagenní vliv...rostliny se tedy budou chránit, chránit tělo proti tomuto záření. Jisté je, že i v 4000m jsou některé lobívie skoro neotrněné, ale zase - jsou malé a kolem rostou různé traviny a keříky, jsou tedy částečně zastíněné, větší kytky (soehrensie, denmozy, C.boliviana,...) jsou vždy velmi otrněné... Ale - pro optimální vytrňování to bude spíše komplex všech podmínek a hledáme v kultuře spíše jistou optimalizaci a je fakt, že mimo volnou kulturu se UV ke kytkám ve sklenících či pod polykarbonátem až tak nedostane...a rostliny přesto dobře (mohou) vytrňují...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 30 zář 2010, 20:30

Pokud jde o větrání skleníku u jižní zdi, mám opačný názor, než Zdenda. Mám skleník právě u jižní zdi, před výstavbou skleníku jsem tam naměřil ve volné kultuře v létě 55°C, po výstavbě to kleslo na max. 35 až 45°C. Větrání je nejúčinnější průvanem právě skrz tuto zeď, její severní strana je totiž výrazně chladnější. Tím se docílí právě ty velké dvacetistupňové rozdíly mezi dnem a nocí, o kterých psal Jirka. A pokud jde o trny, bude něco na Milanově názoru o teplotách. Moje Lobivie ferox byly pod volným nebem (100% UV), ale po přenesení do skleníku (určitě méně UV) se nové trny rázem výrazně prodloužily. Takže, když o tom tak přemýšlím, beru zpět svůj názor o dominantnosti faktoru UV záření pro kaktusy.
Pavel

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 109 krát

Příspěvekod Zdenda » 01 říj 2010, 07:50

Pavel napsal:
Větrání je nejúčinnější průvanem právě skrz tuto zeď, její severní strana je totiž výrazně chladnější.

Pavle nevím jak to myslíš s tím větráním.
Ochlazování, tomu bych rozuměl, ale přívod vzduchu přes zeď?

Jinak ale je potřeba tedy ještě rozlišovat zeď samostatnou a zeď jako součást domu!
U zdi jako součásti domu asi tato možnost ochlazování odpadá, nebo snad ne?
Věčný začátečník Zdenda

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Příspěvekod miro » 01 říj 2010, 08:55

No nemám takhle řešený skleník ale musím napsat. Jeden zahradník v České Kamenici měl skleník nalepený na zeď a protože se vrhnul ze zeleniny na kytky, tak potřeboval chladit. Ve skleníku do zdi proboural dvě díry, jednu u stropu, tam dal trubky od topení a postavil si "komín" a druhou díru dal na druhou stranu skleníku a trubkou ji protáhnul přes okno do sklepa, tam dal ventilátor a hotovo. V pařáku to pustil a bylo tam příjemně luftováno.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Pěstitel (nejen) bodlá

Příspěvekod Pěstitel (nejen) bodlá » 01 říj 2010, 11:22

miro píše:No nemám takhle řešený skleník ale musím napsat. Jeden zahradník v České Kamenici měl skleník nalepený na zeď a protože se vrhnul ze zeleniny na kytky, tak potřeboval chladit. Ve skleníku do zdi proboural dvě díry, jednu u stropu, tam dal trubky od topení a postavil si "komín" a druhou díru dal na druhou stranu skleníku a trubkou ji protáhnul přes okno do sklepa, tam dal ventilátor a hotovo. V pařáku to pustil a bylo tam příjemně luftováno.

K tomu lelze než doporučit článek "Zemní výměník pro kaktusáře" od Milana Douděry na www.kkplzen.eu

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“