Echinocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
petrcactus

dědičné znaky jsou jasné

Příspěvekod petrcactus » 10 lis 2007, 02:50

Ještě doplňuji , že semena ( čili ten nejprůkaznější znak ) jsou jasně Echinocactus horizonthalonius , nikoli Echinocactus platyacanthus , ačkoli na nalezištích se vždy vyskytují oba druhy rostoucí vedle sebe . Proto došlo k popisu poddruhu (geografické rasy ) od Echinocactus horizonthalonius , jemuž je "diabolicus" nejblíže příbuzný . Opticky stonek a otrnění jasně bijí do očí , že jsou tam "oba druhy v jednom" , taxonomicky je závěr tento .
Kdyby semena byly odlišné od obou druhů , musel by být popis Echinocactus X diabolicus species nova ( rodiče HOR a PLAT ) .

Trochu podobná situace je u kočky ze Zacatecas , kde stavba bradavky a tvar a struktura květu je obojetná ( čili A. kotschoubeyanus + A. fiss. lloydii ) , avšak semena patří ke kočce . Ale ta kočka čeká teprve na zpracování .

PK

Radek

Echinocactus grusonii

Příspěvekod Radek » 18 říj 2008, 18:26

Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč se objevuje ve většině sbírek E. grusonii takový jakoby vytáhlý a na záběrech z přírody ( většinou Kanárské ostrovy ) jsou to takový krasavci, kulatý a nízký ? Je to nějakou chybou pěstitelů ? A na závěr bych se chtěl zeptat, zda-li lze takovou vytáhlinu uvést do stavu kulaťoučkého ? Třeba přesazením do většího květináče, širšího, nebo jestli je to navždy ztraceno ...

cykas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cykas » 18 říj 2008, 18:58

Mám 3 dost velké grusony, určitě jim bude kolem 25 - 30 let, celou dobu je mám venku na přímém slunci s osatními kaktusy, tedy žádný skleník,...Pouze když jsou delší deště, dávám stříšku z PVC(cca 15 dní v roce). Téměř je nezalévám, vše zvládne déšť
Určitě nejsou vytáhlé, mají větší průměr než výšku.

Takže pro shrnutí: Vytáhlý gruson = pěstování v bytě nebo ve skleníku. Ještě horší než sklo jsou různé polykarbonáty,... :D

Laci Kele
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 52 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Laci Kele » 20 říj 2008, 21:10

Pánové, můžete to vysvětlit s tím polykarbonátem? Jaké má podle Vás chyby?
P.S.:ja také pěstuji své rastliny "nahoře bez", a příští rok si postavím větší, dobře větranou fólii...

kmet

Příspěvekod kmet » 22 říj 2008, 01:11

Polykarbonát bych až tak nezatracoval. Zvlášť v těchto dnech stříška nad stolem přijde vhod.Už bych si netroufal nechat kytky zmoknout a s polykarbonátem se snadno manipuluje.
Jen jsem ještě nepřišel na to, jak dokonale ucpat ty dutinky,aby se tam nedostávala voda.
Zdendou se nedej zmást nejspíš se jen trochu zasnil.

oapk1
Obdržel poděkování: 2 krát

Příspěvekod oapk1 » 22 říj 2008, 08:27

Každý má svoje postupy a svoje osvečené materialy, ktoré
používa. Mám polykarbonát ako striešku a skutočne sa sním ľahko
manipuluje a rastliny vôbec neprotestujú.
Pre Kmeťa:
Jen jsem ještě nepřišel na to, jak dokonale ucpat ty dutinky,aby se tam nedostávala voda.

Myslím, že sa na to používa alumíniová lepiaca páska.

Philty

Příspěvekod Philty » 22 říj 2008, 09:14

Rozdíl mezi fólií a polykarbonátem bude nejspíš u venkovního otevřenýho pařeniště nulovej. Polykarbonát je drahej, ale šikovnej z hlediska lehkosti a tím snadný manipulace, snadný montovatelnosti a taky odolnosti. Pokud se správně nainstaluje stranou s uv filtrem aby nezežloutl a zalepí se dutinky al páskou, tak je ok. Jediná otázka je si říct esli do něj člověk chce investovat nebo ne.

Judita

Příspěvekod Judita » 22 říj 2008, 09:55

Polykarbonát je na stříšky fakt skvělý. Navíc ty slabé desky nejsou o moc dražší než sklo. S různými fóliovými kryty si člověk užije. Stačí pár malých dírek a ochrana před deštěm se mění v cílené utopení zrovna těch nejvzácnějších rostlin, které v lijácích stojí po kolena ve vodě. Špatně připevněná fólie je lahůdka pro vichr, samozřejmě vzápětí následovaný šikovným krupobitím. I to jsem již zažila. Alu pásky se dají koupit v hobby marketech, navíc se tam prodávají i plastové či kovové samosvorné profily či různá "elka", takže si můžeš vyrobit skutečně profesionálně vypadající stříšky. Další možností zakrytí jsou různé vlnité a trapézové plastové desky. Každý koníček něco stojí. I když se dnes vyrábějí fólie s daleko větší odolností proti UV záření, potahovat každých 3-5 let fóliovník taky není zadarmo. To si musí každý vyzkoušet a propočítat sám. Horká léta posledních roků lákají k volné či polovolné kultuře, ovšem stejně může přijít série studených a vlhkých letních měsíců. Musíme být zkrátka připraveni na všemožné alternativy. Se skleníkem mám teprve roční zkušenost. Můžu zatím pouze konstatovat, že rozhodně vyhovuje Stenocactusům, Coryphanthám, Mammillariím, k duhu jde i Parodiím. U ostatních rostlin jsem nějaké dramatické rozdíly neshledala. Skleník mám opravdu "skleněný", takže zkušenosti s polykarbonátovým skleníkem nemám.

jozef76

Příspěvekod jozef76 » 16 zář 2010, 19:13

Ja tiež pestujem Echinocactus grusoni, ale bez sklenika, či polykarbonát, výsledok rastu vám ukážem fotky, polievam 2x do mesiaca, a hnojivo tiež.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Echinocactusy poznám dobre, viem veľa sú úzke a vysoké, alebo menšie trne, kvôli nedostatok slnka!, Správny Echinocactus by mal byt veľmi široky, mohutne trne, krásne sfarbené, a samozrejme gulaté a nizke či vysoké, podla toho,na ake podmienky sa nachádza!!. Nie úzke a podlhovasté. :roll: :roll: :roll:
Naposledy upravil(a) jozef76 dne 17 zář 2010, 14:57, celkem upraveno 1 x.

kadrnožka
Moderátor
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

echc.grusoni

Příspěvekod kadrnožka » 16 zář 2010, 20:32

Nemám to odměřené ... , ale rozdíl by mohl být jen v tom, jestli jim pod polykarbonátem nechybí to odfiltrované UV záření, které v přírodě nikdo nefiltruje. V našich podmínkách je většinou slabší a ještě jim ho vezmeme ...
-ono-

Pěstitel (nejen) bodlá

Příspěvekod Pěstitel (nejen) bodlá » 16 zář 2010, 21:04

kmet píše:Polykarbonát bych až tak nezatracoval. Zvlášť v těchto dnech stříška nad stolem přijde vhod.Už bych si netroufal nechat kytky zmoknout a s polykarbonátem se snadno manipuluje.
Zdendou se nedej zmást nejspíš se jen trochu zasnil.

Jak dokonale ucpat dutinky? No nejlepší je koupit polykarbonát trapézový místo dutinkového...
Pevnost je obdobná, ale je tenčí, takže by měl mít lepší prostupnost světla než dutinky. Nehledě na to, že jsem ještě neviděl dutinkový polykarbonát, který by nebyl po pár sezónách aspoň někde zelený a tudíž pro světlo téměř neprostupný.
Trapézový polykarbonát používám již 4 sezónu na přístřešku "luftovníku" bez bočních stěn a je to naprosto úžasný materiál. Ale pozor, občas je ke koupi trapéz z PVC, ten nebrat! Ten se za pár sezon pozpadne. Jedině polykarbonát, trapézový...

kmet

Příspěvekod kmet » 16 zář 2010, 23:38

Vida jak elegantní řešení! Z výše uvedeného důvodu a taky kvůli skladnosti a ceně jsem ustoupil od systému po zahradě se různě povalujících dutinkových desek, které jsem v případě blížícího se slejváku zasouval do drážek nad stoly a pokorně se vracím k rolovacím stříškám z kašírované folie.
Jinak si ale myslím, že diskuze o tom, jaký materiál na stříšky nad stoly, nebo jestli nahoře bez, nemá význam. Nad stoly se dává stříška v případě řádění živlů a pak je kytkám jedno, pod čím jsou schované, i kdyby to bylo třeba dubové prkno.Nechápu propagátory „nahoře bez“, že si tak málo cení svých kytek. Pokusy, jak velké kroupy snese ten pěkný gruson, jestli ho nevyplaví průtrž z květináče, nebo jak mu bude vyhovovat sněhová přikrývka mi připadají nesmyslné.

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 110 krát

Příspěvekod Zdenda » 17 zář 2010, 07:37

Ano Zdenda se zasnil.

Žádná novinka to však není, neboť jsem to tam i napsal.

A teď k věci:
Bude mě to sice jakousi korunu stát, ale mám to vymyšlené tak, že polykarbonát budu odsouvat-jako přikrytí bazénu.
Znamená to, že budu-li chtít nechám kytky zmoknout, nebo mohou mít přímé slunce a na podzim hlavně rosu.Té ve skleníku těžko docílíte, stejně jako přímého slunce.Samozřejmě u pulťáku ano, jenže v pulťáku si nesednete za deště, nemůžete v něm pikýrovat, ani přesazovat apod.
Mám ale velkou výhodu v tom, že podnikám doma, takže můžu mechanismus podle potřeby obsluhovat.
Nemyslím si, že jsem génius proto přivítám oponentní názory.
Věčný začátečník Zdenda

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 17 zář 2010, 09:11

Polykarbonát doporučují pěstitelé orchidejí, protože produkují rozptýlené světlo a rostlinám se nemusí stínit. Na kaktusy to má stejný dopad, jako pěstování za jižním oknem. Neumím si Zdendo představit, jak budou na to reagovat Tvoje rostliny - myslím, že jim bude slunce velice chybět. Sám mám na skleníku poctivé sklo (rozptylové si musel dodavatel nechat doma) a mimo prvního týdne v březnu, kdy vyndavám kaktusy na letní stanoviště, jim nikdy stínit nemusím. Pod fólií mi trny moc nedělaly, navíc tyhle plasty rychle stárnou a ta lehkost a mobilita má podstatnou nevýhodu asi tak 2x za rok mi je vichřice rozházela po zahradě (bydlím na kopci). V zadní části skleníku mám část střechy z filonu (nový materiál, který dodávají polykarbonátníci na střechy - je levnější, dobře se skladuje - stočí se do role jako fólie, je jednovrstvý a nebrání prostupu UV záření) na stínomilné rostliny a semenáčky a i tak je rozdíl proti sklu je značný. A k tomu nahoře bez - letošní rok jsem si skleněnou střechu nemohl vynachválit - mimo 3 týdnů v červnu pořád zima, déšť, přeháňky a mlha. Kaktusy, co mám ve skalce, jsem ani nemohl pořádně vyfotit, jak měly orousané květy. A v nevytápěném skleníku mají letní sezónu od března někdy až do prosince.
Pavel

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 110 krát

Příspěvekod Zdenda » 17 zář 2010, 09:47

No on tam ten PC bude jen na občasné přikrytí, jinak budou kytky "nahoře bez".
Letos by byly asi přikryté pořád, to máš pravdu, ale v té zimě se jim nechtělo zase v pulťáku moc růst.
Věčný začátečník Zdenda

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“