Echinocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 345 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Echinocactus horizonthalonius

Příspěvekod Jiri Kolarik » 18 srp 2011, 09:02

...a z předchozí lokality ještě ta největší která tam byla (= kterou jsme našli)...je opravdu impozantní...

...první obrázek ukazuje tuto kytku v porovnání s keři okolo..., které nejsou zrovna malé...

...průměr je kolem 18cm a výška ke 40cm...a pohled do temene...ukazuje ten poměr jako by menších trnů...

...kytka je v plné síle, přestože je to už tedy letitá kráska...myslím si, že tipovat věk nebude jednoduché, ale už hodně...
Přestála letošní mrazy v pohodě. Na této straně kopce nebylo moc kytek poškozených či mrtvých, ovšem tato musí být velmi odolná...většinou podléhají ty větší... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 srp 2011, 23:08

No, jsem si také skoro jistý, že za 10 let budou drobné rozdíly, ovšem v rámci každé populace budou ty rozdíly menší...myslím si, že asi bude časem třeba sestavit jistou mapu lokalit, kde bude zobrazen nějaký "typ" lokalitní, resp. jistá podoba, která bude pro tuto lokalitu (a okolí) typická a bude platit jistá podobnost...takže se těším...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 06 zář 2011, 17:19

Tak zatímco předcházející dvě lokality byly v NM, sice na dohled už Texasu....následující lokalita je už pod El Paso vedle silnice č.10...zastavujeme na typickém kaktusovém místě...kde je několik zmrzlých, ale i několik živých kytek...

..a jedna mrtvolka..

...jedna živá a jedna už to má za sebou...

..no, ale pár živých a schopných se dále rozmnožovat tam přece jen zůstalo...

...je jasné, že v rozsáhlé ploché krajině s malými kopečky roste mnoho kytek, tedy i jiných než jen horizontíci, což jsme hned na další lokalitě viděli... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 01 říj 2011, 10:46

Tak hlavně v Texasu rostou ti horizontíci...tam, kde je plochá krajina, tak obývají pláně, kde se nehodí pěstovat dobytek, či nějakou rostlinnou kulturu...přednostně jsou na malých skalkových vyvýšeninách, nebo jako jiné kaktusy také podél plotů...Jsem si jistý, že v minulých dobách (tedy předbělošských) obývaly E.hozonthalonius a E.texensis celé tyto rozsáhlé pláně a až příchod stád skotu způsobil jejich hubení, aby si krávy nepoškozovaly kopyta ap. V dnešní době rostou vysloveně po pár jedincích ostrůvkovitě, tam kde to je možné...a kde je lidi (= farmáři) nechají či nenajdou...
Blížímě se Big Bendu a občas zastavíme...a s potěšením koukám, že občas je vidět i dorost...

...populace jsou sice řídké, nicméně ti, co jezdí a hledají více-méně kolem silnic mají představu, že tam v hloubi privátních pozemků je kytek stále dosti...přesto, že občas nečekaně mrzne či je pak dlouho sucho, nebo někdo sebere pár semínek...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Re: E. horizonthalonius, parryi, polycephalus...

Příspěvekod Pavel Zouplna » 01 říj 2011, 13:31

Tak koukám na ty Tvoje fotky a musím se smát při vzpomínce na žhavou diskusi o nutnosti nadýchanosti a vzdušnosti substrátu (na jiném místě jiného webu). Z foto výše to vypadá, že rostou na ujeté polní cestě ... Nebo to je jinak?
Pavel

oapk1
Obdržel poděkování: 2 krát

Příspěvekod oapk1 » 01 říj 2011, 16:40

Blížímě se Big Bendu a občas zastavíme...a s potěšením koukám, že občas je vidět i dorost...

a toto je už dorost v mojom inkubátore, klíčia po skarifikacii 50-90% !!!!!
(už je niečo aj navrublované)

JNK271 1106 m pred Fort Stockton, TX
JNK273 880 m Road 285, severne od Pecos,TX
JNK260 1058 m Aqua Fria Mountain, Brewster Co, Texas
JNK267 603 m River Road East, Big Bend National Park, TX
JNK249 1355 m Ohara Road-404, New Mexico

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 01 říj 2011, 18:07

Pavel - jo Pavle, žádný nadýchaný substrát...opravdu ujetá polní cesta proložená kameny, to je pravý vzhled "půdy" na lokalitách...při nějakém prudkém dešti navíc voda zcela jistě rychle odteče...je jasné, že pak rostou tam, kde jsou právě ty perfektní podmínky.... :idea: Jinak - udusaný substrát vyžaduje ale jiný styl zálivky...také jsem zjistil, že někteří pěstují v substrátu, který by se dal nazvat jíl (tedy skoro...)...a daří se jim... :idea:

Juraj - no, to jsem potěšen...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 01 říj 2011, 18:24

Tedy zřejmě zálivka podmokem a v dlouhých intervalech - asi to špatně vysychá. Jen nevím - pokud je udusaný = voda odteče = tak asi moc vody nedostane. Potom spíš u nás ten nadýchaný substrát, v jílovitém ulehlém by voda dlouho držela a byl by v čudu. U mě snáší vodu co 14 dní, ale mezitím na úpalu prosychá a roste dost rychle (trhal květníky ze slabého plastu). Ale měl ten vzdušný substrát ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 02 říj 2011, 10:47

Pavle - podmokem, jistě nejlepší metoda jak kytky v klidu nasají a nějaký den ta voda vydrží, aby ji právě kytky využily...musí se to odpozorovat...ale každý má své podmínky a neustálé experimenty se substrátem....to se člověk nikam nedobere...proto třeba já používám jednotný substrát, bez hlíny, rašeliny....prostě minerální...a za ty roky zjišťuji, že je to pro moje kytky lepší, jsou bez škůdců (bez nějakého zvláštního jedování)...jistě nemám ještě vše vychytané...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Re: E. horizonthalonius, parryi, polycephalus, texensis...

Příspěvekod Jiri Kolarik » 02 říj 2011, 11:13

Obměnil jsem trochu název vlákna...ono, ty čtyři taxony tvoří tak trochu vlastní skupinku v rodu Echinocactus...rostou na severu výskytu rodu, hodně tedy v USA (zejm. E.polycephalus)...mají podobný způsob pěstování, tedy zacházení s nimi..., nevyskytují se ve sbírkách nijak hojně, až tedy na módu posledních let - E.horizonthalonius...nicméně, jsou ceněné a vidět kvetoucí kytku ve sbírce je vždy zážitek...

Můj první E.polycephalus jsem viděl hned druhý den pobytu v Kalifornii v NP Joshua Tree...Kalifornie a Nevada jsou hlavní oblastí rozšíření...
A tady je...

...je to malá kytička s asi 12cm v průměru s první odnožkou...viděl jsem jich spousty, na některých místech je zcela běžný...,ale letos nikde ani květ či zbytky po květech...a ani nějaké zapomenuté loňské plody...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Re: E. horizonthalonius, parryi, polycephalus, texensis...

Příspěvekod Pavel Zouplna » 02 říj 2011, 14:23

Jirko, pokud jde o zálivku podmokem, došel jsem ke stejnému názoru. Pokud jde o substrát, musím přiznat, že raději přesazuji než míchám hnojiva. Postřik jsem za posledních 15 let nepoužil, nebylo třeba (proto taky až na výjimky rozšiřuji sbírku ze semínek).
K tématu - chtělo by to možná rozšířit na Echinocactus, ono už jich moc nezbývá a jsou to vesměs nádherné a zajímavé druhy. A snad mimo grusonii se vůbec moc o nich nepíše a nejsou k vidění. A stolička pro tchýni? Je tak krásná, že by se tu taky v koutku mohla přikrčit. Potěšily by mě fota z přírody i od ostatních druhů, opravdu si nemohu vzpomenout, kdy jsem naposled něco výraznějšího z tohoto oboru viděl nebo četl ...
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Re: E. horizonthalonius,parryi,polycephalus,texensis a ostat

Příspěvekod Jiri Kolarik » 02 říj 2011, 18:49

Tak Pavle...v minerálním substrátu to je jak v hydroponii, musím hnojit...a přesazuji tehdy, když jsou kytky v malém květináči...ve Tvém míchaném substrátu to asi bude jinak, zejm. když hnojit nebudeš..., ale je to asi také o citu...
Tak jsem napsal k vláknu "...a ostatní...", takže jen směle...rostou v Mexiku, kde jsem nebyl...takže můžu sloužit snad nějakou fotkou z kultury...

Juraj - doplň prosím, odkud jsou ty krásné koule... :idea:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 06 říj 2011, 20:40

Echinocactus parryi...

už se začínají vyskytovat i u nás, zejm. tedy polní číslo SB 59...jeho lokality jsou v Mexiku (u Ciudad Juarez) a pravděpodobně i jinde...i jsem zaslechnul, že i na území USA by mohla být lokalitka...jenže, kdo byl u hranic USA/Mexiko, zvláště v této oblasti, tak ví, že hranice je skoro nepřístupná, všude kontroly kvůli ilegálům...a není tam ani bezpečno...

...další data... http://www.cact.cz/galerie_test/detail2.php?id=530" onclick="window.open(this.href);return false;

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 08 říj 2011, 10:11

An, je to paráda...nevím, jestli jsou roubované..., ale tipnul bych si že ani ne...je to fakt pěstitel výborný...

...kolik mají roků jsem se neptal, velikost asi 12cm v průměru..a tato už kvetla...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavel Zouplna » 08 říj 2011, 10:26

No - 12 cm, to není tak hrozné, na to se dá počkat, stejně je to podle podmínek u každého jinak ...
Pavel

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“