Opuntia - severoamerické rody

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Opuntia - severoamerické rody

Příspěvekod aivenhov » 13 kvě 2013, 19:50

No tak pridám niečo so svojej zbierky aj ja :)
Opuntia microdasis....................................................................Opuntia microdasys var. alba
Obrázek Obrázek
Opuntia microdasys var. rufida
Obrázek ObrázekObrázek Obrázek
Opuntia imbricata
Obrázek
Ešte by sa nejaké 3 našli ale len po 1 článku -Opuntia robusta, aciculata, ...
Naposledy upravil(a) aivenhov dne 21 čer 2013, 20:06, celkem upraveno 1 x.

snupko

Příspěvekod snupko » 31 kvě 2013, 20:08

Pestuje tu niekto Opuncia microdasys (to je jedno akú varietu) úspešne až do kvetu? Ani neviem, či patrí medzi severoamerické, vlastne pestujem úplne iné rod kaktusov, ale jednu mám, vcelku veľkú, zimujem v bytovke na chodbe(12 C), v lete balkón. V pohode odnožuje, ale kvetu som sa nedočkal. Môžte niekto poradiť ako jej čo najviac ulahodiť? ( zmena substrátu, teplota,...)

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 02 čer 2013, 07:55

O.microdasys je mexická, ale její oblíbenost je značná...třeba v městě Famatina je vysazena ve středovém pásu silnice...takže jistě ji brzy najdeme i v "divočině" Jižní Ameriky...a - kvete i u nás v kultuře...

Milan H.

Příspěvekod Milan H. » 19 čer 2013, 16:23

Od rána jsem se těšil jako malý kluk, že si uvidím a vyfotím plně rozkvetlý semenáček Micropuntia pulchella, měla nachystáno asi sedm poupat, žel, byla už odkvetlá a jediný kvítek mě vítal na vedrem zbídačené rostlince...

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 19 čer 2013, 21:02

...ano O.microdasys se v celé subtropické Severní Americe docela často pěstuje (zahrady, parky, ...) ...kvete jim a plodí (ale to tam nikdo neřeší)...to co tam však roste je mnohem robustnější než ty naše miniatury a i popis říká, že velikost kladodia dosahuje 8-15 cm a celý opunciovitý keř dosahuje běžné výšky 1 metru. Tudíž nejspíš ji u nás nedopřáváme pořádně se rozvinout. Díky jejím lehce přilnavým početným glochidám však není divu (v květináči jen těžko obra stvoříme a u opuncie platí pak vždy - co s ní když je moc velká). U nás jsem kvetení zaznamenal jen ojediněle: http://www.cact.cz/noviny/2005/07/Opuntia_microdasys_v_albispina.jpg, někde tam je i o tom článek

Obr.: Opuntia microdasys s plody, foto jsem pořídil v jednom parku v Arizoně, USA - na Sonoře jim prostě z kaktusů roste venku všechno, v parku běžně pěstují několikametrové plodící Cereusy peruviany a nikoho nenapadne přemýšlet o nějakých podmínkách pěstění, z čehož plyne = mají tam všude kamenitou zem, prší tam hodně málo, je tam celoročně teplo asi takové: v prosinci +15 v noci, ve dne +25 (léta pak velmi teplá a suchá) tzn. úplně jiné podmínky než používáme pro zimování u nás a hlavně, teda HLAVNĚ !!! neustále tam svítí slunce a to je to co nutí kaktusy kvést, však vzpomeňte před 14 dny, kdy pršelo tak jsem měl skleník plný nerozkvetlých květů, jen se změnilo počasí na slunečné vše naráz vykvetlo, tak jak to asi kvete tam, kde svítí neustále.... 8)

Obrázek

Milan H.

Příspěvekod Milan H. » 20 čer 2013, 07:30

Miroslav to je paráááda!Jaká byla klíčivost? A jak jsi je vyséval? Já byl rád, že mi zůstal ten jeden semenáček z několika...

Včera začaly kvést také první Opuntia, tuto, jako většinu dalších mám od paní inženýrky Richterové, jedná se dokonce o její sběr z okolí utažského Torrey, který si netroufla zařadit k druhu, nicméně poznamenala, že bude mít blízko k O. debreczyi (rutila).

Obrázek

Obrázek

Miroslav
 poděkoval: 57 krát
Obdržel poděkování: 104 krát

Příspěvekod Miroslav » 20 čer 2013, 17:37

Ahoj Milan u tých pulchel je klíčivosť momentálne asi na 80%, ale ešte nie je koniec.
Miroslav Varček hľadač krásy

jara
 poděkoval: 531 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 05 črc 2013, 12:58

P1040016.JPG
P1040014.JPG

Přidávám dva obrázky opuncie, jak letos kvetla.

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 38 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jv3 » 10 črc 2013, 11:35

O. imbricata mi rastie na skalke bez problémov už celé desaťročie. Za ten čas vyrástla na pomerne mohutnú rastlinu a kvitla len raz predminulý rok aj to len jedným kvetom. Tento rok, akoby tušila, že v rámci sťahovania skalky bude premiestnená len odnož tak sa trocha predviedla, aby som videl, aký má potenciál. ><:. Začínam rozmýšlať o presadení orezanej rastliny, ale keď si spomeniem na tie jej "pichliače" tak ma prechádza chuť.
Obrázek
jv3

Martin
 poděkoval: 238 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod Martin » 10 črc 2013, 13:51

V BZ Praha mají 10-15 vzrostlých rostlin O. imbricata již mnoho let také zcela volně. Zrovna včera jsem se tam byl podívat, každá rostlina má kolem 10 květů a ještě jsou doslova obsypány dalšími poupaty. Bohužel mě nenapadlo je vyfotit.

aivenhov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 27 črc 2013, 12:47

snupko píše:Pestuje tu niekto Opuncia microdasys (to je jedno akú varietu) úspešne až do kvetu? Ani neviem, či patrí medzi severoamerické, vlastne pestujem úplne iné rod kaktusov, ale jednu mám, vcelku veľkú, zimujem v bytovke na chodbe(12 C), v lete balkón. V pohode odnožuje, ale kvetu som sa nedočkal. Môžte niekto poradiť ako jej čo najviac ulahodiť? ( zmena substrátu, teplota,...)

No mne tento rok vykvitla: http://www.cactus.rastislav.net/forum/viewtopic.php?f=64&t=4581&p=44950#p44950
Je ale pravda, že minulý rok celý stagnovala lebo mala puknutý kvetináč a mne sa ju nechcelo presádzať, tak aj vody bolo poskromne. No a tento rok po presadení si veselo rastie :)

Žiaľ nebol doma foťák a tak som nemohol spraviť video . Všimol som si že opuntia microdasis pri mechanickom podráždení (teda opeľovaní štetcom) stiahla tyčinky (podobne ako notocactus muricatus) k centrálne blizne. Buď do konca sezóny ešte nejaký kvet nahodí alebo o rok zaznamenám.
Z mojej dedukcie som usúdil že zrejme to slúži ako:
1, prostriedok, ako donútiť potencionálneho opeľovača aby sa čo najviac priblížil k blizne.
2, prinútiť opeľovača k preletu na ďalší kvet.

aivenhov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aivenhov » 14 říj 2013, 12:13

Neviem či som to tu prehliadol alebo nie ale tak sa opýtam. Neexistuje opuntia ktorá by pestovaná na vonkajšej nezakrytej skalke nepoliehala, teda zostávala vo vzpriamenej polohe?

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 503 krát
Obdržel poděkování: 375 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 14 říj 2013, 12:25

aivenhov píše:Neviem či som to tu prehliadol alebo nie ale tak sa opýtam. Neexistuje opuntia ktorá by pestovaná na vonkajšej nezakrytej skalke nepoliehala, teda zostávala vo vzpriamenej polohe?

o niečo vyššie máš jeden príklad od Jv3, ktorý práve píše a dal aj fotku imbrikaty, ktorá tak rastie, ja ju mám tiež, ale je ešte dosť malá.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 123 krát

Příspěvekod jezour » 14 říj 2013, 12:26

Jak to myslíš se vzpřímenou polohou?
Zimovzdorné Opuntie jsou většinou poléhavé, rostou spíše do šířky než do výšky. Ve vzpřímené poloze je většinou několik článků (záleží druh od druhu a na velikosti článků druhu). Výškově je to tak okolo 20 - 30 centimetrů. Jsou to kytky, které chtějí hodně místa, protože tvoří široké a rozložité trsy.
-- Administrátor --

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 38 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jv3 » 14 říj 2013, 12:34

Niekde mi ten príspevok zmizol tak dám znova.
Opuntia imbricata , v zime poliehajú len mladé články. Staršie viacmenej zdrevnatené zostávajú vzpriamené a tak rastlina čím je staršia tým viac vyčnieva v zime zo snehu.
N fotke je v stave prípravy na zimu, mladé články sú už ohnuté.
-Obrázek
jv3

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“