Opuntia - severoamerické rody

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
aivenhov
 poděkoval: 47 krát
Obdržel poděkování: 37 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Opuntia - severoamerické rody

Příspěvekod aivenhov » 14 říj 2013, 13:14

Jo ide mi o to že tie čo majú sploštené články rastú zvyčajne do šírky než do výšky . Len ma zaujímalo či napr nejaká zimuvzdorná opuncia nedorastá cca 1,5m do výšky bez opory.

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 128 krát

Příspěvekod jezour » 14 říj 2013, 21:14

Kromě té Opuntia imbricata jsou na výšku malé. Do takové výšky nevyrostou, počítej maximálně se 30 cm na výšku.
-- Administrátor --

Martin
 poděkoval: 250 krát
Obdržel poděkování: 23 krát

Příspěvekod Martin » 14 říj 2013, 22:26

Pěkná je i O. whipplei, ta dorůstá až do dvou metrů.

Milan H.

Příspěvekod Milan H. » 24 lis 2013, 16:59

Mezi ty vyšší patří druhy s válcovitými články, tedy ty zmiňované klackovité jako je Cylindropuntia imbricata, whipley, kleiniae a leptocaulis, zvláště u těch posledních dvou silně záleží na tom, v jak teplé oblasti žiješ, podle toho toho dorůstají na výšku a v těch chladnějších venku nepřežijí vůbec. Z klasických "placatých" mezi ty nejvyšší patří různé formy O. phaecantha, na trhu se lze setkat s názvem O. phaecantha "var. gigantea" z pohraničí Nového Mexika a Oklahomy, která by měla dorůstat slušných rozměrů, prý až jednoho metru, což potvrdit nemohu, byť jí mám v 3l květináči a články mají na délku tak 30 cm a poslední dva roky neroste, ale jen kvete, rády by do volné půdy někam k jižní stěně baráku :-)

Alojz
Obdržel poděkování: 1 krát

Příspěvekod Alojz » 25 lis 2013, 23:07

V Atlase kaktusov sú uvedené aj ďalšie druhy vysokých opuntií s plochými článkami,ale s "nespoľahlivou"zimovzdornosťou a v podstate ich ponuka u nás neexistuje...To len na úvod prezentácie ďalšej "nižšej" rastliny,čo mne osobne až tak nevadí,hoci pre spestrenie skalky by som tých niekoľko vyšších opuntií "privítal".

Taxonómiou rastlín zimovzdorných opuntií sa začínam zaoberať väčšinou až pri prvom kvitnutí/samozrejme označené menovkou ich mám už od vysadenia + plánik výsadby/ .Tak mi rozkvitli dve rastliny/z niekoľko krát spomínanej zásielky článkov od Ing.Vereša/ kvetmi s veľmi pekným ružovým odtieňom.Samozrejme som sa pustil do ich fotografovania a fotografoval som veľa,pretože som hľadal medzi nimi "silou mocou" rozdiely.Podľa zásielky to mali byť odlišné taxóny,ale ukázalo sa ,že ide o omyl.Mnou vždy zdôrazňované celoročné pozorovanie rastlín dokázalo,že ide o úplne identické opuntie,ktorých obrázok je aj v knihe Ing.Vereša pod názvom Opuntia phaeacantha var.camanchica f. rubra:

Obrázek

Obrázek

Názov ma trošku prekvapil,pretože tieto rastliny sa okrem kvetov aj článkami,otŕnením a sfarbením pokožky jasne odlišujú od rastlín,ktoré som tu prezentoval pod názvom Op.phaeac.var.camanchica.Preto som si pozrel aj Atlas kaktusov,kde je spomínaných viac variet a "variet",medzi ktoré patrí aj tu prezentovaná forma rubra,považovaná za kultivar alebo hybrid.Pekne vidieť charakter otŕnenia/najdlhšie tŕne do 6 cm/ a tvar článkov na fotografiach z novembra,tiež pekné zimné sfarbenie článkov:

Obrázek Obrázek

Dnes som pomocou blesku urobil na skalke porovnávacie fotografie Op.ph.var.cam.f.rubra /vľavo/,články pri dĺžke 12 cm dosahujú šírku do 8 cm.Op.ph.var.caman./vpravo/ má všeobecne väčšie články,ale pri dĺžke 12 cm dosahujú šírku okolo 11 cm:

Obrázek Obrázek

Nakoniec ešte detailný pohľad na zaujímavé mladé články a tiež kvety prezentovaného taxónu

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvekod Alojz » 12 pro 2013, 23:43

V minulom roku v tejto téme na stránke 3 som uverejnil fotografie tohto vyvýšeného záhona s novou výsadbou článkov opuntií od člena nášho fóra Dušana.Počas jedného roka roka ozaj poriadne podrástli.Je to aj preto,že rastliny v tomto drenážovanom záhone sú zasadené v pomerne výživnom substráte,zemina a anorganický materiál/prevažne z búračky/ 1:1.Najviac ma teší vytvorenie 3 nových článkov na Opuntii basilaris,Dušan ma informoval,že na jeho už pomerne rozsiahlej rastline pribúdajú nové články dosť sporadicky.../Tie väčšie rastliny v popredí a Op.mackensenii na pravom boku tu rastú už dlhšie/.

Obrázek

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Miroslav
 poděkoval: 61 krát
Obdržel poděkování: 105 krát

Příspěvekod Miroslav » 13 pro 2013, 13:53

Alojz vidieť, že sa tým opuntiám u teba páči. Z tohto pohľadu sa zdá akoby tam bola tá Op. mackensenii na uvítanie neželaných cezplotných návštev.. :?
Miroslav Varček hľadač krásy

Alojz

Příspěvekod Alojz » 18 pro 2013, 22:25

Miroslav tá ochrana nebola plánovaná,ale myslím,že je "dobrá",ale pre pozeranie neplatí :) .V druhej časti zobrazeného drenážovaného záhona sa nachádza opuntia zo skupiny polyacantha zo zásielky od Ing.Vereša.V tejto zásielke prevládali práve rastliny Op.polyacantha a Op.erinacea,ale pre mňa prekvapujúco od zasadenia prvých článkov do kvetuschopnosti dospeli skôr väčšie druhy zo skupiny Op.phaeacantha a ďalšie - viď moje predchádzajúce prezentácie.Túto opuntiu som získal pod názvom Op.polyacantha var.trichophora.Pri štúdiu som zistil,že pôvodne bola popísaná ako Op.missouriensis var.trich..Podľa nových poznatkov je však uznávaná ako samostatný druh/čo ostro kontrastuje s tým,že niektorí "zlučovatelia"ju uvádzajú len v zozname synoným Op.polyacantha/.Takže na obrázkoch je Opuntia trichophora DJF 1434,Quemado,NM - prvé foto rok 2012,druhé 2013:

Obrázek

Obrázek

Op.trichophora je podobná Op.polyac.var.erinacea.Je s ňou úzko spätá,nie však totožná.Najnápadnejší rozdiel je v tom,že u Op.trichophora je väčšina tŕňov veľmi štíhlych až vlasovitých/niektoré však môžu byť aj tuhé/.U mojej rastliny najdlhšie vlasovité tŕne dosahujú do 11 cm,takže najmä na tomto zábere z posledných dní/scvrknuté články/ vyzerá rastlina mimoriadne husto otŕnená.Pre úplnosť,najväčšie články dosahujú dĺžku do 10 cm,prí šírke 7 cm.

Obrázek

Rastlina sa okrem Nového Mexika vyskytuje v ďalších asi 5 štátoch,kde sa nachádzajú aj iné taxóny Op.polyacantha,ale taxonómoiou sa budem zaoberať až pri ďalšej prezentácii.Na záver ešte detail kvetu,nepatrí k tým najväčším,po odkvete výrazne mení farbu:

Obrázek Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvekod Alojz » 02 led 2014, 21:32

Predtým,ako prezentujem ďalší taxón zo skupiny Op.polyacantha,načrtnem taxonómiu tohto okruhu.Je ako zvyčajne pri mrazuvzdorných opuntiách zložitá.To je možno aj dôvod,prečo nebol doteraz uverejnený v Atlase kaktusov zo spomínaného okruhu ani jeden taxón.V súčasnosti sa uvádza 7 variet Op.polyacantha,včetne var.erinacea,ktorá bola uznávaná ako samostatný druh.Aj Ing.Vereš vo svojej knihe /rovnako aj T.Bíba/Op.erinacea s niekoľkými varietami uvádza ako samostatný druh.Takže pri rôznych koncepciách je výsledok vlastne taký,že niektorý konkrétny taxón môže byť uvedený ako :1. varieta Op.polyacantha, 2. varieta Op.erinacea ,3. samostatný druh , 4. len v zozname synoným . A to sú možné ešte "kombinovanejšie" názvy 5. napr.Op.polyacantha var.erinacea f.ursina alebo aj 6. rôzne "skomoleniny" nedodržujúce pravidlá nomenklatúry/dosť často používané.../.

Po malej taxonomickej rozcvičke /pokračovanie nabudúce/ chcem prezentovať Op.polyac.var.juniperina,Ktorú aj Ing.Vereš uvádza ako varietu,ktorej taxóny sú dosť variabilné.Len kvety napr.môžu byť ružové,lososovo ružové,fialové,intenzívne červené,dvojfarebné ale dokonca aj žlté./A variabilné nie sú len kvety./A hlavne kvety sú ozdobou taxónu,ktorý chcem prezentovať,ide o Opuntia polyacantha var.juniperina, Farmington San Juan Co,NM /v ponuke bolo chybne uvedené Fatmington/:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ako vidíte na celkových záberoch,sú na rastline kvety dvoch farieb.Foto so staršími kvetmi jasne ukazuje, že rastlina rozkvitá červenými kvetmi meniacimi sa na fialové:

Obrázek

Tu sú zachytené detailne/vľavo mladší kvet/:

Obrázek Obrázek

Aj podľa celkového záberu je jasné,že prezentovaný taxón patrí v okruhu Op.polyacantha k tým bujnejšie rastúcim.Z jediného článku za 5 rokov vyrástol trs v najširšom mieste priemeru 50 cm.Pre úplnosť ešte foto mladých článkov,sú na nich už základy tŕňov.Dospelé články dosahujú pri dĺžke 10 cm asi 6 cm šírku,väčšinou 1 - 2 /3/ stredové tŕne mierne presahujú 3 cm.

Obrázek Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 516 krát
Obdržel poděkování: 409 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 06 led 2014, 22:06

Na predošlej strane sme niečo písali o severoamerickej opuntii a to Micropuntia pulchella.
Má nádherné ružové kvety a nenarastie moc veľká a tak je dosť oblúbená v zbierkach.
No a keď k tomu pripočítate, že je mrazuvzdorná, tak to poteší o niečo viac pestovateľov.
Ale nieje veľa ľudí, ktorý ju videli priamo v prírode, teda aspoň ja tak veľa ľudí nepoznám.
Jednu fotografiu preto posiela kamarát z BZ v Prahe Tróji Edo Chvosta.
Sám nemá moc času a atk som poverený ju sem vložiť ja.

Obrázek
Foto: Eduard Chvosta
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Alojz

Příspěvekod Alojz » 08 led 2014, 22:06

V minulom príspevku som naznačil "peripetie" taxonómie okruhu Op.polyacantha.V spomínanej koncepcii 7 variet sa tvrdí,že je ťažké správne určiť niektoré rastliny tam,kde sa výskyt variet prekrýva,"čisté" variety sú však dostatočne konštantné na veľkých plochách,čo oprávňuje ich rozlíšenie.Aj tak je však ešte veľa populácií ,ktoré v budúcnosti môžu byť vyčlenené a popísané aspoň na varietálnej úrovni.Zo 7 dnes uznávananých variet je 6 oficiálne popísaných:var. polyacantha, var.schweriniana, var.erinacea, var.juniperina , var.hystricina, var.utahensis .

Jedna je nepopísaná a tou je Op.polyac.var.rhodantha.Tá bývala považovaná za synonymum Op.erinacea var.utahensis.Aj preto ma zaujímali ich rozlišovacie znaky.Je ich viac,porovnal som veľkosť areol,u var.utahensis majú byť neveľké u var.rhodantha veľké.Dá sa povedať,že na mojich rastlinách to sedí :areola u var.utah. zhruba 2,5 mm u var.rhod. okolo 5 mm.Odpovedá aj veľkosť článkov: u var.utah. asi 6,5x4,5 cm,u var.rhod. 11x8,5 cm.Na obrázkoch var.rhodantha vľavo:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Keď už porovnávam , u var.rhodantha som zaznamenal po 5 rokoch rastu priemer trsu do 60 cm,u var.utahensis podstatne menší.Čiže články sú u var.rhodantha mohutnejšie,otŕnenie podstatne hustejšie a silnejšie,najdlhšie stredové tŕne 5 cm.Takže na fotografiách je Opuntia polyacantha var.rhodantha ,Keams Canyon,Navajo Co,AZ:

Obrázek

Obrázek

Kvet detailne/asi 6 cm/:

Obrázek Obrázek

A nakoniec foto mladých článkov:

Obrázek Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Miroslav
 poděkoval: 61 krát
Obdržel poděkování: 105 krát

Příspěvekod Miroslav » 13 led 2014, 23:29

Opuntia leptocaulis DJF 400, Ladrone Mts. NM. Už druhú zimu mi prežíva v nevykúrenom skleníku, cez leto je letnená vonku. Takže táto je mrazuvzdorná, klony, ktoré som skúšal prv mrazuvzdorné neboli, tak som zvedavý, dokedy to vydrží. V zbierkach ju moc nevídať.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Miroslav dne 17 kvě 2014, 22:47, celkem upraveno 1 x.
Miroslav Varček hľadač krásy

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 516 krát
Obdržel poděkování: 409 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 14 led 2014, 09:45

Miro ja mám Opuntiu kleiniae, ktorá vyzerá ako tvoja leptocaulis, len nemá tie dlhé tŕne a mám ju už niekoľko rokov v pohode na mraze. vždy jej omrzne len pár najmladších článkov a to je všetko.
Tie na jar odpadnú a spraví tri krát toľko nových. Len ma mrzí, že zatiaľ nekvitla. Mal som aj leptocaulis priamo od Šnicera, ktorý mi dal dve odnože. Povedal, aby som si zobral viac odnoží. Mal veľkú rastliny v kufri auta, niekam ju viezol. No ja vtedy som bol blbý a zobral som si len dve a a ani jedna nezakorenila. Takže som mal leptocaulis len asi mesiac, ale bez koreňov.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

basarek
 poděkoval: 11 krát
Obdržel poděkování: 28 krát

Příspěvekod basarek » 14 led 2014, 17:08

podle Bíny by kleiniae měla vydržet až -18, leptocaulis by dokonce měla bejt i zimovzdorná do -20, samozřejmě podle původu

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 136 krát

Příspěvekod Robert » 17 kvě 2014, 17:31

Mário Snopka píše:Na predošlej strane sme niečo písali o severoamerickej opuntii a to Micropuntia pulchella.
Má nádherné ružové kvety a nenarastie moc veľká a tak je dosť oblúbená v zbierkach.
No a keď k tomu pripočítate, že je mrazuvzdorná, tak to poteší o niečo viac pestovateľov.
Ale nieje veľa ľudí, ktorý ju videli priamo v prírode, teda aspoň ja tak veľa ľudí nepoznám.
Jednu fotografiu preto posiela kamarát z BZ v Prahe Tróji Edo Chvosta.
Sám nemá moc času a atk som poverený ju sem vložiť ja.

Pri pestovaní tejto opuncie je dôležité zároveň chovať špecifický druh hmyzu, inak rastlina chradne a nekvitne h:h :shock:
Obrázek

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“