Maihuenia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Maihuenia

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 11:26

Je to kaktus, není to kaktus...? Samozřejmě, že je to kaktus, ale zvláštní, asi jako je zvláštní Peireskia či Peireskiopsis, ale také různé ty fylokaktusy či ripsalisy...
Bohužel - ve sbírkách se vidí zcela sporadicky...a vidět kvetoucí exemplář je skoro nemožné...., ale ... už Josef Bučko / Prpan na své stránce s palmami, jukami či mrazuvzdornými agávkami ukazuje pěkný kopeček Maihuenia poepiggii, který mu i kvete... Jak tedy i napovídá, kultura této zvláštnosti nebude jednoduchá, resp. pro naše zažité stereotypy o kaktusech, nejsme asi schopni se přeorientovat na jiný způsob pěstování....nebo ano!?
Po pěstování třeba pteráků, které v Patagonii tvoří doprovod maihuenií, kdy jsem se (snad už :roll: ) asi vžil do vhodného způsobu pěstování těchto také ne zrovna častých obyvatel skleníků a pařenišť (až na Pt.tuberosus), a zejména po letošní zimě, kdy pteráky přežily asi neuvěřitelné podmínky, jsem se rozhodl, že se také pokusím s tímto kaktusovým oříškem něco udělat... :arrow:

Už při mé první cestě jsem je už v Mendoze měl možnost vidět a sbírat i semínka...tady lokalita v horách u Los Molles, Mendoza...a plody, taková asi 3cm velká jablíčka...

...kopečky či kopce jsou někdy i velmi velké - až 2-3m dlouhé a i skoro jeden metr vysoké...! Jsou tedy i značně staré, protože roční přírůstek nebude pro patagonské klima příliš velký...a vidět v přírodě semenáče, není až tak běžné... Rostou tedy zejména v Patagonii v Argentině a Chile a to jak ve vysokých horách, tak i na pobřeží Atlantiku a asi i Pacifiku, ale tam jsem zatím nebyl...nicméně, areál je velmi rozsáhlý a jak to tak bývá, rostliny jsou i pěkně variabilní...

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Maihuenia

Příspěvekod Petr z Čech » 25 úno 2013, 11:27

Maihuenia, resp. kaktusy podčeledi Maihuenioideae, jsou na počet druhů velmi malou skupinkou kaktusů, vývojově však velmi zajímavou.
Jsou to kaktusy řazené vývojově někam mezi jižní Pereskie a ostatní kaktusy.

Pereskie většinou mají nesukulentní listy, které v době sucha opadávají a toto období přečkávají nejčastěji ze sukulentních zásobáren
v kořenech. K tomu si navíc vyvinuly na stoncích a větvích, které jsou fotosyntézy schopné, průduchy (opožděná korová formace), čímž
dokáží veškeré životní potřeby zastat stonky a větvemi i v období, kdy ztratí listí (toto je jakýsi první předstupeň sukulence). S maihueniemi
mají velmi podobná semena, která jsou v celé čeledi Cactaceae výrazně odlišná.

Maihuenie jsou tedy o něco mladší vývojová větev, jsou však mladší i než kaktusy skupiny Opuntioideae, od kterých se spolu s pravými
kaktusy (Cactoideae) oddělily. Přesto právě od skupiny Opuntioideae si ponechaly mnohé společné znaky, které jsou u zástupců Opuntioideae
přítomné často zejména u juvenilních rostlin, jako jsou typické sukulentní listy (v juvenilním stavu je má mnoho z Opuntioideae, ve stáří
jim však na rozdíl od Maihuenia odpadávají, v dospělosti některým však zůstaly např. u rodu Austrocylindropuntia). Tím čím se od nich
však Maihuenia liší jsou tedy krom již zmíněných semen, např. i nepřítomnost glochýdií v areole (čímž se přibližují vývojové větvi Cactoideae).

Jelikož já se už nějaký čas zabývám, zejména tou starší vývojovou linií, pojďme se podívat jak je to tedy s těmi v kaktusové čeledi jedinečnými
semeny.

Obr.01-02: Nejdříve se podívejme jak semena maihuenií (existují 2 druhy) vůbec vypadají. Jsou častěji o málo menší než u Pereskií, dosahují
v průměru asi 3 mm, přesto touto velikostí patří u kaktusů mezi ta větší semena. Testa semene je hladká a lesklá a v čeledi Cactaceae je bez
určení můžete zaměnit právě jen se semeny jižních Pereskií. Maihuenie se vyskytují jižněji než jižní Pereskie v Chile a Argentině.

Obrázek

Obrázek

Obr.03-05: Vybraná semena jižních Pereskií pochází z oblastí severněji než Maihuenia, pereskia aculeata (asi 5 mm), která dnes zasahuje
svým rozšířením až do jižních států USA je původem také z Brazílie a snad i severní Argentiny, pereskia grandifolia (asi 5 mm) (ze které již
mám i vlastní plody a semena) je brazilský druh, pereskia sacharosa (asi 3 mm) pak společný druh pro oblast severní Argentiny, Paraguaye,
Bolívie a jihozápadní Brazílie. Jsou to tedy vesměs oblasti na sebe navazující a lze usuzovat určitý stupeň příbuznosti mezi Maihuenioideae
a Pereskioideae (přesto, že habit rostlin obou skupin je zcela odlišný).

Obrázek

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 25 úno 2013, 11:27

Moje skúsenosti s pestovaním sa vzťahujú len na 2 roky pestovania štyroch semenáčov M. patagonica a od jari mám aj 3 ks M. poeppigii (od Petra z Čech). Musím napísať, že práve v týchto vytrvalých dažďoch, ktoré tu na východe máme, úhrny nad 50 mm za deň, sa im darí super pod holým nebom, substrát som zvolil minerálny a maximálne priepustný, takže sa po dlhšom teple a suchu mierne scvrkávali zavädali, ale v daždivom a pomerne chladnom počasí krásne rastú. M. patagonica som zimoval pri južnej stene prikrytú kúskom skla, keď bol sneh tak som ročné semenáče zahádzal prežili super. Len teraz mi húsenica požrala všetky listy na niektorých semenáčoch, našťastie som ju objavil včas.
Filord

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 11:28

Petr nám tu předestřel postavení rodu Maihuenia & co. a přidal odkaz na klíčení semen, resp. co s temi semeny všechno dělal, aby klíčila....

Já sám jsem nasbíral v Patagonii na dvou lokalitách nějaká semínka a vysel část...klíčí sice sporadicky, ale klíčí...jenže - klíčenci jsou velmi choulostiví na přílišné teplo a i lehce podlehnou plísním! V každém případě jsem je vysel volně, tedy ne pod plexi či sklo a do uzavřeného kultivátoru ap. - toto totiž nesnáší... Zatím je výsledek NIC, co by tedy přežilo... :mrgreen: Nicméně poznatky (i negativní) tu už jsou - v každém případě mohu jen souhlasit s Filipem a samozřejmě i Petrem, tady vede cesta....Pořídil jsem si teď i Polyversum a zkusím vyset další porci za pomoci této dravé plísně....

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 11:30

Jak tady už i Josef ukázal, lze maihuenie pěstovat na skalce.... :wink: , ony také nikde jinde až tak nerostou, tedy v Argentině... :arrow: Je faktem, že úspěšná kultivace se ve skleníku bude dařit jen málo, alespoň jsem ještě neviděl, že by ji někdo měl, pravda, viděl jsem jen málo sbírek, ale v jedné se jim daří, řekl bych velmi...ano, u Michaela Kiesslinga....ten je má jak v záhonu podél stěny nevytápěného skleníku, kde tedy vydrží kytky vše, co zima, lokalita u Chiemsee v Bavorsku, etc ... přinese...

...a jak je vidět, květy zrovna nešetří... :lol: , no, počítal-li jsem dobře, tak tento malý kopeček má k padesátce ( :!: :!: :!: ) poupat...a to je tak nějakých 30x40cm velký... Takže to jde! Jen teď zvládnout tu kultůru. Na můj dotaz, jak dlouho jsou ty kytky v tom záhonu, tak odpověď byla - 7 let... Kde je tedy ten "zázrak" pěstování? A - asi bude odpovědí několik, tedy podmínek, které se vzájemně doplňují... 1.záhon, rostlina má pro kořeny pod sebou dosti místa... 2.mráz snáší bez problémů, je ale třeba zalét už v únoru, jinak nekvete... 3. možná je na "vině" i používání hnojiv jako Vitanal či "tonikum" Baldrian..., alespoň na toto někteří doslova přísahají... 4. Michael to prostě umí...., což je pravda určitě... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 11:31

Člověk by řekl, že už jeden takový kopec maihuenky bude úspěch, jenže jich tam má Michael více...

...zhruba stejně velkých, to tedy znamená, že mají více-méně stejný růst v tom záhonu...no, substrát v záhonu je spíše minerální s podílem jak valounků křemene, tak i štěrku z lávy (už i některé naše firmy toto z pohoří Eifel/Německo prodávají...) nebo má tam i větší kusy této výlevné vyvřeliny čedičového typu. Je to tmavě červenohnědá porézní hornina (viz valoun vlevo na M.patagonica)....
V přírodě rostou často maihuenie v písčitém substrátu spolu s např. Ptero.fischeri. Mají centrální kořen, který je u malých rostlin spíše tenký, avšak hodně dlouhý, který se příliš nevětví... Viděl jsem v českých sbírkách několik rostlin v malých květináčích, které ale byly takzv. nic moc...Pro svůj rozvoj a kvetení nutně potřebují buď záhon s dostatečnou vrstvou substrátu, nebo alespoň hned od mala velmi hluboký květináč - třeba kus tlusné novodurové trubky...myslím si, že to je první předpoklad úspěchu pěstování u nás...

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 25 úno 2013, 11:31

Obrázek
Tak moje sú zatiaľ krpce...
Filord

mamlas

Příspěvekod mamlas » 25 úno 2013, 11:32

U Maihuenií je asi nejzajímavější ten fakt, že vůbec neumí metabolismus typický pro sukulenty (CAM), ale užívají výhradně metabolismus typický pro rostliny humidních oblastí C4 jako třeba pšenice. Tedy nejsou to sukulenty. Je to pravděpodobně jediný rod kaktusů, který CAM neumí. Řada kaktusů umí používat jak C4 tak i CAM dle potřeby. Dokonce i Peireskie s měkkými listy užívají CAM v kmenech a větvích. Proto Maihuenie se dá zabít suchem celkem snadno v porovnání s jinými kaktusy a dodu potřebuje stále.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 11:33

...ano Milane, to sucho v Patagonii je jen zdánlivé...Maihuenie mají velmi hluboko kořeny, podobně jako akácie...a byť to tedy nemohu dokázat, jistě sahají do mnoha metrů, tedy u velkých kopců..., takže mají jistě vodu k dispozici po celý rok, a protože v Patagonii až tak neprší, tak to bude roztátý sníh ze zimy, ačkoliv ... jak který rok...
Proto je nutné pěstovat je trochu jinak, jak jsem už v předcházejícím textu uvedl..., zejm. malé květináčky nejsou tím správným řešením... Kouzelné je také, že se zakořeňují "na mokro", tedy ne jako kaktusy, což je zásadní rozdíl...a možná i proto ty neúspěchy v řízkování. Michael Kiessling říká, že zakořenit odnož není až tak jednoduché, jako pěstování semenáčů... :!: :?:

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 25 úno 2013, 11:33

...jen trošku opravím a dovysvětlím:

Maihuenia patří mezi C3-rostliny, tedy při fotosyntéze uplatňuje pouze Calvinův cyklus
(do této skupiny však patří 95% rostlinné biomasy celého světa), C3 jsou starší než C4 a charakteristické pro ně je:

= preferují území se středními teplotami a slunečním zářením
= vzduch s obsahem CO2 větším než 200 ppm
= hodně podzemní vody
= mezi nevýhodu patří, že vyrobené produkty z větší části spotřebují a netvoří zásobní látky

Z toho tedy vyplývá, že k Maihuenia, z pohledu zajištění energie, bychom se měli chovat jako k běžné rostlině mírného pásma.
CAM cyklus zde opravdu zcela chybí.

(jen pro doplnění C4-rostliny jsou vývojově mladší, jde však většinou o teplomilné nebo tropické rostliny (potřebují mnohem
více energie než C3-rostliny), C4-rostliny navíc používají tzv. Hatch-Slackův cyklus (koncentruje CO2), který jim umožňuje žít tedy
i v prostředí, kde je nedostatek CO2)... :arrow:

naproti tomu CAM cyklus (stručně spočívá v uzavření průduchů ve dne a ve výměně plynů v noci) je v podstatě jen úpravou
Hatch-Slackova cyklu, je tedy opět mladší než C3, z čehož vyplývá, že Maihuenia patří mezi vývojově starší kaktusy...podobně,
jako evoluční můstek, Pereskia (jak Milan správně uvedl) která provádí C3 v listech a CAM ve stoncích...

...je více dalších znaků, které tyto "prehistorické typy" čeledi Cactaceae odlišují od recentní většiny druhů... 8) :arrow:

Obr.: Na obrázku je výsek oblasti Patagonie (čarou plošně vyznačena velmi hrubá oblast předpokládaného výskytu rodu Maihuenia)
na Atlasu podzemních vod, samozřejmě o tom, kde všude v takto obrovské oblasti Maihuenia roste, budou data vždy jen dílčí, přesto
z mapy je zřejmé, že i v oblasti Patagonie jsou místy značné zdroje podzemních vod. (modře=hlavní rezervoáry, zeleně=dílčí,
hnědavě=mělké až nevýznamné, šrafovaně=vyšší přítomnost solí)

Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 11:35

Pěkné Petře...Maihuenie rostou na větší ploše, zejm. kolem Atlantiku od ca. Puerto Deseado po Peninsula Valdes (a odsud západně k Andám) a očividně jim trochu zasolený substrát nebude vadit...Také roste více jižněji od linie až na ca. 48° přesně západně od Puerto Deseado v NP Monumento Natural Bosque Petrificado... ale toto jsou detaily. Podstatné je, co už jsem říkal/psal více a jaksi vyplývá i z Petrova objasnění - je to sice kaktus, ale zapomeňte na způsob pěstování "jako kaktus"... :roll:

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 25 úno 2013, 11:35

:) ok, ať tu nemám bludy, ikdyž ta mapa rozšíření je jen orientační, tak jsem tu východní hranici upravil, před tím jsem čerpal jen z velmi obecné mapy a bohužel mapováním druhů této odlehlé oblasti se zatím nikdo nezabýval (kdyby byly další výrazné postřehy klidně dokreslím) :-)

PS: dneska jsem vyklopil jeden ze semenáčů M.poeppigii, který jsem měl sice venku, ale v květníku, je fakt, že ikdyž je cca 6 cm velký, měl už velmi dlouhý 12-15 cm kořen, takže jsem ho rovnou píchnul do skalky mezi kaktusy a myslím, pokud ho nějaká "noční kočka" neponičí a když ho sem tam zaleju, že mu tam bude líp... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 11:36

Tak je to Petře....kořeny jsou/budou velmi dlouhé...
V přírodě se vidí většinou jen velké rostliny, často i několik metrů dlouhé..., takže vidět semenáč je asi zřídkavé, resp. jsem viděl jen tento jeden s roztečí jednotlivých větví ca. 8cm..., tedy malá rostlinka a protože substrát byl příhodný..., jak vidíte jemný písek proložený malými valounky místního prachovce. Lokalita je u Zapaly vedle pteráků (fischeri, araucanus) a austrokaktusů... Úvaha - proč je tak málo semenáčů - málokdy kvete rostlina na okraji a většinou jsou "jablíčka" spíše ve středu kopce...Dužinu asi sežerou mravenci, ale velká černá semena jim nebudou k užitku, takže se asi sporadicky (deštěm?) dostanou pouze ojedinělá mimo mateřskou rostlinu a z nich pak vyklíčí a vůbec přežijí asi jen minimálně...Semena asi tedy budou dlouhověká a klíčit budou jistě i za velmi dlouhou dobu, občas totiž postihne mateřskou rostlinu částečná smrt, kdy třeba půl kopce zahyne a semena se mohou dostat mimo spletité větvičky a trny...

...jak jsem tento semenáč uviděl, hned mne popadla zvědavost a dokázat, že maihuenky mají jeden hlavní kořen směřující dolů, který se i málo větví a prostě vyhledává tu spodní vodu, která může být i několik metrů hluboko...
... začal jsem tedy odhrabávat písek kolem krčku semenáče...a pak i širšího okolí...no, asi 20cm bylo pryč a já známou metodou "jak dědek tahal řípu..." jsem zabral a vytáhl tu rostlinu, což nebylo vzhledem k substrátu až tak náročné...a výsledek vidíte...
Doměnka byla správná a kořen asi takový, jak jsem čekal, byť ho jistě ještě možná i půl metru zůstalo v zemi...(zahrabat semnáč byl snad problém ještě větší...). Před dvěmi roky jsme tady nasbírali i množství semen, ale zatím nic...resp. klíčí to sporadicky...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 11:37

Množení maihuenií není nic jednoduchého...kdo to zkusil, ten to ví...
Výsev maihuenií tu popsal Petr...k tomu mohu dodat, že se mi nedaří...přitom byla semena zralá...Byl jsem letos u Lumíra Krále, který vysel a bez problémů tam měl asi 10 semenáčů...jistě jsou i jiní, kteří tam v Patagonii byli a něco vyseli...
Řízkování maihuenií je druhá metoda, jak je rozmnožovat...ale...jsme zvyklí, že jiné kaktusy zakořeňujeme na sucho, tedy čekáme, že pustí kořínky, což se většinou i stane...Ovšem i maihuenií toto neplatí...Michael Kiesslig říkal, že ani řízkování není to pravé a výsevy jsou prý spolehlivější...Z řízků se prý podaří zakořenit asi 1/3...!?, a to musí být ještě dostatečně velké (alespoň 5-6cm dlouhé...)...ovšem, v přírodě je to už opravdu dřevo...a to že pustí kořínky?

Ovšem, že to jde, ukazuje parapet..., ale na ztráty jsem se neptal...a dovezl si také od obou druhů po rostlince (jsou to řízky...)...

Roubování - viděl jsem i roubované kytky, ale vzhledem k různosti, tedy asi nesouladu kaktusů s.s. (jako podložka) a maihuenií...no, nevím...v každém případě uvítám tady na fóru zkušenost s roubováním...

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 25 úno 2013, 11:38

:) jen doplním k těm výsevům: určitě tam bude hrát nějakou roli stáří a způsob přeležení semen, když se zadaří je to paráda a dokáže jich naklíčit i většina naráz, resp. když začnou klíčit jsou k nezastavení, ale i já mám (teď Maihuenia sice naseté nemám, ale je to podobné i u Pereskií) s těmito semeny spíše rozpačité zkušenosti, prostě zase když nechtějí tak je nic nedonutí, ani teplo ani chladno, ani voda ani sucho...prostě klíčí nevyzpytatelně podobně jako opunciovité (obal semene je velmi odolný vůči působení vnějšího prostředí, takže se dá předpokládat, že si nejen udržují delší životnost, ale i déle bez poškození vydrží třeba i ve vlhkém prostředí, aniž by začala klíčit)... 8) :arrow:

PS: u mne řízkování malých (mladých do 1 roku) semenáčů, tedy stav, kdy semenáč ztratí kořen zatím 100% následný úhyn (je to jiné než u opuncií, neb u těch se mi podařilo po ztrátě kořínku vyprodukovat nový čekací kořínek už u semenáče na úrovni minimálního epikotylu (tedy cca 1 měsíce stáří)), předpokládám, že rozdíl je právě v tom, že Maihuenia nejsou typicky sukulentní (CAM) a tudíž, aby řízek zakořenil musí být starší a tedy odolnější (viz některé mladé "teplé" opuncie běžně přes zimu skladuji vykopané bez substrátu, prostě proto, že je to skladnější a nepoškodí je to, část Maihuenií, kterou jsem zimoval na sucho v substrátu mi však takhle krásně uschla, ony jsou jiné a i jinak se chovají)...

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“