Tephrocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Tephrocactus

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:29

Už jsi to vystihnul...
1. mezi SA a JA opunciovitými jsou značné rozdíly, obecně SA vydrží více mrazů a i celodenní...bez následků (většinou)
2. JA opunciovité nejsou až tak mrazuvzdorné, spíše bych zavedl termín částečně mrazuodolné a je to tak, jak jsem už psal - v noci klidně i -15°C, ale přes den nad nulou...navíc jsou mezi nimi velké rozdíly...
3. T.articulatus není primárně mrazuvzdorný ani nějak mrazuodolný, protože v jeho domovině mrzne spíše jen ojediněle, dtto platí i pro T.alexanderi a T.aoracanthus...je jasné, že nějaký mráz vydrží - i u mne vydržely těch -12°C bez poškození, jenže - podzim byl skvělý a teplý, byly tedy bez vody od konce srpna...a uvidíme další zimu/roky...
4. C.boliviana - vydrží hodně, roste vysoko v horách do skoro 4000m (v Argentině), kde mrzne značně, ale opět - jen v noci, resp. krátce nad ránem a přes den je slunečno a třeba kolem 0°C...
5. je fakt, že asi pro pěstování těchto kytek je třeba jistého citu...a kytky musí být připraveny na mráz...

Dnes jsem viděl náhodou ve zprávách na Nově, že na Atacamě napadlo až 80 cm sněhu s poklesem teplot k -8°C...bohužel jsem nepostřehnul, kde přesně...nicméně mluvili o tom, že je to po 20ti letech, co je tam tolik sněhu...možná teď pokvete poušť :idea:

K tomuto a ještě předchozímu....hned jsem se podíval na mou oblíbenou lokalitu Malargue... http://www.wetteronline.de/Argentinien/Malargue.htm" onclick="window.open(this.href);return false; a tam jasně vidíš, co je zima na jihu Mendozy (Denmoza, Pyrrhocactus, Pterocacatus, Maihueniopsis, T.candicans, Austrocactus,...)
...a rozlikneš-li Rückblik - objeví se Höchsttemperatur a nebo v roletce Tiefsttemperatur - vidíš, že 26.6. a 2.-5.7. byla pěkná zima - až -12°C, ovšem přes den kolem +4°C...takže taková je zima, kterou ty kytky snáší...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 25 úno 2013, 17:30

Když jsem měl boční stěny u prvního poloskleníku před lety jen zasíťované, byla při deštích, které málokdy přijdou v době, kdy jsem doma, polovina sbírky zmáčená, zastříkaná blátem, květy splihlé ... Ony ty deště (alespoň na naší větrné hůrce) chodí často se silným větrem, voda jde někdy skoro vodorovně :( U skleníku mi stejný efekt dělala stropní okna. Teď kombinuji boční velké zasíťované plochy u dveří (kde to stříká většinou jen do uličky) s větráním přes přilehlou dílnu na protilehlé (severní) straně. Dílna má trvale otevřené větrací otvory do skleníku i ven, na sever. Fičí to tam pěkně a já mám konečně ve skleníku i bez elektřiny přes den 25 - 35°C (dřív 35 - 45) a v noci se citelně ochladí na venkovní teplotu (v současnosti dost hnusná zima :evil: ). Mexiko mám mimo cestu průvanu a tak jsou konečně všichni spokojení. Mohu doporučit. :D
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:31

Některé klony T.articulatus jsou takové...i když - možná je to způsobem pěstování. V přírodě rostou vždy na plném výsluní (= logicky se i nějaké kytky najdou ve stínu pod keři...), tedy velké teplo je jim jistě příjemné... Tady v kultuře vyrůstají bohužel menší a slabší články a tak je možná povaha toho lámání se z toho, že nemají až takové podmínky pro růst. Tvar keříku je u těch velkých tefráků vždy podobný - několik článků vyrůstá postupně jeden z druhého a jestli jsou ty slabší vespod (= třeba horší pěstování, změna,...a nerostou-li dále...), pak se asi převáží a mohou odpadnout. V každém případě je asi lepší, dát je z dosahu, aby se nestalo nedopatřením, že se z několikapatrové výstavní kytičky stane jen hromádka odnoží... :mrgreen: V přírodě, přesto, že tam vane většinou silný vítr, není tento příčinou nějakého odlomení článků...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 10 krát
Obdržel poděkování: 10 krát

Příspěvekod Pavel Zouplna » 25 úno 2013, 17:31

Takové články měl, když jsem ho dostal od přítele okýnkáře. Dal jsem mu větší květináč a místo na horní polici pod střechou a on tvoří články soudečkové, průměr tak kolem 3 cm, trny papírovité, dlouhé. Pokožka velice tmavá, olivová až načervenalá. Ale neláme se vahou, odlučuje se jako fragilis, stačí dotek a pustí vše - jak profesionální striptérka ... :lol: Ty máš nějaký takový, co nedá a nepustí, pokud nemáš nůž v ruce?
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:33

Tak nevím...je fakt, že T.articulatus rostou v přírodě spíše v hlinitopísčitém (hlubokém) substrátu oproti třeba T.geometricus, který roste v oblázcích, ovšem pod nimi je rovněž jemný substrát. Vysloveně řepovité kořeny tyto pravé tefráky nemají, spíše jen takovou mrkvičku...moje (obrázek je o stránku vpředu) jsou v miskách s 10cm hloubkou...některé mají tendenci se naklánět, ovšem - toto přičítám tomu, že v přírodě jsou jednotlivé články větší - až dvojnásobně oproti kultuře, takže i stabilnější, když už jsou 4-5-6 článků dlouhé...

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 02 dub 2013, 11:15

Rod Tephrocactus zahŕňa 5 druhov, ktoré sú príbuzné a dnes aj zaradené do rodu Opuntia. Pre lepšiu orientáciu a prehľadnosť a pre určité príbuzné znaky ja budem tieto opuncie v svojom blogu členiť do viacerých rodov, ktoré sú uznávané a používané aj mnohými pestovateľmi týchto rastlín. Podľa mňa má toto členenie aj väčšiu výpovednú hodnotu o príbuzenských vzťahoch, odlišnostiach, výskyte, pestovaní a habite týchto rastlín.

Tephrocactus-y sa vyznačujú jemnými koreňmi rozprestierajúcimi sa do šírky pod povrchom, telom zloženým z jednotlivých článkov -segmentov, ktoré sa ľahko odlamujú, popolavo - sivo-zelenou farbou pokožky, za sucha často do červena, hneda. Veľkosť článkov môže byť od pár centimetrov až po 15 cm v priemere (T. alexanderii "fiambelensis"). Otŕnenie závisí od druhu, formy, vyskytujú sa ostne "papierovité" - T. articulatus, rovné T. alexanderi, alebo žiadne, len glochidy rôznej veľkosti (T. articulatus var. inermis, T. molinensis).
Na areolách Tephrocactusy vylučujú nektár, ktorým sa živia napr. mravce (ide o tzv. mimokvetové nektáriá).

Druhy a variety:
Tephrocactus alexanderi
Tephrocactus alexanderi var. geometricus
Tephrocactus alexanderi var. bruchii
Tephrocactus aoracanthus
Tephrocactus aoracanthus var. polyacanthus
Tephrocactus articulatus
Tephrocactus articulatus var. diadematus
Tephrocactus articulatus var. papyracanthus
Tephrocactus articulatus var. oligacanthus
Tephrocactus articulatus var. syringacanthus
Tephrocactus molinensis
Tephrocactus weberi - táto rastlina má znaky podobné rastlinám z rodu Pterocactus, a čiastočne aj rastlinám z rodu Tephrocactus, možno spojovací článok?

Obrázek
Tephrocactus articulatus var. oligacanthus - kvitne najochotnejšie - kvet - jún 2007
Obrázek
Tephrocactus molinensis - bohato kvitnúci klon - kvety jún 2008
Obrázek
Teprocactus molinensis - rastlina mala cez 15 pukov, ktoré rozkvitali postupne
Obrázek
Tephrocactus molinensis - kvitnutie - jún 2007
Obrázek
Obrázek
Tephrocactus geometricus - 14. 7. 2010

Pre tieto rastliny sú vhodné siršie a plytšie nádoby -napr. misky, na druhú stranu nepohrdnú ani hlbšími. Substrát je vhodný skôr minerálny, kyslý, priepustný, vzdušný.

Obrázek
Najbežnejšie pestovaný klon, T. articulatus v. papyracanthus, rastliny sú ozdobné svojimi "papierovitými" ostňami, žiaľ z dôvodu veľmi častého vegetatívneho premnožovania klon neochotne nakvitá, takmer vôbec nie.

Zálievka je žiadúca čím neskôr na jar, podľa počasia asi od mája do augusta/septembra. Hlavné obdobie rastu je máj/jún/júl, kedy musia mať rastliny dostatok zálievky a živín. Po narastení nových článkov do plnej veľkosti radšej už nezalievame, rast nových článkov na konci augusta, v septembri je nežiadúci, tieto nikdy nedorastú, nedospejú.
Tephrocactusy milujú teplo a slnko, najlepšie je celodenné oslnenie.
Vzduch je lepšie udržiavať čo najsuchší, kôli hubovým ochoreniam. Je vhodné aj občasné ošetrenie fungicídom. Zimovanie: pri priemerných teplotách 10 st. Celzia.

Presunuté z bývalého Filordovho blogu - Opuntiovité a iné ...
Filord

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 136 krát

Příspěvekod Robert » 24 dub 2013, 19:53

Pavel Zouplna píše:Takové články měl, když jsem ho dostal od přítele okýnkáře. Dal jsem mu větší květináč a místo na horní polici pod střechou a on tvoří články soudečkové, průměr tak kolem 3 cm, trny papírovité, dlouhé. Pokožka velice tmavá, olivová až načervenalá. Ale neláme se vahou, odlučuje se jako fragilis, stačí dotek a pustí vše - jak profesionální striptérka ... :lol: Ty máš nějaký takový, co nedá a nepustí, pokud nemáš nůž v ruce?

Na ukážku zopár, ktoré pustia len s nožom v ruke (aspoň u mňa)
T.sp. Chilecito
Obrázek
Obrázek
T.sp.RS 1354 (Samo Bajo, Chile ?)
Obrázek
a kultúrne rastliny T.articulatus v. strobiliformis a iné
Obrázek
Obrázek

Robert

Příspěvekod Robert » 24 dub 2013, 20:29

A tak som si minulý týždeň prebehol geometricusy, nie sú to veru žiadne uniformné kytičky, mám pre ne celkom slabosť. Dnes už sú od slnka pekné červeňučké, chcelo by to kvety, zatiaľ sa prejavil len KP 79
T.geometricus (pravdepodobne od Dubnových)
Obrázek
T. geometricus KP 86 - Fiambalá
Obrázek
Obrázek
T.geometricus
Obrázek
T. geometricus KP 79 "fiambalensis"
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 dub 2013, 08:13

Ahoj Roberte,
tak problém "geometricus"...koukám, že máš tedy jen KP kytky a u nich je-li napsáno Fiambalá, tak to je zcela zavádějící, protože ve Fiambalá geometricus neroste! Taková nejbližší lokalita je vlastně silnice do Paso San Francisco, kde ca. 20 km od Fiambalá je začátek výskytu těchto T.geometricus...tedy známá lokalita s P.bonnieae & Co. Aby to nebylo až tak jednoduché, jsou na této lokalitě na první pohled značné rozdíly v habitu jednotlivých kytek jako Tvoje 2., 3. a 4. fotka, tedy kytky naprosto bez trnů a kytky až extrémně otrněné, které jsou už jako T.alexanderi... Proto i je často geometricus uvažován jako var./ssp. od T.alexanderi...jenže...

Robert

Příspěvekod Robert » 25 dub 2013, 09:12

Ahoj Jirko, v záznamoch som našiel poznámku k výskytu, 30 km SW od Fiambalá, takže opravujem a doplňujem ...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 25 dub 2013, 11:39

...nestihnul jsem to Roberte dokončit...tedy, jenže...není z mé hlavy, byť mi to také vrtalo, že na té první lokalitě se mohou vyskytovat oba druhy, tedy jak geometricus, tak forma alexanderi (to by svědčilo pro dva druhy), protože prakticky "za rohem" ve Fiambalské nížině roste sporadicky (je tam značné sucho) klasický alexanderi. Vzdálenost lokalit je nějaký kilometr...
V celém údolí (a na sever), tedy i u Thermas roste klasický alexanderi, v Thermas logicky krásně vytrněný, totiž - v podloží (=niva) teče voda, takže kytky mají dost vláhy a proto tak pěkně vypadají, že se někomu bouří hormony a chtějí z těchto kytek skoro nový druh, což je nesmysl....
Spíše je zajímavé, že ten klasický (beztrnný, resp. s malými trny) geometricus roste jen v Paso San Francisco, tedy od nějakých 2000 po 3000m, ovšem ve střední části v dosahu silnice chybí, a ne třeba nad Palo Blanco, kde roste klasický alexanderi ve výšce 1800-2000m...samotný alexanderi má obrovský areál rozšíření a kytky třeba od Villa Manzano jsou skoro jako ty z Thermas, jen rostou o 1000m níže!!! Takže - opakuji - je s podivem - ten omezený výskyt geometricus... No a připomenu, že dle "genetických studií" je Puna bonnieae také Tephrocactus...(=aby to bylo jednodušší)...je jasné, že jakmile se tam dostanu (doufám), tak se těmto otázkám budu zcela určitě více věnovat...

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 503 krát
Obdržel poděkování: 375 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 18 čer 2013, 14:00

Pridávam sem jednu fotečku, nemôžem si pomôcť, ale veľmi sa mi to páči:

Tephrocactus geometricus
Obrázek
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 čer 2013, 12:40

To bude asi odnož, tedy spíše jak poupě...Mário...
Jinak - ta černá hniloba mi letos zařádila mezi tefráky...jakmile něco napadne, je nutné článek odříznout - jestli už neupadl sám...a zlikvidovat (nejlépe oheň)...jak proti tomu bojovat? A až na gymna jsem tuto hnilobu nikde jinde nevidět...???

Robert

Příspěvekod Robert » 17 kvě 2014, 18:02

Tephrocactus geometricus - tento druh sa u mňa tohto roku rozhodol kvitnúť na viacerých rastlinách. Škoda, že do výstavy asi nedorastú.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Robert

Příspěvekod Robert » 09 čer 2014, 21:23

[quote="Robert"]Tephrocactus geometricus - tento druh sa u mňa tohto roku rozhodol kvitnúť na viacerých rastlinách. Škoda, že do výstavy asi nedorastú.

Nedorástli, ale počkali si až na tieto horúce dni, že by nostalgia za domovinou ?
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“