Tephrocactus

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Odpovědět
Robert
Poděkoval: 32 x
Obdržel poděkování: 137 x

Re: Tephrocactus

Příspěvek od Robert » 25 úno 2013, 17:15

S tou skorou jarnou zalievkou by to mohlo fungovat, akonáhle sa teploty zvýšia rastliny majú tendenciu tlacit nové články a zasychajú kvetné puky. Minulý rok som to skúsil s glomeratami, zalial som ich (šetrne) hneď po vyložení na letné stanovisko v polovici marca, bolo dosť chladno. Nijak zvlášť sa nenapili, ale kvitli uspokojivo. Z toho snehu asi moc vody tiež nedostanú.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:16

Pěkné Mário - tak do těch -12°C by neměl být problém...
Roberte - jo, informace se těžko shání, resp. asi je nejlepší vlastní poznání. Už to testuji dlouho a něco už bych měl vědět. Ještě si ale musím založit sbírku stejných klonů - co kdyby! Také čekám na konec února - už za měsíc :!: a zaleji... :arrow:

Z pravých tefráků mám větší kytky pouze tři větší T.articulatus s přibližnou lokalitou (původ před lety Dohnalík), mám pocit, že tenkrát někdo přivezl pár odnoží...
...je fakt, že jsem je držel jen tak do -5°C venku, ale vloni jsem se rozhodl, že to zkusím do -10°C, přesto, že tam, kde rostou, až tak nemrzne, spíše sporadicky a tak max. -5°C a přes den je zase nad nulou a spíše i teplo. Tak to na mne na lokalitách působilo. Nicméně - zatím se drží....

Robert
Poděkoval: 32 x
Obdržel poděkování: 137 x

Příspěvek od Robert » 25 úno 2013, 17:17

U pravých tephro mi to studené zimovanie moc nepasuje, mám pocit, že ani tých mojich trvalých 8 stupňov nie je ideálnych. Chcelo by to cez deň aspoň 15 - 20 čísiel. Drahý špás, snáď budú tolerantné. Aj počas vegetácie si potrpia na teplúčko. V ich domovine nie sú teploty k 40-kam ničím výnimočným. Hold neni tephro ako tephro.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:17

No, mám ve stejných podmínkách i T.geometricus, který ty mínusové teploty snese, zejm. ten z 3000m, to mám už vyzkoušené. Taktéž ten T.alexanderi od Fiambaly nemá problém..., ale souhlasím, že moc velké mrazy nejsou vhodné. Nicméně přes den mám zatím vždy nad nulou a při slunci i +15°C...takže se zase prohřejí a tak to chodí v jejich domovině. Viděl bych to asi tak, že ojedinělé poklesy i k -10°C by tvrdě pěstovaným kytkám neměly uškodit, když budou mít přes den zase teploučko, tak to půjde... :arrow:

Roberte - no, setrvalých 8°C... V přírodě ta teplota kolísá a když je má člověk ve skleníku, tak také...ve vyšších polohách se i San Juan ap. setkají s mrazy, tedy nočními, ale je jasné, že to nejsou mrazy jako u nás. A - krajina je stepní, tedy rozdíly v teplotách budou a jsou značné. I těch +40°C je vcelku běžných, my jsme zažili v rezervaci Talampaya +49°C (říkali na stanici hlídačů parku) a T.alexanderi tam byly v letním spánku...v noci pak pod a kolem Sierra Famatina (přes 6000m) byla silná bouřka a následné výrazné ochlazení na +25°C...ovšem na T.articulatus ("inermis x strobiliformis") - spali jsme na lokalitě, to nemělo asi žádný vliv, byly pěkně zcvrklé, ale sem-tam byl květ... Proto tedy i snášejí i velmi horký skleník, rostou ovšem jen, když se teploty v noci výrazně sníží...

Miroslav
Poděkoval: 68 x
Obdržel poděkování: 108 x

Příspěvek od Miroslav » 25 úno 2013, 17:19

Tieto dva mi zrejme splnia moje želanie, kúpil som ich pred dvoma rokmi v Chrudimi, u mňa podrástli a dúfam, že tie púčiky aj rozkvitnú.
Obrázek
ObrázekTieto dva mi zrejme splnia moje želanie, kúpil som ich pred dvoma rokmi v Chrudimi, u mňa podrástli a dúfam, že tie púčiky aj rozkvitnú.
Obrázek
Obrázek
Miroslav Varček hľadač krásy

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:19

Krásné počasí posledních dní přinutilo zavlažit snad všechny kaktusáře...jenže - jsou kytky, které se právě teď musí "sušit"... U opunciovitých, které musí dostat vodu už někdy začátkem března (= zimní zálivka), kdy je ještě chladno a rostliny si jen trošku cucnou...a pak dochází k indukci poupat, která touto dobou jsou už pěkně vidět a právě tyto pěkné dny působí na jejich růst. Voda v tomto období by vedla k přeměně poupat na normální články...to je často důvod, proč se o těchto kytkách tvrdí, že prostě nekvetou... Potřebují jednoduše jiný režim zálivky. Mnoho z nich má velký zásobní kořen nebo potřebují větší počet článků, pak kvetou za těchto jistých podmínek všechny. Návštěva u Michaela Kiesslinga mi opět ukázala, že při správné péči kvetou i docela malé rostliny v relativně malých květináčích...
Včera jsem udělal kontrolu i u mých kytek, jestli pokvetou po změně pěstování ve skleníku a celou zimu na světle...ano, je na několika pár poupat, takže pokvetou...

Miroslav
Poděkoval: 68 x
Obdržel poděkování: 108 x

Příspěvek od Miroslav » 25 úno 2013, 17:23

Tak som rád, že sa obidvom podarilo rozkvitnúť, je to prvé kvitnutie.
Obrázek
Obrázek
Miroslav Varček hľadač krásy

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:23

...no, snad uvidím, že také pokvete...T.geometricus JGK 61, 2930m

..a druhý...T.geometricus JGK 58, ca.2000m...

...koukám, že je mám značně za Miroslavovými opožděné...jsou (byly) celou zimu venku...v mraze... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:24

Ty dva semenáče, co jsem ukázal v předchozím příspěvku, byly také celý rok venku, jak píši...a ty semenáče další, co jsem zde také už ukazoval (vyfotím znovu) pěkně rostou a se zimou neměly sebemenší problém. Jen bych poukázal na to, že předzimní příprava musí být velmi dobrá, tj. rostliny musí být zdravé a se zálivkou se musí včas přestat...nicméně, tato zima (a i podzim) byla velmi příznivá a příští se to nebude (= nemusí) opakovat. Kytky z ca. 3000m jsou jistě velmi odolné a je to hranice jejich výskytu...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:24

Tady je dnešní obrázek výsevu tefráků, který jsem tu už ukazoval dříve a jestli se nepletu je z léta 2009 (ano 06.07.2009). Je fakt, že jsem si nepoznamenal, z kolika zrn jsou ty semenáče...ale i teď klíčí tak z 10-30%...

1. vlevo nahoře - T.alexanderi JGK 64, "řečiště" Thermas de Fiambalá, ca. 1800m
2. vpravo nahoře - T.articulatus JGK 66, hřbitov v San Blas (bohužel jen jeden :mrgreen: ( s poznámkou "inermis")
3. vlevo dole - T.geometricus JGK 58, ca. 20km za Fiambalá, ca, 2000m
4. vpravo dole - T.alexanderi JGK 65, skalky u Thermas de Fiambalá, ca. 600m od JGK 64

...všechny semenáče přežily zimu tak, jak stále popisuji, byly zcvrklé (myslím, že tu je foto ze zimy někde vpředu...) a po zimě se pěkně napily a rostou...květináče jsou 8x8cm...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:25

Také jsem se dočkal, kdy v mé nepřítomnosti kvetly některé kytky, na které jsem čekal...ale např. tento T.geometricus JGK 58 počkal a já dnes mohl vyfotit první jeho květ, který má průměr 7cm a je skoro bílý...

...jak je vidět, pokvete ještě jedním květem a celkově má 4 články...
Druhý T.geometricus na mne nepočkal a vykvetl trochu dříve...

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 10 x

Příspěvek od Pavel Zouplna » 25 úno 2013, 17:26

Asi to bude opravdu glomerata, jednou jsem ji od Richterové taky objednával, zřejmě nějakej bordel v mých cedulkách. Articulatus mám taky, kulturní rostlina od kamaráda, má velké soudkové články skoro 3 cm průměr a někdy až 6 - 7 cm dlouhé. Navíc dlouhé ploché trny (asi taky forma papyracanthus), pokožku do bronzova. Problém je v obrovské odlučitelnosti článků, pořád je odhazuje, stačí na něj dejchnout. Rostlina má snad 10 let, ale ještě nekvetla. Příští jaro ji nechám sušit a uvidíme - zatím pokaždé z násady byly články.
Ještě k té glomeratě - sprcha od plísně nepomohla, myslíš že by pomohlo dát ji pod širák na úpal?
Pavel

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od Pavel Zouplna » 25 úno 2013, 17:27

No, to, čemu já říkám Tephrocactus articulatus papyracanthus, jsem dnes schválně došel vyfotit. Je to trochu jiné, snad jsem název "střelil" dobře:

Jinak jsi určil správně, na fotu výše je opravdu Maihueniopsis glomerata, původ jsem napsal dobře, ke zkomolení jmenovky došlo mou hloupostí. Před asi 2 lety jsem na tom americkém webu převzal nejen Parodii ottonis, ale i převedení M. neboli Opuntia glomerata jako synonymum pro T. articulatus. Teď jsem se tam schválně díval a mají to už sice oddělené, ale v synonymech mají oba druhy O. glomerata. Nějak jim nerozumím ... Naštěstí jsem si v počítači ponechal v evidenci původní data od Ing. Richterové, tak to šlo vše opravit.
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 25 úno 2013, 17:27

Ano, klasický T.articulatus...jooo, ti Amíci, jejich názvosloví je často jiné, chápal bych to u kytek, které u nich rostou...tedy těch opuncek - tam jsou mraky jmen, byť se mi nezdálo, že je tam až tolik "druhů". Dovezl jsem si nějaké knížky, tak se třeba časem alespoň v těch, co jsem viděl, i vyznám... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jinak - M.glomerata je naprosto lehce rozeznatelná od ostatních podobných, za ty ca. 4-5 let, co je jim věnuji je už poznám i v kultuře, kde zpravidla mírně redukují trny....byl jsem před týdnem u kamaráda...a ten měl ve sbírce řadu M.glomerata (starých kytek různého původu...) a to jsem koukal na ta jména.....joooo, nikdo se jim nevěnuje, že i vcelku znalci kaktusů je nepoznají...třeba teď v CACATACEAE etc. 2/2011 článek od manželů Lukešových..už píši na ty "Maihuenopsisy" můj názor...

Jasně...a jinak - pod tím Tvým T.articulatus (obrázek) čouhá jeden článek pěkné C.boliviana...

To nejsou "novoty", ale často nesmysly vynucené potřebou publikovat a sbírat ty body za publikace...většinou (= angličtí lumpeři) od zeleného stolu...

Ano, je to kytka vypěstovaná u něj z originální odnože (jak píšu)...a v Bavorsku je o něco chladněji jak v Brně...
Tady je vidět, že to jednak Michael umí, pak ale i že se dají dopěstovat kytky zcela podobné těm v přírodě...a fakt jsou tam takové. Možná je sice vybrán klon, který je nejvíce otrněný, ale jak je vidět, nijak při dalším růstu v kultuře otrnění neredukuje! ... O diferencích mezi jižními (od Uspallata) a severními (Abra Pampa) M.glomerata jsem tu už psal...a na jihu jsou opravdu otrněné, kdežto na severu jsou řídce otrněné...což by odporovalo té ochraně proti slunci (na severu je ve vyšších polohách s více slunečním svitem v hodinách/rok)...takže...ať je to jak chce...jsou krásnééééé... a kydž kvetou, tak ještě krásnější... :idea:

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od Pavel Zouplna » 25 úno 2013, 17:28

Ještě se vrátím ke své fotce. Zkoušel jsem na odnožích oba druhy (T. articulatus i C. boliviana, čouhající od vedle) na mrazuodolnost a na rozdíl od vedle stojící severoamerické opuncie, kterou mám od Ing. Richterové s údajem, že snese -10°C (a lebedila si i při dlouhodobých -20°C), padly obě mrazem už při poklesu pod -10°C, když nenásledovalo oteplení ve dne nad nulu. Proto jsem tyto pokusy s jihoamerickými rostlinami ukončil. Sice se tu občas píše o úspěších, ale buď mám rostliny se špatným původem, nebo sice opravdu snesou hodně, ale jen v noci, jak jsi už psal na jiném místě (a ve dne si shání plavky na to oteplení na +20°C ...).
Pavel

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“