Frailea

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
jezour
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 117 x
Obdržel poděkování: 176 x

Re: Frailea

Příspěvek od jezour » 26 črc 2018, 15:51

Opravdu nádherná fotoreportáž - rostlina kvetla v těchto horkých dnech?
-- Administrátor --

Štefan
Poděkoval: 105 x
Obdržel poděkování: 60 x

Příspěvek od Štefan » 26 črc 2018, 16:15

Okrem tej prvej sú fotky aktuálne - z dneška.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 26 črc 2018, 17:04

Děkuji za rychlou odpověď. Informace, že kvetou za horka je docela zajímavá. U mně kvetly rostliny rodu Frailea pouze buď během takových vedem nebo těsně po nich. Možná je toto odpověď, jak dosáhnout, aby se vůbec vyvinula poupata a rostliny kvetly...
-- Administrátor --

Štefan

Příspěvek od Štefan » 27 črc 2018, 14:56

Štefan píše:Frailea mammifera ssp. angelesiae
angelasiae (6).JPG
dnes kvety rozkvitli zase (to nieje pravidlo - keď je naozaj horúco, odkvitnú za jeden deň) a oproti včerajšku ešte trošku poporástli
DSCF8568.JPG
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek (spolu 6):
jezourdodo2Mário SnopkaiconmasterjaraMartin
Hodnocení: 54.55%

Štefan

Příspěvek od Štefan » 02 zář 2018, 19:26

Frailea lepida CH 1708 - mám dve mladé rastliny. Zatiaľ ešte nekvitli, ale intenzivne tvoria kleistogamické plody. Už som zobral 5 - každý má okolo 40 semien.
lepida (2).JPG
lepida (3).JPG
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek (spolu 3):
josskajaraMário Snopka
Hodnocení: 27.27%

jv3
Poděkoval: 23 x
Obdržel poděkování: 40 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jv3 » 03 zář 2018, 20:57

Štefan, čo to máš za menovky?
Vyzerajú dobre.
jv3
Títo uživatelé poděkovali autorovi jv3 za příspěvek:
Martin
Hodnocení: 9.09%

Štefan

Příspěvek od Štefan » 04 zář 2018, 06:02

To sú menovky vytlačené laserovou tlačiarňou na polyesterovom papieri (Xerox Premium Never Tear). Bolo to popisované na plzeňskom fóre.
Vyzerajú dobre, ale úplne spokojný niesom. Sú priliš makké - nedajú sa zapichovať. Ten papier sa dá kúpiť v rozličnej gramáži (alebo hrúbke). Ja mám hrúbku 195um, ktorú na tom fóre doporučovali ako vhodnú. Chcelo by to ešte hrubší papier. Problém je, že je to jednorázovo dosť peňazí. Ja som kúpil 1 balík - 100 listov A4 asi za 1600,- Kč (korun českých), z jedného listu urobím 60 menoviek. Strihám to ručne.
Začal som s tým tento rok, menovky by mali vydržať - uvidíme.

Martin
Poděkoval: 268 x
Obdržel poděkování: 25 x

Příspěvek od Martin » 04 zář 2018, 07:45

Na to, že z toho balíku uděláš 6000 jmenovek mi ta cena nepřipadá nijak hrozná. Spíš by mě zajímalo, jakou to má trvanlivost co se týče vody a slunečního záření. Kdyby mi to mělo vydržet celý život, tak by to mělo smysl, ale každých třeba 5 let předělávat všechny jmenovky by se mi asi nechtělo. Zkoušel jsi pohmatem tu silnější variantu papíru? Jestli je to výraznější rozdíl v pevnosti, protože "zapichovací" schopnost považuji u jmenovky za jednu z nejdůležitějších.

Štefan

Příspěvek od Štefan » 04 zář 2018, 21:41

S tou "zapichovací schopností" máš samozřejmě pravdu. O trvanlivosti nemůžu nic bližšího říst - běžné plastové jmenovky (které jsou cenově srovnatelné, resp. i malinko dražší) mají taky hranice své živostnosti řekl bych kolem 5 let - pak jsou křehké a lámou se (i když asi jak které - měl jsem i takové, které vydržely výrazně víc, ale bohužel vůbec netuším, kde jsem je koupil a jestli ještě jsou k mání - takže nic). Bohužel jsem v ruce nedržel nic - on totiž ten papír se úplně běžně neprodává - já jsem ho našel jenom v několika málo internetových obchodech, v běžném papírnictví určitě ne. No a nevím, jestli by někdo byl ochotný rozříznout obal, aby sis mohl šáhnout. Takže jsem se řídil doporučením na plzeňském fóru. Ono to pak taky chce vyzkoušet, jestli to ta laserová tiskárna na ten silnější papír "dá". Ta cena toho silnějšího je taky ještě trochu jiná, takže by to chtělo reference a úplně nejlepší by byla možnost koupit jeden arch, vyzkoušet a pak teprve investovat balík peněz. Na tuto možnost jsem ale nikde nenarazil.
Títo uživatelé poděkovali autorovi Štefan za příspěvek:
Martin
Hodnocení: 9.09%

Martin
Poděkoval: 268 x
Obdržel poděkování: 25 x

Příspěvek od Martin » 05 zář 2018, 08:15

Ti Holanďani na ty svoje natištěný jmenovky musí mít nějakou mašinku.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od jezour » 05 zář 2018, 16:08

A uvažoval jste někdo například nad kombinací štítkovač (lepící štítky na filmové pásce) a jmenovky z rozstřihaných žaluzií? Nevýhodou takových jmenovek je jejich měkkost, s papíry mám zkušenost, že blednou.
-- Administrátor --

nvenca
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x

Příspěvek od nvenca » 07 zář 2018, 00:34

Sice to nepatří do tohoto tématu, ale když už se tu o jmenovkách rozproudila diskuse, mám k tomu dotaz zda někdo nemá zkušenost s použitím jmenovek vzniklých natištěním laserovou tiskárnou na běžný kancelářský papír a následně oboustranně zalaminovaných do té silnější laminovací folie. Až snad bude čas chci to zkusit. Po rozstříhání (rozřezání pákovou řezačkou) by mohly vzniknout jmenovky snad použitelné tuhosti. Jen nevím jak by to bylo trvanlivé na silném světle a jak by to degradoval přístup vlhkosti na řezu zalaminovaného listu. Má s tím někdo zkušenost? Abych nemusel objevovat už objevenou Ameriku.
Díky.

jv3
Poděkoval: 23 x
Obdržel poděkování: 40 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jv3 » 25 říj 2018, 20:07

Celkom tak to nepôjde, lebo keď to rozstriháš tak sa Ti to rozpadne. Musel by si to ukladať jednotlivé menovky na laminovacie fólie s medzerami a to je podľa mňa ak nie nemožné, tak príliš pracné. Ja som skúšal vytlačiť menovky na transparentnú fóliu a tú následne zalaminovať. Bolo to celkom fajin ale po troch rokoch musím konštatovať, že sa začínajú rozliepať. Takže tadiaľ cesta asi nevedie. :x
jv3

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“