Frailea

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Frailea

Příspěvekod Petr z Čech » 01 dub 2013, 22:02

Tento rod kaktusů obsahuje malé, jen několik cm velké, jihoamerické druhy vytvářející převážně žluté květy, v mé sbírce je zastoupen druhem Frailea pumila.

Obr.: Frailea pumila (Lemaire) Britton & Rose, 1922

Obrázek

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 557 krát
Obdržel poděkování: 428 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Frailea

Příspěvekod Mário Snopka » 08 dub 2013, 11:43

Ja mám pár fraileí, no mal som toho dosť, ale po presťahovaní mi zmizli, neviem kde, ale nemám ich.
Tú ktorú tu ukážem som mal veľa rokov a kúpil som si ju v Dvore Králové n. Labem. Frailejka pekne kvitla a dávala spoľahlivo semienka, až do minulého roku.
Tento rok po vytiahnutí kaktusov na záhradu som videl, že už nieje medzi nami. Asi som spravil chybu a nechal som plody na rastlinke. Mohlo sa stať, že sa tadiľ dostala nejaká infekcia. A to je jediná rastlina, ktorá mi neprežila túto zimu.
I keď viem, že Frailee nie sú dlhoveké rastliny. Táto mohla mať tak niečo cez 10 rokov.

Obrázek
Frailea schilinzkyana, už začínala tvoriť aj odnožky.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 106 krát
Obdržel poděkování: 148 krát

Příspěvekod jezour » 25 srp 2013, 11:39

Diskuze k rodu Fraile tady na fóru příliš nefrčí. Podobně tomu bude i ve sbírkách. Je to škoda, rod Frailea nabízí bohatou škálu krásných rostlinek nevelkých velikostí. Tj. pro matematiky - hodně rostlin na málo místa.
Pár rostlinek pěstuji i já. Na Frailee se jedná už o větší rostlinky, jsou v květináčích o průměru 4 cm. Ve sbírce jsou už nějaké 4 roky, otevřených květů jsem se dočkal až letos. Konečně mně udělala radost Frailea chrysacantha a otevřela květy.
Dříve, než ukážu fotku, rád bych rozproudil diskuzi na téma květy Fraileí a jejich otevírání.To, že jsou zástupci rodu Frailea profláklí kleistogamií, je známé. K opylení dojde již při vývinu poupětu a dochází rovnou k vývoji semen. Pěstitel čeká, těší se na květy a nic. V určitých případech dochází k tomu, že se květy otevřou. Právě k tomu mířím. Otevírají se vám květy Fraileí? Za jakých podmínek dochází k otevření květů? Může za to sucho, teplo? Nebo kombinace polostín, vlhčeji napomáhá k vývinu semen bez otevření květů? Někde jsem četl, že se podle tvaru poupěte dá poznat, zda se květ otevře, či neotevře. Máte to napozorované?

Frailea chrysacantha, květ se sice plně nerozevřel, ale i tak měl okolo 3 cm v průměru.
Obrázek
-- Administrátor --

ToKra
 poděkoval: 13 krát
Obdržel poděkování: 59 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 31 srp 2013, 21:50

Frailea asteroides
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Všetky fotky fotené cez: Apple iPhone6 + Raynox DCR
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava
▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒
email: tokra@astrophytumcultivars.com
http://blog.astrophytumcultivars.com/
http://cfn.tokra.io/

jara
 poděkoval: 550 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 08 kvě 2015, 14:00

Frailea pygmaea ssp. bruno-valispina.JPG
Frailea pygmaea ssp. bruno-malispina
Už dlouho o těchto pidi kaktusech nebylo nic přidáno.
Sice ještě u mně nekvetou, ale chystají se. Chce to jenom hodně sluníčka. Přidávám alespoň obrázek čekající frajlejky.
Přílohy
Frailea pygmaea ssp.bruno-valispina.JPG
Frailea pygmaea ssp. bruno-malispina

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 20 srp 2015, 22:00

Letos u mě ve sbírce otevřela květy i Frailea chrysacantha. Bylo to v době veder, bylo opravdu teplo. Věřím, že spousta z vás aspoň pár těchto miniaturek pěstuje ve sbírce a dokáže zodpovědět moje otázky. Při jakých podmínkách dokáží rostliny rodu Frailea otevřít květy? Ve většině případů se mi stává, že dojde k opylení dříve, než dojde k úplnému vývinu a otevření květu. Je to dáno vlhkostí, či teplotou? Pozorovali jste tento jev?

1 Frailea chrysacantha.jpg
Frailea chrysacantha - rostlina s květy

8 Frailea chrysacantha.jpg
Květ Frailea chrysacantha
-- Administrátor --

jara

Příspěvekod jara » 21 srp 2015, 07:22

I já mám několik druhů těchto rostlin a po pravdě, nedo kážu odpovědět na tvoji otázku. Letos jsem viděl květy asi na pěti rostlinách. Bylo to ve dnech, kdy bylo polojasno a teplota venku kolem třiceti. Při těch vysokých teplotách ( +38 ap. ) se květy neotevřely. To se rostliny stahovaly pod substrát a tvořily pouze plody se semeny. :snail

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 21 srp 2015, 20:08

to jara:

Kytky byly během květu ve skleníku, či v nějakém otevřeném pařeništi? Nevím, zda to není blbost, může něco udělat i vlhkost vzduchu?
-- Administrátor --

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 21 srp 2015, 20:50

kleistogamie je způsob jak se obejít bez opylovače (pouze jeden z druhů reprodukční strategie) takže bych nepřikládal velkou váhu nějakým vnějším faktorům, u takto fungujících rostlin bývá běžné, že část květů se může samoopýlit a část je nabídnuta nahodilému opylovači, pokud rostliny rostou např. v extrémně pro opýlení nevhodných biotopech či kvetou jen extrémně krátce bývá to jistá cesta k zajištění potomstva (ikdyž geneticky chudšího).... :snail :arrow:

...jinak to není téma již nediskutované, zde 01, zde 02, zde 03, zde 04...

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 21 srp 2015, 21:54

Mně jde především o zkušenosti a pozorování každého z nás. Napišme si tu o svých pozorováních a zkušenostech. Vždyť každý má jiné podmínky a může odpozorovat něco jiného, každý z nás možná vyzkoušel něco, o čem ještě nebylo napsáno.

Tak ještě jednou otázka k diskuzi. Otevírají u vás rostliny rodu Frailea květy? A za jakých podmínek? Dokážete je k otevření květu pěstováním trochu pošťouchnout?
-- Administrátor --

jara

Příspěvekod jara » 22 srp 2015, 09:41

jezour píše:to jara:

Kytky byly během květu ve skleníku, či v nějakém otevřeném pařeništi? Nevím, zda to není blbost, může něco udělat i vlhkost vzduchu?

Ano, kytky ( fr. ) mám ve skleníku. Teplota tam šla až na 49°C. Větral jsem, poléval podlahu vodou, ale nebylo to moc platné. O metr výš než mám běžný stůl je police s lofkama. Čtyřleté wiliamsky se zatáhly do substrátu, že je nebylo vidět. Já rostlinám dopřávám větší pěstební nádoby. Tyhle w. mají asi 2 cm v prům. ale jsou v květináčích 7x7x8 cm. Vše minerál. substrát.V neděli šestnáctého u nás začalo pršet a tak dostaly všechny kytky zálivku podmokem, po čtyřicetidenním půstu, s přidáním hnojiva a Lignoh.
Byl nejvyšší čas a do 24 hodin bylo patrné, jak se napily.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 23 srp 2015, 20:57

Děkuji za odpověď. Zaujaly mě především teploty. Kolik stupňů bylo ve skleníku, když rostliny kvetly? Mohly by reagovat na kombinaci tepla a čerstvého vzduchu?
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 27 srp 2015, 16:59

Co se týká kvetení Fraileí u mě ve sbírce, vypozoroval jsem, že k úplnému vývinu květů a jejich otevření došlo vždy v obdobích, kdy bylo poměrně dost teplo. Kytky dostaly vždy před začátkem hodně teplého období vodu. Ještě musím poznamenat, že kytky jsou v pařeništi s neustále otevřenými boky. Pařeniště se nachází v menším údolíčku, je zde chladněji než v okolí a proudí zde vcelku dost vzduch.

Pozorování mě přivádí na myšlenku, zda za tím nestojí zálivka v kombinaci s teplem. Máte podobná pozorování ze svých sbírek?
-- Administrátor --

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 14 čer 2016, 12:42

...tak jsem neodolal...a na srazu Internoto pořídil tyto frajle...

Frailea castanea Gf 2444 (Nobert Gerloff)

DSC_0208a.jpg

..a dnes koukám, ony pokvetou...takové miniatury, když si představím relativně velký květ frajlejí (obecně) oproti třeba jiným miniaturám jako Blossfeldia nebo Arztekium...má ta kytička co živit!!!
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 14 čer 2016, 13:02, celkem upraveno 1 x.

jara

Příspěvekod jara » 14 čer 2016, 12:57

Hezké rostliny jste si pořídil. Také mám několik frajleí. Nevýhodou je, že k otevření květů potřebují hodně slunečných dnů.

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“