Weingartia & Neowerdermannia & Cintia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Weingartia & Neowerdermannia

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 črc 2014, 11:47

...je horko a nastala doba sklizně semínek...

Neowerdermannia vorwerkii JS 351, La Paz, Bolívie, 4000m

Obrázek

Neowerdermannia vorwerkii AW 30, Jujuy (Abra Pampa - Rinconada, 3850m), Argentina

Obrázek

...plody jsou malé zasychající bobulky s blanitou stěnou, pukají odspodu, semínka jsou hnědavá a v kultuře zůstavají ve zbytkovém kalíšku, resp. v temeni...
V přírodě fouká značně, takže končí většinou pak okolo mateřské kytky...a je těžké je najít...jo, Milan Kůrka mi to vykládal, jak v leže hledal semínka a sbíral pinzetou na lokalitě...byla to ta "nejdražší" semínka...

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 136 krát

Příspěvekod Robert » 10 lis 2014, 20:25

Zdravím priatelia, môže mi prosím niekto vniesť poriadok do týchto mien ? V roku 1999 som vysieval W.knizei LH 539 a W.trolii LH 542, nálezisko Arani Cocab, Bolívia. Rastliny pod obidvoma názvami veľmi podobné, kvitnú červenými kvetmi, telom podobné okruhu L.acanthoplegma. LH 539 dnes v ponukách ako W.jarmilae, LH 542 neviem. Ak sa mi zajtra podarí pridám foto, ale len aktuálne, bez kvetov. Ak máte skúsenosť s týmito rastlinami budem vďačný za info.

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 72 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Příspěvekod miro » 10 lis 2014, 21:02

LH sem a LH tam? Tak to ti nezávidím, nejsi sám. Neznám koeficient pro "změnu" polního pracovního čísla podle kalendáře, ale něco na tom bude. Jediný kdo ti to ale nenapíše, je LH. Nezůstává ti nic jiného než bádat a doufat, že tentokrát ti to LH bude sedět s kytkou. Jediné co jsem se já osobně dozvěděl při jednom pátrání bylo, že "teď už to sedí", ale nesedělo. Jestli máš foťo, dej foťo. Ale po pravdě, hledat dneska něco ve Weingartia je prostě problém a to z mnoha důvodů a hlavně jednoho .... kam vlastně patří nebo jaká je příbuznost se Sulcorebutia. Protože u těch některých je to dělení už na hraně a tak nás čeká "revoluce". Už se hrabou v "molekulách" a tak nám někdo rychle napíše, že vlastně žádné sulky nejsou a jsou to weingarcky a potom hned někdo napíše, že nejsou žádné weingacky a jsou to sulky. Tak se připravuji na kotrmelec. Ber tohle hledání v LH jako tréning :) :)
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Robert

Příspěvekod Robert » 12 lis 2014, 17:25

Robert píše:Zdravím priatelia, môže mi prosím niekto vniesť poriadok do týchto mien ? V roku 1999 som vysieval W.knizei LH 539 a W.trolii LH 542, nálezisko Arani Cocab, Bolívia. Rastliny pod obidvoma názvami veľmi podobné, kvitnú červenými kvetmi, telom podobné okruhu L.acanthoplegma. LH 539 dnes v ponukách ako W.jarmilae, LH 542 neviem. Ak sa mi zajtra podarí pridám foto, ale len aktuálne, bez kvetov. Ak máte skúsenosť s týmito rastlinami budem vďačný za info.

Tak prikladám sľúbené foto
W.knizei (jarmilae) LH 539
Obrázek
W.trolii LH 542 ???
Obrázek
tu mám podozrenie na L.acanthoplegma

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 40 krát
Obdržel poděkování: 108 krát

Příspěvekod Zdenda » 12 lis 2014, 19:59

Nazdar, mám ty samé kytky ze semen od př.Jakubce pod názvem W jarmilae . Zřejmě sbírali semena spolu. Jsou to na 90% acanthoplegmy. Bohužel není jasné odkud, snad jen, že jsou z IS.
Naposledy upravil(a) Zdenda dne 13 lis 2014, 12:09, celkem upraveno 1 x.
Věčný začátečník Zdenda

morče

Příspěvekod morče » 20 lis 2014, 00:19

lobivia acanthoplegma var. Oligotricha (var.neocinnabarina ) :!: :!: LH 542 arani 2800m. a né W.trolii LH 542 ??? :!: :!: :!:

lobivia acanthoplegma LH 539 Rodeo 3386m. a né W.knizei (jarmilae) LH 539 nemají nic společného s rodem Weingartia :!: :!: :!: :!: :!:
lobivia acanthoplegma var.neocinnabarina LH 539 Rodeo 3386m.n.v. novjejší název . :!: :!: :!: :!: :?: :?: :?: :?: :snow
Poz.morče. :snow

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 20 lis 2014, 10:40

Ty, poslóché, Morče, musíš k tomu něco přidat.
Možná došlo k "přehodnocení" rostlin, ze kterých Horáček semena sbíral, ale hned po příjezdu byly zřejmě označeny tak jak oba dva píšeme.

Dovysvětli to prosím.
Věčný začátečník Zdenda

Robert

Příspěvekod Robert » 20 lis 2014, 10:54

morče píše:lobivia acanthoplegma var. Oligotricha (var.neocinnabarina ) :!: :!: LH 542 arani 2800m. a né W.trolii LH 542 ??? :!: :!: :!:

lobivia acanthoplegma LH 539 Rodeo 3386m. a né W.knizei (jarmilae) LH 539 nemají nic společného s rodem Weingartia :!: :!: :!: :!: :!:
lobivia acanthoplegma var.neocinnabarina LH 539 Rodeo 3386m.n.v. novjejší název . :!: :!: :!: :!: :?: :?: :?: :?: :snow
Poz.morče. :snow

Ďakujem, takže ako som si myslel, poctivé acanthoplegmy, na tie variety moc nedám, to sa ešte určite zmení :D

morče

Příspěvekod morče » 20 lis 2014, 13:19

Zdenda píše:Ty, poslóché, Morče, musíš k tomu něco přidat.
Možná došlo k "přehodnocení" rostlin, ze kterých Horáček semena sbíral, ale hned po příjezdu byly zřejmě označeny tak jak oba dva píšeme.

Dovysvětli to prosím.

No co tomu mohu říci je to, že je to hovadina a vedu rostlinky tak jak sem je vysel. :!: :!: :!:
lobivia acanthoplegma var. Oligotricha (var.neocinnabarina ) :!: :!: LH 542 arani 2800m. semena původ:Z.chrudimi odkud je získal p. P.Pavlíček není mi jasné, ale klíčily celkem dobře. 115/08.lobivia Oligotricha LH 542 arani 2800m. p.s.40 21/03/08.vys. původní název.

lobivia acanthoplegma LH 539 Rodeo 3386m. původ semen p.F.Šibal .v jeho nabítce semen 014-2015 tento název lobivia acanthoplegma var.neocinnabarina LH 539 Rodeo 3386m.n.v. neměl sem čas se ho zeptat kde to vyštrachal toto jméno to se ho zeptejte poz.morče. :>

No a můj selský rozum mě říká, že obě dvě jména jsou stejné rostliny a to lobivia acanthoplegma var. Oligotricha z dvou různých stanovišť, a trochu připomínají lobivia pseudocinnabarina kk 1248 cochabamba 3200m. Toť můj názor.poz.morče. :wink:
Naposledy upravil(a) morče dne 20 lis 2014, 13:22, celkem upraveno 1 x.

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvekod Zdenda » 20 lis 2014, 13:57

No myslím, že tím, že jsi je vysel nedávno, se to vysvětlilo. Oni ta semena sbírali asi v 2005, ale to nevím jistě. Mezitím tedy došlo k tomu "vyjasnění". Já je dostal asi rok po jejich návratu.
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 14 pro 2014, 22:01

Jede-li se do severní Argentiny, je jasné, že nějaká lokalita s Neowerdemannia vorwerkii se vždy najde... Většina terénu leží nad 3500m a neowerdemannky rostou na stráních ještě výše...Cesta do Iruya byla jedno z míst, kde rostou! Měli jsme sice starší GPS, takže jsme nečekali žádný problém... Jediný problém byl, že se počasí horšilo a z původně slunného dne se směrem k průsmyku (Jujuy x Salta) se změnilo na vítr, zataženo a deštík až sněžení...(obrázek je z auta!!!)

DSC_0805a.jpg

...ale nebylo to tak strašné, nicméně zima, zima...je zajímavé, že tady rostou vlastně na stráni odvrácené od hlavního areálu, tedy za hřebenem a otočené na východ...pohled z lokality přes kaňon řeky...

DSC_0812a.jpg

...ta pole končí nad kaňonem, kde je skoro kolmá stěna ca. 300-400m...k řece. Cesta tam je zážitek serpentin a jede se vlastně do slepého údolí, kde na konci je městečko Iruya ve výšce ca. 2600-2700m na strmém hřbetu...jinak ze Salty tam cesta nevede, ještě tak stezka pro muly...
No a kytky...bylo kupodivu značné sucho, kytky byly zatažené...a bylo jich málo...našli jsme tak 20-25 rostlin...

DSC_0822a.jpg

DSC_0828a.jpg

...na lokalitě byly i L.ferox vesměs s černými trny...jedna i v tom mlžném počasí kvetla...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 24 pro 2014, 16:44

...našim velkým cílem bylo najít W.neumanniana...

DSCN2649a.jpg

U Humahuaca jsou známé lokality...bohužel déšť hluboko do noci nám ve výstupu na Cerro Negro zabránil...ovšem těch lokalit je tam více...a tady na kopci nad Iturbe se nám podařilo najít lokalitu s ca. 100 rostlinami...jestli kvetou červeně, nebo jsou tam alespoň jedinci s převážně červeným květem, jsme zjistit nemohli...bylo velké sucho a toto bylo jediné větší poupě a dva nezralé plody...kytky byly značně svrasklé...v létě (leden-březen) tady ale přichází z Bolívie déšť...pak tedy pokvetou a snad budou mít i plody/semena...

Robert

Příspěvekod Robert » 12 dub 2015, 20:53

Nová vegetácia a prebúdzajúce sa rastliny , W.kargliana LH 652
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 21 dub 2015, 13:05

Mým jedním z hlavních cílů návštěvy Peru byly mj. lokality Neowerdermannia vorwerkii..., už proto, že jsem je viděl na více místech v Argentině a Chile...a do Bolivie se snad dostanu brzy...a posouzení o jednom druhu (= a tedy monotypickém rodu) jaksi chybí...byť jsou chilské kytky zejm. okolo Putre pojmenovány jako "N.chilensis" a u peruánský se vyskytuje jméno "forma peruviana"... Lokality v Peru a Chile jsou od sebe jen "kousek" přes společnou hranici. Bohužel jsem byl v Chile v jinou roční dobu (prosinec/leden) a v Peru v polovině března, kdy tam doznívá období vlhka...vegetace byla ve zcela jiném stavu!!!

Neowerdermannia vorwerkii f.peruviana

DSC_6683a.jpg

...a kytky jsou v plném růstu (ne jako ty výše z Chile!!!)

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 01 kvě 2015, 17:42

...v Peru je samozřejmě několik lokalit této neowerdermannky, ve dvou údolích nad 3000m... My navštívili jen jednu lokalitu...rostlin bylo asi 100 různých velikostí. Největší námi nalezená měla asi 8cm v průměru a byla spíše kulovitá, jak byla nacucaná vodou...

DSC_6719a.jpg

...a takové byly "průměrné" kytky s ca. 5-6cm v průměru...

DSC_6765a.jpg

...a bylo jich nejvíce. Asi moc více nevyrostou a tím nejsou tak výrazně hrbolaté, jako v Argentině...

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“