Weingartia & Neowerdermannia & Cintia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 346 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Weingartia & Neowerdermannia

Příspěvekod Jiri Kolarik » 04 říj 2013, 07:56

No, Miro....pokud vím, tak těch kytek tam není moc...sám jsem stál kousek od toho kopce a musel bych přes rozvodněnou řeku...v horách lilo tak, že jsme se od Iturbe museli vrátit do civilizace - do Humahuaky přespat v hotelu...
Uvedení přesné lokality - no asi tady (či v seznamech) nebude nutné, je ale fakt, že těch potenciálních kopců je tam více...a přece - jen ta červená je tak trochu (a stále) rarita. Nelze vyloučit, že jen některé kytky na lokalitě kvetou červeně, tedy jen jednotlivé kytky, a většina jich kvete oranžovo-žlutě...a pak by tam musel být člověk v době květu...tj. asi někdy v listopadu...jenže většina tam jezdí na semínka...snad tedy někdy...

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 69 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Příspěvekod miro » 04 říj 2013, 10:11

Já zase předpokládám, že je tam těch nám utajených lokalit plno, ale. Oba víme, že se všechny cesty dělají autem a všechno se točí kolem přístupu z cesty a všechno je jenom na lidech, jestli se vydají někudy pěšky bez zaručení úspěšnosti. Tohle asi zůstane na dost dlouho pro nás nedostižné, dělat to jako "Himalájskou expedici" s budováním táborů a přesunem zásob (voda a ostatní) za pomoci místních. Řekněme tak na tři měsíce :) :) , není sponzor :) :) čas by se našel :) :)
A tak nám nezůstává nic jiného, než se spoléhat na to že co tu dostaneme možná pokvete jak chceme.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 04 říj 2013, 17:48

Jistě Miro...lokalit bude jistě více, možná i hodně...a je to jak to píšeš, chtělo by to čas...no, snad někdy v brzké budoucnosti...byl jsem tam před 2 roky a vím, že mi říkali, všechny ty kopce jsou slezené a je na tom posledním, tedy u Humahuaky...jistě budou i dále k bolivijské hranici a taková oblast (viz nález MN) by mohla být Iturbe - Iruya ve výškách kolem 3600m. Byl jsem i tam za Iturbe, ovšem ty deště v lednu jsou jasné...asi to chce jet v listopadu, kdy je ještě sucho, no snad příští rok...chce to ale letět do Cordoby či Mendozy...ev. do Salty...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 06 říj 2013, 14:02

Na trnavském symposiu před měsícem jsem ukořistil tuto weingarcku...

Obrázek

JO 626
Collector: Josef Odehnal
Species: Weingartia westii
Locality: W Cuchu Ingenio, Potosí, Bolivia
Altitude: 3300m
Date: 1999

...tedy opět jedna z těch z hor...byť byla také v malém květináčku, tak vysloveně řepový kořen nemá...ve srovnání třeba s JO 612 na předchozí stránce...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 29 led 2014, 13:26

Jedním z cílů mé poslední návštěvy Chile byl i lokality rodu Neowerdermannia... jak známo je v severním Chile a přilehlém Peru hlášen výskyt N.chilensis. Kolem Putre či Zapahuira se mají vyskytovat tyto příbuzné N.vorwerkii z Argentiny a Bolívie...
No...kolem Putre jsem měl 3 GPS, ale ani na jedné jsem ty kytky nenalezl...přímo u Putre (ca.3800m) jsem našel na dvou místech celkem 4 mrtvolky, které ovšem byly mrtvé už více let...v doprovodu C.berteri, C.boliviana... Nad Putre byl příhodný terén, ovšem kus údolí, kam ukazovala GPSka byl vypálen...
Poslední šance byla GPSka u Zapahuire...kde tedy jsem našli asi 20 rostlin...

Obrázek

...a sami vidíte, v jakém byly stavu...v úrovni terénu, skoro tedy zatáhnuté do substrátu...téměř vždy pod nějakým keříkem. Velikost rostlin byl tak 3-5cm v průměru...a tedy absolutní sucho!

Několik dalších rostlin bylo mrtvých...jako tato, relativně větší, která ležela asi vykopnutá na povrchu...jak je vidět, nemají řepovitý kořen! A tedy u této kytky je pouze vidět náznak ulomeného kořene s průměrem ca. 8mm...mají asi tedy "normální" jeden kořínek, který se pouze rozvětvuje...

Obrázek

...samozřejmě po květech či plodech nebyl ani náznak, těžko se dá tedy posoudit, kdy kvetly naposledy. Je zajímavé, že o nějakých 400 výškových metrů bylo už značně jiné klima - mlha, déšťˇ...kroupy - tedy dostatek vlhkosti...ovšem, jsme ve vysokých horách a prakticky v každém údolí bylo odlišné klima...
Městečko Putre leží v ca. 3700m n.m. a kolem jsou vysoké hory pokryté sněhem...dříve jsem si myslel, že už tam bude alespoň v zimě mrznout...ovšem omyl - tady v 3700m rostou volně "zdivočelé" velké keře muškátů!!! A také C.berteri nesvědčí o nějakých mrazech...
Ono je to logické...jsme sice 3700m, jenže na skoro 18° jižní šířky...v tropech! Tady mrzne až tak nad 4000m, kde se vlivem monzunové vlhkosti z Amazonie, kdy občas pronikne vlhký vzduch z Bolivie a Peru přes asi trojí hradbu hor a zanechá zde vláhu...
Tedy - N.chilensis nebude zvyklá na ranní mrazy (v zimě) jako její zejm. argentinská příbuzná z vysokých hor (Sierra de Cochinoca, Iruya,...), kde je zcela jiné klima...

Obrázek
Pozn.: nějak se mi ten přechod ke kořínku nezobrazil...tedy zmenšené foto jen přechodu zkorkovatělé části těla na kořen...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 09 dub 2014, 16:58

...po skoro roce a přesazení kytek...jsem je minulý týden detailně kontroloval...a 4 z 5 kytek mají poupata...

Neowerdermannia vorwerkii JS 351, La Paz, Bolívie, 4000m

Obrázek

Obrázek

...jsou to vysokohorské kytky, tedy byly celý rok v netopeném skleníku, pravda...letos nebyl ani sníh a jen jeden den mráz (-12°C), který by stál za to...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 14 dub 2014, 10:43

...a kytky rozkvetly...pilně sprašuji...

Obrázek

Obrázek

...třeba budou semínka...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 19 dub 2014, 21:25

....Neowerdermannia vorwerkii, Sierra de Cochinoca...Argentina...

Obrázek

...na rozdíl od bolivijských má bílé (většinou) květy...

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 136 krát

Příspěvekod Robert » 09 kvě 2014, 16:35

Weingartie pripravené na novú vegetáciu, násada kvetov je veľmi uspokojivá. Rastliny sú zo zberu LH, výsev 2001.
W.cintiensis LH 672
Obrázek
Obrázek
W.westii LH 677
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 28 kvě 2014, 17:41

...tak jsem koukal...a už se těším, bude-li, jak říká etiketa, opravdu ten květ červený...

Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 24 čer 2014, 22:03

Takže - v těch teplech se obě kytky silně svraskly...a měl jsem obavy, jestli jsem o ně i nepřišel...před třemi dny jsem je (a celou sbírku) zalil...a napily se i tyto dvě! V období toho horka napůl pootevřely obě své květy - a obě mají rudě zbarvené petály...nesmtačíl jsem to ani vyfotit, ale po dnešní kontrole - obě mají nová malá poupata, takže snad za 14 dnů budou další květy...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 01 črc 2014, 18:08

Tak mi tedy dnes vykvetla ta W.neumanniana "rot" z předchozího obrázku...

Obrázek

Obrázek

...takže jasná červená to není...ale pokvete ještě jedna...nicméně, je to pěkná kytka...

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 16 krát
Obdržel poděkování: 184 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 01 črc 2014, 21:23

Je. Medzi weingartiami je aj dosť výnimočná.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 02 črc 2014, 17:23

...tak dnes pootevřela poupě ta druhá kytka...

Obrázek

...květ je sice neostrý (fotografováno rychle jen mobilem)...ale dobře charakterizuje ten vjem té červené, spíše tedy sytě oranžové s červeným tónem po plném rozvití...odpoledne se květ otevřel a mohl jsem obě kytky sprášit...třeba se následnou selekcí (po letech) přece jen ta jasná červená ukáže, protože v přírodě tedy existuje...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 03 črc 2014, 17:49

...dnes trochu lépe...
Weingartia neumanniana...

Obrázek

..ta druhá, více otrněná kytka...květ, resp. jeho barva, naprosto identická...odhad mých známých z Německa je, že pochází z oblasti Iturbe - Iruya a je velmi podobná MN 172 (Mats Winberg)...zkusím zjistit více...

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“