OROYA

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 39 x
Obdržel poděkování: 110 x

OROYA

Příspěvek od Zdenda » 23 črc 2013, 13:50

Poslední dobou opomíjený rod, zajímavě kvetoucích kaktusů.
Dost jsme poslední dobou polemizovali o tom jak asi vypadá laxiareolata.
Něco malého se začíná klubat, tak sem dávám fotečku.
Úplně nalevo jsou semenáčky depresy od Jirušeho, pak peruviana, laxiareolata jsou ty dvě nad sebou a vpravo od nich je peruviana a tři borchersky.
Vloni jsem viděl u přítele Šopfa dvě nádherné běloostné oroye a myslím, že to byly( laxiareolaty v. albispiny.)
Dnes už bych řekl, že to byly spíš bělotrnné acollany, ale je to jedno, protože se mu předminulé léto spálily a obě odešly do věčných lovišť. A to i přesto, že byly naroubované.

Znovu jsem dodal chybějící foto:
Snímek11 031.jpg
Naposledy upravil(a) Zdenda dne 04 úno 2016, 21:40, celkem upraveno 1 x.
Věčný začátečník Zdenda

Robert
Poděkoval: 32 x
Obdržel poděkování: 137 x

Re: OROYA

Příspěvek od Robert » 06 bře 2014, 19:14

Presne ako hovorí kolega, tento rod sa v zbierkach moc nevyskytuje, aj keď sa jedná určite o atraktívne rastliny. Rastliny z Peru sú celkovo na okraji záujmu pestovateľov, či už sa jedná o vysokohorské rastliny alebo teplé prímorské lokality. Pestovanie oroyí pritom neprináša žiadne mimoriadne nároky, príliš tepla skôr škodí, sú vďačné za dostatok čerstvého vzduchu a relatívne bohatú zálievku počas vegetácie. Prirastajú pomalšie, chce to trochu trpezlivosti kým vytvoria koreňový systém, ale potom to už celkom ide. Taxonomicky "pekný" chaos, ale na to sme si už u rastlín z tejto oblasti myslím zvykli.
O.peruviana - tmavá forma
Obrázek
O.neoperuviana
Obrázek
O.laxiareolata
Obrázek
O.baumanii
Obrázek
O.peruviana v. depressa
Obrázek
názvy uvádzam tak, pod akými boli rastliny vysievané. Fotky sú aktuálne, rastliny nie sú ešte plne napité.

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od Zdenda » 06 bře 2014, 21:06

Díky za podporu vlákna.

K té tvojí "laxiareolatě":

Ne že by to bylo nějak důležitý, ale ona je to kytka poměrně vzácná v našich sbírkách a já ji mám pod - Oroya peruviana neoperuviana Tarmatambo JIR 84.
(Fotka je na plzeňském webu na 1. straně vlákna OROYA - MATUKANA ...)

Laxiareolata by podle mě měla mít trny podobné ubelmance pectinifeře - odstáté od areoly jako hříva z hřbetu osla.
Věčný začátečník Zdenda

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 13 dub 2015, 12:00

...vrátil jsem se z domoviny rodu Oroya a Matucana...a co mne mj. velmi překvapilo, že oroye rostou na vápenci!!!, což je z pohledu JA vcelku vzácná hornina...samozřejmě rostou i na produktech (substrátech) lateritického větrání těchto hornin...
Byť kaktusy obecně rostou na čemkoliv, je to možná pro někoho zajímavá informace...
Oroya peruviana, neoperuviana a borchersii nejsou v přírodě prakticky odlišitelné, resp. viditelné rozdíly jsou naprosto minimální...i při srovnávání kytek stejně velkých, jiné velikosti se nedají navzájem vůbec srovnávat!

Robert

Příspěvek od Robert » 13 dub 2015, 13:19

Tak Ťa vítam doma , Jirko. Dúfam, že to bola zaujímavá cesta. Vzhľadom k tomu, že už roky používam pre všetky JA rody substrát s obsahom ornice (trnavská spraš bohatá na vápnik ) a pridávam aj vápencovú drť, prikláňam sa k názoru, že substrát s obsahom vápenca nemá na ne negatívny vplyv. Vápnik je základný stavebný biogénny prvok v prírode a má nezastupiteľné miesto v metabolizme rastlín.

Miroslav
Poděkoval: 68 x
Obdržel poděkování: 108 x

Příspěvek od Miroslav » 13 dub 2015, 16:13

Neviem ako sa volá pestovateľ čo mal prednášku o rode Oroya (Jiruše?) neviem, tuším to bolo na pobeskydí a vtedy ma zaujalo, že rastú len na vápencoch. Takže si to utrafil Robert.
Miroslav Varček hľadač krásy

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 597 x
Obdržel poděkování: 468 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 14 dub 2015, 22:24

S Jirkom musím súhlasiť, rastliny rodu Oroya sú prakticky od seba neodlíšiteľné, zrejme oslišné sú najmä v zbierkach.
Ako ochutnávku Vám chcem ukázať pár fotiek Oroya neoperuviana, Tarma, 3570 mnm
Přílohy
3.jpg
lokalita
4.jpg
2.jpg
1.jpg
Oroya neoperuviana
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Robert

Příspěvek od Robert » 15 dub 2015, 12:56

Mário, mohol by si prosím pridať zopár informácii o podmienkach na nálezisku - teplota, zrážky atď.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 15 dub 2015, 15:10

No, Roberte...Mário odpoví..., ale i já se pokusím...
Na posledním Máriově foto je pohled z lokality...to malé bílé dole je naše auto. Ač to tak nevypadá, je to prostě "hang" (= svah) jako se vidí málokde na kterékoliv lokalitě. Tady u Tarmy to bylo typické pro všechny námi navštívené lokality...sypající se svah porostlý travinami, různými květinami a malými keříky. Tarma (město) leží tak o 500m výškových níže! Jsme v tropech s humidním klima, tedy - déšť v létě asi skoro každý den k večeru. Bohaté mechové/lyšejníkové porosty, jakož i různé kapradinky pro toto svědčí. Tato lokalita byla nejníže, ostatní (peruviana, neoperuviana, borchersii) byly výše, kolem 4000m a nad touto výškou. Čím výše, tím ráno chladněji (což je jistě logické) a často mlhy, resp. jsme v mracích...vlhkost jistě vysoká! Je možné, že teplota klesá k nule, ale asi v době, kdy je sucho (květen - listopad), ovšem jsme nad 10° jižní šířky, kde je sluneční radiace tak značná, že půda asi nikdy nevychladne! Přes značné nadmořské výšky, kde tyto kytky rostou, není to žádná náhorní plošina, kde rostou zcela jiné kytky (Austrocylindropuntia, Punotia), kde je rovněž i zcela jiné klima (o tom třeba jinde), tady jsou vysoké strmé kopce a hluboká údolí, klima je tedy teplé, agave (ne americana) rostou do 3500m a banánovníky do 2500m, brambory + kukuřice do 4200m...
Títo uživatelé poděkovali autorovi Jiri Kolarik za příspěvek:
Štefan
Hodnocení: 9.09%

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 10 x

Příspěvek od Pavel Zouplna » 15 dub 2015, 19:13

Mário Snopka píše:S Jirkom musím súhlasiť, rastliny rodu Oroya sú prakticky od seba neodlíšiteľné, zrejme oslišné sú najmä v zbierkach.
Ako ochutnávku Vám chcem ukázať pár fotiek Oroya neoperuviana, Tarma, 3570 mnm
Tak tato věta možná vysvětluje, proč odborníci a botanici, pozorující rostliny převážně v přírodě, vidí jen pár druhů. A kaktusáři ve svých sbírkách popisují druhů mnohem víc ... Ale musím říci, že zatím většina druhů, které jsem vysel, vyhlíží stejně. Ale jsou ještě malé ... h:h
Pavel

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 15 dub 2015, 20:12

Pavle...psal jsem už několikrát - je třeba posuzovat a srovnávat vždy přibližně stejně velké kytky! Mnohé druhy procházejí postupnou metamorfózou od juvenilního po adultní vzhled...toto je vidět i v přírodě, ovšem - v kultuře máme pak jen omezené množství jedinců, navíc často z jednoho výsevu = zhruba tedy stejně velkých, což nám vlastně "vnucuje", jak "má" druh vypadat... Je tedy zřejmé, že je třeba i ve sbírce mít více rostlin a různého stáří...pak si všímáme i jemnějších rozdílů... :sa = :hu

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 16 dub 2015, 00:30

Ja už moc nemám čo dodať, Jirka to napísal lepšie, ako by som to napísal ja.
Len dodám, že lozenie po takýchto svahoch dá riadne zabrať a poriadne sa zapotíte.
No nielen výstupom hore, ale aj keď zliezate dolu.

Pavel Zouplna
Moderátor
Moderátor
Poděkoval: 10 x
Obdržel poděkování: 10 x

Příspěvek od Pavel Zouplna » 16 dub 2015, 08:19

Určitě, není spor. Jen na vysvětlenou - měl jsem na mysli okruh Oroya peruviana, kde mám v různém stáří rostliny dodavatelem označené jako druhy a dle taxonomů jako formy. Jsou ve stáří od 3 do asi 15 let a liší se zatím jen nepatrně, pokud vůbec. Nejstarší i kvetly, ale asi by chtěly pod širák - ve skleníku je kvetení neláká ...
Pavel

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 16 dub 2015, 09:28

Pavel, v tom, že by chceli na vzduch máš pravdu. Majú radi prievan a vlhko.

Zdenda
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od Zdenda » 16 dub 2015, 09:36

Mário Snopka píše:Pavel, v tom, že by chceli na vzduch máš pravdu. Majú radi prievan a vlhko.
V našich podmínkách těžká kombinace.
Mně největší oroya kvetla jen v tom roce, kdy jsem ji měl umístěnu mezi oknem a otevřenou stěnou skleníku.
V dalším roce jsem ji dal dál od tohoto průvanu a už nekvete.
Letos jsem ji vrazil přímo k oknu. Tak uvidíme. h:h
Problém je to vlhko...
Věčný začátečník Zdenda

Odpovědět

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“