Parodia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 74 krát
Obdržel poděkování: 35 krát

Parodia

Příspěvekod miro » 07 srp 2013, 18:06

Koukám že to tu ještě nemáme. No zase jsem nic nenafotil, ale jak to máte doma. V tomhle pařáku mě parodie kvetou jedna radost a jenom mě utvrzují, že to jsou vlastně teplé kytky. Kvetou jak na balkóně kde mají sluníčko odpoledne, ale vrátil jsem se ze zahrady a tam kvetou ještě víc, protože mají sluníčko od rána. Je jasné že je tohle kvetení asi pořádně vysiluje, ale přístí týden se ochladí a tak je po mojom zase postavím na dva až tři dny do vody (to mají stále tak 3 cm vody ve které stojí) ať si dají do nosu.

Jaké kdo má výsledky s parodiema. Já vím, že je to kytkla, která se moc nenosí a poslední co se dostalo k nám jsou mimo dlouhotrných a zahnutotrných maassii i krásné drobné tilcarensis nebo jiné drobnosemené jako jsou Parodia herzogii od Santa Barbara, Salta.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 109 krát
Obdržel poděkování: 161 krát

Re: Parodia

Příspěvekod jezour » 07 srp 2013, 21:34

Pár příslušníků rodu Parodia se najde u mě ve sbírce. Pěstitelsky to většinou nejsou náročné rostliny. Rostou ochotně, když dorostou určité velikosti, kvetou ochotně.

Nejdéle mám ve sbírce Parodia penicillata. Postupně a v klidu dorostla do květuschopných rozměrů. Květy krvavě červené, přes trny se nědy ani pořádně nerozvinou. Minulý rok kvetla třemi květy najednou, to byla paráda. Letošní fotka zatím s jedním květem.

Obrázek
-- Administrátor --

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 137 krát

Příspěvekod Robert » 08 srp 2013, 20:26

Ahoj Miro, som rád , že si načal túto tému. Rod Parodia v starom poňatí je typickým príkladom toho,ako sa rastliny, z ktorých v minulosti existovali nádherné špecializované zbierky dostal na samý okraj záujmu pestovateľov. Neviem si to vysvetliť, nakoľko spĺňajú všetky požiadavky na atraktivitu. Sú variabilné, ochotne kvitnúce už v mladom veku (ať na zopár výnimiek, ktorý rod ich nemá), dajú sa z nich vytvárať špecializované kolekcie. Ano, trochu ťažšie sa rozmnožujú, najmä drobnosemenné druhy, ale všetko nikdy nie je ideálne. Vždy som rád, keď vidím v niektorej zbierke zopár zástupcov v dobrej kondícii. Považujem ich za rastliny bezproblémové, majú rady nárazovú zálievku, teplúčko v lete i v ZIME (až na pár vysokohorských druhov u mňa špatne znášajú chladné zimovanie) dostatok svetla, ale nie úpal. Žiaľ kvety som už nestihol, tak aspoň zopár rastlín , ktoré potešia svojim otŕnením
Notoricky známa a predsa vždy trochu iná P.maassii
Obrázek
P.culpinensis
Obrázek
P. camblayana
Obrázek
moja obľúbená, nech mi ostatné odpustia P. roseoalba
Obrázek
skvostná P.ritterii
Obrázek
P.maassii - staršie rastliny
Obrázek
gigant rodu - P.maxima
Obrázek
Obrázek
ale aj rastliny pod 1 cm priemeru vedia potešiť kvetmi - P.nivosa
Obrázek
stará známa P.chrysacantion
Obrázek
ďalšia s mohutnejším otŕnením P.procera
Obrázek
zaujímavá P.sp.Chorrilos
Obrázek
miniatúrka P.cabracoralensis, no nie je rozkošná
Obrázek
a k svetu sa majú aj tie spomínané P.tilcarensis
Obrázek
myslím, že môžu smelo konkurovať všetkým tým "špekom" , za ktorými sa naháňa kaktusársky svet. Už sme asi zabudli, ktoré rastliny stáli na začiatku našej záľuby.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 575 krát
Obdržel poděkování: 433 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 28 led 2014, 11:18

Nejaké tie Parodie som mal kedysi aj ja, ale už mám už len dve. Medzi moje obľúbené patrili nivosa a mutabilis.
Nivosa preto, že bola krásne husto otrnené do biela a keď kvitla tým červeným kvetom, ten kontrast bol úžasný.
Mutabilis zasa pre jej ochotu kvitnúť a to hneď veľkým množstvom kvetov. narobila veľa malých semien. Vysieval som ju a potom rozdával.
No už tieto dve nemám, ale semenáče tej mutabilis sa potulujú po klube.
Přílohy
1.jpg
Parodia andrea, detail kvetov - neviem či je to platný názov, ale tak som ju dostal
2.jpg
Parodia andrea, detail otŕnenia
3.jpg
Moja obľúbená Parodia mutabilis, detail kvetov
4.jpg
Parodia mutabilis, z množstvom pukov, stávalo sa, že ich bolo aj 20
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 575 krát
Obdržel poděkování: 433 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mário Snopka » 28 led 2014, 11:46

Prehľadal som fotky a našiel som jednu zaujímavú Parodiu, žial meno neviem, ale bez kvetu vyzerá ako Rebutia.
Kvitne každý rok, tak 2 - 5 kvetmi, semená má veľmi malé, ktoré je ťažké povyberať, tak ich tam nechávam.
Zatiaľ som, ale nespozoroval, že by boli okolo rastliny nejaké semenáčky.
Rastlinku som dostal od kolegu z klubu.
Přílohy
1.jpg
Detail kvetu
2.jpg
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 29 led 2014, 11:42

Tak som sa v noci "prelúskal" do úspešného konca s knihou Wunderbare Welt der Parodien, autor Herbert Thiele, vydalo DKG (Helmutovce). No a som sa nepotešil, pretože taký guláš čo tam píše, to som nevidel ani náhodou. Tak a teraz neviem, kde a ako hľadať pravdu. Nemáme ani z ďaleka podľa autora toľko druhov. On "uznáva" 16 druhov z Bolivie a 8 z Argentiny. A že v tom má guláš, asi opravdu má, lebo aj Parodia maassii rastie len v Bolivia. Tak teda neviem, čo som to videl a očumoval v "Quebrada Humahuaca" a inde v Argentíne. Aké máte postrehy z literatury, alebo nás aj u tohoto rodu zasa čaká kolotoč? Jeden s notokaktusmi som "prežil a rozchodil" :)

Mário, niektoré "mix" z okruhu microsperma v rannom štádiu majú dosť podobný habitus ako rebucky. A jeden prťavec je naviac aj stále drobučký ide o Parodia saint-pieana. U tých microsperma je naviac s farbou kvetu dosť problém vo variabilite a podľa "dĺžke" kvitnutia, kedy sa farba dosť mení a to od žltej až po oranžovú. Tak že keď len farba kvetu nemôže byť určujúcim znakom. Treba u parodií kukať aj na semiačka (tvar a farbu).
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

jara
 poděkoval: 562 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 29 led 2014, 12:18

Tak teď jsem z toho " Jelen " h:h , Miro. Když se dívám do Backeberga, tak ten jich jenom v Argentině uvádí padesát druhů a variet. Kolik jich je v Bolívii nevím, ale odhaduji, že tak kolem dvaceti druhů.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 29 led 2014, 12:30

Tak nevím Miro...Herbert je dosti velký odborník na rod Parodia i Weingartia...knihu jsem ještě neviděl/nečetl...a - okolí Humahuaky má on také dosti prochozené...jistě i po letošní jeho návštěvě severní Argentiny...
Obecně - jistě se shodneme, že popsaných druhů je asi více než skutečných...a jak nahlíží na ty nad Humahuakou se ho zeptám...

jara
 poděkoval: 562 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 29 led 2014, 16:13

Jenom skromný dotaz pro pány Miru a Jiřího. Vy jste v Argentině byli, já nikoliv. Nemůže to být tak, že některé z popsaných druhů, zatím současné výpravy nenalezli, nebo už na uváděných lokalitách nejsou?
Děkuji za odpověď. :L

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 29 led 2014, 18:32

Máme kolegu z Polska, co se parodiemi doslova hnípe. Podle starých popisů cestuje a hledá, ale často se jedná o špatné jména - teda co psal Jiří, že je víc jmen než druhů skutečně. Navíc je u nich dost velká variabilita. Ale neznám nikoho, kdo by parodie (mimo Polska) dělal po lokalitách. U parodiá navíc často docházelo k pojmenování stejně jako u noto, teda podle místa nálezu. No a našli se i parodie, které se neví kam zařadit. Podle popisů nesedí, lokality neuvedené ... je to rod na další hluboké studium.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 29 led 2014, 21:49

@ Jara - možné je samozřejmě všechno...dnes jsou ale lokality obecně známé, i když lze ještě i objevovat...lokality blízko lidských sídel jsou logicky ohrožené...v listopadu jsme navštívili na atl.pobřeží lokalitu G.chubutense...na Lumírově GPSce stály už domy, ba ještě dalších asi 500m...a to tam byl Lumír asi před 3 roky...! Kytky byly ale na asi 5km dlouhé pláži holt dále od města...

@ Miro - ano...často z dřívějších popisů nejsou lokality uvedeny přesně, či jen velmi přibližně. Dnes v době GPS někteří dělají data u auta a vlastní lokalita je třeba 500-1000m daleko...jooo...v listopadu jsme hledali lokalitu P.fischeri s doslova "mammilami", přestože jsme byli se znalkyní terénu, najít je nebylo jednoduché...pro mne byl terén naprosto nekaktusový, tedy já bych se už dávno vrátil, resp. bych tam vůbec nešel...ejhle, nakonec jsme je našli a k tomu i až 10cm velké články P. araucanus...takže tak...

Je tedy dopředu velmi těžké cokoliv odhadovat...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 29 led 2014, 22:07, celkem upraveno 1 x.

Miroslav Knap
 poděkoval: 2 krát
Obdržel poděkování: 39 krát
Kontaktovat uživatele:

rod Parodia (nivosa)

Příspěvekod Miroslav Knap » 26 kvě 2014, 19:56

Minulý týden jsem navštívil výstavu kaktusů v Trnavě. Tady jsem objevil v prodeji nádhernou rostlinku P. nivosa. Tuto rostlinku jsem v různých nabídkách prodeje rostlin nenacházel (v poslední době nabízí pan Heřtus). Dal jsem se slovenskými kolegy kaktusáři řeč a ti mi potvrdili jednu skutečnost. Parodie pěstuje málo kaktusářů - není o ně zájem, nejsou momentálně in. Stejně to podle mne vypadá i s rody, které byly k rodu Parodia v posledních několika letech přiřazeny (Eriocactus, Notocactus a jiné). Chci vás vyzvat k diskuzi, proč jsou tyto nádherné rostliny odsunuty mimo pěstitelský zájem.
Naposledy upravil(a) Miroslav Knap dne 27 kvě 2014, 02:21, celkem upraveno 1 x.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Re: rod Parodia (nivosa)

Příspěvekod Jiri Kolarik » 26 kvě 2014, 22:06

Tak proč nejsou atraktivní všechny ta jmenované a mnoho dalších? Odpověď jistě není jednoduchá, resp. není jen jedna, je to soubor odpovědí...
1. Nikdo je nepropagoval - roky...a v ČR snad už Parodiofilové ani nejsou, Notofilové trpí na úbytě, i celoevropsky...
2. Naprosto nešťastná je slučovací kampaň započatá už před nějakými 30 lety..., kdy jiný názor nebyl ani připuštěn k diskusi ( třeba Jožka Nedůchal,...), natož aby někdo reálně uvažoval, že vše může být jinak...
3. Do domoviny nikdo moc nejezdí (jistě - znám pár lidí - Gerloff, Abraham, dříve Prestle...z ČR jen Standa Stuchlík, Jarda Vích,...) ve srovnání třeba s Gymnofily...nebo kolik lidí jezdí do Mexika či USA?
4. Chybí tedy aktuálně semena z přírody, pak je to zajímavější a čerstvý materiál by povzbudil diskuzi... etc.
5. Tedy já jako bývalý Notofil jsem tedy zase začal tím, že jsem si teď opět z Německa dovezl pár noťáků...

miro
Administrátor
Administrátor

Re: rod Parodia (nivosa)

Příspěvekod miro » 27 kvě 2014, 00:07

Ještě je tu i určitá nepravda o kultivaci Parodia. Jde o to, že se jedná o rostliny sice z vyšších lokalit, ale teplých. Tedy potřebují trošku jiné zacházení jako vysokohorské rody kaktusů. No a pak je tu ještě jedna maličkost o které píše Jiří ... semínka z přírody jsou skutečně dost problematické. Teda semínka v celém spektru rodu, protože nějaké ty z údolí Humahuaca jsou. A vlastní kultivace semenáčků si vyžaduje trpělivost ... semínka jsou droboučké a semenáčky titěrné, než podrostou. Ale jde to. Ono semínka se totiž musí "udělat", když to necháte na včeličkách, tak potom všechno vypadá jako mutabilis s květem od žluté a růžové až po červenou :) Prostě mix jako hrom. Ale přece jsou tu lidi, co se parodiím věnují, i když je není tak vidět. No ale že by někdo měl celé spektrum v rámci rodu ... to asi opravdu ne. Oni parodie jsou i ve stáří trochu větší kytky a tak jejich přenášení .... raději kaktusář přenese dvě pŕepravky mex-miniatur jak 20 přepravek parodií. Ono také všechno je dneska "honička za špekem" a většinou za špekem z mexu :)

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 109 krát
Obdržel poděkování: 161 krát

Příspěvekod jezour » 28 kvě 2014, 17:11

S rodem Parodia máte naprostou pravdu. Tyhle kytky stojí v posledních letech mimo oblast zájmu. Když jsem začínal s kaktusy, zkoušel jsem sehnat i nějaké Parodie. Neúspěšně. Na Plzeňsku se však situace v posledních letech trochu mění. Na posledním kolokviu byly k mání malé semenáčky různých Parodií. Teď si nevzpomínám na druhy, větší část kytek měla lokalizaci. Semena byla sbírána v přírodě. Ale také si nevzpomínám, zda se jedná o semena původem z malé oblasti, nebo z větší oblasti. Na to se podívám, až budu u kytek na zahradě. Každopádně jsem neváhal a něco jsem koupil. A jsem zvědavý, co z těch půlcentimetrových prcků vyroste.
-- Administrátor --

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“