Parodia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 128 krát

Re: Parodia

Příspěvekod jezour » 31 črc 2017, 21:26

Když už jsem se ptal v minulém příspěvku na podmínky na přírodních stanovištích rostlin rodu Parodia, má to svoje opodstatnění. Už poněkolikáté jsem totiž pozoroval květy Parodií při zcela zatažené obloze. I když se schylovalo k dešti, rostlinám to zdá se vůbec nevadilo. Níže ukázka z posledního případu. Rostlinu jsem získal pod označením Parodia microsperma, pochází z importních semen, mám údaj o lokalitě - Argentina, Catamarca, Alto Portezuelo.

12 Parodia microsperma.jpg
Rostlina získaná pod názvem Parodia microsperma

Jsou rostliny rodu Parodia zvyklé z přírody na zamračené dny, či vyšší vlhkost? Či se mýlím?
-- Administrátor --

miro
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 72 krát
Obdržel poděkování: 34 krát

Příspěvekod miro » 31 črc 2017, 22:41

Jednoznačnou odpověď na celý rod PARODIA nenajdeš nikde. Proč? Areál rozšíření je velký a rostliny rostou na místech od skalních výchozů celkem obnažených a suchých až po zatrávněné plochy ve stínu křovin. No a i na exponovaných místech, kde se zdá sucho, ale každodenní mlhy dají dostatek vláhy. Parodia na květ potřebují teplo, to přímé sluníčko je až na dalším místě. A podle prostředí jsou i rozdílnosti ve velikosti, od drobných po mohutné velké, které poléhají a zvedají jen konec s temenem nahoru. Literatura je o parodiích poměrně dobře napsaná a snad nejlépe to rozepsal přítel Jelínek, který jako první začal studovat parodie u nás. Je i "Weskamp" a jeho dílo, ale tam už to moc rozprplává stejně jako Backeberk. Dobře je rozpacovaný popis podmínek na cact.cz v galerii. Výsev je uspokojivý, semínka se dají sehnat ale chce to trpělivost. Jde o drobné semenáčky, které nechtějí moc růst, ale po překonání detských let už jde o dobré a krásné rostliny. Je výhodnější je držet v malých květináčích, i když potom háčky dělají své. Je to prostě záclonová kytka. Parodie mají ještě jednu zvláštnost, nedrží na stoprocent barvu květů :) a tak v očekávání žluté máš najednou oranžovou, ač na lokalitě všechno žluté :) Jak říká Libor Kunte, v botanice je barva květů často nestálá a neměla by se brát dogmaticky. Pěstování už dobrých semenáčků není problematické v minerálním substrátu, nedávaj rašelinu a podobné. Antuka a štěrk a hotovo. No a ještě, husté parodie jsou odojné, ale velké háčkovité másovky jsou háklivé na popálení.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

Vladimír
 poděkoval: 31 krát
Obdržel poděkování: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vladimír » 31 črc 2017, 22:50

V literatúre Kakteen und andere Sukkulenten č. 5 / 2006 sa píše, že P. microsperma, talaensis, heyderiana, macrancistra rastú v lesoch, čiže kde je menej svetla a pravdepodobne aj vyššia vlhkosť. Píše sa o tom aj v časopise Klubu kaktusárov v Ostrave č. 381, ročník 38, 2009.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 01 srp 2017, 18:04

Přátelé, děkuji Vám za odpovědi. Vím, že celý rod roste na obrovském území v různých a značně rozdílných podmínkách. Rád bych byl za nějaká vaše vlastní pozorování, postřehy, zkrátka to, co se příliš neuvádí. Například, jak to tam vypadá, kde a s čím rostou, vlhkost, množství světla... Ve sbírce mám zastoupené kytky převážně ze severní Argentiny, především provincie Salta, La Rioja, Catamarca, La Rioja a Jujuy.
-- Administrátor --

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 02 srp 2017, 09:51

No potom jednoduchá odpověď .... minerální substrát, víc vody než mexiko, polostín a hodně teplo. Tak to mají u mě a v současnosti mají dobu kvetení. Tohle horko ve stínu jim svědčí.
Slovo "Balkón" je od slova "Kaktus" a ne od slova "Prádlo" a pravda dneška bývají pouze omylem zítřka

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 04 srp 2017, 21:51

V těchto dnech mně kvete i tento prcek. Rostlina je v květníku o straně 5 cm, od každého okraje má však rezervu přibližně 1 centimetru. Květ je o něco větší než rostlina sama.

13 Parodia nivosa.jpg
Parodia nivosa

Kytky z rodu Parodia jsou zajímavé. Co vaše postřehy z přírodních stanovišť? Jak to tam vypadá?
-- Administrátor --

jara
 poděkoval: 547 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 05 srp 2017, 09:00

Pěkný obrázek, hezká rostlina.
Hledám ke koupi semena Par. subterranea f.MU 527.1, San Loranzito a Par. subterranea f. robustihamata.
Kdyby někdo měl, napište na SZ, nebo můj meil.
Děkuji, Jara

miro
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod miro » 06 srp 2017, 13:43

Jaro co považuješ za f. robustihamata ... tuto? http://www.huntington.org/BotanicalDiv/ ... 12-04.html protože ono jde o to, jak je pěstována. Ale to platí i pro jiné parodie. Pokud subterraneu necháš od semenáčku "makat" natvrdo, máš pořádný ozbrojení. Když ji mazlíkuješ jen v teple a s pŕetlakem vody, má tělo jako kouly a nic moc. U parodií je jednoduché křížení :( a tak "čistých" druhů je často skutečný nedostatek. Když jsme se jednou s Adrzejem bavili nad kytkama, sám říkal, že ta jeho Parodia subterranea f. MU527.1, San Loranzito a hned "vedle" Parodia subterranea f. MU528.1, San Loranzito nemusí až tak úplně sedět na subterranea a sám chtěl tenhle oříšek rozlousknout. Nebyl hamoun na GPS, tak že jeho lokality jsou dostupné a snad se někdo najde, co tam na ty parodie vyšlápne a dokončí jeho práci. Škoda, že už to nemůže udělat sám :( byl to opravdu perfektní chlap.

jara
 poděkoval: 547 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 07 srp 2017, 09:15

Zdravím Miro.
Našel jsem na inter. obrázek, kde je vyfotog. rostlina v přírodě. Je to: Cactus and Succulent Field Number Finder. Má krásné, dlouhé trny. Vím, že takovou můžu těžko vypěstovat, ale alespoň tento - tyto druhy z udaných nalezišť bych chtěl.
Jara

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 15 srp 2017, 20:01

V posledních dnech mně kvete další hezká kytička z rodu Parodia. Získal jsem ji pod názvem Parodia rubristaminea, na jmenovce mám ještě připsáno ARG, Salta, Alemania. Jak je vidět z fotky, tyčinky jsou opravdu načervenalé.

_DSC0773.jpg
Parodia rubristaminea
-- Administrátor --

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“