Parodia

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodia

Příspěvekod Jiri Kolarik » 28 kvě 2014, 17:37

@ Miro...tak mohu říci, že jsem si tu knížku Herberta Thieleho opatřil...a zatím ji jen prolistoval... Herbert měl přijet do Eugendorfu, kde jsem ho chtěl vyzpovídat z mnoha i jiných věcí, ale onemocněl a omluvil se...no, snad ho v létě navštívím a bude na to čas...knihu prostuduji a poreferuji...

jezour
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 114 krát
Obdržel poděkování: 170 krát

Příspěvekod jezour » 02 čer 2014, 11:33

Pánové, můžete napsat více k té knize od Herberta Thieleho?

Naposledy jsem tu psal, že jsem si na posledním Plzeňském kaktusářském kolokviu pořídil pár semenáčků Parodií do sbírky. Dnes představím jedny z nich.

5 Parodia microsperma ARG Catamarca Alto Portezuelo.jpg
Parodia microsperma

Semenáčky na obrázku jsem koupil pod jménem Parodia microsperma. Spolu s nimi jsem obdržel i informace o stanovišti - mám k nim poznamenáno následující: "Argentina, Catamarca, Alto Portezuelo."
Ve starší literatuře jsem o Parodia microsperma nalezl nějaké informace. Má růst v severní části Argentiny. Backeberg udává provincii Tucumán. V díle Die Cactaceae zmiňuje i Brittona a Roseho, kteří uvádí poněkud širší výskyt. Udávají ještě provincie Jujuy, Catamarca, La Rioja a Salta(?). Bohužel nemám úplně přesné informace o stanovišti. Pokud tedy Google mluví pravdu a v provincii není nějaké další městečko či vesnice se stejným jménem, leží El Portezuelo kousek východně od města Catamarca. Bližší informace o výšce, podloží, orientaci také nemám k dispozici.
Rostlinky na fotce mají průměr okolo 1 centimetru. Jsou to zatím krásné malé rostlinky, nechce se ani věřit popisům, že tyhle kytky mohou dorůst do 10 centimetrů v průměru. Parodia microsperma má kvést žlutě, květy mají mít v průměru do 4 centimetrů. Uvidíme, jak tyto rostlinky vykvetou, až vykvetou. Mají zřejmě ještě trochu čas. I když jsou rostlinky malé, můžeme v areolách pozorovat 2 - 3 hnědé středové trny, které jsou silnější než trny okrajové. Okrajové trny jsou bílé, paprskovitě rozložené. Rostliny zatím nemají jasně rozdělené žebra, mají zatím spíše nízké bradavky.

Jsem zvědavý, jak se tyto rostliny budou dále vyvíjet, jak budou růst i jak vykvetou. Pěstujete někdo Parodia microsperma ve sbírce?
-- Administrátor --

Philty

Příspěvekod Philty » 02 čer 2014, 15:14

Zkus pohovořit s Milanem Kůrkou, nebo Petrem Kutákem na schůzi. Počítám, že ty parodky byly od jednoho z nich. Možná taky Jirka Musil tam nějaký měl. Nejni nad to se ptát u zdroje a tady je zdroj takříkajíc po ruce. :)
Ostatně taky mě překecali, že bez nich nelze žít a tak jsem si jich pár pořídil a zrovna microspermy mezi nima taktéž byly .... :wink:

josska
 poděkoval: 248 krát
Obdržel poděkování: 8 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josska » 02 čer 2014, 16:07

jezour píše:Pánové, můžete napsat více k té knize od Herberta Thieleho?

Je to spec. publikace pro členy DKG. Každoročně vychází jedna. Bližší info tady: http://www.dkg.eu/cms/cs/index.pl?navid=Sonderpublikationsreihe_der_DKG_1153&sid=c. Ta o parodiích se mi zdá celkem pěkná, ale bezkonkurenčně nejlepší byla knížka o sulkách.
Cenově jsou skoro za hubičku, jen je třeba být členem :)

kaczo
 poděkoval: 1 krát
Obdržel poděkování: 16 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaczo » 30 črc 2014, 22:30

Parodie sú fajné, napr. Parodia maasii. Ľudia, pestujte Parodie!
Přílohy
Parodia maasii.jpg

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 08 zář 2014, 10:16

Představím dalšího zástupce Parodií. Jedná se o rostliny, spíše o semenáčky, které pěstuji ve své sbírce. Získal jsem je minulý rok na Plzeňském kaktusářském kolokviu. Parodiím jsem neodolal, protože nejsou ve sbírkách tak často zastoupeny a rostliny se nabízejí zřídka. U semen je situace o něco málo lepší.

Představenými rostlinami jsou rostliny Parodia sanguiniflora. K rostlinkám mám na jmenovce napsanou i lokalitu: "Argentina, Catamarca, Singuil."

Již jsem psal, že se jedná o semenáčky. Mám je sesazené v květináči o hraně délky 5 cm. Nyní mají rostlinka okolo 2 - 2,5 cm v průměru. Dovolím si napsat pár informací o Parodia sanguiniflora. Čerpám z údajů Backerga, který píše (nejdůležitější informace):
"Tělo jednotlivé, nejdříve kulatovitě stlačené, později více kulovité, přes 5 cm v průměru. Žebra spirálovitě uspořádaná, rozpadlá do bradavek. Areoly zpočátku bělavé s vlnou. Okrajové trny čistě bílé, cca. 6 - 8 mm dlouhé, středové trny 4, přibližně hnědě vybarevené, nejspodnější je nejdelší a hákovitý a až 2 cm dlouhý. Květy do 4 cm v průměru, krvavě červené, lésklé. Semena hnědá, malinká. Výskyt severní Argentina (Salta)." Backeberg ještě dodává, že viděl rostliny odpovídající popisu také v Bolívii, Tarija. Z této poznámky není zřejmě, zda je o okolí města Tarija, nebo zda je jméno použito ve větší šířce - pro provinicii.

Rostliny odpovídají popisu, a i provincie Catamarca je v severní části Argentiny, sousedí s provincií Salta.

Pěstujete někdo tyto rostliny ve sbírce? Kvetly vám?

Na obrázcích vidíte moje rostlinky. První obrázek byl pořízen 30. května (mája), druhý 7. září (septembra). Takže vidíte, že kytky docela slušně povyrostly.

6 Parodia sanquiniflora ARG Catamarca Singuil.jpg
Parodia sanguiniflora, ARG, Catamarca, Singuil

14 Parodia sanquiniflora ARG Catamarca Singuil.jpg
Parodia sanguiniflora, ARG, Catamarca, Singuil
-- Administrátor --

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 29 bře 2015, 20:19

V krátkosti představím další rostliny rodu Parodia, které mám ve sbírce. Rostliny jsem získal pod jménem Parodia rubristaminea. Na jmenovce mám ještě napsáno něco blíže o lokalitě - Argentina, provincie Salta, Alemania. Pokud jsem správně hledal, poblíž místa Alemania by se měla nacházet samotná původní lokalita. Rostliny z blízkosti města Alemania posloužily F. Ritterovi k popisu této Parodie.

Základní znaky této Parodie jsou (dle cact.cz):
"Tělo kulovité, až 5 cm široké, žebra rozpadlá do bradavkovitých hrbolků, areoly bílé až hnědožlutě plstnaté. Okrajové trny v počtu 14- 20 délky 5 - 8 mm, štětinovité, směřují do stran, zbarvené bledě žlutě až hnědě. Středové trny variabilní, červenohnědé, někdy rovné, nejčastěji jeden a tři háčkovité, 10 - 15 mm dlouhé. Květy 3 - 4 cm široké, voní, zlatožluté barvy, vnější okvětní lístky s červenohnědým středovým proužkem, tyčinky červené, blizna žlutá."

7 Parodia rubristaminea ARG Salta Alemania.jpg
Parodia rubristaminea - ARG, Salta, Alemania, rostliny v kultuře

Na obrázku jsou moje sbírkové rostliny. Fotka je skoro rok stará, nyní mají cca. 2 cm v průměru. Dá se říci, že moje rostliny odpovídají popisu.

Pěstujete tyto rostliny? Kvetly vám? Pochlubte se svými fotkami!
-- Administrátor --

Robert
 poděkoval: 32 krát
Obdržel poděkování: 137 krát

Příspěvekod Robert » 08 kvě 2015, 15:08

Prvá , ktorá zahájila sezónu kvitnutia paródii, P. chrysacanthion
Obrázek

jara
 poděkoval: 574 krát
Obdržel poděkování: 76 krát

Příspěvekod jara » 17 čer 2015, 12:47

Parodia schwebsiana (2).JPG

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 20 čer 2015, 15:58

...nějak jsem parodiím nepodlehl...nicméně tady z údolí Los Angeles...

Parodia sp.

DSC_1549a.jpg

...je pravda, že dole v údolí kvetly i oranžově...

Robert

Příspěvekod Robert » 21 čer 2015, 11:19

Podľa počtu návštev tohto vlákna je rod Parodia asi úplne mimo záujmu, dúfam, že pani móda v budúcnosti zamieša karty
P.camblayana
Obrázek
P.maassii
Obrázek
P.lecoriensis
Obrázek

wurm
 poděkoval: 9 krát
Obdržel poděkování: 20 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod wurm » 22 čer 2015, 08:23

Taky mi to tak přijde, skoro nikde nejsou vidět. Asi opravdu mimo módu, staří propagátoři už jsou tam kdesi nahoře v kaktusovém nebi. No tak je potřeba, aby alespoň tento rod někdo udržoval a propagoval. Máš to parádní! Já sám jich mám jen pár, ovšem když vykvetou, tak je to velká paráda. Přeji hodně zdaru.
Vytrvalý bořič mýtů a hledač ztracených rostlin. Co není naprosto precizní, to je šlendrián.
Klubový web KK Čelákovice http://www.kaktusy.org - fotogalerie, články, poradenství.

jezour
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod jezour » 24 čer 2015, 10:57

Máte pravdu pánové, tyhle kytky nejsou v našich sbírkách příliš vidět. Přitom se jedná o krásné kytičky, které upoutají svými květy. Nějaké zástupce rodu mám u sebe ve sbírce, avšak jsou to většinou ještě velmi malí prckové. Některé z prcků jsem již ukazoval zde v diskuzi, bohužel se příspěvky obešly bez reakce.

Nyní ukážu další prcky ze své sbírky. Mám je vedené jako Parodia malyana, dále k nim mám poznamenáno Anquincilla. Snad jsem název opsal bez překlepu, pokud je to opravdu ono, jedná se o místo v Argentině v provincii Catamarca. Se jménem malyana se v dnešní době asi příliš nesetkáme. Pokud ano, tak většinou pod nějakým synonymem Parodia microsperma, možná i jako varietou této rostliny. Moje kytky mají cca. 2 cm v průměru.

1 Parodia malyana Anquincilla.jpg
Parodia malyana - Anquincilla
-- Administrátor --

Robert

Příspěvekod Robert » 24 čer 2015, 19:03

Pokračujeme v popularizácii tohto exkluzívneho rodu
P.cabracoralensis JBE 257
Obrázek
P.culpinensis