Hybridní Astrophytum

Vše o našich pichlavých krasavcích
Všetko o našich pichľavých krásavcoch
Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 20 lis 2006, 14:06

Presne tak, v Japonsku. Oni totiž robia selekciu z veľkých výsevov, a to, že ty by si si vysial pár desiatok semien by ešte nemuselo znamenať, že by ti vyšlo nejaké Kikko, Kabuto, alebo Onzuko, ktoré by stálo za to. Všetko je to hlavne o selekcii a sprašovaní už vyselektovaných rastlín, a s týmto sa bavia hlavne Japonci.
PS: Tieto kultivary sa dajú zohnať napríklad z katalógov v Nemecku, Taliansku, ale je to strašne drahé + ešte prevod cez banku + poštovné.

Alojz

Příspěvekod Alojz » 20 kvě 2011, 23:36

V mojom prispevku sa na astrophytne hybridy chcem pozriet z inej strany,ako je tu doteraz prezentovane.Naznacil som to uz v teme Hamatocactus setispinus.
Ja nie som striktne proti pestovaniu kultivarov ci hybridov,ci uz prirodnych alebo kulturnych.Bolo by totiz pokrytectvom prehliadat prirodne hybridy.A tie kulturne - je volbou kaktusara ,ci si ich do zbierky zaradi.Ja patrim k tym,ktorym zaradenie niektorych nerobi problem,ved aj niektore dobre odlisitelne druhy kulturnych rastlin vznikli za dlhe roky urcitym sposobom selekcie.
Ale jednym dychom dodavam,ze by to malo byt v unosnej miere a stojim si za slovami z temy Hamacactus,ze ta miera unosnosti je v rode Astrophytum prekrocena uplne fatalnym sposobom a ze keby sa to takto zacalo diat aj v inych rodoch,bol by to koniec kaktusarstva.
Som si vedomy,ze prave rod Astrophytum bol odjakziva pre svoju vynimocnost objektom pre tvorbu hybridov.Aj ja mam v zbierke niekolko rastlin MYxOR,ktore som vysieval pred rokmi,cize hybridy 1.generacie.Uz vtedy som s nechutou hladel na ponuku semien 2. a dalsich generacii,kde uz dochadza k roznym stiepeniam znakov.
Ale co sa deje teraz,to nema obdoby.Prvy krat som videl"moderne kultivary"astrophyt v chrud.inter.novinach{p.Pavlica}.Bol som sokovany roznymi tvarmi,farbami,kvetmi.ale postupne v podvedomi prevladol nedobry pocit.Ale to bol este len zaciatok "kultivacii".Teraz sa krizi vsetko so vsetkym,rozne sa pomenuvaju rozne odchylky,ktore sa vacsinou nedokazu reprodukovat,"vyrabaju a selektuju"sa take multihybridy,ze ked z vysiatych semien vzide 100 klicencov,teoreticky sa moze pomenovat 100 novych kultivarov.
Ano najdu sa urcite aj krasne rastliny,ktore ale reprodukovat je problem,no mnohe z tych kultivarov su priam "zrudy".Ale celkovo je to vzhladovo,geneticky,nazvovo atd... totalny chaos,ktory je este zvyrazneny tym, ze pre slabu zivotaschopnost mnohe nie su schopne vegetovat bez vrublovania.
Tiez farebne mutacie.Predstavte si zbierku kaktusov tvorenu len farebnymi mutaciami.Tento znak by bol pre vnimanie vzhladu dominantny,druhy ba cele rody by boli nanic,lebo nie je velky rozdiel medzi flakatym astrophytom,lophophorou,ci ferocactusom.
Ano,znova to prirovnam k zbierke znamok,ktore som v minulosti prestal zbierat priblizne z rovnakych dovodov.Aj tam sa "vyrabali"cele serie znamok pre zberatelov,ano aj tam boli mnohe znamky krasne.Ale vysledny efekt bol,ze stratili svoju vynimocnost a vznikla zmes bezcennych farebnych obrazkov s naslednou stratou zaujmu zberatelov.Ved kolko filatelistov je dnes proti minulosti?Biedny zlomok!
A to nas takymto sposobom moze cakat aj v kaktusarstve.Navyse dnes mladych {cest vynimkam},nezujima zahrada,dianie v prirode, ved je to len pre "sedliakov".A pre sedliakov bude potom aj pestovanie obycajnych "kaktusov",ved pre nas kaktusarsku slachtu su urcene kultivary astrophyt a pod.
A teraz uz nasleduje moja fikcia:
V krcme{hospode} sa stretnu 5 kaktusari a samozrejme zacnu debatovat o kaktusoch.To Astrophytum cv.Medove motuzy je ale krasne a tie trne... hovori jeden.Ale co to rozpravas,hovori druhy,ved to ma uplne ine trne..., ale ved je uplne bez trnov,hovori treti,ine stvrty,ine piaty...Tak sa pohadaju,az si daju po papuli,na zaver ako spravni Slovaci{Cesi}si spolu vypiju.
Na druhy den jednemu z nich{ked vytriezve}niekto telefonuje.Tak to zdvihne a ozve sa:Tu je Jozko-Palko z Maluzinej.Ponukam ti nadherny kultivar Astrophytum cv.Medove motuzy.Ale taky si mi uz dodal, protestuje kaktusar.Jozko-Palko:Ale toto je uplna bomba a je to cv.Super Maxi Medove motuzy.Super preto,lebo nema cisto biele vlocky,ale take miernucko nasedle a Maxi preto,lebo som odmeral 100 vlociek a predstav si,maju v priemere o 1 mm viac,ako u cv.Medove motuzy.A nie su ani drahe 30 Euracov za kus,nech nezerem.A este perspektivne.Vies ,ze tie nazvy kultivarov su dost podobne a niekedy aj velmi dlhe,ale predstav si ,ze ti Japonci,to su hlavicky,vymysleli mikrocipy,ktore sa nalepia na kaktus a specialnou citackou si z nich vsetko presne zistis. Nebude to lacne,ale dufam,ze pojdes s dobou a objednas si...
{Pre mna}happyand:Vies co Jozko-Palko,nepretahuj mi pred nosom Medove motuzy a strc si ich aj s tymi mikrocipmy a citackou,vies kde... Mrkvicka ma v najnovsom zozname super Ferocactus z izolovanej lokality s cervenymi kvetmi,aj dalsie pekne taxony.Su to uz vyspele rastliny, budu stat troska viac,ale ja by som ich chcel vidiet kvitnut,tak mi to za to stoji...A ty ma viac s takymi volovinami neobtazuj...
s kaktusmi ma zivot bavi

ToKra
 poděkoval: 13 krát
Obdržel poděkování: 57 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 12 bře 2012, 13:05

Môj nový prírastok :roll:

Astrophytum asterias cv. HANAZONO
Obrázek
Všetky fotky fotené cez: Apple iPhone6 + Raynox DCR
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava
▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒
email: tokra@astrophytumcultivars.com
http://blog.astrophytumcultivars.com/
http://cfn.tokra.io/

ToKra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 13 bře 2012, 10:09

Môj nový prírastok:
Astrophytum asterias cv. HANAZONO
Obrázek
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava

Alojz

Příspěvekod Alojz » 21 bře 2012, 02:16

Konečne pribudol príspevok do tejto témy,hoci som čakal reakcie na môj predchádzajúci,úmyselne troška dráždivý príspevok, ešte z 20.5.2011.

Oni tie reakcie boli,ale len také skryté,ktoré som len tušil, asi som sa dotkol niektorých prispievateľov,že čo som si dovolil napísať, ako nováčik fóra.Mnohí z nich totiž nezniesli iný názor,keď oni sami boli,alebo sú propagátormi skutočností,ktoré som kritizoval/niekedy snáď ani nie z presvedčenia,ale preto,že sú priateľmi "výrobcov a predajcov" spomínaných hybridov.
Dúfam,že svojimi príspevkami v rôznych témach som ale väčšinu z nich presvedčil,že mi ide o vec a nie nejaké osobné invektívy.

Ono totiž hybridy a multihybridy astrofýt spomínajú napr.Lux a Staník už v roku 1983 v rozsiahlom článku v časopise Živa. Okrem iného aj to ,že medzidruhové hybridy v F1 generácii sú uniformné a sú vzhľadove niekde uprostred medzi oboma rodičmi.Vyznačujú sa dobrým rastom semenáčov,hoci postupne sa ich rast spomaľuje a vo vyššom veku sú menšie ako rodičia ,z ktorých vznikli.Napriek tomu tieto krížence všeobecne rýchlejšie dospievajú a vyznačujú sa bohatými ,nápadne veľkými kvetmi.Vzájomným krížením týchto uniformných rastlín dostaneme F2 generáciu,ktorá je už však veľmi rôznorodá a ďalšími rôznymi kríženiami získame tie spomínané multihybridy.Snom prvých hybridizátorov astrofýt bolo vypestovať v POTOMSTVE STÁLE,tvarove neobvyklé kultivary,s čím ale nemajú dnešné "multihybridy" nič spoločné.

Veď aj p.Pavlica sa ospravedlňuje,že niektoré hybridy bez vrúbľovania v podstate ani nerastú,alebo sa nevyvýjajú poriadne vločky,vata a pod.Samozrejme ponúka aj semená,kde v podstate negarantuje nič/čo je logické/.A tu sa dostávam k tomu,čo v prípade písania prvého príspevku som skoro ani netušil.A to sú priam neuveriteľné ceny týchto rastlín,napr.až neuveriteľných 199 Eur,"najmenej" tuším "len" 45 Eur.A v podstate,za bezcenné semená za 10 ks až 12 Eur!No nech mi niekto hovorí o láske k rastlinám,to skôr k peniazom!

Záverom,v predchádzajúcom aj tomto príspevku mi ide o vyslovenie vlastného názoru,čo sa snažím aj odôvodniť.Keď niekto chce pestovať tieto rastliny,ja mu to neberiem,či má na to argumenty,či nie,je to jeho vec.

A že napr.F1 hybridy sú aj pre mňa zaujímavé dokumentujem fotografiou 4 rastlín,ktoré som vypestoval zo semien.Ide o MYxOR,čiže kríženec Astr.Myriostigma a ornatum:
Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

ToKra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 22 bře 2012, 17:43

Astrophytum myriostigma cv. LOTUSLAND

Obrázek

:lol:
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava

Ivan Behul
Obdržel poděkování: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ivan Behul » 22 bře 2012, 20:15

Zaujímavá téma. Tak sa vyjadrím aj ja. Prikláňam sa k Husimu, tiež som na 99% kaktusár(sukulentár) a na zbytok záhradkár. Nikdy som netúžil mať v zbierke nejaký hybrid či kríženec, tie, čo máme sa do zbierky dostali buď darom, alebo sa nám páčili. Že si protirečím? Možno áno, ale tak je to u nás. Snažíme sa získať rastliny, ktoré stvorila sama príroda a tie, ktoré stvoril umelo človek tak takých máme tiež pár. Majú pre nás proste estetickú hodnotu. Ale naozaj ich máme len minimum a asi len na komerčné účeli. Ale ich cena v našej zbierke je minimálna, takže takúto "zbierkovú" rastlinu aj rád podarujem. Je toľko nádherných kúskov, ktoré vytvorila príroda, ktoré za náš krátky život ani nenakopíme v zbierkach, že vytvárať nejaké umeláče je pre mňa úplne zbytočné. Ale keď sa niekomu takéto rastliny páčia, tak proti tomu nič nemám, je to každého osobná vec, každý má iný vkus a možno z tej prírody ho nič nezaujalo, tak si vytvára vlastný svet. Tak nech si v ňom aj žije, mi si žijeme vo svojom... A keby tie astrá stáli aj to 1 € tak si ich aj tak nekúpim, radšej Haworthiu s pôvodom za 2€ :)

Alojz

Příspěvekod Alojz » 22 bře 2012, 23:24

Tomáš,sme "troška" v prevahe v tejto ozaj vecnej a kultivovanej diskusii.Určite ty sa v multihybridoch alebo kultivaroch astrophýt vyznáš lepšie ako napr.ja,zaujímajú ma niektoré veci,skúsim zareagovať na niektoré tvoje argumenty.

Napr. o tej selekcii veľmi pochybujem,totiž aj podľa tých obrázkov u p.Pavlicu sú mnohé rastliny s inými názvami veľmi podobné,ale aj opačne,niektoré rastliny s rovnakým názvom dosť odlišné,preto je asi aj ponúkaný každý kus osobitne.Pri tom k vzhľadovo k rovnakému výsledku/aspoň naoko/ v určitom štádiu rastliny je možné prísť rôznymi spôsobmi/ale tým pádom majú tieto rastliny odlišný genetický základ/.Čiže ďalším pestovaním sa môžu rastliny líšiť a to už nehovorím o výsevoch,kde p.Pavlica píše,že môžete získať "nové skvosty".Ale keď tie"skvosty" dostanete,chcete pre ne určite aj nejaké meno.

A pretože nemám vedomosti,pýtam sa,existuje nejaká medzinárodná databáza kultivarov astrophýt s názvami,čo je vlasne čo a čím sa líši od toho druhého,aj keď rozčleniť podľa vzhľadu "geneticky nejednotné taxóny",no neviem ...

Ďalšie v sobotu...
s kaktusmi ma zivot bavi

ToKra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 23 bře 2012, 10:10

Alojz píše:Tomáš,sme "troška" v prevahe v tejto ozaj vecnej a kultivovanej diskusii.Určite ty sa v multihybridoch alebo kultivaroch astrophýt vyznáš lepšie ako napr.ja,zaujímajú ma niektoré veci,skúsim zareagovať na niektoré tvoje argumenty.

Napr. o tej selekcii veľmi pochybujem,totiž aj podľa tých obrázkov u p.Pavlicu sú mnohé rastliny s inými názvami veľmi podobné,ale aj opačne,niektoré rastliny s rovnakým názvom dosť odlišné,preto je asi aj ponúkaný každý kus osobitne.Pri tom k vzhľadovo k rovnakému výsledku/aspoň naoko/ v určitom štádiu rastliny je možné prísť rôznymi spôsobmi/ale tým pádom majú tieto rastliny odlišný genetický základ/.Čiže ďalším pestovaním sa môžu rastliny líšiť a to už nehovorím o výsevoch,kde p.Pavlica píše,že môžete získať "nové skvosty".Ale keď tie"skvosty" dostanete,chcete pre ne určite aj nejaké meno.

A pretože nemám vedomosti,pýtam sa,existuje nejaká medzinárodná databáza kultivarov astrophýt s názvami,čo je vlasne čo a čím sa líši od toho druhého,aj keď rozčleniť podľa vzhľadu "geneticky nejednotné taxóny",no neviem ...

Ďalšie v sobotu...

Ahoj Alojz,

To čo som povedal o tej selekcii podľa mňa platí - veľa tých kultivarov je už na svete viac ako 25rokov. No dozvedáme sa o nich v posl.rokoch (Miro viem, že Staník&Lux a CZ sa tomu venujú tiež dlho...) kedy to prerazilo, a začali to predávať aj Poliaci, Holand atď - a hlavne keď to umožnila internetová doba cez nákupy na internete. Práve možno taký ľudia z toho spravili biznis a pokazili tomu reputáciu. Bavil som sa o tom aj s ľudmi z Malty, čo to pestujú kvôli nadšeniu a nie biznisu.. a majú podobný názor.

Nie všetko pochádza z JAPONSKA, tak nehovorme o samurajoch a pod.

Príklad prečo si myslím, že sú určité rastliny práve kultivary a nie už hybridy: A.myr.cv ONZUKA. Tento kultivar (samozrejme pôvodne hybrid) vyselektoval japonec p.ONZUKA asi pred 20r - ak vysadíš semená toho cv. tak všetky sú rovnaké ako rodičia, tak nech mi nehovorí o tom, že stratili znaky a že sú úplne iné. Mám ich minimálne cez 15ks od x zdrojov a všetky sú na chlp rovnaké. Samozrejme ti uznám to čo si napísal, no povedal by som že sa skôr jedná o nové cv. , ktoré ešte nie sú veĺmi ustálené a stále konvergujú k ničomu. Tie druhy čo nájdeš dole v tých odkazoch sú práve tie skonvergované - ustálené KULTIVARY.

Neviem či je o tých existujúcich nejaká konečná databáza, no veľa sa nájde práve na japoských stránkach, napr. na stránke pána ktorý sa považuje za toho kto našiel SUPERKABUTO -> podľa toho čo som čítal a zistil, tieto pôvodne 2x rastliny (SUPERBAKUTO a druhé MIRACLEKABUTO na ktoré sa zabudlo..) pochádzajú z MEX, kde ich tento pán našiel. Takže jedná sa potom o prírodný hybrid možno alebo zdegenerovanec.

Na tejto stránke nájdeš bežne známe a tie ustálené-zkonvergované kultiváry - nakonci strany napravo sú všetky
A.myriostigma:
http://www.cactus-art.biz/schede/ASTROPHYTUM/Astrophytum_myriostigma/Astrophytum_myriostigma_onzuka/Astrophytum_myriostigma_onzuka.htm

A.asterias:
http://www.cactus-art.biz/schede/ASTROPHYTUM/Astrophytum_asterias/Astrophytum_asterias_hanazono/Astrophytum_asterias_cv_Hanazono.htm

Tu máš hybridy:
http://www.cactus-art.biz/schede/ASTROPHYTUM/Astrophytum_hybrids/

Mne osobne sa tie rastliny páčia, ako vraveli tu aj ľudia predtým, a ja to ešte upravím:
-> starajme sa o to čo sa nám páči (Ivan tebe sa páčia Haworthie, tak si ich pestuj aj si ich kupuj...who cares ?...), nefrflime na to do čoho nás nič neni (k čomu máme odpor, čo nás nezaujíma..), ak Vás to nezaujíma tak to len preklikni a maj to tak v paži ako ja mám v paži Sukulentné vlákno..

Tento príspevok je pre tých, ktorý majú o to záujem, tzn. ak tu mám písať a šíriť negatívne názory a myšlienky tak radšej neprispievam. PROSÍM VÁS LEN O TO.
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 23 bře 2012, 10:32, celkem upraveno 1 x.
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava

ToKra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 23 bře 2012, 10:23

Spomínaná (pravokorenná)
Astrophytum myriostigma cv. ONZUKA
Obrázek
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava

ToKra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 23 bře 2012, 10:28

Hybrid od Romana Staníka:
Astrophytum hybrid SKxCO (Superkabuto x Coahuilense)
Obrázek

Obrázek

Význam označenia:
(Matka x Otec)
♀ x ♂

KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava

ToKra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 24 bře 2012, 23:24

Moja prva cristata a hned zrovna:
Astrophytum asterias cv. SUPERKABUTO f. cristata
Obrázek
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava

ToKra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 25 bře 2012, 21:04

Astrophytum asterias cv.SUPERKABUTO f.cristata
-moja prva :L
Obrázek
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava

Alojz

Příspěvekod Alojz » 26 bře 2012, 22:42

Astro-lover,
prešiel som si tie stránky,ktoré si mi odporučil, s tou selekciou to nie je zatiaľ také ideálne,ako ty uvádzaš.Okrem iného je tu uvedené,že rastliny jedného kultivaru sa líšia jedna od druhej a menia sa aj vývojom,aj tieto skutočnosti som uvádzal vo svojich príspevkoch/napr.aj tá spomínaná Onzuka/.V podstate aj najznámejšie cv.Superkabuto" nie sú vyšlachtené len z rastlín z prírody,ale je tu aj vplyv ďalších druhov,najmä Astr.capricorne. Veď aj v tom uvádzanom článku z časopisu Živa,hybridy Astr.asterias v F1 generácii,niektoré vločkovaním Superkabuto pripomínajú.

Musím uznať,že mi je sympatické,že stojíš za"svojimi" rastlinami, čo sa prejavilo aj zmenou tvojho foráckeho mena,ale na druhej strane iný názor ako tvoj nemusí byť negatívny a už vôbec nemusí byť prejavom nezáujmu...
s kaktusmi ma zivot bavi

ToKra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ToKra » 27 bře 2012, 09:14

Alojz píše:Astro-lover,
prešiel som si tie stránky,ktoré si mi odporučil, s tou selekciou to nie je zatiaľ také ideálne,ako ty uvádzaš.Okrem iného je tu uvedené,že rastliny jedného kultivaru sa líšia jedna od druhej a menia sa aj vývojom,aj tieto skutočnosti som uvádzal vo svojich príspevkoch/napr.aj tá spomínaná Onzuka/.V podstate aj najznámejšie cv.Superkabuto" nie sú vyšlachtené len z rastlín z prírody,ale je tu aj vplyv ďalších druhov,najmä Astr.capricorne. Veď aj v tom uvádzanom článku z časopisu Živa,hybridy Astr.asterias v F1 generácii,niektoré vločkovaním Superkabuto pripomínajú.

Musím uznať,že mi je sympatické,že stojíš za"svojimi" rastlinami, čo sa prejavilo aj zmenou tvojho foráckeho mena,ale na druhej strane iný názor ako tvoj nemusí byť negatívny a už vôbec nemusí byť prejavom nezáujmu...

Ahoj Alojz,

Ideálne to nie je nikdy, no je to omnoho lepšie v porovnaním s domáckymi hybridmi, ktoré robí už hockto. Je pravda, že nie všetky vysiate semenáče sa podobajú na rodičov - vždy sa prejavia úplne pôvodné gény, a tým pádom možno 20% rastlín može byť iných. Ale je to stále lepšie ako keď si niekto spraví Rastlina1 x Rastlina 2, a výsledkom prvej generácie je guláš. Popravde, ja som ešte nekrížil a nesprašoval dva odlišné druhy, ak mám nejaký Astro hybrid tak som ho doniesol z vonka.

Z tých mojich vačších kultivarov sú to tiež rastliny z vonka. Mám už aj veľa vysiatych, no tie som prevažne vrúbľoval, aby som urýchlil kvitnutie a aby som získal vlastné semená - vrúbľované astrá sa snažím neskôr spravokoreňovať. Bohužial zatiaľ mi ešte moje výsevy nekvitli, možno už tento rok niečo pokvitne. Mám teraz v pláne vysiať veľa zaujímavostí - no hľadám vhodnejší substrát...

Hybridné semenáče rastú veľmi dobre, mám vysiate z novembra 2011 rôzne: MYxOR, CAPxOR,SENxAS,ORxMY... od Laciho Kele a tak zdravý výsev som už dlho nemal.

Astro-lover nie pretože tu teraz prezentujem kultivary a hybridy, ale celkovo Astrophytum -> v zbierke to mám tak 2/3 na 1/3: pravé Astrá s poľnými čislami a tie ost. hybridy + kultivary.
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava

Zpět na „Kaktusy - Kaktusy“