Aloe

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Odpovědět
African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 77 x
Obdržel poděkování: 618 x

Re: Aloe

Příspěvek od African » 28 kvě 2020, 14:04

Dlouho tu nikdo nepsal o aloích. :lol: Tahle rostlinka mě uchvátila od prvního setkání. Myslím, že to je vůbec nejkrásnější aloe na světě :roll: . Je drobná, má zajímavé, ale nijak dominantní zuby. Na aloe vykazuje zcela atypický květ a množit ze semen ji umí jen pár PĚSTITELů na světě - myslím generativně množit. Pokud si ji někdo z čisté pošetilosti sežene, tak s jistotou blížící se 99 % si troufám říct, že ji do roka a do dne zahubí (a to pořizovací cena je poměrně vysoká :idea: ). Co dodat - prostě Aloe florenceae :arrow:
Přílohy
00045.jpg
Aloe florenceae
Títo uživatelé poděkovali autorovi African za příspěvek (spolu 4):
jaraŠtefanMário Snopkajosska
Hodnocení: 36.36%
Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Patláma, patláma, patláma a… žbrluch!

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 29 kvě 2020, 12:29

Aloe lateritia ssp graminicola Hurá, tak konečně jsem se dočkal. 8) Graminikoly znám důkladně, ostatně lze je najít i u mých jednociferných sběrovek. Ale všechny graminikoly, které jsem zatím viděl popř. které mi vykvetly ve skleníku měly červený nebo temně růžový květ. Ale věděl jsem, že existují i žlutěkvetoucí subpopulace. Jenže kde? No a te´d to vím. Kdysi jsem sebral semena z graminikol u vesnice Churo ve střední Keni. Teď kvetou - a žlutě.
Přílohy
A lateritia graminicola Churo žlutá.jpg
Naposledy upravil(a) African dne 17 čer 2020, 14:27, celkem upraveno 1 x.
Títo uživatelé poděkovali autorovi African za příspěvek:
Mário Snopka
Hodnocení: 9.09%
Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Patláma, patláma, patláma a… žbrluch!

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 860 x
Obdržel poděkování: 720 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mário Snopka » 29 kvě 2020, 17:49

Aloe florenceae je naozaj zaujavá, trochu mi pripomína nejakú Hechtiu.
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 17 čer 2020, 14:08

Tohle je spíš jen pro doplnění znalostí (zejména odborníků na aloe z Horn of Africa 8) )Aloe retrospiciens, jak víte, je jedna z mála jedovatých aloí. Článek o ní najdete zde: Cactaceae 38 (3), 88-89 (2018). Všechny rostliny ze známých (myslím zdokumentovaných či jinak definovaných) populací v Somalilandu i Etiopii kvetou kanárkově až citrónově žlutě. Před časem mi můj americký kolega poslal informace o jím nalezené subpopulaci A. retrospiciens, které ovšem všechny kvetly nevýrazně růžově. Lokalitu jsem poté navštívil, ale byla k mání jen semena. Květy žádné. No a teď mi ve skleníku jeden semenáč vykvetl. Výška asi 20 cm. A květy jsou opravdu světle PINK :-)

Tak tomu dáme název: var. albiroseiflora :lol: :lol: :lol:
Přílohy
DSC04968a A retrospiciens pink fl.jpg
Aloe retrospiciens
DSC04964a A retrospiciens pink fl.jpg
Aloe retrospiciens
Mário Snopka

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 20 srp 2020, 19:03

Aloe buzairiensis (Jabal Buzairi, Socotra) je velmi zvláštní rostlinka, přírodní hybrid mezi A. perryi a Aloe squarrosa. Že se jedná o přírodního křížence je zcela jasné. Méně mi je jasné, proč popisovat přírodní hybridy, kteří jsou za
a) neustálení
b) aloe tvoří křížence nesmírně ochotně. Tedy pokud na lokalitě rostou dva druhy, naleznete tam i hybridy.
Jabal Buzairi je známé místo, kam sukulentomilci jezdí pozorovat Euphorbia socotrana a hadramautica, Dorstenia gigas, Edithcolea grandis, Echidnopsis socotrana či Socotrella dolichonecma. Z Aloí zde najdeme všechny tři "základní" druhy: A. perryi, jawiyon a squarrosa - a teď navíc taky Aloe buzairiensis
Přílohy
DSC05364A Aloe buzairiensis.jpg
Títo uživatelé poděkovali autorovi African za příspěvek (spolu 2):
jaraMário Snopka
Hodnocení: 18.18%

African
Top prispievateľ
Top prispievateľ

Příspěvek od African » 10 zář 2020, 15:01

Aloe lavranosii - je poměrně dlouho známá (J. S. African Bot. 30: 225 1964) ale přesto téměř nepěstovaná Aloe. Byť roste na Arabském poloostrově, patří spíš k těm rostlinám, které kvetou poměrně brzy a při malé květní růžici.
Přílohy
DSC05389 Aloe lavranosii.JPG
Mário Snopka

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“