Avonia, Anacampseros, Grahamia, Portulaca...

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 178 x
Obdržel poděkování: 350 x
Kontaktovat uživatele:

Avonia, Anacampseros, Grahamia, Portulaca...

Příspěvek od Jiri Kolarik » 17 srp 2009, 20:40

...hm, tak koukám dnes večer po sekání trávy, abych to stihnul před bouřkou, která pak i přišla...po "přístřešku", kde mám i jiné věci, než jen kaktusy...a po osmé hodině večer !!! (opravdu v 20:12) doslova čumím! Kvete A. quinaria subsp.alstonii! Ne že by to byl nějaký zázrak, ana kvete vcelku pravidelně, resp. kvetou, protože jich mám více i tu červenokvětou subsp.quinaria...jenže přes den nic a až večer po té bouřce! Ono totiž kvetou jen odpoledne a navíc jen několik hodin, alespoň tedy u mne...

Samozřejmě kvete jen jedna... :cry: ..., protože dostat semínka od této krasavice je problém, to jich musí mít člověk fakt záhon, aby se sešly, jelikož jako každá dobrá věc, je prostě cizosprašná! Mám ještě dvě velké, jenže jedna kvetla asi včera jedním kvetem a další, ač stojí všechny vedle sebe nic, ani poupě...Tato kvetoucí má teď šest květů a dalších asi 4-5 poupat na později...zítra, pozítří...

Faktem je, že pěstovat tyto příšernosti je pro skutečné kaktusáře problém, i když se už ničemu v říši sukulentů nedivím...totiž, chyby jsem i já před ca 3-4 lety zaplatil, ale - když jsem byl v lednu 2008 mimo republiku, tak jsem pověřil kamaráda "správou" mých "polností", ale jen tak, že kdyby mělo moc mrznout, ať schová ty -12°C kytky. Měl rovněž zalévat zamiokulkas, fíkus etc...jenže já přijel, v baráku tak +12°C a avonie a anacampserosy zalité...polila mne zima a horko současně, nicméně byly vpořádku, asi je to normální, je v zimě v chladu zalévat a naopak jedna voda v horku je jejich smrt...

Jo, takže kvete večer a já musel rychle jednat, takže jedině s bleskem a tak můžete vidět výsledek... zítra bude po květech....a kdy pokvete na světle je otázkou...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 13 říj 2011, 15:31, celkem upraveno 2 x.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 18 srp 2009, 16:50

No - a kde hledat inspiraci jak u těch, kteří to umí!? Jistě nemusím zvláště představovat web paní Matulové... také mám od ní pár avonek..., ale pro připomenutí ještě její starší shrnutí rodu Avonia -

http://www.zelenelisty.estranky.cz/clan ... u-housenky

s příznačným názvem - Jak kvetou housenky... :wink:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 19 srp 2009, 07:30

Jak jsem očekával, tak se stalo a druhý den (tedy včera) kvetly další dva květy, ale tentokrát jsem to sledoval.... a v příhodný okamžik i vyfotil, tedy ne až večer a ne bleskem...

tentokrát jsem zachytil počátek kvetení, kdy se asi v 15:00 (letního času) začaly oba kvítky otevírat. Během chvilky byly pak otevřené a asi o půl páté jsem je vyfotil...

zajímavé bylo, že se stmíváním se kvitky uzavřely a ve 20:00 byly uzavřené , tedy ne jako den před tím, kdy jsem je vyfotil až za pološera, ovšem po bouřce... Má to snad znamenat, že v přírodě po dešti vylezou všichni ti opylovači jak denní, tak i ti noční a rostlina dá sobě i jim šanci na dobré opýlení? Nic lepšího mne nenapadá a v principu to má jistou logiku to náhlé zvýšení vzdušné vlhkosti po proběhlé bouřce. Bohužel se to nedá až tak často pozorovat, tedy u těchto vysloveně pouštních rostlin pro logické důvody...ale má-li někdo podobný dojem při pozorování....

Filord
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filord » 23 srp 2009, 19:43

Obrázek
Jedna taká malinká...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 15 čer 2010, 17:40

Mám také pár různých anacamserosů...a teď kvete ten neumořitelný...
Anacampseros palmeri DJF 588 z Mexika...prý jediný druh z Ameriky...nejsem odborník, ale takhle jsem to někde četl...

Když je hezky, tak kvete, ale občas tvoří "plody" i bez otevření květů, to když není zrovna hezky...

Tady mírná zvětšenina, která zachycuje na spodním poupěti červeného dravého červce???

Prý je užitečný...občas je vidím, jak šmejdí po kytkách...Kdo ho zná??? :idea:

jv3
Poděkoval: 23 x
Obdržel poděkování: 40 x
Kontaktovat uživatele:

pozor na semena

Příspěvek od jv3 » 15 čer 2010, 22:20

..a perfektne sa vysemeňuje už sa mi rozplemenila do všetkých blízkych kvetináčov.
Obrázek
jv3

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 16 čer 2010, 15:25

...on za to nemůže, že ho příroda naučila přežít za jakýchkoli nevlídných podmínek, ale je pěkný... :)

:D při slově červec mne teda mrazí, nesnáším je, ale to proto, že si toto označení spojuju s těmi klasickými prevíty co rostliny obtěžují...tihle červení roztoči jsou v pohodě, ono vůbec co je vidět a dá se chytit do ruky je většinou v pohodě, já mám ještě rád ve skleníku "skákavky", to jsou ty pruhovaní pavouci co skáčou a chytají tu drobnou poletující havěť jako jsou smutnice...prostě někteří malí tvorové nám v sezóně i pomahají, horší je to když sezóna končí pak se někam podějí a jen ti co neradi vídame se sem tam objeví... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 18 čer 2010, 15:12

Na cestách Argentinou se dají potkat i sukulenty...je jich málo, ale portulaky známe dnes snad z celého světa, kde zplaněly...Domovem jsou ale právě v Argentině... Na cestě přes Cuesta Miranda (a i jinde...) po deštivé noci jsem je ráno viděl, jak po nich v písku šlapeme...nebyly totiž velké, takové plazivé...

...a měly takovou hlízku...nějdříve jsem chvíli váhal, ale je to Portulaca sp. - druh nevím, je jich více...hm, na P.grandiflora mi připadala příliš chlupatá... :?:

...ale nejsem odborník...kvete tak jeden den a poupat ve vrcholku je na rozdíl od avonek či anakampserosů hned více, které vykvétají postupně... Na pěstování jsou jednoduché, vydrží i značné sucho a jak je pak člověk zaleje, hned se napijí...a třeba kvetou...

Artur
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od Artur » 05 črc 2010, 16:46

Tak mi taky vykvetl anacampseros arachnoides...mám ho od Petra21. Vysel jsem ho začátkem listopadu 2008 a docela jsem ho trápil suchem tak mě překvapilo, že kvete už takhle relativně rychle od výsevu.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 07 črc 2010, 13:05

Ano, mám řadu anakamserosů (zejm. od PV), které kvetou tak, že je ani nestačím vyfotit...kvete jen jeden den :mrgreen: a je fakt, že snáší značné sucho!, ale jak dostanou vodu, tak okamžitě ožijí a kvetou...několikrát za sezónu...jsou to vděčné kytky, vcelku nenáročné...to avonky jsou trochu horší....

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 18 črc 2010, 17:26

Anacamseros lanceolata je jeden z mnoha podobných, které mám už delší dobu....kvetou spolehlivě celé léto a sucho jim nevadí...dostávají nárazově vodu...

....a je na něm vidět, jak je i seschlý....no, včera dostaly vodu i tyto kytky...

...rychle se napijí a zase pokvetou...jsou to obecně vytrvalé rostliny, které nemá smysl příliš zalévat, zůstávají pak kompaktnější....ovšem mají tu vlastnost šířit se semeny i do jiných květináčů... :arrow:

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 01 srp 2010, 20:47

Ty poslední horké dny byly dobou kvetení anakampserosů...ovšem, kvetou jen jeden den, resp. jen pár hodin odpoledne až večer..., takže je pozorovat ve květu není až tak jednoduché, nemám-li je už doma...

Jedním z těch menších, bílých a kompaktnějších, je Anacampseros lanigera...dnes označovaná jako Anacamseros baeseckei, jak píše Radka Matulová ( http://www.radusa.cz/clanky/co-vsechno- ... acampseros ) a jelikož nejsem odborník, tak to beru jako informaci...

Jako skoro všechny kytky tohoto rodu, je i tento druh vyslovená miniatura, kdy tělo rostliny má tak 3-5cm, kdy je květuschopná, průměr je kolem 1cm...uschlé květní stvoly obepínají rostlinu...kvetly poprvé před 3 roky...

...pohled na celou rostlinu ukazuje, že květní stvoly jsou i dvakrát delší jak tělo rostliny a květů je více....postupně vykvétají...

...samotné kvítky jsou trochu menší jak u předchozího druhu, a okvětní lístky jsou více špičaté s bělavým lemem...

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 02 srp 2010, 16:33

Pridám aj ja dnešné foto

Anacampseros baeseckii (crinita)
Obrázek
Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri Kolarik » 04 srp 2010, 08:44

Hm, pěstuješ je za oknem? Já je mám na plném slunci, jsou pak, zejm. ty bílé, takové kompaktnější....

tozi
Administrátor
Administrátor
Poděkoval: 28 x
Obdržel poděkování: 34 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tozi » 04 srp 2010, 08:49

Jiří Kolařík píše:Hm, pěstuješ je za oknem? Já je mám na plném slunci, jsou pak, zejm. ty bílé, takové kompaktnější....
Áno za oknom,ale priame slnko si užívajú od rána do večera. Zatiaľ sa nesťažujú,kvitnú a dávajú semiačka. Čo viac chcieť. :)

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“