Avonia, Anacampseros, Grahamia, Portulaca...

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
mamlas

Příspěvekod mamlas » 05 srp 2010, 13:32

Taky jsem v Argentině koukal po pěkných sukulentech, zvláště po těch co měly semínka. A některé měly.
Jedna z nejhezčích, Portulaca eruca, zde ze semen sebraných v r. 2007 v Sierra del Portezuelo v provincii San Luis. Rostlinky jsou ve 3. sezoně a teprve se začaly větvit. Jsou to semenáčky, které vysela Radka Matulová, které dávám vysévat semínka sukulentů, na kterých mi záleží, neb sám se na to necítím.

mamlas

Příspěvekod mamlas » 10 srp 2010, 09:56

Jo , eruca hlízku má, i když ne moc velkou. Vlastně se chová podobně jako pterocactus tuberosus, většina nadzemního stonku v suché zimě odumře, přežije hlízka a kousek stonku, ze kterého zjara obrazí. Ostatní hlízovité portulaky se chovají stejně, liší se jen tím, kolik stonku přežívá. Mám jednu z Hualco v Sierra del Velazco podobnou té tvé z Cuesta Miranda, která je ve stáří vzpřímená a většina stonku přežívá a dělá pěkné miniaturní keříčky. Jenom nesmí zmrznout. Portulaca grandiflora je ale letnička.

mamlas

Příspěvekod mamlas » 24 srp 2010, 15:34

Tady je další Portulaca, tentokrát z Alto del Portezuelo v Sierra de Ancasti. Nadzemní část na podzim odumře celá, květináč je po pěti letech plný hlízek, které vypadají jako korále navlečené na tenkých kořenech. Protože hlízky jsou kořenové, nedokážou zregenerovat v celou rostlinku, ale obráží z podzemní hlay, ze které rostou kořeny s hlízkami.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 14 říj 2010, 17:03

Hm, tak jsem kouknul do Plzeňského seznamu semínek a vidím, že tam Milan nabízí semínka Portulaca oleracea...a ihned se mi vybavilo to jméno, které jsem letos marně hledal v paměti na Krétě, když jsem konzumoval salátek z takových sukulentů... :wink: . Faktem je, že to tam pan domácí servíroval obden k jiné zelenině (třeba jako řeřichu) a pořád jsem dumal, kde jsem to už viděl...a Olga tvrdila, že to u nich roste jako plevel na chodníku...(hm, a měla pravdu :idea: )

...a tedy si dnes přečetl, co že je to za plevel...samozřejmě jsem dotáhnul i semínka! Pravda je, že podle informací to tady asi nikdo moc nejí, ale chutná to skvěle a jestli to má i ty omega-kyselinky, tak je to i zdravé... http://www.zelenelisty.cz/clanky/werbar ... a-oleracea" onclick="window.open(this.href);return false; ...pěkný článek od Radky Matulové...
Naposledy upravil(a) Jiri Kolarik dne 24 říj 2010, 12:07, celkem upraveno 1 x.

jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 39 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jv3 » 15 říj 2010, 06:41

Je to skutočne "prevít", raz som ju nevedomky vysial v sáčku semien so zmesou "talianských" skalničiek a odvtedy rastie všade. Zatiaľ som ju neochutnal, aj keď my tvrdili, že je jedlá. No na rok ak sa ukáže, o čom nepochybujem, tak ju vyskúšam.:lol:
jv3

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 24 říj 2010, 02:20

...v Evropě a ve Středomoří obzvláště (kde je uváděno nejvíce přistěhovalců jak z říše rostlin tak i zvířat co do počtu druhů) v záhoně - ikdyž i zde jde možná o nahodile od někud zplanělé rostliny - asi jen těžko poroste nějaký botanický geneticky čistý druh (ty najdeme - pokud to však nejsou zrovna potomci těchto a podobných - spíše po příkopech v oblastech bez lidského osídlení), nejčastěji se pěstují pestrobarevné kultivary P.grandiflora (úzké listy původ z již.Ameriky) a P.oleracea a s jejími červenokvětými kultivary podobná P.umbraticola (široké listy první původ Asie či sev.Afrika, druhá sev.Amerika -> asi i tato), barvu či velikost či plnost květů podle přání zákazníka dneska navíc často dodají specializované velkopěstírny, druhy mohou samozřejmě i hybridizovat....

...jinak tato kvítka a jim podobná jsou dnes kosmopolitně rozšířena po celém světě, přihlédneme-li k tomu, že jsou hodně odolná a snadno reprodukceschopná v teplých oblastech, setkáme se s něma na všech kontinentech (na mapě rozšíření celé čeledi Portulacaceae)... :arrow:

Obrázek

bogo
Obdržel poděkování: 9 krát
Kontaktovat uživatele:

anacamseros comtonii

Příspěvekod bogo » 24 říj 2010, 12:41

ahojte vidim že aj tu chodia sukulenťáci :) :) na sps forum zmizlo :( :( tak sa ozývam z Košíc s otázkou ,má niekto 100 % comptoňáka???? lebo doteraz som dostaval a kupoval semena a rastlinky a stale sa z toho vykľul marloťák......kúpim,vymením za svoje rastlinky ,alebo semená ,ktoré práve komletizujem rastliky su tu
http://sukulenty-bogoflor.eshop-zdarma. ... gory_id=32 a semena su to ,ale behom týždna tam pridam aktualizaciu :)
http://www.bogoflor.sk
tu je pár zaberov z o zbierky a vysevov
avonia ustulata
Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Re: Avonia, Anacampseros, Portulaca...

Příspěvekod Petr z Čech » 27 črc 2011, 20:39

...při cestách za rostlinami po našich českých lokalitách jsem před pár dny na Lounsku narazil na nádraží v Březnu na zcela zdomácnělou populaci Portulaca oleracea (aktuálně právě teď od července začíná její období květu), která tam zvládla osídlit štěrkové nástupiště i kolejiště v širším okolí venkovské stanice, prostý štěrk ji dokáže zabezpečit veškeré životní potřeby, navíc je hlavně v prostoru nástupiště i silně sešlapávaná, což ji také očividně vůbec nevadí, pouze uzpůsobí této zátěži svůj růstový tvar...

Obr.: ...sešlapávání uzpůsobený habitus Portulaca oleracea (07/2011), která se již stala trvalou součástí naší flóry na antropogenně narušených stanovištích v termofytiku /zde Fyt02a/

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 03 srp 2011, 14:00

...neuplynulo ani tak moc času a mé kroky českou krajinou se opět zkřížily s portulakou, tentokrát to bylo v Českém středohoří a relativně daleko od lidských sídel, lze tedy konstatovat již zcela bez zábran, že jde o druh v České republice trvale usazený...

Obr.01: Cesta na Košťálov z Lovosic vede lesem, kde na menších úsecích lze použít i málofrekventované lesní asfaltky a právě zde jsem ji našel prvně, pohled na biotop u kraje asfaltky uprostřed lesa (08/2011), hned na druhé straně silničky se uchytila menší populace Sedum album, takže si nešlo nevšimnout.

Obrázek

Obr.02: ...v detailu (je pravda, že dříve bych si podobného ani nevšiml, jakmile se s ní však člověk jednou setká, ví po čem má koukat)

Obrázek

...nebylo to pak už takové překvapení, ikdyž to člověk samozřejmě nemůže čekat, když jsem se s ní ještě jednou setkal o pár kilometrů dál, přímo na římse na samotném tefritovém suku Košťálov

Obr.03: ...rostlinky nalezené na vrchu Košťálov (08/2011), tedy po Fyt02a i ve Fyt04b

Obrázek

Lokalita Košťálov se tímto stává na sukulenty hodně bohatou. Nalezl jsem zde Jovibarba globifera ssp. globifera (velmi pěkná forma zelených růžic s červenými listy na okrajích, několik i s květenstvím, jde o velmi pěkné rostliny i umístění na lokalitě, takže o tom po zpracování dám samostatný příspěvek), dále pak Sedum acre, Sedum album, Sedum spurium (v květu), Hylotelephium maximum (před rozkvětem), Portulaca oleracea (zde nekvetla) a Sempervivum tectorum (opět v květu zde plně zdomácnělé) - což je tedy slušná plejáda sukulentů na jediné lokalitě

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 07 srp 2011, 12:46

No vida, jak je ta P.oleracea už zdomácnělá....a kdo tedy zkusil ten salátek, co jsem doporučoval???

Dnes (opět) kvete jeden malý portulak, který jsem si dovezl z Chrudimi (zavírání sezóny) od Milana (nick - mamlas). Dovezl jsem dva různé, jednomu roste větvička...má už dobrých 25cm..a nekvete...
To ta druhá s označením Portulaca sp. Piedra Molinos F1 z IS (= první generace z importních semen) letos už kvetla, ale nikdy jsem to nestihnul ji i vyfotit...roste velmi pomalu, zdá se mi, že se ani moc nezvětšila, byť to asi nebude pravda, protože kvete z paždí lístků, tedy růst musí...

...mrazem jsem ji netrápil, nicméně musí být v chladnu, jinak by se vytahovala...je ještě otázkou, je-li samosprášná, protože si myslím, že bude dobré ji i rozmnožit. Určitě nebude tak agresivní, že by jako P.oleracea osídlila široké okolí... :?:

Artur

Příspěvekod Artur » 01 zář 2011, 12:46

Nevíte někdo, proč mi tenhle anacampseros takhle žloutne? Mohlo by to být tím, že už zkrátka starej výhon odumírá a nahrazuje ho novej odspodu? Zálivku i hnojivo dostávají s kaktusama...no možná trošičku víc. Jsou na přímém slunci.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Re: Avonia, Anacampseros, Grahamia, Portulaca...

Příspěvekod Jiri Kolarik » 23 led 2012, 23:26

Mám rád tyhle americké "avonky/anakampserosy"...tedy Portulacca grandiflora je v Argentině domácí, všude jinde prostě plevel, ale krásný....tato nemá hlízku, ale jen svazčité kořínky a dá se množit tak leda (asi) semínky...

Tady foto z aluvia řeky u Senclantas...

...ale jinak byla na různých místech a její jasně zářivé květy byly vidět z dálky...

tozi
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 28 krát
Obdržel poděkování: 34 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tozi » 27 úno 2012, 09:50

Aký substrát používaťe pri výseve Anacampseros-ov? :>

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 27 úno 2012, 11:33

Přiznám se dobrovolně....raději si pořizuji hned kytky...ale - zjistil jsem u dvou Tylecodon paniculatus bohatý samo-výsev nějakého anakampserosu...asi to bude ten mexický...A.palmeri...foto následuje...
A substrát - můj oblíbený - bratčický písek :lol:

Obrázek

...totiž ten A.palmeri (fotka je někde vpředu...) byl nad květináči s T.paniculatus, takže semínka se volně vysypala na ten substrát...a protože tylekodony mají obrácený rytmus a je na podzim zalil, tak ta semínka pak vyklíčila samovolně...

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 09 črc 2013, 13:22

V Argentině jsem narazil na tuto Grahamia (?)...bylo to na Cachipampa, kde roste spolu s lobívkou na tom hřebenu kousek za vyhlídkou Molinos směr Los Cardones...

Grahamia (?) spec. JGK 304

Obrázek

...mají malou kulovitou hlízku, asi tak 10-12mm v průměru...květy jsou pro mne trochu překvapivé - asi 3mm velké a bílé...jsou to miniaturní kytičky s nenápadným květem, že jsem objevil jen se štěstím a bylo jich tam asi tak 3-5 na m2...

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“