Lithops

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
VVV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod VVV » 11 črc 2007, 10:13

Dúfam, že vám všetky problémové litopsy žijú, až na Katku - netreba smútiť, stáva sa to.
Lithopsy milujú pohyb vzduchu, vetríček ( je to najlepší previcur ). Na fotke sú rastliny v črepníkoch hlbšie pod jeho okrajom + v akejsi drevenej debničke = zmenil by som stanovisko za vzdušnejšie.

Páčia sa mi fundované rady, čo sa dávajú na týchto fórach. Aj ja sa o jednu postavím do radu.

Najskôr ale k prezliekaniu lithopsov.
Rastliny mám celú zimu v skleníku (10-13°C). Dospelé rastliny prestávam polievať v polovici októbra a na jar začínam zalievať podľa štádia prezlečenia listov a zvráskavenosti nových listov.
Pár jedincov dostane vodu niekedy aj koncom marca, väčšina začiatkom apríla a stáva sa, že niektorí lenivci dostanú vodu až v máji.
T.j. 6 až 7 mesiacov bez vody. Slovom - šeť až sedem mesiacov . Netreba sa báť nepoliať lithops - hovorím o dospelých jedincoch. Semenáčiky polievam občas aj v zime.

Goland - podľa dátumu - príspevky sú z mája a júna. V tom čase by litosy už mali šliapať naplno.
3 ďalšie možné príčiny:
1 - Možno by bolo dobre pozrieť korene - škodcov ( Aj na lithopsy sa mi osvedčil confidor - toho roku, kvôli koreňovke, som musel predčasne poliať litopsy - bez újmy a strate kvetinky ).
2 - Substrát pri presadení má byť ten istý aj medzi koreňami rastliny.
Ak dostanem rastlinu v rašelinovom, alebo ílovitom substráte a podľa rád odborníkov ho presadím do toho pravého orechového bez odstránenia starého substrátu z koreňov, pri zalievaní môže dôjsť k tomu, že substrát po obvode navlhne, ale ku koreňom rastliny sa buď vôbec nedostane, alebo len v malom množstve (preto pomôže rada - namoč to na niekoľko hodín).
Okrem toho v obchodoch radia zaliať sukulenty v rašelinovom substráte len trochu !!!! § Návštevník mi potom referuje - ja to polievam injekčnou striekačkou - po kvapkách. Brrrrrrrrr.
3 - Ílovitý substrát neprospieva dobrému rastu koreňov. Malé množstvo kapilárnych koreňov v takomto substráte obmedzuje príjem vody rastlinou. Kapilárne korene sukulenty nasadzujú v čase keď zacítia vlhkosť.
Po preschnutí substrátu kapilárne korene zanikajú.
Vzdušný a piepustný substrát môžem zabezpečíť napr. preosiatou a premytou antukou (prachová čať antuky má vlastnosti ťažkého ílu, perfktne spečie substrát), hrubým plaveným pieskom (zrnitosť tzv.0,4-ka) - piesok z detských ihrísk, na omietky je tiež silno ilovitý, ďalej aj kremičitým pieskom a inými kamennými drťami.
Na zľahčenie pôdy je možné pridať rašelinu, keramzit... ja najradšej používam v poslednom čase agroperlit.

Bogo a ostatní - teraz sa staviam do radu - tolerancia lithopsov na úpal.
Kaktusy v skleníku mám na rovnakom stanovišti celú zimu, zvyknuté na zimné a jarné dávky sĺnka, ale dehydrované po zime.
Nie každý víkend môžem skleník navetrať a tak sa stalo, že sa mi pár kusov sĺnko pripálílilo. Keď ich predčasne polejem (tolerujú to bez akejkoľvek straty, aj keď noci sú ešte chladné), nedochádza k popáleniu. Znesú úpal bez vetrania lepšie, ak sú poliaté.
U litopsov som predpokladal pravý opak - ak sú suchšie, znesú väčšie páľavy (myslím tým už obdobie plného rastu), ak sú hutne zaliaté a v skleníku nie je pohyb vzduchu, tak sa uvaria - to bol môj predpoklad.
Toho roku mi jarné sĺnko zničilo pár menej poliatých lithopsov na rovnakom mieste ako boli aj iné roky.
(Videl som zničené mraky litopsov v zbierke Pepu Barčáka - bola to hrôza - jeden deň nenavetral skleník - vtedy som sa ho ale nepýtal či boli poliaté alebo nie - ešte som k nim vtedy neinklinoval)
Aké máte skúsenosti s toleranciou lithopsov na úpal ak sú smädné a ak sú naslopané?
Samozrejme - lithopsom vonku na policiach na vzduchu je jedno, či slnko praží alebo nie, či sú zaliaté, alebo nie.

Laci Kele
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 52 krát
Kontaktovat uživatele:

Lithops

Příspěvekod Laci Kele » 26 bře 2008, 00:40

Nekteré se převlíkají a nekteré se dokonce "rozmnožili" přes zimu...
Obrázek

Vlastik

Lithopsy - převlékání výsevu

Příspěvekod Vlastik » 15 čer 2009, 13:15

Dne 5.3. jsem vysel semínka Lithopsů která bez problémů klíčila a zatím rostou. Vyklíčené rostliny zalévám podmokem a na konci tohoto týdne bych měl zalévat. Dnes jsem zjistil, že část malých lithopsů se začíná poprvé převlékat.

Můžete mi někdo poradit jak je to s malými lithopsy a převlékáním.
Můžu je zalít i když se převlékají ?
Na jedné straně jsem četl, že malé rostlinky nejsou na vodu tak háklivé jako dospělé ale to převlékání mne trochu znervozňuje.
Nerad bych o výsev přišel.

Na druhé straně se asi budou postupně převlíkat všechny a přece jen bych je chtěl zalít. Už jsou bez vody třetí týden.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Nadine

Příspěvekod Nadine » 15 čer 2009, 16:50

U takhle malých rostlinek - semenáčů zalívám celý první rok až do pozdního podzimu, běžně se mi stane, že se 1x - 2x převlečou. V zimě (první rok) hlídám začátek převlíkání a od této doby se o ně starám jako o dospělé, tj. v době převlíkání nezalívám. Druhá a třetí rok litopsy zalívám cca 3-4x za rok, od třetího roku cca 3x za rok - víc ani kapku, rostlinky jsou kompaktní a vypadají jako z přírody

Vlastik

Příspěvekod Vlastik » 15 čer 2009, 18:21

Rozumím tomu teda dobře - že je můžu bez problémů zalít.
Chci je zalít sice až ve čtvrtek odpoledne ale určitě všechny převlečené nebudou.

Díky za radu. Každá je vítána.

Nadine

Příspěvekod Nadine » 15 čer 2009, 20:18

jak píšu, v prvním roce se litopsy převlíknou i 3x a to za mokra. Taky mi dlouho trvalo, než jsem pochopila, že litopsy se v prvních dvou letech chovají ÚPLNĚ jinak ne dospělé rostliny :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Vlastik

Příspěvekod Vlastik » 20 črc 2009, 11:53

Gable píše:zdravim
To vlastik:jak jsou tyto rostliny stare a jak jsou velke?? :) docela me zajima,jak rychle rostou.

K položené otázce stáří výsevu na obrázcích. Ono je to tam vlastně uvedeno. Datum výsevu 5.3., datum příspěvku 15.6.. Stáří cca 3.měsíce.

K velikosti tříměsíčního výsevu. Mám vyseto cca 30 druhů a velikost je různá. Na obrázcích si jde velikost výsevu odvodit z velikosti zrníček křemičitého písku, která mají zrnitost cca 0,8 mm.

Pokusím se tento týden udělat nějaké aktuální fotky s měřítkem.

Vlastik

Příspěvekod Vlastik » 09 srp 2009, 17:39

Omlouvám se za zpoždění. Fotky jsem sice vyfotil už 20.7. ale pak jsem nechal dceru odjet s foťákem na tábor.
Takže foto až teď. Dole je vidět pravítko.

Obrázek
C247 schwantesii schwantesii rugosa - C159 verruculosa verruculosa - C081a optica "Rubra"

Obrázek
C362 bromfieldii insularis - C283 bromfieldii mennellii - C223 karasmontana karasmontana karasmontana

Obrázek
C363 fulviceps fulviceps "Aurea" - C136 hallii hallii (brown form) - C219 fulviceps fulviceps "lydiae"
Naposledy upravil(a) Vlastik dne 11 srp 2009, 06:41, celkem upraveno 4 x.

Mário Snopka
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 591 krát
Obdržel poděkování: 456 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Lithops

Příspěvekod Mário Snopka » 09 bře 2013, 17:47

Ja tieto rastliny síce nepestujem, aj ten jeden Lithops čo som mal mi odišiel, ale nedá mi pridať jednu fotografiu, ktorá ma naozaj upútala.

Obrázek
Klub: KKS Islaya Trnava
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠
http://prdochovec.hostujem.sk
http://islaya.eu
http://www.facebook.com/KKSIslaya

Jakub

Příspěvekod Jakub » 05 říj 2013, 21:55

Lithops fulviceps... môj jediný exemplár :D
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us

Jakub

Příspěvekod Jakub » 05 říj 2013, 22:02

Kvety sú malé ale o to krajšie.... asi 2cm

ToKra
 poděkoval: 13 krát
Obdržel poděkování: 59 krát
Kontaktovat uživatele:

Kvitnúce Lithops-y

Příspěvekod ToKra » 15 úno 2015, 19:44

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Všetky fotky fotené cez: Apple iPhone6 + Raynox DCR
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava
▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒
email: tokra@astrophytumcultivars.com
http://blog.astrophytumcultivars.com/
http://cfn.tokra.io/

ToKra
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvitnúce Lithops-y

Příspěvekod ToKra » 15 úno 2015, 21:52

Obrázek
KKS Islaya Trnava
KK Nobilis Bratislava
▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒
email: tokra@astrophytumcultivars.com
http://blog.astrophytumcultivars.com/
http://cfn.tokra.io/

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 18 krát
Obdržel poděkování: 200 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 29 říj 2015, 10:59

AJ Lithopsy sa dokážu nachlastať až do prasknutia.
Přílohy
P1180582a.jpg
Zrejme k tomu prispel aj tlačiaci sa kvet. Uvidím či to prežije.

ToKra
Kontaktovat uživatele:

Lithops aucampiae

Příspěvekod ToKra » 05 pro 2015, 17:53

kvitol zaciatkom novembra ked bolo vonku uz pomerne zima
Obrázek
Obrázek
Obrázek
KKS Islaya Trnava