Delosperma

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Odpovědět
Alojz
Poděkoval: 0
Obdržel poděkování: 1 x

Příspěvek od Alojz » 05 bře 2012, 00:57

V predchádzajúcom príspevku som avizoval "objav" rastliny "mesemb" z rodu,kde býva uvádzaná mrazuvzdornosť, najviac tak do -4°C.Ide o rastlinu,ktorej vetvičku som si doniesol pred niekoľkými rokmi z dovolenky na Franc.riviére,z autocampingu /ktorý som už spomínal v súvislosti so Sedum compressum - mrazuvzdorné/.

Z vetvičky sa za tie roky "nestarostlivosti" vyvinul poliehavý kríček,ktorý som občas skrátil.Všimol som si ho viac v poslednom čase,keď som sa začal venovať mrazuvzdorným delospermám.Určil som ho ako druh z rodu Trichodiadema.Prečo som začal v podstate nie moc atraktívnej rastline venovať zvýšenú pozornosť ?/V rámci nového poznania sa však jej atraktivita výrazne zvýšila./

Preto,že v rámci testovania na mrazuvzdornosť,som zakorenil nejaké vetvičky v kelímku a nejaké priamo v drenážovanom záhone.To som našťastie ešte nemal preštudovaný rod Trichodiadema,kde v podstate sa nejaká výraznejšia mrazuvzdornosť nepredpokladá.Aké bolo moje prekvapenie,keď po prejdení najväčších mrazov som zistil,že vetvičky zasadené do kelímku v nevykurovanom skleníku,vyzerajú lepšie ako tu prezimované delospermy,že sa vlastne za tie mesiace zimovania v podstate nezmenili.A to boli v kelímku úplne na sucho,čo niektoré delospermy predýchavali ťažšie.Šok ma čakal :shock: :shock: :shock: na drenážovanom záhone bez akéhokoľvek krytia,kde zasadené vetvičky tiež až doteraz prežili,hoci v oveľa horšom stave,ako v skleníku.

Pretože sa blíži polnoc,ako som určoval rastlinu a niekoľko fotozáberov až nabudúce.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 06 bře 2012, 18:56

Nadväzujem na predchádzajúci príspevok.Samozrejme som chcel zistiť o aký druh Trichodiademy vlastne ide.Siahol som po mojej staršej literatúre,po knihe Kvetoucí kameny od J.Glosera /1988/,venovanej celej čeľadi Mesembryanthemaceae.Táto kniha vyšla v edícii Živou prírodou/v nakladateľstve ČSAV vyšlo v tých časoch viac ako 20 zväzkov vynikajúcich kníh z oblasti flóry a fauny - a neuveriteľne lacných/.

Rod Trichodiadema má 36 druhov,ktorého hlavným určovacím znakom sú listy s charakteristickou korunkou jemných ostňov na ich konci. .Vyskytujú sa od južného Kapska/väčšina druhov/až po južnú Namíbiu.V južnom Kapsku, ale mrazuvzdornosť nemôžeme očakávať,to skôr vo vnútrozemí v Bushmanlande ,na ktorý nadväzuje spomínaná južná Namíbia.A práve južná Namíbia je domovom druhu,ktorý sa mi podľa obrázkov na internete,na moju rastlinu najviac podobá.Ide o Trichodiademu barbatum,ktorá je zobrazená aj v spomínanej knihe.Rastlina má mať štetinky na konci listov čierne/ide o zjavný omyl/,veľmi krátke.Kvety až 30 mm v priemere.Na estránkach/aj inde/je však zobrazená rastlina.ktorá má štetinky na konci listov presne také,ako aj moja rastlina,krátke bielej farby,vychádzajúce z hnedého základu/viď mikroskopické snímky/.Prvý záber v dopadajúcom aj prechádzajúcom svetle,druhý len v prechádzajúcom:
Obrázek

Obrázek

Vetvenie stoniek je riedke/aj na mojej rastline/,listy dosahujú voľačo cez 1 cm,sú výrazne lesklo papilózne/viď mikroskopický snímok/:
Obrázek

Na poslednom snímku je rastlina,ktorú som vyniesol rovno z pivnice,kde bola doteraz prezimovaná:
Obrázek

Odporúča sa tieto rastliny s riedkymi stonkami občas skrátiť, pretože tie výhony sa postupne predlžujú/a občas ich aj skrátim/.Ale vlastne keď sa potvrdí doterajšie moje pozorovanie, že vydrží rásť aj na drenážovanom záhone,nie je skracovanie také nutné,lebo môže zaberať aj viac priestoru, ako pri prezimovaní v pivnici.

Záverom:Spomínaná rastlina je zaujímavým spestrením kolekcie delosperm a iných mesemb schopných zimovať v nevykurovanom skleníku,prípadne na drenážovanom záhone,dokonca aj s možnosťou bez akéhokoľvek krytia.
Rastlina má podľa viacerých prameňov kvitnúť v priemere až 3 cm fialovými kvetmi,ktoré vydržia aj 3 týždne,jedným kvetom za druhým.Ale v tomto moja rastlina zaostáva,pretože kvety má podstatne menšie a kvitne len sporadicky.Preto som si nie istý správnym určením,napr.aj podľa obrázkov sú podobné aj Tr.intosum a Tr.rogersii.

Pretože Ivan Behúl má vo svojej fotogalérii zmienený druh zobrazený a veľmi kompaktný/určite ho strihá?/ ,aj tie korene/veľmi husté/ vyzerajú ako u mňa - Ivan,čo povieš?
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 29 bře 2012, 21:46

Ešte dodatočne pre Rada zábery na výsev delosperm.Na prvom zábere klasický výsev do minerálneho substrátu/ako kaktusy/,včasne odvetraný,tesne pred prepichaním/z predminulého roka/:
Obrázek

Na druhom zábere výsev/Del.ecklonis/z tohto roku prevedený na povrch substrátu,vôbec nezakrytý,zalievaný ako zvrchu ,tak aj zospodu.Z "lajdáctva"použitý substrát,nedostatočne rozložený kompost,do ktorého som vysieval papriku,preto aj vývoj tých rias na povrchu,ale nič sa nedeje,semenáče za "chvíľu dorastú na veľkosť vhodnú na pikýrovanie:
Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 06 dub 2012, 23:24

Od predbežného hodnotenia prezimovania niekoľkých delosperm v nevykurovanom skleníku a na dvoch drenážovaných záhonoch bez akéhokoľvek krytia uplynulo 1,5 mesiaca.V tom hodnotení som bol veľmi optimistický,precenil som moje určité skúsenosti,mnoho rastlín,ktoré vyzerali živé, sa postupne stali mrtvolkami.A to nielen vonku,ale síce len v ojedinelých prípadoch aj v nevykurovanom skleníku.Podrobnosti budem uverejňovať postupne podľa jednotlivých druhov,ale niekoľko vecí sa dá zovšeobecniť.Mnoho rastlín,ktoré vyzerali živé,odišlo totiž vtedy,keď už žiadne výraznejšie mrazy neprišli.Čakal som ,že celkom dobre vyzerajúce lístky začnú narastať a pribúdať,ale oni namiesto toho postupne chradli.Hlavnou príčinou bolo odumretie stoniek,tým pádom listy neboli vyživované a odumreli.Takže stonky som postupne skracoval až kde tie listy vyzerali živé,ale niekde ani to nepomohlo.

Ale,ako sa poznám rozhodne nerezignujem,aj neúspech je pre mňa výzva.V prvom rade síce musím niektoré druhy zachrániť, ale v budúcnosti budem testovať ďalej.

Napr.pre drenážované záhony použijem vyspelejšie rastliny, proti sublimácii listov v zimnom období skúsim pritieniť rastlinky zapichnutými ihličnatými vetvičkami a pod.

Pre prezimovanie v skleníku sa zdá,že je treba u niektorých taxónov udržať mierne vlhký substrát čím najdlhšie,atď.

Čiže mojim cieľom je postupne zistiť/ak mi to čas dovolí/nároky jednotlivých taxónov a spôsob pestovania,či už v nevykurovanom skleníku,alebo vonku na drenážovaných záhonoch.

Ale aby bolo aj trochu optimizmu,dosť taxónov rastie bez problémov,dokonca aj na drenážovaných záhonoch bez krytia a myslím,že ich bude pribúdať,pretože mám zatiaľ dosť obmedzený sortiment.
s kaktusmi ma zivot bavi

rado
Obdržel poděkování: 0

Příspěvek od rado » 25 kvě 2012, 10:02

Nuž ak by som zohnal semená, vyskúšam vysiať aj ja. Vyzerá to celkom zaujímavo. Najmä ak uvážim, že rastliny sú priateľské (nepichajú) a mrazuvzdorné (väčšina).

Mne teraz kvitne táto Delosperma kelaidis, má netradičné lososové kvety. Dúfam, že je mrazuvdorná, lebo nie všetky sú.

Obrázek
Kaktusy? Páčia sa mi všetky :-)

Alojz

Příspěvek od Alojz » 25 kvě 2012, 14:18

Rado,tvoja zaujímavá zobrazená rastlina Delosperma kelaidis je viac známa pod názvom Delosperma Mesa Verde/,dva názvy,ale rastliny identické/.Ide o prirodzenú mutáciu Delospermy cooperi.Rastlina je samozrejme mrazuvzdorná,uvádza sa ,že odolnejšia ako Del.cooperi.Ja ju zatiaľ nemám/neviem už prečo,nepodarilo sa mi zakoreniť odnož - ale to sa stáva z rôznych príčin aj u takto skutočne odolných rastlín/.Takže nemám ešte vyskúšanú odolnosť na drenážovanom záhone bez akéhokoľvek krytia,ale v nevykurovanom skleníku prezimuje s naprostou istotou.

Keď som už spomenul Delospermu cooperi,moja rastlina,už niekoľko krát zobrazená v tejto téme,opakovane na drenážovanom záhone bez akéhokoľvek krytia neprezimovala - aký paradox,získal som ju ako odnož zo skalky bez drenáže od pestovateľa laika.V nevykurovanom skleníku,ale prezimovala úplne bez problémov.Na prezimovanie na skalke teda budem musieť vyskúšať iné klony.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 25 kvě 2012, 23:48

Nechcem sa mýliť,ale všetky delospermy by mali byť samoopelivé. Čiže stačí ti jedna rastlina.Na druhej strane,ale opelenie môže nastať aj peľom inej rastliny/aj iného druhu/.

Čiže,keď chceš mať čistý druh,treba tomu zabrániť.Plánovaným, ale aj neplánovaným krížením vzniklo už množstvo hybridov,treba priznať,že aj veľmi pekných.Keď by si ale vysieval semená z plodov týchto hybridov, ich potomstvo je značne nejednotné, vytvára sa množstvo prechodných a neidentifikovateľných a nepomenovateľných rastlín,čím špecializácia stráca akýkoľvek zmysel.Preto by sa hybridy,keď sa už vytvoria a stoja zato,mali v zásade množiť vegetatívne a nie ako je to teraz z komerčných dôvodov - ponúkajú sa aj ich semená.Iné by to bolo,keby tie hybridy boli prešľachtené tak,že by aj zo semien dávali rovnaké potomstvo -ale to prípad delosperm myslím si, nie je.
s kaktusmi ma zivot bavi

rado

Příspěvek od rado » 28 kvě 2012, 11:12

Dakujem, vyskusam teda opelit a namnozit. Pridavam dalsie foto, Delosperma alpina. Zaujimava kombinacia cerveneho tela a malickych bielych kvetov.

Obrázek

Alojz

Příspěvek od Alojz » 30 kvě 2012, 22:46

Rado,celkom dobre dopĺňaš delospermy,ktoré zatiaľ nemám.Ja pokračujem nadviazaním na príspevok, v ktorom som uverejnil porovnávaciu fotografiu 18.11.2011/aj s komentárom/, Del.deschampsii a Del.congestum/medzitým som usúdil,že ide o Del.cong. Gold Nugget/,kde je jasne vidieť rozdiel medzi týmito rastlinami.Na tejto fotografii som do stredu umiestnil Del.cong.White Nugget,ktorá sa mi stavbou tela zdá niečo medzi spomínanými:

Obrázek

Na ďalšej fotografii je porovnanie rozkvitnutých rastlín a kvetov Delosperma congestum Gold Nugget - vľavo a Delosperma deschampsii - 2x vpravo:

Obrázek

Rozdiel v kvetoch je okrem väčšieho bieleho stredu u Del.cong. aj vo sfarbení okvetných lístkov,ktoré sú bledšie citrónovo žlté/hore/ oproti tmavším viac do oranžova ladeným lístkom Del.deschampsii/dole/:

Obrázek
Obrázek

Na poslednej fotografii je rozkvitnutá Delosperma congestum White Nugget,plne otvorené kvety sú čisto biele.Táto rastlina mi kvitla 1x,prezimovala v nevykurovanom skleníku,kde si už ale ponechám len zásobnú rastlinu.Podstatnú časť totiž vysadím do drenážovaného záhona bez zimného krytia.Kde na to beriem odvahu?Del.congestum aj Del.deschampsii mi totiž zatiaľ prezimovali na nekrytom drenážovanom záhone bez akéhokoľvek poškodenia,čím prekonali aj Del.nubigenum/ktorá mi dosť prekvapujúco vôbec 1x utrpela zimné straty,ale bez ohrozenia jej existencie.

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

rado

Příspěvek od rado » 04 čer 2012, 08:55

Vcera bolo konecne trochu slnka a tepla, tak sa rozhodla aj tato zakvitnut. Ziskal som ju pod nazvom D. Thabana, na googli som nasiel ze je to Delosperma basutica Thabana. Ma dost velke zlte kvety s bielym asi 1 cm stredom. Aj ked na foto ten biely stred dobre vidiet nie je.

Obrázek

Alojz

Příspěvek od Alojz » 06 čer 2012, 23:21

Rado ,Názov Delosperma basuticum Thabana som čítal prvý krát.Okrem toho by slovko basuticum mohlo byť nahradené slovom congestum,mali by to byť synonymá.Tak,či tak,je to ale názov na internete veľmi zriedkavý.Určite vznikol podľa názvu Thabana Ntnelyana,čo je najvyššia juhoafrická hora.

Ako píše "Kaktusák vo svojom bloku,okrem tejto lokality sú rovnaké alebo podobné rastliny s lokalitami/aj názvami/Oxbow,Sani Pass,sp.Lesotho.K tomu si pripočítaj príbuzné alebo rovnaké už predtým uvedené Del.deschampsii, Del.cong.Gold Nugget,ale sú aj ďalšie/viď Katalóg delosperm Chaloupka/ a zakrúti sa ti z toho hlava :roll: .Najlepšie je ich všetky pestovať vedľa seba,určovať a rozlišovať podľa dlhodobého pozorovania,ale to by chcelo niekoľko životov...A ešte predtým získať hodnoverné rastliny :idea: .
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 09 čer 2012, 22:06

V rámci testovania na zimovzdornosť som vysadil v roku 2011 na drenážovaný záhon a tiež do skalky /tiež drenážovaný záhon/:Delosperma sp.PV 1302,Moddlerpoort s ďalšími informáciami:tmavofialové kvety,veľmi otužilé do skalky. Tento taxón som získal výsevom semien z Chrudimi rok predtým.

Môžem dnes konštatovať ,že z troch rastlín prezimovaných vonku bez akéhokoľvek krytia prezimovali dve,najkrajšia rastlina/rastliny sú kompaktné/ na obrázku:

Obrázek
Obrázek

Niektoré rastliny,ktoré som prezimoval voľne v nádobkách v nevykurovanom skleníku,tiež neprezimovali úplne bez strát,ale nemuselo to byť spôsobené len zimou,ale aj prílišným presušením a možno aj nedostatkom živín,keďže rastliny boli nepresadené a natlačené...V nevykurovanom skleníku zimujem rastliny pestované vo vegetačnej sezóne v nádobách vo voľnej kultúre a prezimovanie by nemalo byť väčším problémom.

Rastliny budem ďalej testovať,sú veľmi perspektívne na rast na drenážovanom záhone bez krytia.

Na poslednom zábere je detail kvetov,ktoré o voľačo presahujú 2 cm,ale nemusia byť len tmavofialové ale aj bledšie a vytvára sa ich skutočne veľa.

Obrázek
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz

Příspěvek od Alojz » 22 čer 2012, 22:37

V tomto roku na Gardenii sa mi okrem iného podarilo kúpiť nie príliš známu delospermu a to Delosperma "Badenia salmon".Som veľmi rád tejto rastline,ktorá sa vymyká z bežnejších delosperm veľmi zaujímavým sfarbením kvetov strednej veľkosti,viac menej oranžovým s fialovým stredom .Na menovke sa okrem i. píše,že rastlina je u nás dostatočne zimovzdorná, ale na internete som čítal informácie o nutnej zimnej ochrane proti vlhkosti,čo by znamenalo,že rastlina je len "mrazuvzdorná". Preto budem múdrejší len po testovaní zimovania.

Obrázek
Obrázek

Známa s rovnakými vlastosťami je aj Delosperma"Badenia Red" s peknými červenými kvetmi/tiež nezvyčajnými/ - dúfam,že sa mi podarí ju získať...
s kaktusmi ma zivot bavi

bogo
Obdržel poděkování: 9 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Delosperma

Příspěvek od bogo » 20 úno 2013, 23:05

dá sa pestovať aj vonku ale pod ochrannym krytom napr sklom , v skleniku pozor na vysýchanie ,treba sem tam polievať .....

Vladimír
Poděkoval: 34 x
Obdržel poděkování: 5 x
Kontaktovat uživatele:

Re: Delosperma

Příspěvek od Vladimír » 21 úno 2013, 09:37

Mrazuvzdorná by mala byť aj Delosperma dyeri 'Red Mountain'. Tiež červeno kvitnúca.

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“