Bombax elipticum

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 6 krát
Obdržel poděkování: 63 krát
Kontaktovat uživatele:

Bombax elipticum

Příspěvekod Petr z Čech » 26 kvě 2009, 17:00

Způsob klíčení tohoto mexického kaudiciformního sukulentu mě tedy docela překvapil, již v nejranějším stádiu má klíčící rostlina na velikost svého semene obrovské plachtovité děložní lístky, které se derou při vztyčování již ze substrátu, je až k nevíře, jak je dokázal poskládat do semene (ale spíš jde o velmi rychlý růst).

Obr.: První den klíčení uvidíte oblouček hypokotylu deroucí se ze substrátu, druhý den (rostlinka vlevo) začne hypokotyl vytahovat ze substrátu velké děložní lístky, třetí den klíčení tyto lístky vytáhne a čtvrtý den (rostlinka vpravo) je rozprostře jak plachty.

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 22 čer 2009, 09:08

Obr: Semenáče Bombax elipticum ve věku 1 měsíce přirůstají ve skleníku vcelku svižně při udržování vlhkosti substrátu.

Obrázek

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 07 črc 2009, 11:56

Obr: Semenáče Bombax elipticum ve věku 1,5 měsíce začínají na hypokotylu vytvářet korovou formaci, která lépe ochrání zásobní látky později zde ukládané před okolním prostředím. Počáteční tvorba kaudexu u tohoto druhu probíhá již v raném věku, je rychlá a specifická v tom, že i v dospělosti bude na kaudexu probíhat fotosynéza.

Obrázek

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 13 srp 2009, 11:05

Pomaličku nám léto začíná vrcholit a podobně jak u zemědělců začínám i já se sklizní a bilancováním. Letos jsem přes sezónu mnohem více času věnoval (a bylo to asi prozíravé) zvětšování prostor zimovišť pro letošní zimu i letništ na příští sezónu, což se mi bohudík podařilo navýšit o dalších 100% současných prostorů a příští sezóna může být opět expanzívní. A bude ho třeba. Mnoho druhů, kterým ať již popustím ve volné kultuře či si sami vezmou prostor narostla pěkně těla. Je to případ i tu sledovaných prcků Bombax elipticum. Tito jsou staří pouhých 2 a 1/2 měsíce, za tu dobu mají kaudexy 1,5 cm v průměru a nejdelší kořeny byly změřeny až 35 cm délky.

Obr.01: Vykopané řepy Bombax elipticum přesazuji z výsevní nádoby 2,5 měsíce po vyklíčení v době kdy jim začínají žloutnout děložní lístky.

Obrázek

Obr.02: Bombax elipticum vytváří stonkový caudex, který vyživuje velmi dlouhý kořen (u 2,5 měsíce starého kusu 35 cm)

Obrázek

Obr.03: Sklizené rostlinky putují jen do kontajnerů a starých květináčů neb času a prostoru teď pro ně není a na okrasnou misku je ještě času dost.

Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 14 zář 2009, 16:14

....a z původně jednoduchých "lipových" listů se stávají složitější... nejprve 3-dílné...později 5-dílné...

Petr ukázal tvořící se kaudex, který u bombaxu rychle narůstá....také jsem před časem vysel asi 10 zrn, které spolehlivě vyklíčily. Dnes mám jednu už dosti velkou rostlinu, která má asi 1m výšky a nezastřihuji vrcholek, další 3 jsou menší...

...kaudex má asi 15 cm a má tři větve, ta hlavní má asi 1m a zvažuji, že ji i časem uříznu....

...na kaudexu je vidět, jak se zvětšuje jeho objem...ty světle zelené "žilky" jsou vlastně nový nárůst. A protože je to pěkný strom, tak čím větší květináč, tím více a rychleji poroste. Při vhodném zastřihování se dá z bombaxu vytvořit časem pěkná bonsai s pěkně tlustým kmenem...

Pěkný bombax je i výstavním exponátem a na podzimní výstavě v botanické zahradě v Brně byly dva pěkné kaudexy...

tento měl placatou misku a byl intenzivně ořezáván, takže měl tenké větvičky....

ten druhý je podobný mému, také roste nahoru jednou silnou větví, v minulosti ale mu byla uříznuta a byl tak donucen k vytvoření slabších vedlejších větviček...

No, je to běžně sehnatelný kaudex, který vcelku rychle roste a byrzy vytvoří pěknou sbírkovou rostlinu... Pěstování není složité...na jaře (březen/duben) je zaliji, postavím co nejsvětleji, v květnu je dám volně ven (mrazíky ale moc rád nemá...) a hodně zalévám...kytky jsou celé léto venku, na plném slunci a s dostatkem vody (hnojím kristalonem na květ/plod) tvoří velké listy, které jsou zpočátku zbarvené tmavě červeno-hnědě-tmavě zeleně... Venku zůstanou tak do konce října, resp. před nočními mrazíky je schovám pod střechu, přestanu zalévat...Bombax shodí listy, jako každý listnatý strom na podzim (ale u nás suchem) a zimuji v chodbě...měl by mít tak +10°C a úplné sucho, jinak začne růst. Přesazuji většinou v zimě do většího květináče...často jsou úplně prokořeněné a špičky vylézají otvory květináče ven...substrát neotřepávám pryč, jen vyjmu z malého a posadím do většího a obsypu bratčickým pískem. Jako každé kytky mají bombaxy rády déšť, jen letos mi listy roztřepily kroupy....

Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr z Čech » 29 srp 2010, 09:15

...rostliny ve věku 1 rok + 3 měsíce, kaudex již tak rychle nepřirůstá, kmínek i kaudex postupně více dřevnatí a rostliny produkují stále větší a větší listy, nejvyšší rostlina 17 cm na výšku (od substrátu po terminální pupen na hlavním výhonu).

Obr.01: Celkový pohled (zhora) na rostliny. Rostliny zatím podporují pouze jeden hlavní výhon, ze kterého generují listy.

Obrázek

Obr.02: Detail největšího z listů, všechny listy jsou zatím srdčitého tvaru.

Obrázek

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 05 zář 2010, 21:03

Petr mne povzbudil, a tak jsem dnes vyfotil ten můj největší Bombax elipticum, který jsem tu už vloni presentoval....pravda - přesadil jsem ho do velkého květináče a on hned vyrazil....

...a tady je v plné kráse, výška je vč. květináče 170cm....ten prut se letos po přesazení ihned rozdělil/rozvětvil na 4 další větve...a kmen se z předcházejícího květináče skokově zvětšil na průměr přes 18cm...(před rokem měl 15cm)...

...listy, ty starší na vrcholu jsou rozdělené na pět částí...a je fakt, že i na těch větších kytkách na nových větvích jsou nejdříve jednoduché a až později jsou dělené...

...i ze starší větve, resp. z ještě zelené borky se může vytvořit nová větvička...

...takže i později se může "kaudex" ještě rozbrázdit dalšími hrby...a rozhodl jsem se, že ho prostě nechám růst jak bude chtít...a ostatní tři, co ještě mám, které jsou menší (hm, v menších květináčích...?) asi budu tvarovat... :arrow:

tozi
Administrátor
Administrátor
 poděkoval: 28 krát
Obdržel poděkování: 34 krát
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvekod tozi » 28 črc 2013, 12:19

Ako je to s kvitnutím? Záleží od veku či veľkosti rastliny? Jirko dočkal si sa kvetu?

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Kontaktovat uživatele:

Re: Bombax elipticum

Příspěvekod Jiri Kolarik » 28 črc 2013, 18:05

Ne Michale, ještě nekvetl...ostatně dle fotky výše se mi ani nezdá, že by nějak zvláště povyrostl. Dříve jsem ho zimoval v domě a to se probouzely mnohem dříve...ty 3 ostatní menší zimuji stále v domě a rostou snad o měsíc déle/dříve než ten velký, který má v zimě kolem 8°C...

metabupa

Re: Bombax elipticum

Příspěvekod metabupa » 01 kvě 2014, 15:49

Bombax elipticum mi jíž 2x vykvetl. stáří je 18 let.Tvoří se jeden plod(asi 7 dní po odkvětu).Nemám tušení co z toho bude.Nemá někdo foto plodu?Zájemci zašlu foto(metabupa@seznam.cz).Velikostně se sem nevejdu-více jak 640 KiB

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“