Graptopetalum paraguayense

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
jv3
 poděkoval: 22 krát
Obdržel poděkování: 39 krát
Kontaktovat uživatele:

Graptopetalum paraguayense

Příspěvekod jv3 » 13 bře 2010, 11:50

Zdravím všetkých priaznivcov mrazuvzdorných sukulentov. Ako je zréjme z predmetu správy chcem sa venovať, či skôr vymeniť si skúsenosti o mrazuvzdornosti sukulentu Graptopetalum paraguayense. Tento druh sa dobre množí listami, ktoré veľmi ochotne odpadávajú. Keď sa mi podarilo namnožiť dostatočné množstvo mohol som si dovoliť zaexperimentovať a ponechať tento sukulent o ktorom som vedel len to že by mal byť mrazuvzdorný Napospas mrazu počas cele tohoročnej zimy. Aj keď táto akosi stále nechce skončť, dá sa predpokladať, že fatálne mrazy už nehrozia a dá sa bilancovať. Rastliny som mal rôznych veľkostí a rôzne rozložené po sklenníku.Ešte predtým, ako uvediem výsledky v podobe foto, Mrknite na tabuľku teplôt, ktoré som počas tohoročnej zimy zaznamenal.
Obrázek
Takže teraz obrázky:
Tretia rastlina tesne pod sklom, Devastácia je rozsiahla, je otázne či bude regenerovať.
Obrázek
Štvrtá staršia materská rastlina. Umiestnenie pod parapetom. Poškodenie kombinované, postihuje aj stonky. pričom niektoré lístky zostávajú. Stonka vpravo je relatívne zdravá a mladý výhon v kvetináči je celkom OK viď. detail :
Obrázek
Obrázek
Posledná rastlina, umiestnenie za oknom v šope (steny len z vlnitého sklotextitu) Rastlina je zo všetkých v najlepšom stave. Najnižšie teploty predpokladám len o málo priaznivejišie ako v sklenníku snáď o 1stupeň vyššie.Hlavný rozdiel vidím v menšom kolísaní teplôt. Teplota cez deň kopíruje skôr vonkajšiu teplotu, kým v sklenníku počas slnečných dní rýchle stúpa.
Záver je jasný. Rastlina je mrazuvzdorná, samozrejme za sucha, Avšak rýchle striedanie teplôt jej nesvedčí, ako ani ostré slnko pod sklom.
p.s. Samozrejme som zimoval aj s kaktusmi pri cca.5-7st.C. a tie sú ako keď som ich odkladal.
Aké sú Vaše skúsenosti s mrazuvzdornosťou tohto druhu?
Zdraví jv3.

Filord
Obdržel poděkování: 1 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Filord » 13 bře 2010, 13:58

Problém u tohto druhu je v tom, že nejde o jednoznačne mrazuvzdorný druh od prírody, skôr o indukovanú mrazuvzdornosť, neznáša dlhotrvajúce mrazy a vôbec nemusí teploty pod cca - 9 stupňov Celzia, ako väčšina Mexických druhov z čeľade Crassulaceae. Ide totiž o rastlinu pravdepodobne pôvodom z Mexika. Objavila sa v roku 1904 vo výsevoch kaktusov z Mexika v skleníku Franka Weinberga v New Yorku. Najprv bola známa pod nepublikovanými názvami Echeveria weinbergii a E. arizonica, rastlinu riadne nepopísali (nepomenovali) do roku 1914, keď N. E. Brown, veril, že rastlina je z Paraguaja, a pomenoval ju Cotyledon paraguayensis. Neskôr bola zaradená aj do rodov Sedum a nového samostaného rodu Byrnesia. Žiadna prírodná lokalita nebola známa do roku 1979, keď Alfred Lau nazbieral formu v Cerro Bernal, Tamaulipas, Mexico.
Synonymum: Sedum weinbergii (hort. ex T. B. Sheph.) A. Berger.

Viac o tejto rastline aj foto z loklít A. Laua na tejto stránke:
http://www.agavaceae.com/botanik/pflanz ... ptopetalum

Na prírodných lokalitách tohto druhu len zriedka klesajú teploty málo pod bod mrazu, rastie spolu s Tillandsiami, Fikusmi a Sedum palmeri.

Moje skúsenosti nie sú dobré, ak rastlina ešte po zime, v ktorej boli dlhšie trvajúce mrazy pod - 9 vyzerala, že to ešte rozchodí, postupne aj tak odišla.
V oblastiach s miernejšou zimou môže vydržať bez problémov.

Jiri Kolarik
Top prispievateľ
Top prispievateľ
 poděkoval: 178 krát
Obdržel poděkování: 350 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiri Kolarik » 17 bře 2010, 20:32

Mám podobné poznatky a psal jsem už před lety malý článeček do Pavlíčkových in.novin...
http://www.cact.cz/noviny/2004/05/Grapt ... ayense.htm

...kde je tedy řečeno vše, co jsem tehdy věděl... Dnes po letech, kdy jsem už nesledoval, jestli kytka vydrží, resp. co vydrží, musím říci, že ji stále mám...Její schopnost se množit z pouhého lístku způsobuje, že jsem ji nepozbyl, i když jeden rok měla u mne už namále..., kdy venkovní asi odešly...asi byly mokré...nicméně vždy někde zůstal alespoň nějaký lísteček i mezi kytkami (pár...), které nejsou mrazuvzdorné a které schovávám....

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 200 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Husi » 17 bře 2010, 20:42

Mám tiež nejaké skúsenosti s pestovaním tejto rastliny a musím povedať, že tá teplota /-16st.C/ sa u mňa ukázala ako hraničná. Keď mi väčšina rastlín zmrzla, bolo okolo -17st.C a viac. Ak má rastlina prežiť mráz musí byť samozrejme úplne suchá. Podobne mrazuvzdorné bolo u mňa aj druhé pachyphytum a to P. compactum, pokiaľ bolo v suchu odolalo aj mrazom, blížiacim sa k tej šestnástke.

Husi
Moderátor
Moderátor
 poděkoval: 17 krát
Obdržel poděkování: 200 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Graptopetalum paraguayense

Příspěvekod Husi » 03 kvě 2017, 06:46

Túto zimu, v nevykurovanom skleníku, mi Pachyphytum paraguayense, rovnako ako P. oviferum, jednoznačne zmrzlo. V Nitre bolo niekoľko nocí po sebe okolo -16 st.C.

Laci Kele
 poděkoval: 92 krát
Obdržel poděkování: 52 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Graptopetalum paraguayense

Příspěvekod Laci Kele » 03 kvě 2017, 09:41

Súhlas...Nechal som na skúšku vo fólii grapt. par. a tiež zmrzlo...Bolo tam cca -22°C

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“