Orostachys

Všechno možné ze světa sukulentních rostlin
Všetko zo sveta sukulentných rastlín
Odpovědět
Alojz
Příspěvky: 372
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 41 x
Obdržel poděkování: 67 x

Orostachys

Příspěvek od Alojz » 07 lis 2011, 23:19

Na jar sme riešili orostachysy spolu s Filordom v téme Už sú choré,pomôžte.Nakoniec sme konštatovali,že o žiadnu chorobu nejde,ale o normálny spôsob vegetácie.Tak som to v tomto roku nafotil.Na prvej fotke je Orostachys spinosus v plnej vegetácii.Daždivé počasie v jarných mesiacoch spôsobilo,že dostatkom vlahy sa na rozdiel od predchádzajúceho suchšieho roku,vyvinuli typické okrajové dlhšie listy:

Potvrdilo sa to,že hoci sú orostachysy sukulentné rastliny potrebujú na plný vývin vo vegetácii prekvapujúco veľa vlahy,najmä na slnečnom suchom stanovisku.Podľa mojich predchádzajúcich skúseností na pritienenom stanovisku,kde je vlaha lepšie využívaná,vyvýjajú sa aj pri suchšom režime rovnako.
Na druhej fotke,urobenej dnes,je rastlina prichystaná na prezimovanie,okrajové dlhé listy sú už zaschnuté,aj sfarbenie vnútorných listov je už zimné/zelenú už ani nevidno,ale oni spoľahlivo žijú/.

A na poslednej fotke je Orostachys minutus,ktorý sa vyznačuje značne menšími živozelenými ružicami v plnej vegetácii/dnes,prichystané na zimu, ružice vyzerajú podobne ako tie vyššie/:

A posledný druh,ktorý momentálne pestujem zdokumentujem nabudúce.
s kaktusmi ma zivot bavi

Alojz
Příspěvky: 372
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 41 x
Obdržel poděkování: 67 x

Příspěvek od Alojz » 08 lis 2011, 23:28

Okrem hore uvedených orostachysov pestujem ešte Orostachys iwarenge/skoro všade je pod týmto názvom,hoci údajne správne by malo byť Orost.boehmerii/.Sivým sfarbením aj tvarom ružíc je dosť odlišný od predchádzajúcich.Na prvom zábere je vidieť vplyv vlahovo priaznivej jari - množstvo ružíc:

To viedlo neskôr aj k peknej násade pukov na kvetných osiach:

No potom nastalo dlhé suché obdobie/keď človek polieva iné rastliny ako na sukulentnej skalke/a napokon som rád,že až nedávno/a že vôbec/ rozkvitli najmä teraz v neskorej jeseni celkom zaujímavé a úhľadné klasovité súkvetia.Je ale pravda,že vrchné časti súkvetí vplyvom sucha zaschli a to je pritom z uvedených taxónov Oros.iwarenge na sucho najviac odolný:

Prekvapujúco veľká spotreba vlahy je ale len vo vegetačnom období,naopak v zime by nemalo dochádzať k premokreniu.Odporúča sa dokonca krytie fóliou alebo sklom,myslím si ale ,že pri solídnej drenáži je to zbytočné.
s kaktusmi ma zivot bavi

Uživatelský avatar
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 864
Registrován: 30 čer 2008, 11:14
Bydliště: OTRADOV
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 07 pro 2011, 14:02

Zástupci rodu Orostachys jsou sice sukulenty mírného pásma, ale podobně třeba jako subtropické Aeonium nerostou v pouštních oblastech, nýbržto v oblastech se specifickým přísunem vody, proto nemusí vždy dobře přijat naše pěstební návyky, které praktikujeme s pouštními a polopouštními druhy.

Jako příklad uvedu druh, který pěstuji já. Jde o Orostachys japonica, tedy jeden z teplomilnějších druhů. Jeho výskyt je soustředěn do pobřežních oblastí či říčních údolí dálného Východu s mírným klimatem (není vhodný pro pěstování venku v zimě), přímé ostré slunce v létě ho dokáže pěkně vysušit, má tedy radši stanoviště s mírnějším odpoledním svitem, teplo mu nevadí, tehdy si udržuje svěží habit, avšak za předpokladu relativně pravidelného přísunu vláhy, stačí i vzdušné vlhkosti, viz příroda, kde na stanovištích u řek a na pobřeží jsou častější mlhy i v oblastech bez častých srážek, úplně podobně to funguje i u Aeonií na Kanárských ostrovech, kde je déšť v létě vzácný, ale např. za ostrými vých.svahy Pico de Teide nad pobřežím lze nalézt velmi rozsáhlé porosty těchto keřovitých sukulentů...

Přílohy:
a) Orostachys japonica u nás kvete od XI.-I., je to tedy takový "vánoční sukulent", kvete již ve velmi raném věku, tj. ze dceřinných růžic, které produkuje početně již 2 rokem, jelikož je monokarpický je třeba stále nějaké sterilní růžice zachovávat, na fotce si teprv připravuje květenství, takže rozkvete opět až na samém přelomu roku
Obrázek

b) detail sterilní růžice, zajímavé je, že když jsem si tento druh prvně pořídil měl jsem klasickou růžici, tedy krátké listy uvnitř a vnější dlouhé, pěstuji ho přes sezónu do prvních mrazů venku (patrné podle červeně vybarvených listů, což dělá zejména na podzim), v zimě zimuju s jen minimální průběžnou zálivkou ve sklepě (pokud příliš přeschne není to zjara ono), nejspíš však díky nesprávnému pěstitelskému ročnímu cyklu (tento nelze celoročně mít na stálém stanovišti venku) se mi nějak nedaří růžicím vrátit jejich typický vzhled, který jsem viděl na počátku...
Obrázek

Alojz
Příspěvky: 372
Registrován: 05 led 2011, 20:36
Bydliště: Zl.Moravce
Poděkoval: 41 x
Obdržel poděkování: 67 x

Příspěvek od Alojz » 07 pro 2011, 20:43

Petr,keď si pozrieš v rubrike Už sú choré,pomôžte fotografie Orostachys spinosus, rastliny minulý rok po presadení na toto výslnné a suché stanovisko okrajové listy nevytvorili.Keď si pozrieš fotografie tých istých rastlín v tejto téme z tohto roku,ktorý bol na jar poriadne mokrý,rastliny okrajové listy vytvorili -nie je to problém aj tvojich Orost.japonica?

A ešte,keď som si prebehol internet,tak na nejakých zahraničných stránkach uvádzajú aj mrazuvzdornosť tohto taxónu pri zabezpečení suchého substrátu napr. v nevykurovanom sklenníku, nevyskúšal by si aspoň jednu ružicu/hoci z vlastných skúseností viem,že aj rovnaké druhy ,ale iné klony,majú veľké rozdiely v mrazuvzdornosti,ale však to je všeobecne známe/.Ale napr.tento druh sa má okrem i. vyskytovať aj v Rusku a čo ak...
s kaktusmi ma zivot bavi

Uživatelský avatar
Petr z Čech
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 864
Registrován: 30 čer 2008, 11:14
Bydliště: OTRADOV
Poděkoval: 6 x
Obdržel poděkování: 63 x
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr z Čech » 08 pro 2011, 09:03

...jo, budu muset s nim něco zkusit (ten typický orostachysovský tvar je prostě pěkný), dosud jsem ho jenom někam vždy postavil a jak vidno asi to nebylo zrovna to co chtěl...s tou mrazuvzdorností je to pravda, oni částečně jsou, však jak píšeš rostou i v oblastech, kde mrzne...někde na netu jsem i četl, že i naši zimu pod sněhem dokáží určitý čas přečkat, maximálně odejdou okraje, ale to co je pak likviduje je naše nestálé počasí na jaře, kdy se střídavě topí sníh a zároveň v noci ještě i mrzne (asi rostou v přírodě na místech krytých před vodou na jaře a i nástup jara tam je jiný plynulejší, to jsem slyšel nedávno i o japonských javorech pěstovaných u nás, ty podobně u nás jsou ohroženy tím, že teplo zjara je brzy může nabudit (natáhnou mízu) a následné mrazivé ochlazení je pak často poškodí...určitě by i s tímhle druhem šlo zkoušet a nevytápěný skleník se jeví jako bezpečný pro tyto experimenty, pak už jen zjistit jaké je jeho minimum mrazu a kdy mu optimalizovat dodávku vody, prostě zkoušet to co zatím do knih moc psáno nebylo... 8) ale jinak jsou to pěkné sukulenty, tihle orostachysové... :arrow:

Uživatelský avatar
African
Top prispievateľ
Top prispievateľ
Příspěvky: 787
Registrován: 23 úno 2013, 13:42
Bydliště: Česká republika
Poděkoval: 59 x
Obdržel poděkování: 467 x

Re: Orostachys

Příspěvek od African » 28 říj 2013, 12:21

Už opět kvetou
Orostachys iwarengepochází ze střední a východní Asie. U rodu Orostachys obecně platí podobnost vzhledu k netřeskům. Vytvářejí dva odlišné druhy listů. Každá listová růžice nejprve vytvoří několik kruhů řídce sestavených, teprve později se uprostřed začnou vyvíjet listy daleko kratší a velmi nahuštěné.

Odpovědět

Zpět na „Sukulenty - Sukulenty“